Top výlety ve slovinských horách – výběr z Premium průvodce

Velika Planina, Slovinsko

Hory pokrývají ve Slovinsku většinu území. Nádherná panoramata s majestátními vrcholy, alpská jezera a působivé vodopády jsou tak slovinskou chloubou. V našem Premium průvodci jsme pro vás zpracovali spoustu skvělých výletů v horách a jejich okolí. Které z nich doporučujeme nejvíce? Mrkněte na náš výběr.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Velika Planina – krajina salaší, volně se pasoucích krav a pastýřské tradice

Velika planina, Slovinsko
Panorama Velké Planiny | Foto: Depositphotos

Nádherná náhorní plošina patří k největším lákadlům Kamnicko-Savinjských Alp. Kouzlo tomuto místu dodává zachovalá pastevecká osada, kterou tvoří tradiční pastýřské salaše, mezi nimiž se potulují volně se pasoucí kravičky. Ochutnat tu proto můžete čerstvé sýry z jejich mléka a další tradiční pokrmy.

Sýr trnič, Velika Planina, Slovinsko
Sýr trnič je nejtradičnějším produktem na Veliké Planině. Přezdívá se mu sýr lásky.

Vede na ni více značených turistických stezek, ale také lanovka z Kamniške Bistrice. Samotná planina, která je největší ve Slovinsku, nabízí téměř deset kilometrů dlouhou procházku. Zpestřit si ji můžete ochutnávkou místních produktů a naučnou stezkou, kde se seznámíte s místním folklórem, historií a tradicí pastevectví, která se uchovala do dnešních dní.

Přímo na Velike planině se můžete také ubytovat v krásných chatách v tradičním stylu. Popis a trasu výletu, další zajímavosti a praktické informace o tomto pohádkovém místě najdete v Premium průvodci.

Vodopád Peričnik – horský vodopád s jedinečné osvěžení

Vodopád Peričnik, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Tomo Jeseničnik
Vodopád Peričnik padá z vysokého převisu, pod kterým se dá projít. Foto: Tomo Jeseničnik

Jeden z největších přírodních skvostů v Julských Alpách. Peričnik je jeden z nejvyšších a nejznámějších slovinských vodopádů, který nabízí unikátní zážitek. Díky úzké římse se můžete projít přímo pod proudem padající vody. Kromě vydatného osvěžení si odnesete jedinečný zážitek s nevšedním pohledem na vodopád.

Ve skutečnosti jde ale o vodopády dva – horní je vysoký 16 metrů a ten druhý dosahuje výšky až 52 metrů. Podrobně zpracovaný plán výletu najdete v našem Premium průvodci.

Pramen Soči – ke zrodu smaragdové krásky

Pramen Soči, Soča, Slovinsko
Vodopád těsně pod pramenem Soči. | Foto: Wikipedia Commons

Vydejte se na místo, odkud vyvěrá nejznámější slovinská řeka, která patří k těm nejčistším a nejmagičtějším v celé Evropě. Pramen řeky Soči se nachází pod sedlem Vršič ve výšce 916 metů, kde vyvěrá z tyrkysového podzemního jezírka. Pod pramenem se potom nachází vodopád vysoký 10 metrů.

Odtud se pak řeka Soča dále prodírá malebným údolím v obklopení Julských Alp k městečku Bovec až do Itálie, kde se vlévá do moře. Návštěvu místa, odkud se tato smaragdová kráska vydává na svou 136 km dlouhou pouť, byste si neměli nechat ujít. Výlet k pramenu Soči najdete v našem Premium průvodci.

Soutěska Vintgar – přírodní ráj se skalními úkazy a smaragdovou vodou

Soutěska Vintgar, Bled, Slovinsko
Úchvatná soutěska Vintgar poblíž jezera Bled

Jedno z nejatraktivnějších míst v okolí Bledského jezera i v celých Julských Alpách. Pohádková soutěska, kterou vytvořila řeka Radovna, na svých 1600 metrech nabízí vskutku magickou podívanou. Procházka po dřevěných chodnících a mostech poskytuje skvělé podmínky k bezpečnému obdivování úchvatných výtvorů síly přírody.

Vintgar, Bled, Slovinsko
Vintgar je jedna z nejkrásnějších soutěsek ve Slovinsku. Na konci vás čeká krásný vodopád.| Foto: Deposit Photos

Spatříte smaragdovou vodu divoce se prodírající mezi skalnatou soutěskou a vše doplněné bujnou vegetací. Na závěr celý zážitek umocňuje 13 metrů vysoký vodopád Šum. Překrásné scenérie v kombinaci se snadnou dostupností a nenáročnou trasou jsou důvodem vysoké návštěvnosti této přírodní památky. Soutěska Vintgar je proto také oblíbená mezi rodinami s dětmi.

Udělejte si výlet do přírodního ráje – informace včetně mapy a podrobností o trase najdete zpracované v našem Premium průvodci.

Bohinjské jezero – podél břehu největšího alpského jezera v zemi

Bohinjské jezero, Julské Alpy, Slovinsko
Bohinjské jezero v Julských Alpách. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz

V Triglavském národním parku nesmíte vynechat návštěvu překrásného Bohinjského jezera. Největší slovinské přírodní jezero si oproti turističtějšímu Bledu zachovalo svůj přírodní ráz a odolává výstavbě podél jeho břehů. Díky tomu si tu můžete užít klidné chvíle s nádhernými přírodními scenériemi, které vytváří jezero obklopené strmými horskými stěnami.

Vydejte se kolem jezera a svezte se i lodí. Podrobnou trasu výletu včetně zajímavostí o tomto přírodním klenotu jsme pro vás připravili v Premium průvodci.

Túra na Českou chatu z Jezerska – po stopách našich krajanů ve slovinských horách

Češka koča, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Česká chata nad Jezerskem v Kamnicko-Savinjských Alpách

Výlet na místo, které nese českou stopu, nesmí v našem výběru chybět. Českou chatu (slovinsky Češka koča) v Kamnicko-Savinjských Alpách postavili jako vůbec první horskou chatu ve Slovinsku právě Češi, a to již v roce 1900. Hned na první pohled v ní rozpoznáte prvky české lidové architektury.

Češka koča, Jezersko, Slovinsko
Na České chatě si můžete dát na posilněnou tradiční slovinské pokrmy, oblíbené jsou žganci. Foto: Jošt Gantar

Výstup na Českou chatu z doliny Ravenska kočna nad malebným Jezerskem je poměrně snadný, vyrazit tak můžete směle i s dětmi. Odměnou za túru vám bude občerstvení i krásné výhledy do okolí. Celý výlet zahrnující informace o terénu i dalších zajímavostech v okolí získáte pečlivě sepsán v našem Premium průvodci.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.