Žička kartuzija

Romantická zřícenina bývalého kartuziánského kláštera v údolí potoka Žičnica na území historického Dolního Štýrska

Zřícenina významné památky Žičský klášter neboli Žička kartuzija leží v krásném údolí svatého Jana Křtitele ve vesnici Slovinské konjice na severovýchodě Slovinska. Klášter byl postaven již v roce 1160, kdy se stal sídlem francouzských mnichů. V té době se jednalo o jediný kartuziánský klášter mimo Francii.  V tomto nedotčeném odlehlém prostředí mohli kartuziánští mniši žít a praktikovat pravidla pokory, odlehlosti, modlitby a meditace.

Na základě francouzské inspirace byly postaveny dvě budovy (horní a dolní klášter), které spojovalo údolí. V horním klášteře pobývali mniši, kteří žili v naprostém tichu a celý život zasvětili vzdělávání a intetektuální činnosti. V dolním klášteře, tzv. Špitaliči, žili mniši, kteří vykonávali běžnou manuální činnost, jíž zabezpečovali provoz kláštěra. Po tureckých nájezdech v 15. století se museli přesunout do horní budovy.

Ve 14. století byla chloubou kláštera bohatá knihovna čítající na 2000 knih, včetně významných středověkých rukopisů. V roce 1467 zde byl vybudován vůbec nejstarší hostinec v zemi Gastuž. V 18. století byl kartuziánský řád zrušen a klášter prošel postupně několika renovacemi, přičemž velká původní část se zachovala. Navštívit můžete také tradiční obchod s bylinkami nebo Ottokarovy vinné sklepy s 60 000 lahvemi šumivého vína, které odkazují na dlouholetou vinařskou tradici kartuziánských mnichů.

 

 

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Otevírací doba

červenec – srpen10.00–18.00 (po–ne)
duben – červen, září, říjen10.00–18.00 (út–ne)
Listopad10.00–16.00 (út–ne)
Prosinec–březen10.00–16.00 (so–ne)

Ceny

Dospělí8 €
Studenti, senioři6 €
Děti od 6 do 14 let4 €

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.