Vipavské údolí

Sluncem zalitá vinařská oblast nedaleko italských hranic

Víno, cyklistika, malebná krajina i významné historické památky. Vipavské údolí, které leží jen hodinu jízdy od Lublaně, nabízí pestrou nabídku zážitků v kouzelné přírodě uprostřed vinohradů a zelených lánů zalitých sluncem.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Vipavské údolí (slovinsky Vipavska dolina) najdete na jihozápadě země u hranic s Itálií. Rozprostírá se mezi Krasem a Trnovskou vysočinou. Oblast je pojmenovaná po řece Vipava, která krajem protéká. Rozlehlá dolina je ze všech stran obklopena vysokými zelenými kopci.

Jedná se o druhou největší vinařskou oblast v regionu Primorska, hned po známější oblasti Goriška Brda. Vínu se tu skutečně daří, původně bylo údolí mořskou zátokou a zdejší půda je tak bohatá na minerály, a tedy ideální pro pěstování vinné révy. Ochutnat tu můžete odrůdy s charakteristickou chutí, jako je Zelen nebo Pinela.

Kromě vína je údolí také rájem pro cyklisty. Vede tudy několik kilometrů cyklistických tras různé náročnosti. Preferujete-li spíše pěší turistiku, přijdete si taktéž na své. Údolí je protkáno skvělými turistickými stezkami. A spokojení budou i milovníci adrenalinovějších aktivit.

Planina Nanos, Vipavská dolina, Slovinsko. Foto: Jan Čermelj
Planina Nanos nabízí zdatným cyklistům trasy s panoramatickým výhledem. Foto: Jan Čermelj

Díky příznivým povětrnostním podmínkám si můžete vychutnat pohled na malebné údolí a jeho okolí z ptačí perspektivy. Oblast je oblíbeným cílem pro paragliding. Strmé skály obklopující údolí zase vábí horolezce, kteří si po výstupu vychutnávají výhledy na nedaleké Jaderské moře a vrcholky Julských Alp.

1. Vipavski križ – středověké městečko s ruinou hradu

Vipavski Kriz, Vipavska Dolina, Slovinsko
Ozdobou malé vesničky Vipavski Križ je stejnojmenný hrad pocházející z 15. století.

Na vrcholu městečka Vipavski Križ leží významná architektonická památka, stejnojmenný hrad z 15. století. Postaven byl ve stylu italské architektury, ostatně tak jako ostatní stavby v okolí. Polovina hradu dnes slouží jako škola z druhé zbyla jen ruina, ale část hradeb a několik bran je tu k vidění dodnes. Opevnění kolem městečka nechal zbudovat biskup z Gorice, aby ji uchránilo před tureckými nájezdy. Vipavski Križ je památkově chráněný a moc pěkně opravený. Na náměstí můžete posedět v maličké kavárně s infocentrem a pod městečkem samozřejmě nesmí chybět vinné sklípky.

2. Zemono – renesanční zámeček a výběrová restaurace

Vila Zemono, Vipavská dolina, Slovinsko. Foto: Archiv TIC Vipava
Nad vipavskými vinicemi stojí vila Zemono, která sloužila jako letní sídlo rodiny Lanthieri. Foto: Archiv TIC Vipava

Nedaleko Ajdovščiny stojí na vrcholku kopce porostlého vinnou révou zámek Zemono. Jedná se o lovecký zámeček, který si tu nechala v 17. století postavit rodina Lathieri a měla jej využívat jako své letní sídlo. Podle všeho měl zámek sloužit také jako vinný sklep. Pyšnit se nicméně může i půvabnou freskovou výzdobou a arkádami. V současnosti tu najdete vyhlášenou restauraci Gostilna pri Lojzetu.

3. Nanos – klidná krasová pláň i název sýra

Planina Nanos, Vipavská dolina, Slovinsko
Planina Nanos je dlouhá 12 km a má několik vrcholů. Je oblíbeným místem pěších turistů.

Náhorní plošina, která dala jméno i populárnímu místními sýru Nanos. Podle dostupných pramenů se tu tento lahodný tvrdý sýr vyrábí již od 16. století. Původně se vyráběl z ovčího mléka, dnes se vyrábí z mléka kravského. Vápencová planina je 6 km široká a 10 km dlouhá s nejvyšším bodem Suhi vrh (1313 m). Uprostřed horských luk a lesů si užijete posvátné chvíle klidu i neskutečné výhledy. Právem se tak jedná o nejpopulárnější cíl pěších turistů, ale i zdatných cyklistů. Pěší stezka vede například z obce Podnanos a Razdrto směrem na Vojkovu koču.

TIP: Nejvhodnějšími obdobími pro pěší turistiku jsou jaro a podzim. V létě tu bývá příliš horko a do jižních svahů se opírá ostré slunce.

4. Ajdovščina a Vipava – centra Vipavského údolí

Ajdovščina, Vipavská dolina, Slovinsko. Foto: Jure Makovec
Městečko Ajdovščina se může pochlubit pozoruhodnými dochovanými římskými hradbami. Foto: Jure Makovec

Město Ajdovščina je centrem vinařské oblasti Vipavské údolí. Nachází se na úpatí pohoří Trnovským les (slovinsky Trnovski gozd). Na první pohled působí ospale, ovšem pod touto slupkou se skrývá bohatá historie a dynamické město. Významný je kostel zasvěcený Janu Křtiteli. Najdete tu také tři muzea, která vám představí historii městečka již od dob jeho první zmínky v roce 2000 př. n. l. a období, kdy tu působili Římané. Ve městě se dochovaly pozůstatky římských staveb.

Vipava, Slovinsko. Foto: Tomo Jeseničnik
Městečkem Vipava protéká stejnojmenná řeka, najdete tu také hrad z 12. století. Foto: Tomo Jeseničnik

Městečko Vipava, kterým protéká stejnojmenná řeka, má krásné historické jádro s romantickými zákoutími, uličkami a mosty. Ty údajně učarovaly i známému benátskému dramatikovi Carlu Goldonimu, který tu v letech 1726-1727 žil. Nad vesnicí najdete také hrad z 12. století, který patří k nejstarším hradům v této oblasti. Významnou stavbou je také barokní zámek rodu Lathieri na hlavním náměstí. Zde najdete také památník druhé světové války od věhlasného architekta Jože Plečnika. Naproti informačnímu středisku ve vipavské vinotéce můžete ochutnat místní vína.

Víno – tradiční odrůdy, které byste neměli vynechat

Vinice, Vipavská dolina, Slovinsko. Foto: Uroš Rojc
Vipavské údolí je proslulé vinohrady a vinnými sklípky, které spojuje turistická stezka. Foto: Uroš Rojc

Návštěvu vinných sklípků můžete uskutečnit v některé z dvanácti vinařských vesnic v kraji. Největšími centry jsou právě Vipava a Ajdovščina. Vinařství ve Vipavské dolině má dlouhou historii sahající až do Římského období. Ideální klima, kvalitní půda a vysoký počet slunečných dní vytváří skvělé podmínky pro pěstování vinné révy. Významnou lokální odrůdou červených vín je Barbera a Cabernet Sauvignon či Merlot.

Co se týče bílých vín, neměli byste vynechat místní odrůdy Zelen, Pinela a Vitovska Grganja. Místní specialitou je oranžové víno, které se vyábí z bílých hroznů dlouhou macerací.

Mapa – zajímavá místa Vipavské doliny

Tipy na výlety – kam v okolí vyrazit

Otlica, Vipavská dolina, Slovinsko. Foto: Miran Krapež
Skalní okno Otlica vytvořila voda, která si tudy razila cestu. Foto: Miran Krapež
  • Predjama – pozoruhodný hrad z 12. století zasazený do skály s vlastní jeskyní
  • Postojna – unikátní jeskynní systém dlouhý přes 24 km, je považován za jeden z nejkrásnějších na světě
  • Lipica – hřebčín s prastarým chovem slavných bílých koní Lipicánů
  • Štanjel – historické městečko v oblasti Krasu s unikátní zahradou od slavného architekta
  • Lublaň – hlavní město Slovinska, hodinu vzdálené od Vipavského údolí
  • Otliško okno – skalní okno krasového původu ve svahu nad Ajdovščinou

Chystáte se strávit dovolenou ve Vipavském údolí a nenašli jste v našem článku vše potřebné k naplánování své návštěvy? Nebo máte Vipavskou dolinu již prochozenou či projetou a rádi byste se podělili o své postřehy a zážitky? Neváhejte a napište nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.