Výstup na Triglav – 3 vyzkoušené trasy na nejvyšší horu Slovinska

Triglav, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková

„Všechny cesty vedou na Triglav!“, řekl by nejspíš každý Slovinec hrdý na svůj národní symbol. A v podstatě by měl pravdu – na nejvyšší slovinský vrchol skutečně vede nepřeberné množství tras, navíc jedna zajímavější než druhá. Kterou z nich si tedy pro výstup na Triglav zvolit?

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Před pár lety jsem si stejnou otázku kladla také, když jsem se při hledání informací ztrácela ve změti nejrůznějších, často protichůdných názorů na internetových diskuzích. A jelikož jsem se zkrátka nedokázala rozhodnout, nechala jsem tak nevědomky vzniknout jedné tradici – každý rok vyzkoušet novou cestu na Triglav. Zatím mám za sebou tři, ale rozhodně tímto číslem nekončím.

Triglav, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Nejvyšší hora Slovinska Triglav měří 2864 m n. m. Foto: Veronika Bočánková

Jelikož už Triglav není jen tak obyčejný „kopeček“, jak jsme zvyklí u našich českých hor, je potřeba na začátku zmínit především vhodné vybavení. U ferratových tras je otázka vybavení naprosto samozřejmá, ale i když jsou některé trasy popisovány jako technicky nenáročné, na vrcholku se člověk ferratě zkrátka nevyhne.

Mnohokrát jsem se na internetu dočetla, že mít s sebou ferratový úvazek není potřeba. Ferrata vedoucí přes hřeben je přece jednoduchá – což je vlastně pravda. Ale to stejné se již nedá říct o terénu. Mnohdy se člověk pohybuje po opravdu úzkém hřebínku, kde stačí uklouznout na uvolněném kameni při vyhýbání se dalším osobám. Nebo stačí, aby trochu zapršelo, a celá cesta se hned promění v neuvěřitelnou klouzačku. Z těchto důvodů bych určitě doporučila mít s sebou ferratový úvazek a stoprocentně i přilbu.

1. Dolinou sedmi triglavských jezer – dlouhý trek jednou z nejkrásnějších dolin

Dolina Triglavských jezer, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Dolina Triglavských jezer je jedno z nejkrásnějších údolí Slovinska. Vede tudy jedna z nejhezčích tras na Triglav. Foto: Veronika Bočánková

Říká se, že první dojem je vždy rozhodující. V tomto případě to platí dvojnásob. Právě díky této první cestě vznikla všechna ta moje posedlost krásami přírody Triglavského národního parku a Triglavem vůbec. Pro svou premiéru jsem si tehdy sice zvolila jednu z těch nejdelších tras, zato však jednu z nejmalebnějších. Trasu vedoucí dolinou sedmi Triglavských jezer, kde nádherné bílé stěny hor společně s jezery vytvářejí až dojem kanadské krajiny.

Východisko trasy

Výchozím bodem této trasy je romantická oblast Bohinjského jezera. Konkrétně chata u nejznámějšího slovinského vodopádu Savica – Koča pri Savici. Jako takové ideální místo k přespání před dnem výstupu mohu doporučit kemp Zlatorog v obci Ukanc. Nachází se přímo u Bohinjského jezera a je vzdálený pouhých dvacet minut jízdy autem od parkoviště u Savice.

Trasa a náročnost treku

Dolina Triglavských jezer, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Dolina Triglavských jezer postupně přechází ze zeleného údolí v suťoviště a skalnaté terény. Foto: Veronika Bočánková

Nutno zmínit, že hned od začátku je cesta docela výživné ranní kardio. Na Črno, neboli Černé jezero, záchytný bod číslo jedna a zároveň první ze zmíněných jezer, je to dobrých 700 výškových metrů. Tedy asi 2,5–3 hodiny chůze do kopce. Dobrá zpráva ale je, že od Černého jezera už je to k těm ostatním asi hodinka a půl pohodové chůze lesem, bez nějakého extrémního stoupání. V dolině jezer se již nachází první chata na trase – Koča pri Triglavskih jezerih. Je to příjemné místo k malému občerstvení.

Koča na Prehodavcih, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Koča na Prehodavcih poskytuje bivak pro nouzové přespání při cestě na Triglav. Nedaleko je také pramen, kde je možné si doplnit pitnou vodu. Foto: Veronika Bočánková

Asi za další dvě hodiny pohodové chůze s výhledy na jezera se nachází další chata – Koča na Prehodavcih. Tady je možné využít i bivak pro nouzové přespání. Kousek od chaty je také pramen a pravděpodobně jediné místo na trase, kde je možnost si doplnit vodu. Poté už je třeba si kupovat pouze vodu balenou, která na chatách stojí většinou kolem čtyř euro.

Koča na Doliču, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Koča na Doliču je ideálním místem pro přespání před výstupem na Triglav. Vrchol je odtud vzdálený asi dvě hodiny. Foto: Veronika Bočánková

Koča na Prehodavcih je ale pořád vzdálená od Triglavu asi pět hodin. Proto bych doporučila pokračovat až na chatu v sedle Dolič – Koča na Doliču, ze které je to na vrchol už jen dvě hodiny. Hlavním důvodem je pravidelný výskyt odpoledních bouřek, proto je ideální vyrazit na vrchol opravdu brzy. Tehdy jsem si právě tento fakt neuvědomila a vyrážela ze vzdálenější z obou chat. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že chytit na hřebeni bouřku není zrovna nejpříjemnější zážitek.

Dolina Triglavských jezer, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Cesta na Dolič je místy jištěna lanem. Foto: Veronika Bočánková

Varianty výstupu od Koče na Doliču

Během cesty do sedla Dolič se začíná podstatně měnit ráz krajiny. Pomalu mizí vegetace a sedlo Hribarice, oddělující od sebe obě zmíněné chaty, trochu připomíná měsíční krajinu. Cesta vede hlavně přes kameny nebo nepříjemným suťovištěm. Od Koče na Doliču vedou dvě varianty výstupu na Triglav. Buď se dá pokračovat rovnou od chaty ferratou, která vede až na vrchol, nebo pokračovat na chatu „Dom Planika“, která se nachází přímo pod vrcholem.

Aby to nebylo úplně jednoduché, od Domu Planika je také možné zvolit si jednu ze dvou variant trasy na vrchol. Cestu přes „Triglavskou škrbinu“ (Gorjanska pot), která je více ferratová a pod vrcholem se spojuje s trasou od Doliče, nebo frekventovanější cestu přes Malý Triglav, a poté po hřebeni až na vrcholek.

Proč jít Dolinou Triglavských jezer

Dolina Triglavských jezer, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Jedno z jezer v Dolině Triglavských jezer. Foto: Veronika Bočánková

Velkou výhodou této trasy je především její technická nenáročnost. Kromě toho nabízí i nádherné přírodní scenérie. Co se týče časové náročnosti, ideální je rozdělit si trasu do dvou, klidně i tří dní. V okolí se nachází spousta dalších zajímavých vrcholů, např. Kanjavec. Další velkou výhodou je poměrně velké množství chat na trase, které jsou od sebe vzdálené cca 2 hodiny. Nabízí tak ideální útočiště při přecenění sil, při špatném počasí nebo jen jako příjemnou zastávku na občerstvení.

Ubytování v horských chatách

Co se týče ubytování na chatách, je nutné počítat s poměrně vysokou cenou za nocleh – kolem 28 euro za noc (pro členy Alpenverein je tato cena většinou poloviční). Aby měl člověk jistotu, že se vyspí v posteli, a ne někde na zemi v jídelně, je možné si ubytování dopředu rezervovat. Většinou postačí napsat email na konkrétní chatu (seznam všech chat i s kontaktem najdete na stránce slovinského turistického svazu). Jedinou podmínkou je dostavit se na místo do 17h, jinak rezervace propadá. V případě cesty až do sedla Dolič je proto lepší udělat si dostatečnou časovou rezervu.

2. Ferratová cesta Tominškova pot – výstup na Triglav za jeden den

Tominškova pot, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Výstup na Triglav Tominškovou cestou je technicky náročnější ferratový trek. Foto: Veronika Bočánková

Poté, co jsem se dostatečně pokochala přírodou Doliny Triglavských jezer, bylo tentokrát na čase vyzkoušet jednu z nejpopulárnějších ferratových tras. Jedná se o Tominškovu pot, která vede z údolí Vrata. Tato trasa bývá oblíbená převážně pro jednodenní výstupy, protože není časově až tak náročná. Výstup rovnou na vrchol zabere asi 6 hodin. Přesto je ale potřeba na kratší vzdálenosti překonat poměrně velké převýšení. Navíc ještě kamenitým a suťovitým terénem, takže je lepší počítat s větší časovou rezervou a vyrazit opravdu brzy.

Východisko a charakter trasy

Triglavski dom na Kredarici, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Triglavski dom na Kredarici je jedna z největších slovinských horských chat. Foto: Veronika Bočánková

Výstupové místo se nachází kousek za parkovištěm u chaty Aljažev dom v údolí Vrata, kam se dostanete z nedaleké obce Mojstrana. I když bývá tato trasa označovaná jako ferratová, nečekejte vyloženě ferratu vedoucí až k vrcholu. Spíše jde o klasickou pěší trasu, doplněnou několika krátkými zajištěnými cestami, které ale nejsou nijak náročné.

Osobně musím říct, že i přes svou velkou popularitu mě tato cesta nijak nenadchla. Je poměrně frekventovaná, takže jsem neustále potkávala skupinky dalších lidí mířících na vrchol. Navíc první hezké výhledy si člověk začne užívat asi až po 4 hodinách šlapání do kopce. Poté se v plné kráse odhalí protější vrcholy lemující údolí Vrata, v čele s druhým nejvyšším vrcholem Slovinska, Škrlaticí (2 740m). Asi po pěti hodinách stoupání konečně přicházím k hlavnímu záchytnému bodu na trase – jedné z největších slovinských chat, Triglavskému domu na Kredarici. Chata leží přímo pod hlavním hřebenem Triglavu, takže hřebenovou ferratou je to na samotný vrchol už jen pouhá hodinka.

Sestup dolů

Triglav, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Foto: Veronika Bočánková
Pohled od Triglavského domu na Kredarici na západ slunce. Foto: Veronika Bočánková

V případě návratu zpět do údolí Vrata je samozřejmě možné sejít buď stejnou cestou, nebo lze využít i sousední trasu zvanou Čez Prag. Ta ale vede převážně nepříjemným suťovitým terénem s několika zajištěnými úseky.

3. Dolinou Krma – snadný výstup na Triglav liduprázdnou krajinou

Dolina Krma, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Výstup na Triglav údolím Krma je málo frekventovaným trekem s krásnými pohledy. Foto: Veronika Bočánková

Když už jsem si myslela, že krásám Doliny Triglavských jezer žádná jiná trasa konkurovat nemůže, narazila jsem na údolí Krma. Velkou výhodou je, že Krma není tak přelidněná jako mnohem populárnější soused, údolí Vrata. Kromě toho je tato trasa čistě pěší a technicky nenáročná. Díky tomu bývá často využívána i pro zimní výstupy.

Co se týče časové náročnosti, cesta přímo na vrchol zabere asi 6 až 7 hodin. Nejbližší útočiště se opět nachází až pod závěrečným hřebenem. V případě nouze se dá ale využít bivak v podobě malé chatky, který se nachází asi v polovině trasy.

Východisko trasy

Výchozím místem v údolí je parkoviště Pri Lesi, které se nachází pár kilometrů za chatou Kovinarska koča v Krmi. Tam se podobně jako do údolí Vrata dostanete z obce Mojstrana. Nutno ale říct, že je cesta k parkovišti nezpevněná a mnohdy připomíná spíše polní cestu. Takže jsem se ze začátku musela ujišťovat v mapě, že jedu správně.

Trasa treku

Dom Planika, Triglav, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Horská chata Dom Planika je jednou z chat pod Triglavem. Foto: Veronika Bočánková

Od parkoviště vede cesta zpočátku lesem. Asi po hodince pozvolného stoupání začnou stromy pomalu mizet a údolí Krma se tak ukáže v celé své kráse, obehnané mohutnými vrcholy. Cesta dále pokračuje až na Konjsko sedlo, odkud jsou nádherné výhledy na celé údolí. Dokonce už je možné zahlédnout hřeben Triglavu. Tady se už cesta začíná dělit. Dá se pokračovat buď na chatu Dom Planika, nebo na Triglavski Dom na Kredarici, který se nachází z druhé strany hřebene.

Gorjanska pot, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Od Domu Planika vede na Triglav cesta Gorjanska pot. Sníh tu bývá ještě na začátku července. Foto: Veronika Bočánková

Já jsem chtěla tentokrát vystoupat na vrchol z opačné strany, po stezce zvané Gorjanska pot. Proto jsem zvolila první z obou chat. Jelikož jsem ale vyrazila na začátku července, byla tato cesta ještě částečně pod sněhem. To místy poněkud zhoršovalo orientaci. I tak ale nebyl problém nástup na stěnu Triglavu najít. Cesta vede povětšinou nenáročnou ferratou. Některé úseky jsou ale nejištěné a vedou suťovitým terénem, kde často padají kameny. Helma je zde stoprocentně nutná.

Sestup dolů

Z vrcholu zpět jsem pokračovala klasickou hřebenovou cestou až k chatě na Kredarici, kde jsem měla v plánu přespat. Jelikož ale zbývalo ještě poměrně hodně času, rozhodla jsem se nakonec pouze pro zastávku na pivo a sestup rovnou do údolí. Od chaty vede cesta přímo k rozcestníku na Konjsko sedlo, odkud už se pokračuje dolů do údolí stejnou trasou jako při výstupu.

Triglav, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Veronika Bočánková
Závěrečná část výstupu na Triglav. Foto: Veronika Bočánková

Při plánování treku zvažte své síly a zkušenosti a rozhodněte se, kolik času chcete výstupu věnovat. Pokud se chcete kochat krajinou a nevadí vám zůstat v horách více dní, vydejte se Dolinou Triglavských jezer nebo údolím Krma. Pokud máte rádi výzvy a chcete si užít technicky náročnější výstup za jeden den, vyražte ferratou z údolí Vrata. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z tras, výstup na Triglav je jedinečný zážitek. Možná pak budete chtít stejně jako já objevovat další a další trasy :).

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Veronika Bočánková

Veronika Bočánková

Studentka kurzu horského průvodce, nadšená cestovatelka, která svou pozornost momentálně soustředí hlavně na kopce všech velikostí, o kterých píše na svém blogu (pokud po nich zrovna neběhá). Beznadějná milovnice boulderu a vůbec všeho pohybu. Závislák na Slovinsku.

Komentáře

  1. Matěj Cihlář

    Zdravím,

    jedeme s přítelkyní do Slovinska a máme v plánu vyšplhat se na Triglav cestou sedmi jezer podobně tak, jako píšete v článku.

    Chtěl jsem zeptat, zda zvládneme Koči pri Savici vyjít nahoru a slézt dolů za dva dny. Když jsem koukal na mapy.cz, ukazuje mi celá trasa dle Vašeho popisu nějakých 36 km. Přikládám odkaz na mapu - https://mapy.cz/s/3wUsH.

    Pokud správně rozumím, od '' Zeleno Jezero'' se jde nahoru stejně jako pak dolů?

    Moc děkuji za odpověď, budu se těšit.

    S pozdravem,

    Matěj

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  2. Veronika Bočánková

    Zdravím,
    zvolená trasa kolem Triglavských jezer je jedna z nejdelších, a opravdu odpovídá údajům v mapě. Na samotný vrchol je to z Koče pri Savici dobrých deset hodin chůze určitě. Pokud jste zvyklí chodit, tak se tato trasa za dva dny zvládnout dá, ale i tak je to hodně náročné. Já to šla celé až dolů z Koče na Doliču, a musím říct, že poslední dvě hodiny už byly dost na krev.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  3. Zuzana

    Ahoj, plánujeme jet v září na Triglav a chtěla bych jít jednu z cest, kterou jsi šla ty ( Dolinou Krma). Zmínila jsi se, že je v půlce cesty jedna bivakovací chatka. Nevíš její název? Snažila jsem se ji najít, ale nepodařilo se mi to :(

    Moc super článek! Díky za napsání.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Veronika Bočánková

      Ahoj,
      některé bivakovací chaty nejsou vedeny jako oficiální, a tahle není na mapě zaznačená, ale na satelitních snímcích jsem ji našla. Nachází se asi v 1 700 m, pod Konjskym sedlem, a je přímo na značené trase, takže se určitě nedá minout. Nicméně, vloni, když jsem kolem chaty šla, tak byla místnost na spaní otevřená, pokud se to od té doby nějak změnilo už nevím, nikde o ní nejsou moc informace. Doufám, že jsem aspoň trochu pomohla, kdyžtak s čímkoliv ráda poradím :) A děkuju, moc mě to těší! :)

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  4. Gabina

    Ahoj Veroniko,
    moc prosím o radu, chceme jít 4 kamarádky na Triglav přes jezera, naplánováno máme na 3 dny, jen jsem se chtěla zeptat, zda je nějaká možnost jít dolů jinou cestou, než tou nahoru? Auto budeme nechávat u Bohinského jezera. Moc děkuji za radu a opravdu krásný článek :). Gábina

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Almaz

      Dobrý den, přidávám se ke Gábině se stejným dotazem, zda se dá sejít jinou cestou než výstupovou?!? Auto necháme v Koče pri Savici, trasu budeme chtít zvládnout za 2 dny :)
      p.s. chápu to dobře, že trasa je rozdělená tak // 1. den výstup na Koču na Doliču
      a 2. den výstup na vrchol a sestup až dolů k autu?
      Děkuji za odpověď, Almaz

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

      1. Veronika Bočánková

        Ahoj,
        je otázka co myslíš tím sejít. Vzhledem k tomu, jak je cesta dlouhá, tak se dá jít některé úseky různými cestami. Nejvíce jich je pak okolo vrcholu Triglavu, kde se dá jít z Koče na Doliču na vrchol několika cestami. Mezi Doličem a Chatou u Triglavských jezer se to dá obejít přes Zelnarice, jak jsem již psala níže, ale nejsem si jistá, zda to je pak na 2 dny. Od Triglavských jezer k Savici je více méně jedna cesta. Pokud chcete jít za 2 dny, tak je ideální rozdělení jak píšete, s přenocováním na Doliču.
        Snad Vám to trochu pomohlo,
        Verča.

        Přidat komentář

        Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  5. Veronika Bočánková

    Ahoj,
    Trochu nevýhoda cesty přes jezera je, že je zároveň i ideální cestou k návratu, pokud budete auto nechávat u Bohinjského jezera. Koukala jsem do mapy, ale u některých cest se dá jen těžko odhadnout náročnost terénu, takže bych tě nerada poslala nějakou nebezpečnou cestou. Od chaty Na Prehodavcih je například možnost vrátit se hřebenovou cestou přes Zelnarice, odkud jsou hezké výhledy na jezera, ale upřímně je ta cesta dost nepříjemná - hodně exponovaná, suťovitá. Další možnost je sejít na úplně jinou stranu, třeba do Trenty nebo doliny Vrata, ale tady si zase nejsem úplně jistá rozumným spojem zpět k jezeru. Snad jsem aspoň trochu poradila :) Verča.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  6. Almaz

    Ahoj, děkuji za odpověď.
    Spíše si nejsem jisty tou cestou zpět k autu. Konkrétně mi jde přesně o to, zda se to dá zvládnout za ten druhý den. Zda je lepší vyjít třeba v 5 ráno na vrchol a pak dolů, nebo kolik hod. to cca trvá.
    Možná to jsou hloupé dotazy, ale snažím se to plánovat na 100%,prece jenom jsem tam nikdy nebyl :)

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Veronika Bočánková

      Pokud jste zvyklí pohybovat se v horském terénu a vůbec hodně chodit, tak by to neměl být problém za jeden den sejít až rovnou k autu. Nicméně je pak člověk doopravdy úplně "rozbitej" :). Bude ale určitě potřeba vyrazit na vrchol opravdu hodně brzy, ať potom nescházíte úplně za tmy :) .

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

      1. Jan

        Ahoj, chtěl bych se zeptat zda je možné někde kolem parkoviště stanovat na jednu noc.? Díky za odpověd Honza

        Přidat komentář

        Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

        1. Veronika Bočánková

          Ahoj,
          bohužel tě asi zklamu, ale ve Slovinsku se spaní mimo vyhrazená místa netoleruje, jsou za to i dost velké pokuty....jistější je obětovat nějaké to euro za spaní v kempu.

          Přidat komentář

          Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  7. Kristýna

    Zdravím,
    chtěla bych Vás poprosit o radu. Máme v plánu v červenci Triglav Dolinou 7 triglavských jezer a chtěla bych se zeptat, jestli je lepší přespat na chatě Koča na Doliču nebo se dá dojít i na Dom Planika? Zároveň se chci zeptat, jestli pro tuto trasu (s tím, že si vždy vybereme tu snažší variantu) nutný set via ferrata? Někde píšou že není třeba, někde zase že ano.. Trasu bychom chtěli zvládnout za 2 dny.
    Předem děkuji za odpověď a pěkný den
    S pozdravem
    Kristýna

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Veronika

      Ahoj,
      cesta přes triglavská jezera je poměrně dlouhá, takže strategicky je lepší přespat na Koči na Doliču. Na Dom Planika je to od Doliče ještě hodina cesty navíc, takže pokud budou síly, je to určitě taky možnost. Co se týče ferratového vybavení, já jsem zastáncem toho, že minimálně na vrchol by bylo dobré ho mít. I přesto, že zajištěná cesta není nijak náročná, vede místy velmi exponovaným terénem, a nějaký ten kámen se uvolnit vždycky může. Jak se říká, náhoda je blbec. Doufám, že moje odpověď aspoň trošku pomohla v rozhodování. V případě dalších dotazů určitě napiš :) Hodně štěstí na túře!

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  8. Simona Azi

    Zdravím,

    chcela by som sa spýtať mám v pláne ísť na Triglav, lenže idem so psom. On je zvyknutý na rôzne terény, aj skaly a podobne. Chodíme často do hôr. Chceli by sme ísť trasou 7 jazier. Videla som nejaké fotky a prečítala celý článok. Len mi nie je jasné. Jedná sa o ferratový výšľap? Teda až na úsek pred Dolíčom. Neviete náhodou či sa bude dať tade prejsť aj so psom?

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Eliška Bernardová

      Dobrý den, se psem je vrcholová část neschůdná. Pod vrchol byste s ním došli, ale závěr už ne.

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

      1. Simona Azi

        Ďakujem pekne za odpoveď. Mohla by som sa ešte spýtať prečo? Je to nejaký ferratovy výstup? Alebo je tam iný problém?

        Ďakujem

        Přidat komentář

        Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

        1. Eliška Bernardová

          Pod vrcholem vede ferrata – je jednodušší, ale pro psa by byla těžko schůdná.

          Přidat komentář

          Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  9. Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  10. Lucie

    AhojC chceme jít s holkama trasu sedmi jezer 🙃
    S tím že by jsme chtěly přespávat na Koče na Doliču. Tak se chci jen zeptat jak tam to přespání vypadá, jestli to je přístřešek, nebo jen holé místo na bivák.?
    Nebo se snad musí něco rezervovat na nějaké chatě.? Děkuji.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Eliška Bernardová

      Ahoj, Koca na Dolicu je klasicka vysokohorska chata, spi se vetsinou na palandach bud ve spolecnych pokojich (lagrech) nebo v mensich pokojich, mimo chatu se ani spat nesmi 😉 je lepsi si misto dopredu rezervovat, ale je potřeba na chatu dorazit do 17h, jinak rezervace propada

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  11. Lenka

    Zdravím.
    Za pár dní plánujeme výstup na Triglav. Chceme přespat v autě - máme dodávku Transporter T5 (ne karavan). Jak je to s kempy, popř. s přespáváním na parkovištích v autech? Děkuji za odpověď.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Eliška Bernardová

      Dobrý den, mimo kempy se spát bohužel nesmí. Povolenou je pouze v kempech nebo na speciálních parkovištích pro obytné vozy.

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  12. Josef Košina

    Ahoj. Chtěl bych na Triglav s dcerami (13 a 11). Je reálný výstup s dětmi dolinou Krma? Feratové sety a lano máme, holky jsou sportovně založené a nějaké hory již mají. Zároveň bych se rád zeptal, zda je reálné přespání na chatě Dom Planika a poté pokračovat na vrchol a pak sestup? Díky moc Pepa

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Eliška Bernardová

      Ahoj, pokud máte již s ferratami zkušenost, děti by to měly zvládnout. Ferrata je pouze v závěru výstupu. S přespáním to bude lepší, aby to na děti nebylo moc. Místo v chatě si ale předem rezervujte

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  13. Lenka Zázvorková

    Ahoj,

    chci se zeptat, zda cestu Dolinou Krma , zvládneme projít se psem? :)
    Předem děkuju za odpověď a hezký den!
    Lenka

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Eliška Bernardová

      Dobrý den, cestu dolinou zvládnete, ale problém pro psy je vrchol Triglavu, sem vede již ferrata.

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  14. Jirka Kantor

    Ahoj,
    Díky mockrát za článek hodně nám pomohl, když jsme zkoumali, kudy se na Triglav vydat. Přespávali jsme kousek od Bohinjského jezera. Chtěli jsme jít Dolinou Triglavskich Jezer, ale nesehnali jsme nocleh na Doliču, tak jsme nakonec šli z obce Stará Fužina podél řeky Mostnice, pak vylezli asi 1500 výškových, přespali na chatě Vodnikov Dom a druhý den vylezli Triglav a sešli dolů (kapku jsme se zamotali, tak jsme nakonec skončili na opačné straně parku a museli stopovat zpátky XD)

    Pár postřehů z naší cesty dva týdny zpátky :-)
    - Na místě je poměrně dost značených tras, které ovšem v Mapy.cz nejsou označené červenou jako značené trasy (jedna z nich je třeba ta výše zmíněná, po které jsme šli)
    - Chaty je dobré rezervovat několik dní dopředu. Obzvlášť pokud je dobrá předpověď počasí na víkend, tak byla většina dost beznadějně plná.
    - Na to, aby měl člověk na chatách (minimálně na Vodniku, ale viděl jsem to i u jiných) slevu, stačí, aby byl členem ČHS (nebo jiného svazu, který je v UIAA), není třeba být v Alpenvereinu
    - O víkendu jsou vesnice kolem Bohinjského a Bledského jezera narvané turisty. Obzvlášť mezi Bledem a Radovlijicí se tvoří kolony jako blázen, tak je třeba s tím počítat.
    - Nevím jak jiné dny, ale o víkendu je dobré do kempu Zlatorog třeba dojet asi dřív. My jsme tam dojeli kolem 7 večer a už jsme tam nenašli místo (a to jsme měli Oktávku se spací vestavbou, takže jsme nepotřebovali stan)
    - Pokud můžete přespat v autě, tak je dobré (a levné) parkoviště pro mobilní domy jižně od vesnice Srednja vas v Bohinju. Nesmí se tam stavět stan, ale s normálním autem tam přenocujete za 4€ za parkování plus 2€/os tourist tax, což je naprosto bezkonkurenční cena. Je tam záchod a voda, dokonce myslím i elektřina.
    - Parkoviště kolem Bohinjského jezera jsou z naprosté většiny placené a obecně dost drahé.
    - Kolem Bohinjského jezera (myslím, že až do Bledu) jezdí několikrát denně autobusy, které jsou zdarma a jsou tam aby turisté netahali do Triglavského NP auta.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  15. Jana Jelínková

    Dobrý den,
    manžel se synem (už je dospělý) se chystají na Triglav příští rok v létě, chtěli by jít dolinou Krma (našla jsem tam i ubytování) a přespali by na Kredarici na chatě. Přilby mít budou, jsou nutné ferratové úvazky? Nevíme, jak je ferrata na vrchol obtížná, nikdo z našich známých tam zatím nebyl. Děkuji.

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Eliška Bernardová

      Dobrý den, závěrečná část trasy je ferrata, úvazky jsou tedy potřeba. Je možné je zapůjčit i přímo ve Slovinsku.

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.