„Všechny cesty vedou na Triglav!“, řekl by nejspíš každý Slovinec hrdý na svůj národní symbol. A v podstatě by měl pravdu – na nejvyšší slovinský vrchol skutečně vede nepřeberné množství tras, navíc jedna zajímavější než druhá. Kterou z nich si tedy pro výstup na Triglav zvolit?
Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️
S výběrem vám pomůžeme!
Obsah
- 1. Dolinou sedmi triglavských jezer – dlouhý trek jednou z nejkrásnějších dolin
- 2. Ferratová cesta Tominškova pot – výstup na Triglav za jeden den
- 3. Dolinou Krma – snadný výstup na Triglav liduprázdnou krajinou
Před pár lety jsem si stejnou otázku kladla také, když jsem se při hledání informací ztrácela ve změti nejrůznějších, často protichůdných názorů na internetových diskuzích. A jelikož jsem se zkrátka nedokázala rozhodnout, nechala jsem tak nevědomky vzniknout jedné tradici – každý rok vyzkoušet novou cestu na Triglav. Zatím mám za sebou tři, ale rozhodně tímto číslem nekončím.
Jelikož už Triglav není jen tak obyčejný „kopeček“, jak jsme zvyklí u našich českých hor, je potřeba na začátku zmínit především vhodné vybavení. U ferratových tras je otázka vybavení naprosto samozřejmá, ale i když jsou některé trasy popisovány jako technicky nenáročné, na vrcholku se člověk ferratě zkrátka nevyhne.
Mnohokrát jsem se na internetu dočetla, že mít s sebou ferratový úvazek není potřeba. Ferrata vedoucí přes hřeben je přece jednoduchá – což je vlastně pravda. Ale to stejné se již nedá říct o terénu. Mnohdy se člověk pohybuje po opravdu úzkém hřebínku, kde stačí uklouznout na uvolněném kameni při vyhýbání se dalším osobám. Nebo stačí, aby trochu zapršelo, a celá cesta se hned promění v neuvěřitelnou klouzačku. Z těchto důvodů bych určitě doporučila mít s sebou ferratový úvazek a stoprocentně i přilbu.
1. Dolinou sedmi triglavských jezer – dlouhý trek jednou z nejkrásnějších dolin
Říká se, že první dojem je vždy rozhodující. V tomto případě to platí dvojnásob. Právě díky této první cestě vznikla všechna ta moje posedlost krásami přírody Triglavského národního parku a Triglavem vůbec. Pro svou premiéru jsem si tehdy sice zvolila jednu z těch nejdelších tras, zato však jednu z nejmalebnějších. Trasu vedoucí dolinou sedmi Triglavských jezer, kde nádherné bílé stěny hor společně s jezery vytvářejí až dojem kanadské krajiny.
Východisko trasy
Výchozím bodem této trasy je romantická oblast Bohinjského jezera. Konkrétně chata u nejznámějšího slovinského vodopádu Savica – Koča pri Savici. Jako takové ideální místo k přespání před dnem výstupu mohu doporučit kemp Zlatorog v obci Ukanc. Nachází se přímo u Bohinjského jezera a je vzdálený pouhých dvacet minut jízdy autem od parkoviště u Savice.
Trasa a náročnost treku
Nutno zmínit, že hned od začátku je cesta docela výživné ranní kardio. Na Črno, neboli Černé jezero, záchytný bod číslo jedna a zároveň první ze zmíněných jezer, je to dobrých 700 výškových metrů. Tedy asi 2,5–3 hodiny chůze do kopce. Dobrá zpráva ale je, že od Černého jezera už je to k těm ostatním asi hodinka a půl pohodové chůze lesem, bez nějakého extrémního stoupání. V dolině jezer se již nachází první chata na trase – Koča pri Triglavskih jezerih. Je to příjemné místo k malému občerstvení.
Asi za další dvě hodiny pohodové chůze s výhledy na jezera se nachází další chata – Koča na Prehodavcih. Tady je možné využít i bivak pro nouzové přespání. Kousek od chaty je také pramen a pravděpodobně jediné místo na trase, kde je možnost si doplnit vodu. Poté už je třeba si kupovat pouze vodu balenou, která na chatách stojí většinou kolem čtyř euro.
Koča na Prehodavcih je ale pořád vzdálená od Triglavu asi pět hodin. Proto bych doporučila pokračovat až na chatu v sedle Dolič – Koča na Doliču, ze které je to na vrchol už jen dvě hodiny. Hlavním důvodem je pravidelný výskyt odpoledních bouřek, proto je ideální vyrazit na vrchol opravdu brzy. Tehdy jsem si právě tento fakt neuvědomila a vyrážela ze vzdálenější z obou chat. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že chytit na hřebeni bouřku není zrovna nejpříjemnější zážitek.
Varianty výstupu od Koče na Doliču
Během cesty do sedla Dolič se začíná podstatně měnit ráz krajiny. Pomalu mizí vegetace a sedlo Hribarice, oddělující od sebe obě zmíněné chaty, trochu připomíná měsíční krajinu. Cesta vede hlavně přes kameny nebo nepříjemným suťovištěm. Od Koče na Doliču vedou dvě varianty výstupu na Triglav. Buď se dá pokračovat rovnou od chaty ferratou, která vede až na vrchol, nebo pokračovat na chatu „Dom Planika“, která se nachází přímo pod vrcholem.
Aby to nebylo úplně jednoduché, od Domu Planika je také možné zvolit si jednu ze dvou variant trasy na vrchol. Cestu přes „Triglavskou škrbinu“ (Gorjanska pot), která je více ferratová a pod vrcholem se spojuje s trasou od Doliče, nebo frekventovanější cestu přes Malý Triglav, a poté po hřebeni až na vrcholek.
Proč jít Dolinou Triglavských jezer
Velkou výhodou této trasy je především její technická nenáročnost. Kromě toho nabízí i nádherné přírodní scenérie. Co se týče časové náročnosti, ideální je rozdělit si trasu do dvou, klidně i tří dní. V okolí se nachází spousta dalších zajímavých vrcholů, např. Kanjavec. Další velkou výhodou je poměrně velké množství chat na trase, které jsou od sebe vzdálené cca 2 hodiny. Nabízí tak ideální útočiště při přecenění sil, při špatném počasí nebo jen jako příjemnou zastávku na občerstvení.
Ubytování v horských chatách
Co se týče ubytování na chatách, je nutné počítat s poměrně vysokou cenou za nocleh – kolem 28 euro za noc (pro členy Alpenverein je tato cena většinou poloviční). Aby měl člověk jistotu, že se vyspí v posteli, a ne někde na zemi v jídelně, je možné si ubytování dopředu rezervovat. Většinou postačí napsat email na konkrétní chatu (seznam všech chat i s kontaktem najdete na stránce slovinského turistického svazu). Jedinou podmínkou je dostavit se na místo do 17h, jinak rezervace propadá. V případě cesty až do sedla Dolič je proto lepší udělat si dostatečnou časovou rezervu.
2. Ferratová cesta Tominškova pot – výstup na Triglav za jeden den
Poté, co jsem se dostatečně pokochala přírodou Doliny Triglavských jezer, bylo tentokrát na čase vyzkoušet jednu z nejpopulárnějších ferratových tras. Jedná se o Tominškovu pot, která vede z údolí Vrata. Tato trasa bývá oblíbená převážně pro jednodenní výstupy, protože není časově až tak náročná. Výstup rovnou na vrchol zabere asi 6 hodin. Přesto je ale potřeba na kratší vzdálenosti překonat poměrně velké převýšení. Navíc ještě kamenitým a suťovitým terénem, takže je lepší počítat s větší časovou rezervou a vyrazit opravdu brzy.
Východisko a charakter trasy
Výstupové místo se nachází kousek za parkovištěm u chaty Aljažev dom v údolí Vrata, kam se dostanete z nedaleké obce Mojstrana. I když bývá tato trasa označovaná jako ferratová, nečekejte vyloženě ferratu vedoucí až k vrcholu. Spíše jde o klasickou pěší trasu, doplněnou několika krátkými zajištěnými cestami, které ale nejsou nijak náročné.
Osobně musím říct, že i přes svou velkou popularitu mě tato cesta nijak nenadchla. Je poměrně frekventovaná, takže jsem neustále potkávala skupinky dalších lidí mířících na vrchol. Navíc první hezké výhledy si člověk začne užívat asi až po 4 hodinách šlapání do kopce. Poté se v plné kráse odhalí protější vrcholy lemující údolí Vrata, v čele s druhým nejvyšším vrcholem Slovinska, Škrlaticí (2 740m). Asi po pěti hodinách stoupání konečně přicházím k hlavnímu záchytnému bodu na trase – jedné z největších slovinských chat, Triglavskému domu na Kredarici. Chata leží přímo pod hlavním hřebenem Triglavu, takže hřebenovou ferratou je to na samotný vrchol už jen pouhá hodinka.
Sestup dolů
V případě návratu zpět do údolí Vrata je samozřejmě možné sejít buď stejnou cestou, nebo lze využít i sousední trasu zvanou Čez Prag. Ta ale vede převážně nepříjemným suťovitým terénem s několika zajištěnými úseky.
3. Dolinou Krma – snadný výstup na Triglav liduprázdnou krajinou
Když už jsem si myslela, že krásám Doliny Triglavských jezer žádná jiná trasa konkurovat nemůže, narazila jsem na údolí Krma. Velkou výhodou je, že Krma není tak přelidněná jako mnohem populárnější soused, údolí Vrata. Kromě toho je tato trasa čistě pěší a technicky nenáročná. Díky tomu bývá často využívána i pro zimní výstupy.
Co se týče časové náročnosti, cesta přímo na vrchol zabere asi 6 až 7 hodin. Nejbližší útočiště se opět nachází až pod závěrečným hřebenem. V případě nouze se dá ale využít bivak v podobě malé chatky, který se nachází asi v polovině trasy.
Východisko trasy
Výchozím místem v údolí je parkoviště Pri Lesi, které se nachází pár kilometrů za chatou Kovinarska koča v Krmi. Tam se podobně jako do údolí Vrata dostanete z obce Mojstrana. Nutno ale říct, že je cesta k parkovišti nezpevněná a mnohdy připomíná spíše polní cestu. Takže jsem se ze začátku musela ujišťovat v mapě, že jedu správně.
Trasa treku
Od parkoviště vede cesta zpočátku lesem. Asi po hodince pozvolného stoupání začnou stromy pomalu mizet a údolí Krma se tak ukáže v celé své kráse, obehnané mohutnými vrcholy. Cesta dále pokračuje až na Konjsko sedlo, odkud jsou nádherné výhledy na celé údolí. Dokonce už je možné zahlédnout hřeben Triglavu. Tady se už cesta začíná dělit. Dá se pokračovat buď na chatu Dom Planika, nebo na Triglavski Dom na Kredarici, který se nachází z druhé strany hřebene.
Já jsem chtěla tentokrát vystoupat na vrchol z opačné strany, po stezce zvané Gorjanska pot. Proto jsem zvolila první z obou chat. Jelikož jsem ale vyrazila na začátku července, byla tato cesta ještě částečně pod sněhem. To místy poněkud zhoršovalo orientaci. I tak ale nebyl problém nástup na stěnu Triglavu najít. Cesta vede povětšinou nenáročnou ferratou. Některé úseky jsou ale nejištěné a vedou suťovitým terénem, kde často padají kameny. Helma je zde stoprocentně nutná.
Sestup dolů
Z vrcholu zpět jsem pokračovala klasickou hřebenovou cestou až k chatě na Kredarici, kde jsem měla v plánu přespat. Jelikož ale zbývalo ještě poměrně hodně času, rozhodla jsem se nakonec pouze pro zastávku na pivo a sestup rovnou do údolí. Od chaty vede cesta přímo k rozcestníku na Konjsko sedlo, odkud už se pokračuje dolů do údolí stejnou trasou jako při výstupu.
Při plánování treku zvažte své síly a zkušenosti a rozhodněte se, kolik času chcete výstupu věnovat. Pokud se chcete kochat krajinou a nevadí vám zůstat v horách více dní, vydejte se Dolinou Triglavských jezer nebo údolím Krma. Pokud máte rádi výzvy a chcete si užít technicky náročnější výstup za jeden den, vyražte ferratou z údolí Vrata. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z tras, výstup na Triglav je jedinečný zážitek. Možná pak budete chtít stejně jako já objevovat další a další trasy :).
S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.
Zdravím,
jedeme s přítelkyní do Slovinska a máme v plánu vyšplhat se na Triglav cestou sedmi jezer podobně tak, jako píšete v článku.
Chtěl jsem zeptat, zda zvládneme Koči pri Savici vyjít nahoru a slézt dolů za dva dny. Když jsem koukal na mapy.cz, ukazuje mi celá trasa dle Vašeho popisu nějakých 36 km. Přikládám odkaz na mapu - https://mapy.cz/s/3wUsH.
Pokud správně rozumím, od '' Zeleno Jezero'' se jde nahoru stejně jako pak dolů?
Moc děkuji za odpověď, budu se těšit.
S pozdravem,
Matěj