Top 10 míst, která musíte vidět ve Slovinsku

Slovinsko není pouze tranzitní zemí na cestě do Chorvatska. Země je bohatá na přírodní krásy i významné kulturní a historické památky. Majestátní hory, smaragdové řeky, přímořská a historická města s kouzelnou atmosférou či jedny z nejkrásnějších jeskyní v Evropě. Vybrali jsme pro vás top 10 míst, která jsou největší chloubou této malé ale rozmanité země.

Bled, Julské Alpy, Slovinsko

1. Jezero Bled

Při zmínce o Slovinsku se většině lidí vybaví Bled. Městečko s oblíbeným jezerem je považováno za symbol země dominující turistickým průvodcům i pohlednicím. Pohádkové jezero s malým ostrovem a ikonickým barokním kostelíkem uprostřed je zasazené do překrásné horské přírody. Skvělým zážitkem je projížďka po jezeře v tradičním dřevěném plavidle tzv. pletně.

Na útesu nad jezerem se již od 12. století vyjímá hrad, ze kterého je nejkrásnější výhled na jezero a po celý rok zasněžené vrcholky Julských Alp. Okolí jezera je protkáno turistickými a cyklistický stezkami. Objevení léčivých termálních pramenů vedlo již v polovině 19. století k založení oblíbených lázní.

Slovinsko je opravdu barevnou a zajímavou zemí, která má co nabídnout. Nedotčená příroda plná skutečných klenotů a půvabná města s jedinečnou středověkou atmosférou. Vydejte se objevovat krásy Slovinska a přesvědčte se na vlastní oči.

Přečíst průvodce

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování
Vodopád Kozjak, Kobarid, Slovinsko

2. Údolí Soči

Patrně nejkrásnější řeka Slovinska i celé Evropy. Smaragdově modrá Soča patří k největším lákadlům v zemi a má za sebou také pochmurnou historii, jelikož byla často místem válečných střetů během první světové války. Hlavními turistickými centry oblasti jsou Kobarid a Bovec, který je mekkou outdoorových a adrenalinových aktivit, jako je rafting, kajaking, kaňoning či zipline.

Údolí řeky Soči je skvělé pro pěší i cykloturistiku. Mezi oblíbené turistické cíle patří hluboké kaňony, vodopády i horské vrcholy, odkud jsou překrásné výhledy do údolí. Působivou podívanou nabízí vodopád ve skále Kozjak, který je považován za vůbec nejkrásnější slovinský vodopád. Výhledy na italskou stranu nabízí nejvýše položené lyžařské středisko Kanin, které je oblíbené i v létě.

Přečíst průvodce
Kostel sv. Jana Křtitele, Bohinj, Slovinsko

3. Bohinj

Největší jezero ve Slovinsku je obklopené vysokými okolními horami, které se odrážejí v jeho klidné hladině. Bohinjské jezero je zasazené v panenské horské přírodě a jeho okolí tak vybízí k poznávání přírodních krás. Oblast je ideálním výchozím bodem pro horskou turistiku.

V okolí jezera leží magický vodopád Savica a soutěska se zajímavými skalními útvary. Po jezeře je možné se projet výletní lodí a v létě se v něm dá i koupat. Břehu dominuje Kostel sv. Jana Křtitele s nádhernými freskami ze 13. století.

Přečíst průvodce
Postojna jeskyně, Slovinsko, Foto: Postojnska jama

4. Postojna

Nejznámější a také největší krasová jeskyně ve Slovinsku. Úchvatný jeskynní systém ukrývá velkolepé podzemní prostory vyzdobené unikátními skalními útvary, tajuplné podzemní chodbičky i netradiční živočichy. Nejznámější z nich je tzv. lidská ryba neboli macarát jeskynní, který se dožívá až 100 let.

Do téměř 19 kilometrového podzemního labyrintu přiveze návštěvníky 140 let starý turistický vláček. Celková pěší prohlídka je dlouhá 1,2 km. Jeskyně je pro veřejnost otevřena již od roku 1819 a elektrické osvětlení podzemních prostor tu bylo dříve než v hlavním městě.

Přečíst průvodce
Velika Planina, Slovinsko

5. Velika Planina

Scenérie Velike Planiny připomínají záběry z kultovního filmu Pán prstenů. Náhorní travnatá plošina v nadmořské výšce 1666 metrů v pohoří Kamnických Alp nedaleko Lublani je oázou klidu a ukázkou tradičního pasteveckého života.

Je zde několik původních salaší, pasteveckých domků a krávy se zde volně pasou na zelených loukách. Poloha tohoto romantického místa nabízí výhled na všechny strany a je možné tu ochutnat a koupit čerstvé sýry a další mléčné výrobky přímo od výrobců.

Přečíst průvodce
Lublaň, Slovinsko

6. Lublaň

Kouzelné hlavní město Slovinska, které můžete prozkoumat i pěšky. Lublaň je co do rozlohy sice menší, nicméně na zážitky bohaté a živé město plné restaurací, kaváren, významných památek a staveb z dílny architekta Jože Plečnika. Městem protéká řeka Lublanica, jejíž nábřeží vybízí k romantickým procházkám i k posezení v některé z mnoha restaurací.

Dominantou a jednou z hlavních atrakcí města je hrad z 12. století usazený na zeleném pahorku, na který vede přímo z centra města turistický vláček nebo lanovka. Z hradu je možné vidět vrcholky Julských Alp.

Přečíst průvodce

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování
Piran, Slovinsko

7. Piran

Na výběžku slovinského pobřeží se vyjímá Piran – údajně nejkrásnější slovinské město s jedinečnou středomořskou atmosférou. Jeho poloha na malém poloostrově omývaném vlnami Jaderského moře v kombinaci s malebnou historickou zástavbou, bohatou nabídkou restaurací, kaváren a romantickými vyhlídkami z opevněných věží přispěla k trefnému přízvisku slovinské Benátky.

Pobřežní městečko má s oblíbenou italskou destinací společnou také historicky významnou obchodní roli – právě tradiční výroba soli stála za rozkvětem města. Dominantou městečka je kostel na kruhovém náměstí Tartinjev trg.

Přečíst průvodce
Soutěska Vintgar, Bled, Slovinsko

8. Vintgar

Soutěska, která je přírodním klenotem Triglavského národního parku a jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů ve Slovinsku. Pohádkovými přírodními scenériemi vede naučná stezka plná můstků a dřevěných chodníků. Soutěsku dlouhou 1600 metrů vyhloubila divoká řeka Radovna.

Oblíbenou atrakcí pro celou rodinu je pozorování pstruhů ve smaragdové vodě. Na konci stezky se nachází téměř 16 metrový vodopád Šum. Tato jedinečná přírodní památka leží jen pár kilometrů od známého městečka Bled.

Přečíst průvodce
Škocjanské jeskyně, Slovinsko. Foto: Borut Lozej, arhiv Park Škocjanske jame

9. Škocjanske jame

Jedna z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších jeskyní v Evropě. Rozsáhlý systém tvořený celkem 11 vápencovými jeskyněmi, které propojují přirodní či uměle vytvořené můstky, poskytuje jedinečnou podívanou.

Unikátní krasové jevy na více než 5 km podzemních prostor spolu s vodopády, kaňony a závrty jsou skutečným slovinským pokladem, který je zapsán i na seznamu UNESCO. Po miliony let jej vytváří řeka s příznačným jménem Reka. Jedna z největších jeskynních prostor v Evropě leží nedaleko přístavního městečka Koper.

Přečíst průvodce
Logarska dolina, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko

10. Logarská dolina

Malebné ledovcové údolí na severu Slovinska v centru Kamnicko-Savinjských Alp s centrem v Solčavě. Řadí se mezi nejpopulárnější cíle pěší turistiky, ideální výchozí bod pro horské túry, při kterých se můžete kochat úžasnými výhledy. Se svojí délkou 9 km je největším horským údolím v Kamnicko-Savinjském pohoří.

Nad velkolepým údolím se nachází Solčavská panoramatická cesta, ideální na cyklovýlet, s celkem 20 zajímavými zastávkami. Vychutnáte si výhledy do údolí, na vrcholky Alp i na rozlehlé pastviny.

V jižní části údolí najdete nedaleko pramene řeky Savinja 90 metrů vysoký vodopád Rinka – druhý nejvyšší vodopád ve Slovinsku. Logarska dolina je poměrně řídce osídlená a je tak skutečnou oázou klidu v srdci panenské přírody.

Přečíst průvodce

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování