Moderní termální lázně Terme Olimia leží ve východním Slovinsku, nedaleko chorvatských hranic u vesnice Podčetrtek. Špičkový lázeňský areál obklopuje nádherná příroda – je lemovaný zvlněnou mírně kopcovitou krajinou posetou vinicemi a bujnými lesy. Blahodárné účinky zdejších termálních pramenů uvolňují stres, napětí a zvyšují přirozenou obranyschopnost organismu.
Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️
S výběrem vám pomůžeme!
Obsah
- 1. Terme Olimia – moderní lázeňský resort s unikátní radioaktivní vodou
- 2. Lázně a wellness Terme Olimia
- 3. Wellness – bylinkové masáže nebo posezení s drahými kameny
- 4. Kde se ubytovat v Terme Olimia – od hotelů po glamping
- 5. Tipy na výlet – Podčetrtek a okolí
1. Terme Olimia – moderní lázeňský resort s unikátní radioaktivní vodou
Lázně Terme Olimia se řadí k vůbec nejmodernějším v celém Slovinsku, čemuž odpovídá i rozsáhlá nabídka služeb. Mezi ně patří soustava bazénů, saun, největší wellness centrum v zemi i další zážitkové prvky.
Raritou zdejších lázní je mírně radioaktivní termální voda o teplotě 30 °C až 37 °C, která obsahuje hořčík, vápník a hydrogenuhličitany nezbytné pro správné fungování celého organismu. Terme Olimia jsou výborné také pro ty, kteří trpí problémy pohybového aparátu, revmatickým, kožním nebo cévním onemocněním či rehabilitují po úrazech.
Jak to celé vzniklo – místo ropy horká voda
Lázeňství se v této oblasti rozvíjelo odpradávna – údajně se tu termálními prameny léčili Římané a Keltové ještě před tím, než jejich léčivou sílu začali využívat mniši z nedalekého kláštera. Ve dvacátém století horké minerální prameny místní používali i k praní prádla, později se objevila myšlenka jejich využití k léčebným účelům, ale teprve v 50. letech 20. století se začaly využívat, když byly prokázány léčivé minerální vlastnosti místní vody. Samotný areál tu vyrostl v 80. letech a prvních téměř 20 let nesl pro místo určené k zotavení a relaxací znepokojující název Atomske Toplice, který odkazoval ke zdejší léčivé mírně radioaktivní vodě. Od roku 2000 jsou ale lázně známy již pod současným názvem Terme Olimia.
2. Lázně a wellness Terme Olimia
Návštěva termálů se výborně hodí pro rodiny s dětmi. Místní Family Wellness je největší rodinné wellness ve Slovinsku, kde si v labyrintu bazénů a různých atrakcí každý člen rodiny najde to své. Nejmenší se vyřádí v dětském bazénku, starší děti si užijí spoustu zábavy na horolezecké stěně nad bazénem, skluzavkách a tobogánech. Na suchu si mohou děti zajít do 7D kina nebo dětské herny. Dospělí mají zase k dispozici bazény, vířivku a pohodlná lehátka, kde se dá číst i podřimovat.
Nejprestižnější částí lázní je oceněními ověnčené Wellness Orhidelia patřící k nejlepším wellness centrům ve Slovinsku. Ponořit se naplno do hluboké relaxace tu můžete vevyhřívaných vnitřních a venkovních bazénech s teplotou, která se pohybuje v rozmezí 26–37 °C. Těšit se můžete také na vířivku a několik druhů saun – parní, finskou či bio saunu. Atmosféru pohody dokreslují útulné odpočinkové zóny plné lehátek, ale i vodní postele se sluchátky, kde si můžete pustit relaxační hudbu.
Harmonické chvíle klidu si užijete také ve víru termálních i netermálních vnitřních i venkovních bazénů v části Termalija Relax, které doplňují různé gejzíry, vířivky i sauny. Ve zdejším saunovém světě vypotíte všechny starosti všedních dní a načerpáte novou sílu. V lázních Terme Olimia se saunový svět pyšní několika „nej“ – s nabídkou 8 různých druhů saun je největším saunovým světem ve Slovinsku a současně se tu nachází největší finská sauna v zemi, kam se vejde až 100 osob. Kromě toho je v této části spoustu tematických relaxačních zón, bazénů i vířivek. Nenechte si ujít ani oblíbenou saunovou show.
Lázeňský komplex si zakládá na přívětivém přístupu k rodinám s dětmi tak, aby se tu nikdo nenudil. V letních měsících se tak děti vyřádí ve venkovním zábavním komplexu Aqualunas několika tematickými bazény, adrenalinovou věží se skluzavkami a tobogány či pirátskou lodí Aqua Jungle.
3. Wellness – bylinkové masáže nebo posezení s drahými kameny
Terme Olimia jsou lázně. To znamená, že tu kromě aquaparku najdete také nabídku wellness a léčivých procedur. Pro tyto terapie tu mají určený medico-wellness center Thermalium. Užít si můžete bylinné nebo medové masáže, masáž dýňovým olejem nebo detoxikační koupele. V Hotelu Livada je Thajské centrum, kam si můžete zajít na nejrůznější druhy pravých thajských masáží.
K relaxaci zve také prostor, kde si poležíte u septárií – 15 milionů let starých minerálů. Septárie prý vyzařují léčivou energii, která působí na psychickou pohodu, zlepšuje paměť, působí proti nespavosti, léčí svaly a klouby a posiluje imunitní systém. Ať tomu věříte, nebo ne, posezení v příjemné relaxační místnosti kolem velkých drahokamů může být fajn.
4. Kde se ubytovat v Terme Olimia – od hotelů po glamping
Lázně Terme Olimia zahrnují celou škálu ubytovacích možností. Wellness Hotel Sotelia (****s) je nejluxusnějším hotelem v areálu termálních lázní. Nabízí vlastní wellness a spa centrum, několik restaurací i vlastní vinotéku. Na úrovni luxusních čtyřhvězdičkových hotelů jsou i Hotel Breza s několika vlastními bazény a Aparthotel Rosa s nabídkou apartmánů, který je vhodný zejména pro rodiny s dětmi. Apartmány a studia se nacházejí také v komplexu Village Lipa, který leží stranou od největšího ruchu termálních lázní, přesto ale mají hosté všechny vodní radovánky i další wellness služba na dosah ruky.
Pro milovníky netradičního ubytování se v areálu termálů nachází i Glamping Adria Village s nabídkou glampingových stanů pro páry i pro rodiny ve vlastním klidném areálu.
Součástí ceny všech ubytování v Terme Olimia je samozřejmě i vstup do Termalia Relax Parke s vnitřními i venkovními bazény a saunovým světem a stejně tak i do venkovní aquaparku Aqualuna.
5. Tipy na výlet – Podčetrtek a okolí
Od relaxu u bazénů si můžete odskočit prozkoumat místní okolí. Vesnička Podčetrtek leží na východě Slovinska, těsně na chorvatské hranici. Okolí je obklopeno lesy a přírodním parkem Kozjansko s mnoha turistickými trasami. Oblasti se také říká Sotelsko – to podle řeky Sotla, která tvoří hranici mezi Slovinskem a Chorvatskem.
Tato oblast Východního Slovinska je charakteristická malebnými kopci a mnohdy téměř nekonečnými lesy z nichž tu a tam vystupuje hospodářská samota nebo ves. Nouze tu není ani o hrady a tvrze, které měly kdysi chránit střední Evropy před tureckým nebezpečím. Dnes je oblast synonymem relaxu a oddychu, vždyť kromě termálů v Podčetrtku zde leží i vůbec neslavnější slovinské lázně – Rogaška Slatina.
Klášter Olimje – prohlídka původní hradu
Klášter Olimje leží ve stejnojmenné vesničce na úpatí hory Rudnice na okraji Kozjanského přírodního parku, doslova pár kroků nad Podčetrtkem. Známá je především díky krásnému zámečku s typickou tmavě modrou zdobenou fasádou. Původní hrad stál na tomto místě jistě před více než 1000 lety, později plnil především obrannou funkci. Po barokní přestavbě v 17. století daroval tehdejší majitel tehdy již zámek paulínskému mnišskému řádu. Ti zámek zcela proměnili v klášter, nechali mj. vystavět a vyzdobit klášterní kostel a založili lékárnu, která patří mezi nejstarší v Evropě. Mniši se za vlády Josefa II. museli vystěhovat a zámek pak opět sloužil jako šlechtické sídlo. Šlechtická rodina Attems později ubourala dvě křídla zámku – údajně kvůli vysokým daním a zámek tak dostal nynější podobu.
Po zestátnění se dostal do vlastnictví obce a v roce 1999 bylo rozhodnuto o znovuobnovení klášterní tradice. O zámek a klášter se dnes starají Františkáni, kteří obnovili tradici bylinkářství a udržují lékárnu.
Okolí kláštera a bylinková zahrada
Františkáni spravující zámek kromě obnovení činnosti lékárny vybudovali v bývalé zámecké zahradě také včelín a bylinkovou zahradu. Sami pěstují především ohrožené druhy bylin. Pro návštěvníky, zde vytvořili také botanickou zahradu s více než 200 exempláři léčivých bylin. Každá rostlina je opatřena popiskem, který vysvětluje název rostliny a její léčebné využití, včetně nároků na pěstování.
Nedaleko od kláštera se nachází také vyhlášená čokoládovna Olimje, jedna z nejstarších svého druhu ve Slovinsku a rozhodně jedna z nejznámějších. Obchod určitě stojí za návštěvu.
Hrad Podsreda – mezi nejzachovalejšími hrady v celém Slovinsku
Jižně od Podčetrtku, obklopený lesy, leží nad stejnojmennou obcí hrad Podsreda. Jeho historie sahá až do počátku 13. století a patří tak k nejzachovalejším stavbám svého druhu ve Slovinsku, neboť podoba původně románského hradu byla měněna jen minimálně. Na hradě si dnes můžete prohlédnout historické prostory, galerii i podkroví. hrad je také častým místem konání kulturních akcí a nabízí dokonce i stylové apartmány.
Věž zdraví a radosti – pěší výlet k rozhledně
Vesta k rozhledně vede přímo z Podčetrtku. Čeká vás asi 60 minut klidné chůze po nenáročných pěšinách až na vrchol Rudnica a v cíli budete odměněni úchvatným výhledem na okolní kopce a kopečky. Na vrcholu 622 m.n.m. vysoké hory stojí tzv. věž zdraví a radosti. Z plošiny ve výšce přes 35 metrů je nádherný výhled po celém především zalesněném okolí i na nedaleké vinice.
Vrchol je nejlépe dostupný z centra Podčetrtku okolo kostela svatého Lovrence, podél Svinjského hřebene a dále lesem pod zámkem Podčetrtek (ten bohužel chátrá). Stejně tak se dá va nrchol vyrazit po trase od termálů, směr je značený. Stezka je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak i pro kola.
Kukovičičův mlýn – původní mlýn zachovalý pro budoucí generace
Nedaleko hradu Podsreda si můžete prohlédnout jeden z mála funkčních vodních mlýnů ve Slovinsku, který úspěšně spojuje bohatou rodinnou tradici s moderními výrobními postupy. Ekologická farma Kukovičič nabízí prohlídky s průvodcem pro skupiny, školy, rodiny a spolky, ekoworkshopy a ochutnávky domácích produktů. Farma vyrábí produkty šetrné k přírodě a je certifikovaná jako ekologická. Po předchozí rezervaci si můžete prohlédnout starý kamenný mlýn poháněný vodou a poslechnout si majitele, který vám představí cestu od obilí k chlebu.
K zakoupení jsou zde i místní domácí produkty: sladké i slané pečivo, mouky a těstoviny, sušenky (včetně bezlepkových), šťávy a sirupy, nakládané produkty a pomazánky. Dále i čaje, bylinky a čerstvé ovoce a zeleninu a mnoho dalšího.
Na skok do Chorvatska – ohromující hrad i skanzen
Podčetrtek se nachází doslova na chorvatské hranici. Na druhé straně hranice se nachází taktéž nejedna zajímavá památka, přímo se tak nabízí možnost zajet i na druhou strany řeky Sotly.
Kumrovec – skanzen a Titovo rodiště
Přímo na druhé straně hranice se nachází vesnička Kumrovec. Ta vešla do historie jako rodiště jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita. Po druhé světové válce začal být pěstován silný Titův kult osobnosti a jeho součástí bylo i jeho rodiště. Bylo proto rozhodnuto o zachování původní podoby vesnice tak, jak vypadala v době Titova narození. Do nově zřizovaného skanzenu a muzea pod širým nebem byly přeneseny původní hospodářské a vesnické budovy z okolí. Vzniklo tak místo, kde si můžete prohlédnout, jak vypadala vesnice v této oblasti na konci 19. století. Kromě toho samozřejmě místo přitahuje i fanoušky Jugoslávie a maršála Tita, jehož rodný domek je hlavní perlou expozice. Místo je tak skanzenem i doby existence společného jihoslovanského státu.
Hrad Veliki Tabor – jedna z největších pevností v Chorvatsku
Nedaleko hranic, v oblasti zvané Zagorje (Záhoří) se nachází i jeden z nejzachovalejších hradů v Choratsku, mimořádné zajímavý příklad pozdně středověké architektury. Hrad Veliki Tabor byl založen zřejmě již ve 12. století jako obranná tvrz. Dnešní podoba pochází z přelomu 15. a 16. století a některé části jsou tak již renesanční. Na hradě si dnes můžete prohlédnou expozici o historii, každoročně se zde také pořádá filmový festival.
Vzdálenější cíle
- Rogaška Slatina – nejznámější slovinské lázeňské město s bohatou historií.
- Celje – třetí největší slovinské město s historickým centrem a středověkým hradem.
- Maribor – druhé největší město Slovinska, zajímavostí je místní nejstarší vinná réva na světě, vynechat nesmíte starou čtvrť Lent.
- Ptuj – nejstarší slovinské město, malebné středověké centrum a hrad tyčící se nad řekou Drávou, vinné sklepy s archivem vín od roku 1917.
- Čatež ob Savi – největší vodní centrum a aquapark ve Slovinsku, jehož návštěvu si užijí zejména děti.
Už jste byli v Podčetrtku a máte nějaké zajímavé zážitky? Nebo se chcete dozvědět více a na něco se ještě zeptat? Dejte nám vědět do komentářů.
Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.
Přidat komentář