Údolí Soči

Za krásami smaragdové řeky a po stopách první světové války

Unikátní údolí Soči vinoucí se podél nejkrásnější slovinské řeky, které se výstižně přezdívá smaragdová kráska. Malebná oblast je velkým lákadlem pro všechny, kteří milují nejen adrenalin, vodní sporty a pěší turistiku, ale také rádi objevují přírodní krásy nebo bohatou válečnou historii.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Údolí Soči najdeme v západní části Julských Alp. Rozprostírá se od Triglavského národního parku až k městečku Nova Gorica. Pramen Soči vyvěrá v nadmořské výšce 1050 metrů jižně od sedla Vršič. Protéká Triglavským národním parkem a ústí do Jaderského moře. Právě divoké peřeje horního toku vedoucí Triglavským národním parkem jsou rájem pro vodní sporty, jako je rafting, plavba na kajaku či kánoi.

Hlavní turistická centra údolí – Kobarid, Trenta, Bovec a Tolmin

Trenta, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Trenta je vesnička v srdci Triglavského národního parku. V jejím okolí najdete krásná stará stavení. Foto: Boris Pretnar

Údolí Soči je možné rozdělit mezi čtyři hlavní centra, kolem kterých se soustředí hlavní turistické zajímavosti celé oblasti. Prvním z nich je město Kobarid, které je neodmyslitelně spjato s první světovou válkou. Dominantami tohoto alpského města je italská kostnice postavená na počest italským vojákům, kteří padli během bojů na Sočské frontě, Muzeum první světové války, ale také mnohé přírodní krásy.

Malá vesnička Trenta má typický horský ráz, který mu dodává nejen panenská příroda, ale také tradiční dřevěné chaloupky. Trenta je skvělou turistickou základnou pro horské túry, jako je třeba výstup na Triglav, Malou Mojstrovku či horskou chatu Pogačnikov dom.

Bovec, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Žiga Kalan, Produkcija Studio
Bovec je rájem outdoorových sportů, vyzkoušet můžete i adrenalinen nabitý canyoning. Foto: Žiga Kalan, Produkcija Studio

Bovec je městečko s bohatou nabídkou outdoorových sportů a skvělým turistickým zázemím. Návštěvníci zde hledají především adrenalin, ale rovněž sem vyrážejí za horskou turistikou a v zimě dokonce za lyžováním, a to na Kanin – nejvýše položené lyžařské středisko ve Slovinsku.

Malebná vesnička Tolmin leží na okraji Triglavského národního parku a nabízí hned několik přírodních atraktivit. Nejznámější z nich je nedaleko obce ležící soutěska Tolminska korita, kterou vede okružní stezka, kde se můžete kochat ojedinělými pohledy na spojení dvou tyrkysových říček a soutěsek konktrastujících s bílými vápencovými skalami.

Hořká stopa první světové války – Sočská fronta

Kostnice, Kobarid, Slovinsko
Kostnice věnovaná padlým italským vojákům leží na kopci nad Kobaridem.

Řeka Soča byla během první světové války dějištěm několika významných bitev mezi rakousko-uherskými a italskými vojsky. Na spoustě míst tak můžete narazit na různé památníky, pamětní desky a dokonce i pozůstatky obranných linií. Válečná minulost tak tomuto údolí dodává smutný podtón, který kontrastuje s jinak idylickou atmosférou, která se celým údolím line.

Napoleonův most, Kobarid, Slovinsko
Napoleonův most přes smaragdovou řeku Soča.

Pomyslným centrem pohnuté minulosti této řeky je město Kobarid, kde najdete Muzeum první světové války patřící k nejlepším v Evropě. Další významnou památkou je Napoleonův most ležící na okraji města. Během první světové války byl původní most z roku 1750 vyhozen do vzduchu. Ideální kombinaci turistiky a historie nabízí „Stezka míru“ (slovinsky Pot miru), která vás provede po nejvýznamnějších místech první světové války v údolí Soči.

Za přírodními krásami – vodopády a soutěsky na smaragdové řece

Vodopád Boka, Bovec, Slovinsko
Vodopád Boka je nejmohutnějším vodopádem ve Slovinsku. Uvidíte ho už z hlavní silnice.

Údolí Soči ukrývá nekolik vskutku přírodních perel. Jednou z nich je vodopád Boka kousek od Bovcenejmohutnější vodopád ve Slovinsku vysoký 106 metrů. Ujít byste si neměli nechat ani pohled na vodopád Kozjak s vodou padající do smaragdového jezírka v otevřené jeskyni. Dalším krásným vodopádem kousek od Bovce je vodopád Virje, v jehož smaragdové laguně se dá vykoupat, voda je nicméně i v létě dost studená.

Tolminska korita, Julské Alpy, Slovinsko
Prohlídka Tolminské soutěsky je příjemnou procházkou, která bude bavit i děti.

Tolminské soutěsky říček Tolminka a Zadlaščica jsou nejnižším a nejjižnějším vstupním bodem do Triglavského národního park. Obdivovat zde můžete majestátní skalní útvary se zajímavými názvy jako například Hlava medvěda či Ďáblův most.

Další krásnou soutěskou, kterou najdeme asi 4 km od Bovce, je Koritnica. Úzká a až 60 metrů hluboká soutěska, nad kterou se vypíná pevnost Kluže.

Aktivní dovolená – mekka outdoorových sportů a horské túry

Soča, Slovinsko. Foto: Iztok Medja
Řeka Soča je nejoblíbenější raftařskou řekou Slovinska. Po náročnějších úsecích vás provedou zkušení průvodci. Foto: Iztok Medja

Horní tok řeky je hojně navštěvován, a to především fanoušky outdoorových sportů. Centrem adrenalinových aktivit na řece Soča jsou města Bovec a Kobarid. V Bovci se nachází několik outdoorových agentur, které nabízí řadu adrenalinových aktivit jak na vodě, tak na suchu – rafting, kaňoning, kajaking, zipline, skydiving či paragliding.

Ani milovníci horské a pěší turistiky zde nepřijdou zkrátka. Údolí Soči je velmi oblíbeným výchozím bodem pro výlety do hor. Vyhledávaným turistickým cílem, ale i výchozím bodem na horu Mangart (2 679 m n. m.), je například Mangartsko sedlo – krásná vysokohorská silnice s fantastickými výhledy. Z údolí Soči můžete vyrazit také na nejvyšší vrchol Slovinska, kterým je hora Triglav (2864 m n. m.) či na horu Krn (2244 m n. m.).

Bovec, Julské Alpy, Slovinsko
Podél řeky Soča vede z Bovce nenáročná procházka, která vás provede po můstcích nad smaragdovou vodou řeky.

Možnosti pro pěší výlety najdete již v samotném údolí – stezka podél řeky Soča Trail s typickými dřevěnými lávkami vedoucí až k pramenu řeky či návštěva některého z vodopádů. Oblast kolem řeky Soči je nakloněna také příznivcům cyklistiky. Najdete tu několik skvělých cyklostezek vedoucích jak údolím, tak do vyšších nadmořských výšek, které vás provedou nejkrásnějšími zákoutími Julských Alp.

Výlety pro celou rodinu – alpínské arboretum a magické soutěsky

Vodopád Kozjak, Kobarid, Slovinsko. Foto: Tomo Jeseničnik
Vodopád Kozjak se ukrývá mezi skalami, které v létě poskytují velmi příjemné klima. Foto: Tomo Jeseničnik

Pro rodiny s dětmi nabízí údolí Soči spoustu možností, kam vyrazit na zábavný výlet. Oblast je příznivá pro nenáročné výlety, které v pohodě zvládnou i menší děti. Vypravit se tak můžete k vodopádům, na stezku podél řeky či k pohádkovým soutěskám.

Oblíbeným výletním cílem je již zmíněný vodopád Kozjak  nebo Velika Korita – 750 metrů dlouhá a 15 metrů hluboká soutěska, jejíž konec vybízí ke koupání a skokům do vody. Nejlepší pohled na soutěsku se nabízí z visutého mostu.

Velika korita, Soča, Slovinsko
Jeden z nejúchvatnějších úseků řeky Soča jsou Velika Korita. Řeka se tu noří do hlubokého kaňonu. Oblíbeným místem je konec koryt, kde se řeka naopak rozšiřuje a vybízí ke koupání a skokům do vody.

Parádním výletem pro celou rodinu je také pohádkový Šunikov vodni gaj – působivé vodní kaskády na potoce Šunik v malebných lesích v údolí Lepena. Za návštěvu stojí také Arboretum Trenta, které je jedinou alpínskou botanickou zahradou s 600 druhy rostlin.

Gastronomie – ochutnávka tradiční slovinské kuchyně

Kobarid, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
Gastronomický zážitek v restauraci Hiša Franko v Kobaridu. Foto: Dean Dubokovič

Návštěva údolí Soči potěší všechny vaše smysly, chuťové nevyjímaje. Místní kuchyně nabízí tradiční jídla, jako jsou kobariški štruklji (sladké knedlíky s rozinkami a oříšky) či bovški krafi (sladké taštičky plněné ovocem). Údolí Soči je také pověstné čerstvými sýry, které můžete ochutnat a také zakoupit ve zdejších sýrárnách.

Nejznámější je Tolminský sýr, který je připravován podle tradiční receptury. V Bovci ochutnáte ovčí sýr a skutu, což je čerstvý sýr, který je tradičně podávaný s bramborami. Skutečný kulinářský zážitek na vás čeká v Kobaridu, kde můžete navštívit jednu z 30 nejlepších restaurací na světě – restauraci Hiša Franko.

Navštívili jste již údolí Soči a chcete se s námi podělit o vaše vlastní zkušenosti či tipy na další zajímavá místa v okolí? Nebo teprve plánujete objevit kouzlo této oblasti a zajímá vás něco dalšího? Napiště nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.