S dětmi po údolí Soči – objevování krás smaragdové řeky

Napoleonův most, Soča, Slovinsko

Letošní letní putování nás zaneslo do údolí Soči. S našimi dvěma dětmi jsme se pustili do objevování dostupnějších míst kolem této překrásné řeky. Co všechno tu mohou rodiny s malými dětmi zažít? Je toho mnoho.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

První výzvou pro nás bylo cestování s naším kojencem, kterému byly v době cesty teprve čtyři měsíce. A abychom to neměli moc jednoduché, vyrazili jsme navíc pod stan. Nejsme ale z cukru a pod stanem jsme to zvládli bez problému. A co výlety? Občas je potřeba vzdát se kočárku a vyrazit s nosítkem nebo šátkem, pak už se ale dostanete téměř kamkoli. Pro nás byla limitem ještě tříletá dcera, která už musela jít po svých.

Kemp Koren – první ekokemp ve Slovinsku

Kemp Koren, Kobarid, Slovinsko
Kemp Koren je oázou na břehu Soči. Jedná se o první ekologický kemp ve Slovinsku, která získal mezinárodní certifikát Ecolabel.

Naší základnou byl po celou dobu kemp Koren u městečka Kobarid. Kemp leží přímo na břehu řeky Soči, jen kousek od pověstného Napoleonova mostu. Základní hodnotou kempu je soužití s okolní přírodou, kterou se snaží co nejméně zatěžovat. Energie se tu získávají z obnovitelných zdrojů, šetří se vodou, používají se ekologické čisticí prostředky a třídí se odpad. V místním obchůdku také nakoupíte kvalitní potraviny a produkty od okolních pěstitelů a farmářů. Koren je prvním kempem ve Slovinsku, který získal evropský certifikát Ecolabel. Je také jedním z prvních kempů v údolí Soči vůbec.

Kemp Koren, Kobarid, Slovinsko
Kemp Koren u Kobaridu nabízí dostatek stínu. V kempu najdete také pěkné dětské hřiště a malý zookoutek.

Kemp Koren pro nás byl velmi příjemnou základnou. Místo jsme si předem rezervovali a stan jsme si postavili na ukryté terase, kde jsme byli celý den ve stínu. Kemp poskytuje dostatek míst jak pro stany, tak pro karavany. Ubytování nabízí i v krásných srubech.

V kempu najdete obchod a restauraci, kde každý večer připravují jedno menu založené na lokální gastronomii a produktech. Nejen za deště si můžete posedět na kryté terase. Pro nás bylo důležité také krásné dětské hřiště s klouzačkou, prolézačkami a lezeckou stěnou.

Kobarid – malebné městečko se stínem války

Kobarid, údolí Soči, Slovinsko, Foto: Jošt Gantar
Městečko Kobarid leží v údolí Soči pod krásnými horami. Městu dominuje kostnice věnovaná italským vojákům padlým na sočské frontě za první světové války. Foto: Jošt Gantar

Z kempu jsme to měli jen kousek do městečka Kobarid, jednoho ze správních center údolí Soči. Kobarid má příjemnou podhorskou atmosféru a malebnou architekturu. Najdete tu řadu možností na ubytování, restaurace, kavárny a obchody. Sídlí tu také mlékárna a sýrárna Planika, která tu má i vlastní prodejnu. Doporučuji ochutnat její produkty, mě osobně zaujalo kyselé mléko s medem.

Muzeum první světové války, Kobarid, Slovinsko
Muzeum první světové války v Kobaridu je jedno z nejkvalitnějších v Evropě. Představuje historii sočské fronty.

Kobarid je ale také městem s velmi smutnou minulostí. Za první světové války tudy procházela sočská fronta, na které se odehrálo jedenáct bitev mezi rakouskou a italskou armádou. Padlo tu přes půl milionu vojáků, mezi nimi také přes třicet tisíc Čechů. Kruté boje v neprostupných horách připomíná místní muzeum první světové války, které je považováno za jedno z nejlepších muzeí Evropy. Italské oběti připomíná také kostnice na pahorku nad městem s dominantním kostelíkem.

Hned vedle muzea války najdete také informační centrum Pot miru (Cesta míru). Jedná se o iniciativu, která propojuje reálná místa první světové války v okolních horách. Pokud se vydáte po stopách Cesty míru, máte možnost spojit turistický zážitek v krásné přírodě s historickou exkurzí.

Kanin – lanovkou do dvou tisíc metrů

Kanin, Bovec, Slovinsko
Lyžařské středisko Kanin nabízí i v létě řadu aktivit. Oblíbeným cílem je skalní otvor Prestreljeniško okno nebo ferratová cesta. S dětmi se dá vystoupat pod kabinovou lanovkou za dalšími výhledy.

Další den jsme se vydali na vršky Alp. Počasí bylo krásné, nad horami se převalovalo jen pár mráčků, a tak jsme se vydali do nejvýše položeného lyžařského střediska ve Slovinsku – Kanin, které leží ve výšce až 2293 metrů. Nahoru jsme se vyvezli kabinovou lanovkou. Pěšky jsme se vydali pod sedačkovou lanovkou do sedla, odkud jsme se rozhlédli na italskou stranu.

Kanin, Bovec, Slovinsko
Na Kaninu vás v létě překvapí i horská květena.

Ti, co sem míří bez dětí nebo se staršími dětmi, mají možnost vydat se na Prestreljeniško okno – zajímavý otvor ve skále, nebo na ferratu Prestreljenik. Kanin poskytuje také skvělé podmínky pro paragliding.

V zimě si tu můžete užít skvělé lyžování. Díky nadmořské výšce jsou tu výborné sněhové podmínky. Areál je také propojený s italským střediskem Sella Nevea. V zimě se sem určitě vrátíme na lyžovačku.

Bovec – středisko adrenalinových aktivit

Bovec, údolí Soči, Slovinsko
Malé městečko Bovec je střediskem outdoorových aktivit. Na místním náměstí si můžete domluvit zážitek od raftingu až po seskoky padákem.

Zastávka v Bovci je při průjezdu údolím Soči nutností. Bovec je centrem outdoorových a adrenalinových aktivit údolí. Na náměstí sídlí řada agentur, kde si můžete objednat svůj zážitek na vodě i ve vzduchu. Jezdí se sem na rafting, kajaking, kaňoning, zipline, paragliding, skydiving a mnoho dalšího.

Rodiny s malými dětmi si sice musí nechat tuto srandu ujít, mají tu ale možnost alespoň pozorovat. My jsme se vydali na místní letiště, odkud jsme pozorovali působivé seskoky padákem. Každou chvíli tu vzlétá letadlo s parašutisty, kteří se po několika minutách ladně snáší nad vašimi hlavami zpět k zemi. Opravdu působivá podívaná.

Na řece Soča zase můžete pozorovat rafty a kajaky. Podél hlavní cesty je řada malých parkovišť, která jsou označena jako nástupní nebo výstupní místa z vody. Tady narazíte na živé dění na řece.

Nejkrásnější místa, která v údolí Soči vytvořila voda

Soča, Slovinsko
Řeka Soča poskytuje na řadě míst příjemná místa ke koupání. Koupání je spíše pro otužilce, ale smočit nohy v letním horku je velmi příjemné.

Kolem řeky Soči je řada překrásných míst, která tu vytvořilo působení vody. S dětmi se dostanete téměř všude. Soutěsky, vodopády a kaskády jsou nezapomenutelnou podívanou, která dělá dolinu Soči natolik jedinečnou.

Kozjak – vodopád v jeskyni

Vodopád Kozjak, Kobarid, Slovinsko
Vodopád Kozjak stéká skalní proláklinou a pod ním se tvoří krásné jezírko. K vodopádu vede krátká cesta od řeky Soča.

Kousek od Kobaridu i kempu Koren se ukrývá nádherný vodopád Kozjak. Vodopád je snadno přístupný buďto od kempu Koren, nebo kempu Lazar na druhém břehu řeky. Cesta je dlouhá asi dva kilometry. Vede nenáročným lesním terénem, trochu obtížnější je stezka až před samotným vodopádem, kde se jde po kluzké skále jištěné řetězem. Zvládají ale i děti.

Vodopád Kozjak se nachází na potoce Kozjak, který je přítokem Soči. Skalní proláklinou protéká do jeskyně, kde se pod ním tvoří krásné jezírko. Místo je to opravdu kouzelné. V sezóně tu potkáte větší množství turistů, pokud si chcete užít vodopád o samotě, doporučujeme vyrazit brzy ráno nebo večer. K vodopádu se platí vstupné, připravte si hotovost.

U soutoku potoka Kozjak a Soči je krásné místo na koupání v řece. Voda je ledová, ale v letních vedrech je příjemné si smočit alespoň nohy.

Velika korita – místo pro relax i skoky do vody

Velika korita, Soča, Slovinsko
Jeden z nejúchvatnějších úseků řeky Soča jsou Velika Korita. Řeka se tu noří do hlubokého kaňonu. Oblíbeným místem je konec koryt, kde se řeka naopak rozšiřuje a vybízí ke koupání a skokům do vody.

Jeden z nejkrásnějších úseků řeky Soči jsou Velika korita. Jedná se asi o dvoukilometrový úsek, kde se řeka zařezává do úzkého hlubokého kaňonu. Velika korita najdete u odbočky na údolí Lepena. Řeka je tak schovaná, že je ze stezky vidět jen na některých místech.

Nejzajímavější místo je u výtoku řeky z koryt, kde se Soča rozšiřuje a vytváří hluboké tůně. Toho rádi využívají plavci, kteří tu mají možnost si do řeky skočit. Můžete tu tedy pozorovat nadšence skákající do průzračné vody nebo si sami zaskákat. Břeh řeky tu nabízí možnost si poležet v příjemném stínu na dece, což jsme ocenili v horkém letním dni.

Šunikov vodni gaj – magické místo v hlubokých lesích

Šunikov vodni gaj, údolí Soči, Slovinsko
Šunikov vodni gaj je oázou v údolí Lepena. Kaskády na potoce Šunik vytvářejí tůňky a celému místu je přikládána léčivá energie.

Od Velikých korit jsme pokračovali dál do malebného údolí Lepena. Od kempu Klin vede krásná okružní stezka. My jsme se kvůli dětem ale vydali autem ještě o kus dál. Zaparkovali jsme na parkovišti s informační cedulí Šunikov vodni gaj a vydali jsme se k potoku Lepenjica. V hlubokém lese tu potok vytváří nádherné kaskády a tůňky. Místu je přikládána léčivá a blahodárná moc, působí příznivě na tělo i duši.

Ať už na energetické síly vody věříte, nebo ne, Šunikov vodni gaj je pohádkové místo, kde můžete dlouhé chvíle relaxovat a zaposlouchat se do šumění vody v kulisách mechem obrostlých skal a vysokých stromů.

Kolovrat – strategický bod sočské fronty s výhledem na moře

Kolovrat, Pot miru, Slovinsko
Kolovrat je jedno z míst Cesty míru. Leží na hranici mezi Slovinskem a Itálií, odkud je výhled do obou údolí a na italské straně až na Jaderské moře. Pozůstatkem první světové války jsou zákopy a pozorovatelny.

Poslední den v údolí Soči jsme si autem vyjeli k jednomu z bodů Cesty míru. Hřeben Kolovrat dnes leží na hranici Slovinska a Itálie. Za první světové války se jednalo o důležitý strategický bod italské obranné linie. Dnes se jedná o muzeum v přírodě, kde máte možnost si projít zrekonstruované zákopy a kaverny.

Z Kolovratu se otevírají také překrásné výhledy. Uvidíte tu protější svahy, kde všude probíhala sočská fronta. Pod vámi spatříte městečko Tolmin. Na italské straně váš pohled dosáhne přes Benátsko a Furlanskou nížinu až k Jaderskému moři. S výhledy vám tu pomůže v nejvyšším bodě umístěný dalekohled.

Nikdy nekončící objevování údolí Soči

Údolí Soči je unikátní místo, které ukrývá tolik přírodních krás a historických zajímavostí, že se sem člověk může vracet stále. Rodiny s dětmi si užijí scenérie řeky, vodopádů a výhledů. Kvůli dětem jsme tentokrát vynechali Mangartsko sedlo, nádhernou vysokohorskou silnici. Projeli ji za nás ale babička a děda na motorce a podle jejich slov Grossglockner zajímavý, ale Mangart opravdu krása… Až nám odrostou děti, vrátíme se sem na vodu, horské túry a možná i na Triglav. A ještě předtím na lyžovačku na Kanin!

Byli jste v údolí Soči a rádi byste se podělili o své zážitky? Nebo vás zajímá něco, co v článku nebylo řečeno? Napište nám do komentářů.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Lucie Klapalová

  Dobrý den. Rádi bychom se z hotelu Boka vydali k vodopádu Boka. Je možné si někde předem nastudovat trasu? Do Slovinska jedeme poprvé.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, na mapy.cz si zvolte turistickou mapu. Na levé straně od vodopádu je označeno několik vyhlídkových míst. Zde jsou nejlepší výhledy na vodopád. Cesta je velmi strmá, ale jinak nenáročná.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.