Týden u jezera Bled – toulky nejkrásnějším místem Slovinska

Jezero Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová

Jezero Bled má pověst jednoho z nejkrásnějších míst Slovinska. Loni v červnu jsme strávili u jezera Bled krásný týden. Jak jsme prožili dovolelou mimo hlavní turistickou sezónu? A co vše jsme zvládli s dvěma malými dětmi?

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Červnový termín byl skvělou volbou. Bled byl klidný, téměř bez turistů a počasí bylo nádherné. Mohli jsme tedy plnými doušky užívat poklidné procházky kolem jezera i koupání na krásné oblázkové pláži :). Ve Slovinsku jsem viděla mnoho překrásných míst, jezero Bled si však i u mě vydobylo své prvenství.

Proč je jezero Bled tak přitažlivé?

Jezero Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová
Jezeru Bled dodává úžasnou atmosféru spojení krásné přírody, čisté vody a historických památek.

Bled vábí lidi už odnepaměti. V pohanských dobách zde byla svatyně, ve středověku sem proudili poutníci a v 19. století místo objevil švýcarský lékař Arnold Rikli, který zde založil lázeňství. Bled je totiž nejen krásný, ale vyzařuje jakousi magičnost. Kromě toho zde vyvěrají termální prameny, díky kterým je jezero poměrně teplé. Termální prameny navíc využívají Sava Hoteli Bled, které nabízejí koupání v krásně teplých krytých bazénech.

My jsme měli velké štěstí na počasí. Slunce nám osvětlovalo nádherně tyrkysovou vodu jezera a nebyl den, abychom vynechali koupání.

Procházka kolem jezera

Jezero Bled, Slovinsko, Foto: Eliška Bernardová
Východní část jezera je lázeňským letoviskem s promenádou, kavárnami a hotely.

Celé jezero jsme obešli po stezce dlouhé 6 kilometrů. Začali jsme v městečku Bled na hlavní promenádě, odkud vede asfaltová pěší zóna až do zátok Mala a Velika Zaka, kde narazíte na veslařské centrum místních regat.

Ze zátoky pak pokračuje pěšina a dřevěný chodníček nad vodou. Prošli jsme pod parkem Vily Bled, která bývala sídlem jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita. Cestou jsme potkali místního malíře, který ze stejného místa maluje stále dokola motiv ostrova s kostelíkem. Pokud zde pana malíře potkáte, prohoďte s ním pár slov a kupte si domů obrázek :).

Bledský ostrov, Slovinsko, Eliška Bernardová
Kolem jezera vede 6 kilometrů dlouhá stezka, ze které se můžete po celou dobu kochat krásnými pohledy.

Pokračovali jsme zátokou Mlino až zpět k našemu východisku, k hotelu Park.

Procházka vám může zabrat dvě hodiny, my jsme si ji však vychutnali skoro na celý den. Zakotvili jsme totiž cestou v zátoce Velika Zaka, kde je úžasná pláž na koupání. Oblázkový mírný vstup do vody je úžasný pro děti a voda měla příjemných 22 stupňů. Díky mimosezónnímu termínu navíc lidí pomálu :).

Výlet na hrad a loďkou na ostrov

Bledský hrad, Slovinsko, Eliška Bernardová
Vysoko nad jezerem se tyčí Bledský hrad, který nabízí úžasné výhledy.

Druhý den jsme si naplánovali poznávání místních památek. Ráno jsme se vydali na Bledský hrad, ke kterému vystoupáte během pár minut po strmých schodech od břehu jezera. Uvnitř hradu najdete muzeum, které se věnuje místní geologii a historii osídlení. Nejvzácnější je místní malovaná kaple. Největší perlou jsou však výhledy. Hrad má celkem tři vyhlídkové terasy, kde se můžete kochat dlouhé minuty. Na spodní terase pak posedět i v kavárně.

Kostel Panny Marie, Bledský ostrov, Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová
Bledský ostrov a kostel Panny Marie je místo, ke kterému se pojí prastaré legendy.

Odpoledne jsme vyjeli loďkou na ostrov. Vybrat si tu můžete ze třech způsobů dopravy – tradiční pletna, na které vás poveze místní převozník, turistická loďka na elektrický pohon nebo veslice, kterou si vypůjčíte v některé z místních půjčoven.

Pletny, Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová
Tradiční bledská plavidla se nazývají pletny. Povolání pletnaře se zde dědí z generace na generaci.

Ostrůvek je maličký, je hezké si jej projít dokola a užívat si klidu. Podívat se můžete také na místní zvonici a do kostelíka, kam je vstup zpoplatněn.

Výlety do přírody – neprobádaná Pokljuka a divoký vodopád Peričnik

Jezero Bled je vynikajícím výjezdovým místem pro výlety do hor. Protože cestujeme s malými dětmi, byli jsme limitováni na snazší a kratší výlety.

Od jezera Bled se nabízí prozkoumávat přírodu kolem Bohinjského jezera. My jsme však tentokrát Bohinj vynechali a vydali jsme se na méně známou planinu Pokljuka, kterou najdete na úpatí Julských Alp mezi Bledem a Bohinjským jezerem. Pokljuka je známá díky biatlonovým závodům, které se tu každoročně pořádají. Oblíbená je také mezi cyklisty. Obecně je ale poměrně málo navštěvovaná.

Osada Zajamniki – salaše a výhledy jak v pohádce

Zajamniki, Pokljuka, Slovinsko, Eliška Bernardová
Planina Zajamniki je jedním z nejfotogeničtějších míst ve Slovinsku.

Naším cílem na planině Pokljuka byla osada Zajamniki. Trasu jsme potřebovali co nejvíce zkrátit, abychom výlet s našimi dětmi zvládli. Proto jsme vyjeli autem až za vojašnici Pokljuka a hotel Center a zaparkovali až dále v horách. Zákaz vjezdu zde není, pouze musíte počítat s prašnými horšími cestami.

Cesta do osady Zajamniki je kamenitá. Projeli jsme ji s kočárkem, ale nutno mít kočárek vhodný trochu do terénu. Cesta vede lesem příjemným stínem.

Zajamniki, Pokljuka, Slovinsko, Eliška Bernardová
V Zajamnikách potkáte volně se pasoucí krávy.

Odměnily nás překrásné pohledy na vesničku Zajamniki a vysoké hory na horizontu včetně nejvyšší hory Triglav. V osadě se volně pasou krávy, ke kterým se dostanete opravdu blízko. V jedné ze salaší prodávají kyselé mléko a čerstvé sýry.

Zajamniki jsou překrásným místem, kde se vyplatí nějakou dobu posedět a pokochat se vysokými horami.

Pokljuška soteska – méně navštěvovaná soutěska u Bledu

Pokljuška soteska, Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová
Pokljuška soutěska je málo navštěvovanou přírodní zajímavostí u jezera Bled.

Nejnavštěvovanější a nejlákavější soutěskou u Bledu je Vintgar. Protože jsme ji už ale několikrát navštívili, vydali jsme se do méně známé Pokljucké soutěsky. Pokljuškou soutěskou neprotéká žádný potok, na první pohled proto není tak zajímavá. Místo je ale podstatně méně navštěvované, přitom také zajímavé. Jedná se o okruh, který končí průchodem prostornou jeskyní, která na mě velmi zapůsobila.

Pokljuška soteska, Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová
Krajina Pokljuške soutěsky

Cesta není schůdná s kočárkem. Dítě doporučujeme vzít do nosítka. Okruh je dlouhý asi 3,5 km.

Vodopád Peričnik – jeden z nejkrásnějších ve Slovinsku

Vodopád Peričnik, Slovinsko, Eliška Bernardová
Vodopád Peričnik vás uchvátí svou silou a krásnou scenérií.

Peričnik je vodopád, na který jsme se už dlouho chystali. Od Bledu jsme se vydali cestou směrem na Kranjskou Goru. Už samotná cesta autem je moc pěkná, vede malebnou krajinou alpského podhůří. Cestou jsme potkávali cyklisty, pro které je tato trasa úplně dokonalá.

Vodopád Peričnik mě naprosto uchvátil, troufla bych si říct, že je nejhezčím vodopádem ve Slovinsku. Jedná se vlastně o vodopády dva. Spodní vodopád je vyšší a padá z výšky 52 metrů. Za masou vody se můžete projít, což je zcela unikátní zážitek. Všude kolem stříká voda, budete tedy trochu mokří a za chladnějšího počasí proto doporučuji nepromokavé oblečení :).

Vodopád Peričnik, Slovinsko, Eliška Bernardová
Za vodopádem Peričnik vede stezka. Zážitek je obohacený i sprškou.

Cesta k vodopádu vede strmým lesním terénem, s kočárkem je neschůdná. K hornímu vodopádu je cesta náročnější a místy exponovaná. S malými dětmi proto doporučuji absolovovat pouze spodní vodopád.

Horní vodopád měří jen 16 metrů, ale zase se k němu dostanete blíž a zážitek je také velmi silný. Dospělým a zdatnějším větším dětem proto doporučujeme.

Koupání v Bledském jezeře

Velika Zaka, Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová
Nejkrásnější koupání je v zátokách Mala a Velika Zaka.

Ačkoli se jedná o alpské jezero, voda rozhodně není studená. V létě má voda v Bledském jezeře kolem 23 °C a koupání je tu velmi příjemné. Kolem jezera si můžete vybrat ze čtyř pláží. Pod hradem se nachází placená Grajska plaža, na opačné straně jezera se můžete koupat v zátoce Mlino. Nejkrásnější koupání je ale v zátokách Velika a Mala Zaka.

V zátoce Mala Zaka u veslařského centra je přístup do vody z dřevěných mol. Je zde hodně stínu a místo je velmi příjemné. My jsme se ale chodili koupat do zátoky Velika Zaka, kde je oblázková pláž a pozvolný vstup do vody – pro děti ideální.

Na Bledu je velmi oblíbené ježdění na paddleboardu. Jezero je bez vln, zajezdit si tu tedy zvládne i úplný začátečník. Paddleboard si můžete půjčit na několika místech kolem jezera. I my jsme jednu půjčovnu v zátoce využili :).

Půjčit si také můžete lodičku a projet se třeba na ostrov.

Kde jsme byli ubytovaní

Při naší návštěvě Bledu jsme vyzkoušeli dvě naše partnerská ubytování, která máme velmi rádi. Každé je úplně jiné a každé má své výhody.

Apartmány Agenija – soukromí a komfort s dětmi

Apartmány Agenija, Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová
Apartmány Agenija jsou skvělou volbou pro ty, co jsou rádi v soukromí a sami si vaří. Pěšky 10 minut od jezera.

První tři noci jsme strávili v Apartmánech Agenija, které se nacházejí v městečku Bled asi 10 minut chůze od jezera. Jedná se o ubytování s naprostým soukromím. Klíčky od apartmánu si vyzvednete v trezoru a s nikým z personálu se ani nemusíte potkat.

Apartmán jsme velmi ocenili jako rodina s dětmi. Výhoda vlastní přípravy jídla je s dětmi nesporná a oddělené ložnice od obývacího pokoje také. Apartmány jsou moc příjemné a hezky zařízené. Kousek odtud jsme hojně využívali místní pekárnu :). Nedaleko je také velký obchod s potravinami.

Hotel Park – pár kroků od jezera, výborné jídlo a bazén

Hotel Park, Bled, Slovinsko
Hotel Park je perlou mezi hotely na Bledu. Krásné výhledy na jezero a nádherné vybavení.

Na další tři noci jsme se přesunuli do Hotelu Park, který nás naprosto nadchl. Stojí přímo u jezera a jeho vybavení nemá chybu. Celý interiér je nově zrekonstruovaný. Pokud si zamluvíte pokoj s výhledem na jezero, čekají vás krásná večerní posezení s pohledem na osvětlený ostrov a hrad.

Večerní Bled z balkonu hotelu Park, Bled, Slovinsko, Eliška Bernardová
Večerní pohled z hotelového balkonu.

Moc jsme si pochvalovali jídlo, které je rozmanité, skvěle ochucené a každý si najde to své. I s dětmi pro nás byla restaurace velmi příjemná. Nebyl problém pro ně vybrat pokrmy. Mají tu i dětské židličky, které nám usnadňovaly stolování :).

Třešničkou na dortu je hotelový termální bazén s výhledy na jezero.

Naprostou třešničkou na dortu je místní bazén, který se nachází pod střechou hotelu. Při koupání se kocháte výhledy na jezero. Hosté ubytovaní v hotelu mají vstup do bazénu naomezeně zdarma. Za doplatek můžete využívat i místní sauny a masáže. Pobyt v hotelu Park je naprostou perlou, kterou rozhodně velmi doporučuji.

Pokud můžete, vydejte se k jezeru Bled mimo hlavní turistickou sezónu a dopřejte si u něj alespoň 5 dní. Jedině tak si vychutnáte pravé kouzlo jezera a jeho okolí :).

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.