Vrchol Šmarna gora

Kouzelné poutní a turistické místo kousek od hlavního města s restaurací a barokním kostelem z 18. století

Šmarna Gora, Lublaň, Slovinsko

Šmarna Gora je strmý vrchol asi 5 km severně od centra hlavního města Slovinska Lublaně. Jedná se o oblíbený turistický cíl návštěvníků tohoto města a zejména místních, kteří berou výstup na Šmarnou goru jako sportovní výkon. Cesta na vrchol vám zabere od půl hodiny až po něco málo přes hodinu. To záleží na stezce, kterou si zvolíte, i na vaší kondici. Na výběr máte z 15 dobře udržovaných a značených cest, některé jsou velmi strmé. Nejčastějším výchozím bodem je část Lublaně Šmartno, kam jezdí i městský autobus.

Již při výstupu se můžete kochat výhledy nejen na Lublaň ale i Kamnik či Julské Alpy. Vrcholy jsou tu ve stutečnosti dva – východní Šmarna Gora (669 m) a o 7 metrů vyšší západní, zvaný Grmada (676 m). Mezi vrcholky vede přírodní naučná stezka.

Na východním vrcholu se nachází barokní kostel Matky Boží s opevněním. Dnešní podoba kostela pochází z raného 18. století, první zmínky o kostele na tomto místě jsou ale už ze 14. století. Oblíbenou atrakcí je také zvonice přání.

Po výstupu doporučujeme v místní restauraci ochutnat tradiční koblihy „miške“. U občerstvení si vychutnáte překrásné výhledy do krajiny.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Otevírací doba

Volně přístupné

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.