Trenta

Klenot Triglavského národního parku

Nádherné údolí a obec Trenta v jediném národním parku Slovinska vás okouzlí křišťálovou řekou Soča, klikatící se od svého pramene pod horou Jalovec, úzkými soutěskami a chaloupkami s typickými dřevěnými střechami, které jsou rozeseté po údolí i kopcích.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Malinká vesnička jménem Trenta, leží ve stejnojmenném údolí Trenta, jenž je součástí Triglavského národního parku. Je to klidné místo, které se probouzí v létě s příchodem turistů a horalů. Ti zpravidla směřují prozkoumat, když ne rovnou nejvyšší horu Slovinska Triglav (2864 m), tak jeden z vrcholů Julských Alp. Trenta je díky své poloze skvělým výchozím bodem na túry.

Přímo ve vesnici najdete v podstatě vše, co potřebujete k životu – potraviny, ubytování, restauraci i bankomat. K dispozici jsou také hned dva kempy v krásném prostředí panenské přírody.

1. Pramen Soči – kde vyvěrá nejkrásnější evropská řeka

Pramen Soči, Trenta, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Nedaleko Trenty se nachází pramen řeky Soči. Poslední část trasy vede náročnějším terénem. Foto: Boris Pretnar

Soča svoji celkem 136 km dlouhou cestu začíná v Julských Alpách nedaleko obce Trenta. Už jen cesta k prameni je zajímavá, i když ne dlouhá. Řeka vytéká z jeskyně s podzemním jezerem úchvatně modré barvy. Uvidíte místo, kde pramení jedna z nejkrásnějších řek v Evropě.

Tip: Cestou z Kranjské Gory nemůžete pramen minout. Hledejte ukazatele na Izvir Soče. Parkovat se dá u chaty jménem Koča pri Izviru Soče. Odtud to není daleko, ale obujte pořádné boty. Ke konci cesty půjdete po skále a rukama se budete přidržovat ocelového lana.

2. Sedlo Vršič – průsmyk s temnou minulostí

Vršič, Julské Alpy, Slovinsko
Do Trenty dojedete přes průsmyk Vršič. Užijete si nádherné výhledy a cestou si můžete prohlédnout i Ruskou kapli, kterou postavili zajatci za 1. světové války.

Nejvyšší průsmyk Slovinska (1 611 m n. m.) je se svými 50 zatáčkami nejen ráj pro motorkáře, ale i pro hiking. Klikatou cestu a kapli (Ruska kapelica) tu za 1. světové války postavili zajatí ruští vojáci. Dnes je Ruská kaple, zasvěcená sv. Vladimírovi, připomínkou těchto časů a pomníkem. Vršič je také východiskem na Malou Mojstrovku nebo horu Jalovec. Můžete se ale zastavit třeba jen u panoramatické vyhlídky.

3. Arboretum Julijana Trenta – alpská botanická zahrada

Arboretum Juliana, Trenta, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Arboretum Juliana je botanická zahrada v Trentě, kde si můžete prohlédnout typické rostliny pro alpskou oblast. Foto: Boris Pretnar

Nad kostelem sv. Marie v Trentě najdete jedinou alpskou botanickou zahradu ve Slovinsku Alpinetum Julijana. Prohlédnout si tu můžete typické rostliny pro oblast Julských Alp. Nejkrásnější je botanická zahrada Juliana v květnu a začátkem června, za shlédnutí však stojí po celou letní sezónu.

4. Velika korita – plavky i foťák s sebou

Velika korita, Slovinsko. Foto: Aleš Zdešar
Jedním z míst, které by neměl minout žádný návštěvník Trenty, jsou Velika korita na řece Soča. Foto: Aleš Zdešar

Pokud hledáte místo, kde se v létě osvěžit, tak vyrazte k Velikým koritům. Můžete se tu vykoupat v průzračných, ale chladivých vodách Soči a za dobrého vodního stavu si do vody i skočit. 750 m dlouhá a 15 m hluboká Velika korita stojí za to vidět, i když vás třeba koupání neláká. Jeden z nejikoničtějších pohledů se vám naskytne přímo z visutého mostu.

Cesta k Velikým koritům vede z Trenty směrem k Bovci. Hledejte odbočku vlevo na údolí Lepena. Za mostem už můžete hledat místo, kde zaparkovat.

5. Šunikov vodni gaj – výlet ke křišťálovému potoku

Lepena, Trenta, Slovinsko. Foto: Nea Culpa d.o.o.
Do údolí Lepena u Trenty jezdí turisté za přírodní krásou jménem Šunikov vodni gaj. Foto: Nea Culpa d.o.o.

Šunikov vodni gaj (vodní háj Šunik) najdete v údolí Lepena nedaleko Trenty. Lidé se sem sjíždějí, aby viděli krásnou nedotčenou přírodu. Potok Šunik tu vytváří křišťálové vodopády, tůňky a zelenomodré bazénky. Říká se, že Šunikov vodni gaj má blahodárný vliv na zdraví a psychiku.

Po cestě, která vede podél potoka, si všimněte pozůstatků domů, které byly zničeny za 1. světové války. Pokud vám vyschne v hrdle, tak se bez obav napijte. Voda je tu pitná.

Cesta do Trenty – jak se sem dostat

Do Trenty vede cesta ze severu přes Kranjskou Goru a následně průsmykem Vršič, kde musíte zdolat dlouhé serpentiny na obou stranách hřebene. Trasa vede skrz národní park a má okolo 25 km. Do Trenty se dostanete i z jihu od městečka Bovec jedinou hlavní silnicí podél řeky Soči.

Treky a výlety z Trenty – tipy na nejkrásnější trasy

Trenta je díky svému umístění v nitru Triglavského národního parku skvělým východiskem pro pěší túry na vrcholky Julských Alp. Největší výzvou je samotná nejvyšší hora Triglav. U Trenty ale začíná také stezka podél řeky Soča, která vede až do městečka Bovec.

Triglav z Trenty – výstup na nejvyšší horu Slovinska

Triglav, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Z Trenty vede jedna z tras na horu Triglav. Foto: Jošt Gantar

Řada turistů volí Trentu jako východisko na nejvyšší horu Slovinska Triglav (2 864 m n. m.). Přístupových cest na Triglav je více. Jedna z nich začíná v údolí Zadnjica – asi 2 km od Trenty. Cestu na Triglav můžete zvládnout za jeden den nebo si ji rozdělit do dvou dnů a přespat na jedné z chat (slovinsky se horská chata označuje koča). Trasa vede kolem chaty Tržaška koča na Doliču.

Úžasná panoramata a scenerie nejen z vrcholu, ale i po cestě k němu, vám vynahradí to, že následující dva dny po Triglavu nebudete schopni sejít normálně schody.

Tip: Místa v chatách si dopředu rezervujte. V létě bývají chaty úplně plné.

Mala Mojstrovka – nahoru krátkým výšlapem nebo ferratou

Mala Mojstrovka, Slovinsko. Foto: Marko Šinkovec
Vrchol Mala Mojstrovka je oblíbeným cílem pěších túr. Východiskem je sedlo Vršič. Foto: Marko Šinkovec

Panoramatická Mala Mojstrovka (2 333 m n. m.) je díky výchozímu bodu z Vršiče častým cílem horalů i turistů. Na vrchol se dostanete jednou ze dvou cest. Jižní trasa vás povede po kamenité pěšině až nahoru. Severní a pro mnohé o dost zajímavější trasa vede zajištěnou cestou. Ferrata je značená stupněm obtížnosti C. Je tam několik vzdušných a exponovaných míst, která je třeba překonat. Z vrcholu jsou krásně vidět vršky Julských Alp, včetně jejich dominanty – Triglavu.

Pozor: Rozhodnete-li se pro severní cestu ferratou, počítejte, že na několika místech jištění chybí. Dbejte zvýšené opatrnosti. Obzvlášť pokud je to jedna z vašich prvních ferrat.

Pogačnikov dom na Kriških podih – chata obklopená horskými plesy

Pagačnikov dom, Trenta, Slovinsko. Foto: Aleš Zdešar
Pohled od chaty Pagačnikov dom na Kriških podih do údolí Trenty. Foto: Aleš Zdešar

Horská chata Pogačnikov dom stojí vysoko nad Trentou ve výšce 2 050 m n. m. Může být cílem jednodenní túry i zastávkou při výstupu na Triglav. Chata je obklopena několika různě vzdálenými plesy. Cestou si užijete překrásné výhledy na údolí Soči.

Výstup k Pogačnikovu domu je technicky nenáročný, musíte ale překonat velké převýšení. Na túru si tedy vyhraďte celý den.

Pozor: Zásobte se vodou, cestou narazíte pouze na jednu studánku těsně před cílem.

Soča trail – stezka podél Soči z Trenty až do Bovce

Soča trail, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Soča trail neboli stezka podél řeky Soča je nezapomenutelným výletem s krásnými pohledy na řeku a mnoha mosty. Foto: Boris Pretnar

Soča trail začíná u pramene Soči a končí ve městečku Bovec. Celková délka je 25 km. Vede nádhernou nedotčenou přírodou, daleko od ruchu aut.

Cestou budete míjet mnoho zajímavých míst. Za zmínku stojí:

 • pomník Juliuse Kugy (horolezce a spisovatele)
 • korita Mlinarice – 700 m dlouhá koryta s 8metrovým vodopádem u ústí koryt
 • botanická zahrada Alpinetum Juliana s 600 druhy rostlin
 • staré pily a mlýny
 • ovčí farmy s výborným domácím ovčím sýrem
 • Velika korita – průzračná soutěska na řece Soča
 • fauna a flora – hojně tu rostou různé mechy a lišejníky, ze zvířat potkáte určitě ovce,
  kozy a při troše štěstí můžete po cestě zahlédnout i jeleny.

Mapa Trenta – kam na výlety

Zorientujte se na mapě Trenty a okolí, kam se vydat za zajímavými výletními cíli.

Trenta je malebnou vesničkou ukrytou ve vysokých horách. Je ideální základnou pro ty, kteří se chtějí vydat vysoko hor. Ale ani ti, kteří zůstanou v údolí, o nic nepřijdou. Řeka Soča a malebná krajina horských dolin nabízí dostatek možností na plnohodnotné výlety.

Už jste byli v Trentě a chcete se podělit o zážitek nebo zkušenost? Nebo vám tu něco chybí a chcete se zeptat? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.