Východní Slovinsko

Víno z roku 1917 a termální voda

Maribor, Slovinsko

Většina Čechů zná východní Slovinsko jen z auta, když tudy projíždí do Chorvatska. Co se dá ve východním Slovinsku dělat? Hlavně odpočívat. My jsme tu objevili kouzlo místních vinic, které rodí hlavně bílá vína.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Zaskočit si můžete také do termálních lázní. Na výlety doporučujeme historická města – Maribor, Ptuj, Celje. V archivu v ptujském sklepě ukrývají mimo jiné vína z roku 1917.

Východ Slovinska patří do panonské oblasti. Historicky je také součástí Štýrska, jehož větší část leží v Rakousku. Možná byste očekávali nezajímavou nížinatou krajinu. Terén je tu ale docela pestrý. Od placatých povodí řek se zvedají malebné kopečky (místy i dost strmé) a kousek od Mariboru najdete dokonce pohoří Pohorje, kde se v zimě lyžuje (nejvyšší hora Črni vrh měří 1543 m.).

Města východního Slovinska – historie pevně spjatá s vínem

Nejvýznamnější město oblasti a také druhé největší město Slovinska je Maribor. Chlubí se nejstarší vinnou révou na světě, která roste u Hiše Stare trte (Dům Staré révy). Nejstarší část města se jmenuje Lent a najdete ji u řeky Drávy. V červnu se tu každoročně koná multižánrový festival Lent.

Ptuj, Slovinsko
Ptuj se pyšní označením nejstarší město ve Slovinsku

Ptuj je nejstarším městem ve Slovinsku, pamatuje Římany. Je to malebné středověké městečko u řeky Drávy se starými uličkami, náměstími, hradem na kopci a starým komplexem vinných sklepů. V únoru se tu vždy koná tradiční masopustní průvod. Unikátní masky si můžete prohlédnout v masopustní expozici na ptujském hradě.

Ve směru na Lublaň leží město Celje. I toto město pamatuje antické doby. Ve 14. století pak bylo sídlem významného rodu Celjských hrabat. Jejich hrad si můžete prohlédnout vysoko nad městem. Antiku vám zase přiblíží archeologické podzemí.

Vinařské oblasti východního Slovinska – bílé víno, kam se podíváte

Vína se na východě Slovinska pěstuje opravdu hodně. Rozkládá se tu vinařská oblast Podráví – jedna ze tří hlavních vinařských oblastí Slovinska. Pěstují se tu zejména bílá vína. Místní vinaři se zaměřují i na šumivá vína, pozdní sběry, výběry z bobulí nebo ledová vína. Místní odrůdou je šipon, z klasických odrůd se tu pěstuje rýnský ryzlink, vlašský ryzlink, chardonnay, rulandské bílé, sauvignon, muškát a další.

Jeruzalem Ormož, Slovinsko, Foto: Ciril Ambrož
Malebná krajina slovinské vinařské oblasti Jeruzalem, Zdroj: Ciril Ambrož

Jedna z nejcennějších vinařských oblastí Slovinska je oblast Jeruzalem, která leží mezi městy Ormož a Ljutomer. Okolí Jeruzalema je pokryté vinicemi, kam až oko dohlédne. Malebné kopečky jsou tu jak z pohádky a vína neuvěřitelně svěží. V historii měla oblast pověst jedné ze tří nejpříznivějších lokalit pro pěstování vína v Evropě.

Podobně okouzlující místa najdete i v dalších vinařských podoblastech – Radgona (kde ochutnáte nejprodávanější slovinský šampus), Maribor, Lendava, Goričko, Haloze (s místními víny se setkáte v Ptujském sklepě) a na řadě dalších míst.

Termální lázně východního Slovinska – ozdravná kúra i zábava na tobogánech

Kromě vína přeje oblast východního Slovinska také termálním pramenům. Horkou vodu z podzemí tu využívají jak k léčebným účelům, tak do bazénů v aquaparcích. A že jich tu je. Jedny z největších a nejznámějších lázní této oblasti jsou Terme 3000 v městečku Moravske Toplice. Termální pramen tu našli náhodou, když hledali ropu. Silnější zdroj tu sice nenašli, ale lehký odér ropy v místní vodě cítíte.

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
Terme 3000 Moravske Toplice lákají na černou termominerální vodu

Pokud chcete kombinovat koupání a procházky po městě, dobrou volbou budou Terme Ptuj. Z lázní se pohodlnou procházkou dostanete do centra Ptuje. Terme Čatež zase nabízejí perfektní aquapark. Trochu víc luxusu nabízejí Terme Olimia, lázně Rogaška Slatina nebo Radenci (kde se stáčí minerálka Radenska). Víno hned u nosu budete mít v termálech Lendava. V oblasti najdete ještě spoustu dalších termálů menší velikosti.

Tipy na výlety ve východním Slovinsku

Kultura

  • Bogojina – Jože Plečnik zde postavil kostel nanebevstoupení páně
  • Grad na Goričkem – největší hradní komplex ve Slovinsku
  • Laško – pivovar

Víno

  • Zidanica Malek Jeruzalem – vinařství Puklavec Family, nabízí degustace i posezení
  • Vinska klet Ptuj – sklepení se starými sudy a archivem vína od roku 1917
  • Hiša Stare trte Maribor – nejstarší réva na světě, muzeum, vinotéka, degustace

Příroda

  • Pohorje a Černé jezero – pohoří těsně přiléhající k Mariboru, vhodné na pěší turistiku, cyklistiku, v zimě na lyžování

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.