Zážitkové ubytování na turistické farmě – fenomén, který ve Slovinsku frčí

Turistické farmy ve Slovinsku jsou místní fenomén. Nabízí nejen ubytování, ale také možnost nahlédnout do každodenního chodu hospodářství, ochutnat domácí tradiční gastronomii a odpočinout si v idylickém prostředí slovinského venkova. Kam se za unikátním zážitkem vydat a co vše je možné na farmách zažít?

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Pokud vás láká prožít dovolenou v přímém kontaktu s přírodou a poznat autentickou tvář slovinského venkova, nenechte si ujít unikátní zážitkové ubytování na turistické farmě. Ideální volbou je jak pro rodiny s dětmi, které mají blízko k přírodě a zvířátkům, tak pro ty, kteří vyhledávají klid a odpočinek v náručí přírody.

Turistické farmy jsou velmi oblíbené mezi samotnými Slovinci. Nejde tedy pouze o zážitek pro turisty, ale nefalšovanou kvalitu tradičního venkova. Pro řadu místních je sváteční oběd na turistické farmě jasnou volbou při nejrůznějších příležitostech. Rodiny s dětmi velmi rády prožívají i vícedenní pobyty na farmách.

Apartmány Turistická farma Štorman, Slovinsko
Turistická farma Štorman uprostřed idylické přírody.

Některé farmy nabízí ubytování ve venkovském stylu a ochutnávku domácích produktů, jiné také rozmanité doprovodné aktivity. Děti i dospělí se mohou přímo zapojit do chodu farmy formou drobných úkolů. Řada rodinných usedlostí nabízí také bazén nebo wellness. Strávit tu tak můžete víkend nebo celý týden.

Ochutnávka tradiční kuchyně a čerstvých produktů

Turistická farma Firbas, Cerkvenjak, Slovinsko
Domácí kuchyně na farmě Firbas

Na turistických farmách se můžete těšit na čerstvé domácí potraviny a poctivou kuchyni. Několik farem hospodaří v souladu s ekologickými standardy a pyšní se tak oceněními vysoké kvality. Ekologickou domácí kuchyni si můžete vychutnat třeba na Eko farmě Urška či turistické farmě Pri Andrejevih.

Turistická farma Pri Kovačniku, Maribor, Slovinsko
Restaurace Pri Kovačniku je vyhlášená vynikající kuchyní pracující s tradičními recepty.

V celém Slovinsku je kulinářsky vyhlášená Turistická farma Při Kovačniku nedaleko Mariboru, kde si pochutnáte na skvělých jídlech připravovaných z lokálních produktů podle tradičních slovinských receptů. Historický statek Majerija nad Vipavskou dolinou – jednou z nejlepších vinařských oblastí ve Slovinsku, zase nabízí skvělá domácí vína, která se skvěle snoubí s výbornými pokrmy středomořské kuchyně, které připravují v místní vyhlášené restauraci.

Turistická farma Pri Andrejevih, Pivka, Slovinsko
Restaurace s domácí ekologickou kuchyní na farmě Pri Andrejevih.

Skvělé domácí produkty včetně slavné šťávy z hrušek odrůdy Williams ochutnáte na farmě Firbas. Specialitou je také zdejší sušená šunka z nejvýchodnější oblasti Slovinska – tünka. Většina farem si zakládá na kvalitní kuchyni s důrazem na místní tradiční recepty. V Šenkově domačiji je tak specialitou pomazánka „masunjek“ ze smetany a pohankové mouky. V restauraci Pri Andrejevih patří k místním tradičním pokrmům například bramborová polenta nebo pohanková kaše s hříbky.

Majerija, Vipavska dolina, Slovinsko
Vinný sklípek na Turistické farmě Majerija.

Na spoustě farem také můžete ochutnat a koupit si domů různé farmářské výrobky – od domácích marmelád, medů, sýrů a pršutů až po různé likéry, domácí vína i pálenky.

Poznejte krajinu slovinského venkova – viniční kopce, hluboké lesy i hory

Turistická farma Lenar, Logarská dolina, Slovinsko
Panoramatický pohled na obě budovy farmy Lenar s pozadím Kamnicko-Savinjských Alp

Farmy leží stranou turistického ruchu, ale přitom blízko přírodních krás i malebných městeček, kam se můžete vydat na výlet. Turistické farmy jsou zpravidla zasazené v nádherné přírodě. Jsou tak skvělou základnou pro turistiku i cyklovýlety. Na některých farmách si můžete vypůjčit kola – horská i elektrokola.

Apartmány Štorman, Slovinsko
Turistická farma Štorman nabízí spoustu možností ke strávení aktivní dovolené.

K aktivní dovolené vybízí například okolí farmy Štorman, která má ideální polohu pro pěší turistiku, cykloturistiku a poznávání krás Goreňského regionu. Z turistické farmy Majerija zase můžete vyrazit do zdejší vinařské oblasti Vipavská dolina, ale za vínem se můžete vydat také z farmy Firbas nebo statku Pri Kovačniku. Turistická farma Pri Andrejevih zase leží nedaleko proslulé jeskyně Postojna.

V kůži farmáře – projížďka na traktoru nebo sběr čerstvých vajec

Eko farma Urška, Stranice, Slovinsko
Zeleninová zahrádka plná ekologických produktů na Ekofarmě Urška

Na turistických farmách si můžete vyzkoušet různé drobné úkony a seznámit se tak s každodenním chodem farmy. Pro ty, kteří vyhledávají aktivní odpočinek, to může být skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu. Pokud se na farmu, která něco podobného nabízí, vydáte s dětmi, budou mít o zábavu postaráno.

Turistická farma Firbas, Cerkvenjak, Slovinsko
Turistická farma Firbas – jízda na traktoru

Děti si na turistických farmách užijí skvělou zábavu – některé z farem nabízí přímo animační programy pro děti, které si mohou vyzkoušet různé farmářské úkony. Na farmě Firbas se mohou projet na traktůrku, v areálu Pristava Lepena v údolí Soči se mohou projet na čistokrevných bílých lipicánech.

Turistická farma Pri Kovačniku, Maribor, SlovinskoTuristická farma Pri Kovačniku, Maribor, Slovinsko
Turistická farma Pri Kovačniku je plná zvířat, které si děti zamilují.

Na farmách se zvířátky se můžete i s dětmi podívat do chlévů nebo pomoci při krmení či sběru vajíček. Většina farem je dětem nakloněna. Navíc často leží daleko od rušných silnic a mají kolem sebe volné prostranství, kde mohou děti bezpečně běhat.

Netradiční ubytování – glampingové chatky i spaní na seníku

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
Rodinná farma Šenkova domačija v Jezersku ctí tradiční architekturu.

Turistické farmy nabízí krásné ubytování s respektem k přírodě a místnímu koloritu. Tradiční architekturu ctí například v Šenkově domačiji, kde hosté mohou složit hlavu v citlivě zrekonstruovaných podkrovních pokojích v alpském stylu v budově z 16. století.

Alpine Homestead Bled, Slovinsko
Kouzelné apartmány respektující venkovskou architekturu nabízí také Alpine Homestead mezi Bledem a Bohinjským jezerem.

Toužíte-li po bezprostřednějším kontaktu s přírodou, v areálu s bílými lipicány Pristava Lepena si můžete zvolit ubytování v komfortních dřevěných chatách uprostřed lesa a na farmě Firbas zase můžete vyzkoušet malé glampingové chatky s výhledem na les i přilehlý ovocný sad.

Turistická farma Firbas, Cerkvenjak, Slovinsko
Seník s baldachýnem – unikátní nocleh můžete zažít na farmě Firbas.

Stylové ubytování zažijete na farmě Majerija nad Vipavskou dolinou. Pokoje jsou tu pojmenovány a vybaveny podle pro tuto oblast typických plodů a rostlin – šalvěj, fenykl, levandule a další. Zcela nevšedním zážitkem je spaní na seníku – tuto možnost nabízí turistická farma Firbas, usedlost Lenar i Eko farma Urška.

Relax v lůně přírody – pohoda u bazénu či ve vyhřívaném sudu

Eko farma Urška, Stranice, Slovinsko
Venkovní bazén a výhled si užijete na Eko farmě Urška

Život na venkově sice zahrnuje spoustu práce, ale také zasloužený odpočinek. Spousta farem jej hostům nabízí také v podobě bazénu, vířivky či wellness se saunami i masážemi. Zchladit se v bazénu můžete na farmě Firbas, v areálu Pristava Lepena, na Eko farmě Urška i farmě Pri Andrejevih u známé jeskyně Postojna.

Turistická farma Firbas, Cerkvenjak, Slovinsko
Turistická farma Firbas nabízí relax v kádi s teplou vodou.

V areálu Pristava Lepena v údolí Soči najdou hosté wellness se saunou, jacuzzi i masážemi. Blízkost termálních lázní se podepsala na Eko farmě Urška, která hostům nabízí celý wellness dům včetně jedné speciality – senné lázně. Na farmě Firbas zase můžete pozorovat hvězdy a poslouchat zpěv ptáčků a šumění lesa v dřevěném vyhřívaném sudu. Po pěší turistice v nádherném Jezersku ulevíte namoženým svalům ve finské či infračervené sauně v Šenkově domačiji.

Unikněte ruchu města a prožijte pár dní nebo celý týden na některé turistické farmě. Nahlédněte do každodenního chodu rodinných usedlostí a poznejte kouzlo slovinského venkova a místní pohostinnosti.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.