Turistika ve Slovinsku

Po stopách kouzelné a nedotčené slovinské přírody

Slovinsko a turistika – dvě slova, která jsou spolu neodmyslitelně spjata. Země nabízí nespočet možností turistických výletů na vrcholky hor i pahorkatin, které pokrývají většinu území.

Na své si přijdou i náročnější jedinci, pro které jsou připraveny ferraty. Kromě zdolávání horských vrcholů si můžete vychutnat procházku po kopcích, dolinách a malebných pláních.

Turistické trasy Slovinska právem patří mezi jedny z nejkrásnějších v celé Evropě. Podmanivá krása Julských Alp láká každý rok vysoký počet turistů, proto se tu především v sezóně setkáte s nadšenci, kteří vyrážejí za zážitky nejen na nejvyšší vrchol Triglav. Zatímco Julské Alpy patří mezi hojně navštěvované, druhé největší pohoří Kamnicko-Savinjské Alpy je o poznání méně rušné, přitom se svým půvabem a dechberoucími výhledy vyrovná Triglavskému národnímu parku.

Turistické značení ve Slovinsku

Jezersko, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Turistické značení, Jezersko

Turistické trasy ve Slovinsku jsou velmi dobře značené. Slovinci jsou národ turistů, snad každý tu s oblibou vyráží ve svém volném čase na vrcholky hor nebo alespoň na výlety do přírody. Prošlápnutých turistických tras proto ve Slovinsku najdete tisíce.

Zajímavost: Za velkým množstvím turistických tras stojí také Češi. Konkrétně v Kamnicko-Savinjských Alpách v okolí obce Jezersko vytyčili na přelomu 19. a 20. století mnoho stezek vysoko do hor. Bylo to období velkého rozmachu turistiky a Češi tehdy Slovincům pomáhali zpřístupňovat Alpy. Postavili zde také slavnou Českou chatu.

Ve Slovinsku existuje pouze jeden typ značení, kterým je červený puntík. Nesetkáte se tu tedy s barevným odlišením tras, jak je tomu v Čechách a na Slovensku. Orientace je navzdory tomu jednoduchá. Usnadňují ji časté rozcestníky, které vás jednoduše nasměrují, kam dál.

Délka trasy je ve Slovinsku zpravidla udávána jako časový údaj. Důvod je prostý. V členitém terénu vysokých hory by vám počet kilometrů moc neřekl. Na každém rozcestníku proto najdete, jak dlouho cesta průměrně trvá.

Obtížnost turistických tras ve Slovinsku

Pagačnikov dom, Trenta, Slovinsko. Foto: Aleš Zdešar
Pohled od chaty Pagačnikov dom na Kriških podih do údolí Trenty. Foto: Aleš Zdešar

Náročnost turistických tras ve Slovinsku je velmi různorodá. V nižších pohořích si snadno naplánujete snazší okruhy na polodenní i celodenní výlet. Oproti tomu Alpy dokáží už při plánování trochu potrápit.

V Julských Alpách obecně platí, že treky na horské vrcholy jsou poměrně dlouhé. Abyste stihli výstup i návrat za jeden den, budete se muset většinou vracet stejnou cestou zpět. Naplánovat okruh často znamená v horách i přespat. Ani to však není problém. V horách funguje mnoho horských chat, které poskytují nocleh. Pokud se k přespání rozhodnete, rezervujte si místo předem.

Slovinské hory
Podvečerní Logarská dolina v Kamnicko-Savinjských Alpách

Kamnicko-Savinjské Alpy jsou sice o něco nižší než Julské, treky na jejich vrcholky jsou však považovány za velmi náročné. Pro velkou řadu výstupů je potřeba lezecké vybavení nebo alespoň přilba. Pro méně zkušené turisty se doporučuje najmout si horského vůdce.

Ve všech pohořích slovinských Alp najdete jak velmi náročné treky (včetně ferrat a lezeckých terénů), tak středně těžké výstupy i zcela nenáročné trasy. V pohořích se nachází mnoho krásných dolin, kde si užijí plnohodnotné horské výlety i méně zdatní turisté.

Kam za turistikou ve Slovinsku

1) Julské Alpy – domov nejvyšší hory Slovinska

Dolina Triglavských jezer, Julské Alpy, Slovinsko
Dolina Triglavských jezer. Zdroj: Jure Oblak, Bohinj

Ve Slovinsku se za turistikou jezdí převážně do Julských Alp. Hlavními středisky jsou Bohinjské jezero, Bled, Kranjska Gora a Bovec. V Julských Alpách najdete i nejvyšší vrchol Slovinska Triglav (2864 m n. m.). Na jeho vrchol vede několik tras. Některé se dají zvládnout za jeden den, u jiných je třeba přespat v některé z horských chat. Výstup zvládnou lehce zdatnější turisté.

Velmi oblíbeným východiskem pro pěší turistiku je údolí řeky Soča se středisky Trenta, Bovec a Kobarid. Dostatek turistických možností nabízí už samotné údolí – stezka podél řeky Soča, vodopády, pramen Soči apod. Oblíbenými vrcholy v okolí jsou Triglav, Mangart či Krn. Z horských chat Pagačnikov dom. Zajímavou trasou, která propojuje turistiku a historii, je „Stezka míru“ vedoucí po stopách první světové války. Na řeku Soču se jezdí i za vodními sporty – raftingem, canyoningem, na kajak a kanoe apod. Svézt se tu můžete i na zipline.

2) Kamnicko-Savinjské Alpy – méně lidí, krásné treky

Češka koča, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Česká chata nad Jezerskem v Kamnicko-Savinjských Alpách

Dalším významným pohořím Slovinska jsou Kamnicko-Savinjské Alpy. Východisky treků jsou zejména údolí Kamniške Bistrice, Solčavsko a Logarská dolina nebo Jezersko. Pohoří je podstatně méně navštěvované než Julské Alpy, přitom nabízí stejně krásné treky. Nejvyšší horou Kamnicko-Savinjských Alp je Grintovec (2558 m n. m.). Výstup na něj je technicky nenáročný. Dalším velmi oblíbeným vrcholem je Jezerska Kočna (2540 m n. m.).

Téměř poutním místem nejen pro Čechy je horská chata Češka koča (Česká chata, 1542 m n. m.). Stojí v horách nad obcí Jezersko. V roce 1900 ji tu postavil český odbor Slovinského planinského družstva. Výstup k ní je nenáročný.

Velika Planina, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Velika Planina, pohled na salaše

Velmi vyhlášeným turistickým cílem i pro málo zdatné turisty je Velika planina – pastevecká plošina s typickými salašemi. Na planinu se můžete vyvézt lanovkou nebo vystoupat pěšky. Výlet po planině už je nenáročnou procházkou.

3) Karavanky – nejdelší pohoří Slovinska

Karavanky, Slovinsko. Foto: Aleš Krivec
Karavanky jsou na jaře vyhlášené pláněmi porostlými rozkvetlými narcisy. Foto: Aleš Krivec

Karavanky jsou součástí Alp a tvoří hranici mezi Slovinskem a Rakouskem. Jsou podstatně méně navštěvované než Julské Alpy a najdete tu partie, kde potkáte jen velmi málo turistů. Vrcholky jsou převážně travnaté, místy skalnaté.

Nejvyšší horou je Stol (německy Hochstuhl, 2236 m n. m.). Výstup na něj je snadný. Pod vrcholem stojí chata Prešernova koča. Celé Karavanky můžete přejít po vrcholové stezce, která je součástí Slovinské planinské cesty. Přespat lze v horských chatách. Na jaře jsou travnaté pláně Karavanek porostlé rozkvetlými narcisy.

Tisíce kilometrů značených turistických tras Slovinska jsou známkou toho, že turistika je ve Slovinsku jednou z nejoblíbenějších a hojně vyhledávaných aktivit. Trasy jsou dobře značené a na každém rozcestí vám pomohou s orientací ukazatelé. Doporučujeme však přibalit i turistickou mapu.

Absolvovali jste ve Slovinsku nějaký turistický výšlap a máte zájem se o své zážitky podělit? Zajímá vás něco dalšího ohledně slovinské turistiky nebo potřebujete něco upřesnit? Dejte nám vědět do komentářů.

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Pavlina

  Eliško, Váš blog je úžasný.Děláte jej skvěle!
  Ve Slovinsku jsem již po 5 té, ale vždy jen na skok.
  Letos díky vašemu blogu jsem poznala Slovinsko hlouběji a neskutečně mne okouzlilo.
  V únoru jsme lyžovali na Krvavci.A teď jsme 4 dny trávili v okolí Bohinj a Bovec.Jen díky Vám jsem poznala tolik úžasných úkazů.
  Děkuji a přeji nadále radost z práce:-)

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Pavlíno, moc děkujeme za kompliment :). Jsem moc ráda, že vám náš web pomáhá objevovat nová místa. Přeji vám, aby vás Slovinsko bavilo i nadále. Stále je co nového objevovat :)

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Jana Hubáčková

  Zdravím .Mohu se zeptat,jak je to tam se spaním venku,pokud se jde vícedenní trek. Smí se spát venku ve stanu,nebo kde zjistím tyto informace? Chtěla bych se tam určitě podívat, ale tak,aby to bylo co nejméně finančně náročné. Jana

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Spaní mimo kempy je ve Slovinsku zakázané a v horských oblastech je to dost hlídáno, takže se nevyplatí riskovat. V horách je hodně horských chat, kde se dá přespat při vícedenních trecích. Potřeba je rezervovat. Zdarma jsou pak tzv. bivaky, které jsou po horách různě rozesety. Tam je ale třeba počítat s tím, že vás může někdo předběhnout a neuchytíte se. U Bohinjského jezera nabízejí výhodný balíček, kde za zvýhodněnou částku získáte ubytování v kempu v údolí a přenocování na horských chatách: https://www.bohinj.si/en/packages/via-alpina-hiking-package/

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 3. Jana Peterková

  Ahoj, chystáme se na vyšlap na Triglav. Určitě to chceme rozdělit do dvou dnů, tedy přespat někde pod Triglavem. Na jedněch stránkách jsem četla že chaty otevírají az v červnu, jinde že se ubytovali už v květnu.... nevíte o tom něco? ☺️

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Ahoj, chaty jsou oficiálně otevřené až od června. Mohou být možná nějaké výjimky v případě svátků nebo nějakých turistických akcí. Nicméně vydat se na Triglav dříve než v červnu je poměrně riskantní. Loni bylo ještě v červnu ve vysokých nadmořských výškách docela dost sněhu a padaly laviny. Je otázka, jak to bude se sněhem letos, ale určitě platí, že sezóna od června do září je z hlediska počasí jistější :). Přeji pěkný výšlap!

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 4. Dáša

  Ahoj,koncem léta jsme navštívili na pár dní Slovinsko. Tak nádhernou přírodu jsem už dlouho neviděla. Korita řeky Soči byly úchvatné. Všem toto místo doporučuju a určitě se sem někdy vrátíme

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 5. Andrea Lehrausova

  Ahoj Elisko, v polovine cervna se chystam do Karavanek. Jake tam byva pocasi? Cetla jsem, ze na vrcholech je jeste spoustu snehu.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Ahoj, loni bylo hodně sněhu na vrcholech ještě koncem června. Záleží, jak bude letošní zima štědrá na sníh. Ale v nižších polohách to bude na túry určitě úplně ideální :)

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 6. Adéla

  Ahoj Eliško, minulý rok jsme byli za turistikou v Tatrách a rádi bychom podobně poznali letos Slovinsko. Nějaké doporučení, co určitě vidět a zažít? Termín nejspíše v červnu.
  Děkuji.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Ahoj, záleží, co byste chtěli objevovat. Oblíbenými cíli za turistikou jsou Trenta v údolí Soči nebo Bohinjské jezero. Ale moc bych vám doporučila i Kamnicko-Savinjské Alpy, kde není tolik turistů a hory jsou stejně krásné. Střediska Jezersko a Logarská dolina. Krásný jednoduchý výlet je na Českou chatu (Češka koča), odtud se dá pak pokračovat dále do vysokých hor.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 7. Jitka

  Ahoj Eliško,
  děkuji za krásné články. Slovinsko je moje srdcová záležitost, téměř každý rok tam strávíme cca 3 dny cestou do Chorvatska nebo zpět. A stále je co objevovat. Před cca 15 lety jsme byli v půli července v dolině Triglavských jezer. Byla to nádhera. Šli jsme tenkrát z Trenty a přespali na koče pri jezerich. Rádi bychom tam vzali naše dospívající děti, ale uvažovali jsme o cestě z druhé strany od Bohinjského jezera. Jak je to s turisty začátkem července. Jsou tam velké davy? Právě jedním z důvodů, proč máme tak nádherné vzpomínky, byl fakt, že ač bylo tehdy v půli července krásné počasí, vyjma chat jsme moc lidí nepotkali.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Ahoj, děkujeme za pochvalu :). Cesta z Bohinjského jezera do doliny Triglavských jezer je krásná, sama jsem ji šla, ale jen k prvnímu jezeru, neměli jsme dostatek času ani počasí. Bohinjské jezero je docela dost navštěvované, ale stále tam není tak plno jako na Bledu. Začátkem července to ještě jde, vrcholná sezóna je přibližně od druhého týdne v červenci. Kolem jezera budete asi potkávat hodně lidí, ale nahoru do hor jich zase jde méně. Myslím, že to stojí za to :)

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Close