Slovinsko v zimě neupadá do zimního spánku. Probouzí se sluncem zalitá lyžařská střediska, zasněžená rozmanitá krajina, bežkařské stopy, adventní trhy, termální lázně nebo významné sportovní poháry. Slovinsko je rájem nejen pro letní, ale i zimní sportovní aktivity.
Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️
S výběrem vám pomůžeme!
Obsah
- Vánoční atmosféra – sváteční pohoda na adventních trzích
- Lyžování – sjezdovky pro světové poháry i začátečníky
- Běžky – upravené stopy a nádherná příroda
- Skialpinismus – po svých na vrcholky hor i zpět
- Sněžnice – zavátou krajinou s lehkostí
- Sportovní poháry – zažijte atmosféru závodů na vlastní kůži
Zimy ve Slovinsku jsou mírné v nižších polohách a chladné v horských oblastech. Panují tu skvělé podmínky pro lyžování a další zimní sporty. Velké oblibě se v posledních letech těší skialpinismus a velký boom zažívají také sněžnice. Na četných horských planinách a v okolí lyžařských areálů jsou ideální podmínky pro běžkaře.
Právě zimní sporty jsou pro Slovinsko charakteristické, proto se tu koná i řada známých závodů v zimních sportech. Mezi ty neznámější patří mistrovství světa ve skocích na lyžích v Planici nebo světový pohár v biatlonu na Pokljuce. Pokud dáváte před sportováním přednost relaxaci, můžete vyrazit na procházky v pohádkové zimní krajině třeba kolem Bledského jezera, ohřát se v termálních lázních nebo svařákem na některém z vánočních trhů.
Vánoční atmosféra – sváteční pohoda na adventních trzích
Malebná slovinská města s bohatou historií a krásnou okolní přírodou se v zimním období převlékají do adventní výzdoby. Potkáte tu adventní trhy, vánoční výzdobu, tradiční slovinské pokrmy a produkty a zejména zažijete klid, který si Slovinci před Vánocemi dokáží dopřát.
Jezero Bled – zimní pohádka se sváteční atmosférou
Jezero Bled, uprostřed něj ostrov s kostelíkem, hrad tyčící se na skále, a to vše zasazené v nádherné zasněžené krajině lemované vrcholky Julských Alp, je skutečnou zimní pohádkou. Kromě návštěvy zdejších vánočních trhů můžete podniknout procházku kolem jezera a obdivovat nádherné scenérie, zajít si do wellness a lázeňských center či ochutnat místní speciality, například legendární dezert kremšnita.
Dokonce i v zimě se můžete projet po jezeře tradičním plavidlem pletna, které vás dopraví na ostrov s kostelíkem. Prohlédnout si můžete také zvonici a po prohlídce se občerstvit v Potičnica café dalším tradičním slovinským moučníkem „potica“. Kousek od Bledu leží také oblíbená lyžařská střediska Kranjska Gora, Krvavec či Soriška planina.
Lublaň – zažijte advent v hlavním městě
Hlavní město Slovinska Lublaň spojující baroko, secesi i díla známého architekta Jože Plečnika nabízí nejživější vánoční trhy zasazené v historickém centru. Kromě trhů, kde můžete nakoupit vánoční dárky, zahřát se svařeným vínem a ochutnat místní speciality, se tu v prosinci koná několik událostí. Osvětlená náměstí i ulice dýchající vánoční atmosférou rozezní hudební koncerty a různé kulturní akce pod širým nebem.
Jedinečná je projížďka turistickou lodí po řece Lublanici (slovinsky Ljubljanica). Doporučujeme vyrazit také na Lublaňský hrad, kam vás dopraví lanovka přímo z centra města, nebo k němu můžete vystoupat pěšky malebnými uličkami a pěšinami. Zde na vás kromě vánočního trhu čeká také nádherný výhled na celé osvětlené město i vrcholky Julských Alp.
Koper – vánoční trhy a ledové kluziště
Také přístavní město Koper ležící na severním pobřeží Slovinska je zahaleno do vánoční výzdoby a nabízí vánoční trhy, koncerty i ledové kluziště, které najdete na Titově náměstí a dokonce podél přístavu. Na Titově náměstí promítají také videomapping na Pretoriánském paláci.
Postojna – živý betlém v magickém podzemí
Skutečným zážitkem je živý betlém v jeskyni Postojna. Jednotlivé scény biblických příběhů vedou podél celé pětikilometrové turistické trasy a jsou zasazené do unikátního podzemního prostředí jeskyně. V první části prohlídky si biblické výjevy prohlížíte z turistického vláčku. Celá prohlídka trvá 90 minut. Na vánočním představení se každoročně podílí na 150 herců a hudebníků. Vánoční atmosféru načerpáte v celém Postojnském parku, kde jsou otevřeny i vánoční trhy.
Lyžování – sjezdovky pro světové poháry i začátečníky
Většinu slovinského území pokrývají různě vysoké hory. Nejvíce lyžařských středisek leží mezi Triglavským národním parkem na severozápadě a pohořím Pohorje na severovýchodě Slovinska. Slovinsko nabízí ideální podmínky pro lyžování, a to až na 187 kilometrech sjezdovek.
Najdete tu spíše menší lyžařská střediska s domácí atmosférou, všechna jsou velmi dobře upravena. Mezi ta nejznámější patří středisko Kranjska Gora, které je vhodné pro rodiny s dětmi, ale má i sjezdovku pro světové poháry. Také areál Rogla nedaleko Mariboru využívají rodiny s dětmi i olympionici. Obě tato střediska jsou oblíbená také díky velkému počtu ubytovacích kapacit blízko sjezdovek.
Některá lyžařská centra se nachází ve vysokých polohách a nabízí skvělé podmínky pro lyžování až do začátku května. Nejvýše položenými lyžařskými areály jsou Kanin a Krvavec. První z nich leží nad Bovcem ve výšce 2 293 m n. m. a zároveň na hranicích s Itálií, s jejímž areálem Sella-Nevea je propojen. Díky tomu můžete brázdit sjezdovky jak na slovinské, tak na italské straně. Středisko Krvavec leží v nadmořské výšce 1450 až 1971 metrů a kromě 30 km sjezdových tratí a dětského freestyle parku nabízí také noční sáňkování.
Anketám o nejoblíbenější slovinské středisko v posledních letech kraluje Cerkno, které je nejmodernějším areálem v zemi. Nejblíže českým hranicím najdete středisko Mariborsko Pohorje (nachází se jen 350 km od Mikulova), které je navíc největším lyžařským areálem ve Slovinsku. Jak název napovídá, středisko leží na okraji Mariboru a jezdí sem dokonce městský autobus. Chloubou střediska je také nejdelší osvětlená sjezdovka v Evropě (více než 7 km).
Běžky – upravené stopy a nádherná příroda
Pokud preferujete spíše běžkování nebo si od sjezdovek chcete jen na chvíli odpočinout a užít si pohyb v klidné a překrásné krajině, je Slovinsko tím správným místem. Běžeckou stopu najdete téměř v každém lyžařském regionu.
Kranjska Gora a její okolí je propletené pravidelně upravovanými běžkařskými tratěmi, které dohromady poskytují 40 km stop. Po jedné z nich se dostanete do Planice, která je známá obřími skokanskými můstky. Stezka mezi Ratečemi a údolím Tamar je vhodná pro pokročilé běžkaře. Stopu najdete také na cestě k obci Gozd Martuljek, Mojstrana či Zgornja Radovna.
Skutečným běžkařským rájem je smrky posetá planina Pokljuka, která nabízí 30 km pravidelně udržovaných běžkařských stop a pohádkové výhledy na vrcholky Julských Alp. Najdete tu také Rudno polje, kde se odehrává světový pohár v biatlonu.
Pokud jsou příznivé sněhové podmínky, skvělý zážitek vás čeká také na úctyhodných 70 kilometrech tratí u Bohinjského jezera. Dalšími místy pro běžkování je tradičně oblast Jezersko, 13 km dlouhý okruh kolem Logarské doliny nebo údolí řeky Soča.
Více o tom, kam na běžky, zjistíte na stránce o běžkování ve Slovinsku.
Skialpinismus – po svých na vrcholky hor i zpět
Pro skialpinismus neboli turistiku na speciálních lyžích jsou nejlepší podmínky na jaře. Skialpinismus je ve Slovinsku velmi oblíbeným sportem a míst, kam na těchto lyžích vyrazit, je v místních horách nespočet. Nejvíce možností je v Julských a Kamnicko-Savinjských Alpách.
Vhodnou lokalitou pro skialpinismus je například areál Kanin nad turistickým střediskem Bovec nebo okolí areálu Vogel, které leží nad Bohinjským jezerem. Také méně známé pohoří Karavanky nabízí několik vrcholů s nadmořskou výškou kolem 2000 m n. m. a dlouhými sjezdy.
Sněžnice – zavátou krajinou s lehkostí
Sněžnice se dostávají opět do popředí zájmu, a to právem. Možností pro výlety se sněžnicemi je ve Slovinsku nespočet. V pohoří Kamnicko-Savinjských Alp je jednou z oblíbených destinací Velika planina, která získává v zimním období unikátní kouzlo. Pár kilometrů od Lublaně leží areál Krvavec, jehož okolí vybízí k prozkoumání a vychutnání si jedinečných výhledů.
Triglavskému národnímu parku dominuje planina Pokljuka s půvabnou scenérií Julských Alp. Nebeský klid si užijete v údolí řeky Soča a v Kranjské Goře můžete zažít organizovanou túru na sněžnicích v noci. Půjčit sněžnice a zažít zimní pohádku můžete také v pohoří Pohorje, a to v okolí skiareálu Rogla nebo Mariborsko Pohorje.
Sportovní poháry – zažijte atmosféru závodů na vlastní kůži
Slovinsko je tradičně místem konání nejrůznějších soutěží v zimních sportech. Malebný areál Pokljuka hostí v lednu světový pohár v biatlonu, konkrétně ve dnech 23. – 26. 1. 2020. V areálu Mariborsko Pohorje můžete lyžařskou dovolenou spojit s turnajem Golden Fox („Zlata lisica“) – pravidelným kvalifikačním závodem na světový pohár v ženském lyžování, který se koná ve dnech 15. 2. a 16. 2. 2020.
V Kranjske Goře se každoročně odehrává turnaj ve slalomu, další ročník se bude konat 16. 3. 2020. A necelý týden nato začíná v Planici vyhlášené mistrovství světa ve skocích na lyžích.
Navštívili jste Slovinsko v zimě? Podělte se s námi o své zážitky. Nebo se teprve chystáte objevit krásy zimního Slovinska? Ať už jde o lyžařskou dovolenou, návštěvu vánočních trhů či některého sportovního klání, podělte se s námi do komentářů.
Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.
Přidat komentář