Za přírodními klenoty Slovinska – klidné Jezersko a Údolí Soči

Kranjska Gora, Slovinsko. Kranjska Gora, Slovinsko. Archiv Objevuj Slovinsko

Na začátku září jsme opět vyrazili do Slovinska. Tentokrát do méně známého koutu slovinských hor, ale navštívili jsme i malebné Údolí Soči a Kranjskou Goru. Naplno jsme si vychutnávali klidnější posezónní atmosféru, zdejší přírodní krásy a samozřejmě slovinskou kuchyni! Pojďte se začíst do našeho zářijového putování po Slovinsku.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

185 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Zelené Jezersko – úžasná Šenkova domačija a hory takřka pro sebe

Šenkova domačija, Jezersko, foto: archiv Objevuj Slovinsko
Na Šenkově domačiji hospodaří rodina Karničarových, která farmu v roce 2010 otevřela turistům.

Naše krátká dovolená ve Slovinsku začala v malebné vesnici Zgornje Jezersko, které leží hned za rakouskými hranicemi. Ubytovali jsme se na proslulé turistické farmě Šenkova domačija, která leží v lůně Kamnicko-Savinjských Alp. Tato více než 500 let stará rodinná usedlost má neuvěřitelného genia loci. Bydleli jsme v apartmánu Kovačnica, ale k dsipozici jsou také pokoje. V každém případě si tu užijete famózní výhledy na hory, božský klid a vynikající domácí kuchyni.

Šenkova domačija, Jezersko, foto: archiv Objevuj Slovinsko
Výtečná snídaně na Šenkově domačije. Většina surovin a produktů pochází přímo z farmy nebo od okolních farmářů.

První den jsme se po výtečné snídani složené z čerstvých lokálních produktů, z nichž většina byla vypěstována přímo na farmě, vydali prozkoumat okolí. Začali jsme symbolicky – prvním cílem byla procházka k nedalekému Planšarskému jezeru, které je připomínkou bývalého ledovcového jezera, po kterém byl tento kraj pojmenován.

Planšarské jezero, Jezerko. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Planšarské jezero najdete u obce Zgornje Jezersko, hned u jezera leží příjemná restaurace.

Následovala procházka do údolí Ravenska Kočna, které je také výchozím bodem pro výstup na Češkou koču (Českou chatu). Jedná se o horskou chatu ve výšce 1543 m n. m, která je vůbec nejstarší horskou chatu ve Slovinsku – byla postavena Čechy roku 1900. Zkrátka místo, které by měl navštívit každý Čech, bohužel nám počasí příliš nepřálo, tak jsme výstup odložili na příště.

Po procházce jsme si doplnili zásoby energie v restauraci přímo u Planšarského jezera. Ochutnali jsme tu tradiční slovinský dezert, který pochází a je typický spíše pro Bled, ale ochutnat jej můžete téměř všude ve Slovinsku – kremna rezina. K tomu jsme si dali také další slovinský pokrm a to štruklji. Jedná se o závitky (vařené nebo pečené) s různou náplní. Ty naše byly s tvarohem, jablky a strouhankovou posypkou.

Štruklji, slovinská kuchyně. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Jeden z typických slovinských pokrmů – štruklji.

Nezapomněli jsme ani na léčivou minerální vodu, která v Jezersku pramení. Říká se jí jezerska slatina a k ochutnání je v dřevěném korytu u hlavní cesty vedoucí do Rakouska. Voda má unikátní složení, které má pozitivní účinky na srdce a žíly.

Údolí Soči – přírodní krásy a tíživá historie

Údolí Soči. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Oblast kolem smaragdové řeky nabízí krásné přírodní scenérie, sportovní vyžití i bohatou historii

Z Jezerska jsme se vydali dál na západ do malebného Údolí Soči. Navštívit jsme chtěli především přírodní památky této oblasti, kterých je tu požehnaně. Údolí Soči má za sebou také temnou historickou epizodu – během první světové války v této idylické oblasti probíhaly kruté boje.

Velika Korita, Údolí Soči. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Velika Korita v některých úsecích vybízí ke skokům do vody.

Naší první zastávkou byla soutěska Velika Korita Soče, kde nás ohromily hluboké kaňony i krásné tůňky, kde je možné se vykoupat. V těchto úsecích řeky Soči je voda hlubší, což zlákalo několik jedinců také ke skokům do vody. Soutěska leží kousek před Bovcem. Výhodou také je, že vstup není zpoplatněný.

Bovec, Údolí Soči. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Bovec je střediskem adreanlinových sportů na řece Soča.

Pokračovali jsme do Bovce, kde jsme se prošli městečkem a podívali se i k řece, kde se právě „naloďovalo“ několik skupinek na rafty či kajaky a připravovali se na sjezd řeky. Právě Bovec je známý jako středisko adrenalinových aktivit a výchozí bod pro rafting, kayaking, paragliding, ale i pěší túry.

Muzeum první světové války v Kobaridu. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
S válečnou historií dnes idylického městečka seznamuje oceňované muzeum.

Další zastávkou byl Kobarid, kde jsme se na jednu noc ubytovali. Kobarid je moc pěkné město s bohatou historií, zejména z období první světové války. Bydleli jsme jen pár kroků od místa, které jeho pohnutou historii připomíná – Muzeum první světové války. Muzeum bylo založené v roce 1990 a již o tři roky později jej označila Rada Evropy za nejlepší evropské muzeum.

Napoleonův most, Kobarid. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Napoleonův most je významnou památkou na okraji Kobaridu, ale využíván je také adrenalinovými nadšenci.

Nicméně naše kroky vedly do přírody a naším cílem bylo ještě před setměním navštívit vodopád Kozjak, který je jedním z nejkrásnějších vodopádů ve Slovinsku. Cestou jsme procházeli přes Napoleonův most – historický most z 19. století, který je dílem Italů. Původní most z roku 1750 totiž rakouští vojáci za první světové války vyhodili do vzduchu. Most je nejen architektonickým skvostem, ale i významným historickým bodem.

Vodopád Kozjak, Kobarid. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Vodopád Kozjak je 15 metrů vysoký a ukrývá se ve skalní dvoraně.

Cesta k vodopádu vede lesem, nejdříve po štěrkové cestě a poté po lesních pěšinkách a kolem malých bystřin. Vstup k vodopádu je zpoplatněn. Za 5 euro se můžete pokochat pohledem na nádherný ve skalní dvoraně ukrytý vodopád, který padá z výšky do malého jezírka.

Občerstvení u vodopádu Kozjak. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Příjemný stánek kousek od vodopádu Kozjak, kde si můžete dát vychlazené nápoje a odpočívat.

Na zpáteční cestě od vodopádu Kozjak jsme si všimli cedule s nápisem „bar za 300 metrů“ odkazující na malý venkovní bar s  názvem Old Oak Jajnkuc. Jelikož jsme byli zvědaví a žízniví, rozhodli jsme se na místo podívat. Přivítal nás mladý muž jménem Nik a nabídl nám za dobrovolný příspěvek různé nápoje na osvěžení. Pořídit si u něj můžete také ručně vyráběné náramky a další cestovatelské upomínkové předměty.

Kostnice v Kobaridu. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Kostnice věnovaná padlým italským vojákům na kopci nad Kobaridem.

Ráno před odjezdem jsme si ještě vyšlápli k dominantě Kobaridu – kostnici padlých italských vojáků. Procházka nám zabrala asi 20 minut chůze a na jejím konci se nám otevřely pěkné výhledy. Ostatky padlých patří zejména vojákům padlým ve známé bitvě u Caporetta, o které psal v románu Sbohem armádo i Ernest Hemingway.

Kranjska Gora – kousek Julských Alp na závěr

Jezero Jasna, Kranjska Gora. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Jezero Jasna je dostupné pěšky – příjemnou procházkou z Kranjske Gory.

Z Kobaridu jsme se již pomalu vraceli zpátky do Česka. Poslední noc jsme však ještě přespali v další severní oblasti blízko hranic – v Kranjské Goře, která je pomyslnou vstupní branou do Triglavského národního parku. Oproti Jezersku jde o rušnější středisko (v zimě také oblíbený skiareál), kde je spoustu obchůdků, restaurací a dostatek ubytovacích kapacit. Kromě procházky po historickém centru městečka doporučujeme návštěvu nedalekého jezera Jasna, k němuž se dá dojít příjemnou procházkou kolem řeky.

Přírodní rezervace Zelenci, Kranjska Gora. Zdroj: Archiv Objevuj Slovinsko
Poslední zastávkou naší dovolené byla přírodní rezervace se smaragdovým jezírkem a bohatou faunou a flórou, která leží nedaleko Kranjske Gory.

Po cestě z Kranjské Gory jsme se ještě zastavili v Přírodní rezervaci Zelenci – soustavě močálů a smaragdového jezírka s vzácnou faunou a flórou. Se Slovinskem jsme se tak rozloučili podobně jako jsme se s ním v Jezersku přivítali – okouzleni čistotou a respektem Slovinců k jejich přírodnímu bohatství.

Slovinsko je země krátkých vzdáleností a během pár dní můžete v klidném tempu procestovat hned několik různých oblastí. Čtyřdenní dovolená nám tak nabídla rozmanité zážitky – od klidné přírody Jezerska přes úchvatné scenérie a pohnutou historii v Údolí Soči až po živější horské středisko Kranjska Gora.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

185 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.