Termální lázně Slovinsko

Nechte se hýčkat blahodárným spojením léčivých pramenů a slovinské přírody

Vedle nádherné přírody, hor, jezer a vinic se může Slovinsko pochlubit i početnými léčivými termály a lázněmi. Slovinské termální prameny uměli ocenit již staří Římané, kteří tu jako první začali termální lázně budovat.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

V posledních dvaceti letech došlo k výraznému rozvoji lázeňství ve Slovinsku, které se stalo jednou z nejvýznamnějších složek zdejšího turismu. Slovinsko se pyšní úctyhodnými 15 státem uznanými lázněmi a termály. Zdejší teplota pramenů se pohybuje mezi 32-73 °C.

Vydejte se do hlavních lázeňských oblastí, které se převážně soustředí na východě Slovinska, v Panonské nížině, v podhůří Alp a u Jaderského moře. Díky vysoké úrovní lázeňství s celkovými 87 termálními prameny, široké nabídce ubytování, sportovních aktivit pro všechny věkové kategorie tak Slovinsko konkuruje i známým lázeňským mocnostem v Evropě, jakými jsou Maďarsko či Island.

Řada termálních lázní se nachází ve vinařských oblastech, proto lze odpočinek v termálech spojit i s objevováním slovinského vinařství. Termály najdete i ve slovinských pahorcích, na své si proto přijdou i milovníci turistiky a aktivní dovolené. V okolí některých lázní můžete také lyžovat.

1. Termální lázně Bled – oblíbené lázeňské středisko v podhůří Alp

Terme Bled, Slovinsko
Jednou z dominant městečka Bled je Bledský hrad, který je k vidění i z tamních termálních lázní Živa Wellness Centre. Foto: Sava Hotels & Resorts

Bledské lázně v podhůří Julských Alp, ležící v městečku Bled u stejnojmenného jezera patří mezi jedny z nejoblíbenějších ve Slovinsku. Nejen léčivé termální prameny, ale také alpské klima se zasloužily o to, že jsou tyto lázně využívány v rámci léčby i rekreace již více než sto let. První lázeňský dům tu byl postaven v roce 1858 švýcarským lékařem Arnoldem Riklim, který toto blahodárné spojení poprvé objevil a začal své úspěšné léčebné metody aplikovat.

V rámci termálních lázní Bled se jedná se o čistě přírodní léčbu zahrnující např. koupele v jezeře a minerálních pramenech, vegetariánskou stravu či vydatné procházky kolem Bledského jezera na čerstvém vzduchu. Úspěšné metody švýcarského lékaře byly rozšířeny dále do Evropy a jsou zde v kombinaci s novějšími léčebnými postupy realizovány i v současnosti. Lázně s bohatou tradicí jsou hojně využívány lidmi, které trápí revmatismus, srdeční a cévní onemocnění, neurologické onemocnění i gynekologické problémy.

Termální vodu na Bledu si můžete užít v bazénech Živa Wellness Centre v Rikli Balance hotelu. Další termální bazény jsou v několika dalších hotelech na Bledu, přístupné pro hotelové hosty.

2. Moravske Toplice – moderní termály s černou vodou i aquaparkem

Terme Moravske Toplice, Slovinsko
Lázně v Moravských Toplicích ukrývají moderní areál Terme 3000 s více než 30 vnitřními i venkovními bazény a nespočtem atrakcí. Foto: Sava Hotels & Resorts

Termální prameny v Moravských Toplicích byly objeveny čirou náhodou v 50. letech minulého století, kdy v této oblasti hledali ropu. Místo ropy bylo ale nalezeno jiné bohatství v podobě léčivých pramenů a od té doby se datuje rozvoj lázeňství v této oblasti. Hlavní specialitou lázní je tzv. černá termominerální voda, která symbolicky připomíná počátky zdejšího lázeňství. Využívá se především při léčbě revmatismu, artróze, dýchacích a kožních problémech. V Moravských Toplicích se nacházejí dva lázeňské komplexy – Terme 3000, které jsou největším termálním areálem ve Slovinsku, a komornější Terme Vivat, vhodné zejména pro páry.

Terme 3000 Moravske Toplice, Slovinsko
Bazén s černou termominerální vodou v Moravských Toplicích

Součástí rozsáhlého moderního lázeňského komplexu v Moravských Toplicích Terme 3000 neboli lázně pro třetí tisíciletí je i moderní aquapark. Lázně se nachází u městečka Murska Sobota na severu Slovinska a svojí rozlohou jsou největším rekreačním střediskem ve Slovinsku.

Tento moderní lázeňský nabízí 22 vnitřních i venkovních bazénů a atrakcí ve formě skluzavek, tobogánů, zážitkových peřejí a mnoho dalšího. Navštívit můžete také zdejší 18jamkové golfové hřiště. Oblíbené lázně navíc leží za humny, z Brna se sem dostanete za zhruba 4 hodiny jízdy autem.

Jak tu strávit dovolenou, se dočtete v našem průvodci po Moravských Toplicích.

3. Terme Lendava – středisko s parafínovou vodou obklopené vinicemi

Terme Lendava, Slovinsko
Lázně Lendava mají kromě vnitřních bazénů i tři venkovní s termální i klasickou vodou. Foto: Sava Hotels & Resorts

Dílem náhody byly objeveny minerální prameny v dnešním lázeňském komplexu Lendava na východě Slovinska. Při naftových vrtech začal vyvěrat minerální pramen, který obsahoval vysoký podíl parafínu. Unikátní léčivá voda se ukázala jako vhodná především k léčbě kožních onemocnění a problémů s pohybovým aparátem. Kromě vnitřních a venkovních termálních bazénů zde můžete využít vířivku, finskou saunu, masáže či si protáhnout tělo v posilovně nebo na sportovním hřišti.

Součástí zdejšího komplexu je také velké venkovní koupaliště s bazény různé teploty a vodními atrakcemi, jako jsou tobogány a skluzavky. Za zmínku stojí i kouzelné okolí městečka Lendava, které obklopují zelené kopce poseté vinnou révou a vybízí tak k procházkám v přírodě. Vyznavače aktivní dovolené potěší i četné cyklistické stezky, které se v okolí lázní nachází.

4. Terme Radenci – tradiční lázně s moderním vybavením v srdci vinařské oblasti 

Terme Radenci, Slovinsko
Lázně Radenci s vnitřními i venkovními temálními bazény, které jsou také díky vysokému počtu slunečných dní otevřené po celý rok. Foto: Sava Hotels & Resorts

Lázně Radenci leží na pomezí Panonské nížiny uprostřed malebné kopcovité krajiny s několika vinohrady. Radenci byly vybudovány na minerálních vodách a termálních pramenech, které pomáhají v léčbě a prevenci metabolických poruch i neurologických onemocnění. Radenci jsou známé také tím, že se tu stáčí známá minerálka Radenska.

Oblíbené jsou procedury s léčivým bahnem. Pacientům nabízí nejmodernější lékařské přístroje, kvalitní wellness programy i tým specializovaných lékařů a významné zdravotně relaxační středisko Tri srca. Okolí lázní je protkáno turistickými i cyklistickými stezkami a oblíbenou aktivitou je i návštěva místních vinic.

5. Terme Ptuj – lázně v nejstarším městě Slovinska

Terme Ptuj, Slovinsko, zdroj: Sava Hotels & Resorts
Terme Ptuj najdete u řeky Drávy, na dosah od centra Ptuje. Zdroj: Sava Hotels & Resorts

Historické město Ptuj se v oblasti lázeňství proslavilo termální uhličitou vodou o teplotě 39 až 54°C, která je čerpána ze dvou vřídel. Využívá se při léčbě potíží s pohybovým ústrojím, vhodná je na rehabilitaci a léčbu degenerativních onemocnění.

Uvnitř komplexu najdete termální bazény, několik typů saun, vířivek a raritou jsou i podvodní masáže. Venkovní část s bazény potěší hlavně děti svou pestrou nabídkou tobogánů, skluzavek a dalších atrakcí včetně divoké řeky.

Rekreaci v termálních lázních Ptuj lze propojit s návštěvou nejstaršího slovinského města, Ptuje. Co si prohlédnout v městečku, zjistíte v průvodci po Ptuji.

6. Terme Zreče – spojení aktivní dovolené s relaxací

Terme Zreče, Slovinsko. Foto: Terme Zreče
Termální lázně Zreče najdete ve východoslovinském pohoří Pohorje, nedaleko lyžařského areálu Rogla. Foto: Terme Zreče

Relativně mladý a moderní lázeňský areál Zreče se nachází uprostřed pohoří Pohorje v městečku Zreče. Zdejší vzduch s vysokým obsahem kyslíku a horské klima má blahodárné účinky na dýchací systém. Zreče jsou vzdáleny pouhých 12 km od lyžařského střediska Rogla a z lázní tam jezdí skibus.

Místo je tak ideální pro zkombinování jak zimní, tak letní aktivní dovolené s hýčkáním v lázních, kde termální voda dosahuje až 35 °C. Na výběr máte z 5 bazénů s příjemnými teplotami od 26 do 35 °C, které jsou v provozu po celý rok. Relaxaci zpříjemní masážní proudy, whirlpool a využít můžete také zdejší fitness nebo tureckou či finskou saunu.

7. Terme Dobrna – lázně s více než 600letou tradicí

Terme Dobrna, Slovinsko. Foto: Terme Dobrna
Termální lázně Dobrna nabízejí bazény s teplotou přes 30 °C. Foto: Terme Dobrna

Jedny z nejstarších termálních lázní leží na severovýchodě země v poklidném údolí řeky Dobrnice a jsou vzdálené asi 60 km od Mariboru. Tamní termální voda nabízí léčbu širokého spektra obtíží od neurologického původu přes kožní onemocnění až po dýchací problémy.

Relaxovat můžete ve dvou krytých bazénech s teplotou od 32 do 36 °C a pro děti je tu k dispozici i dětský bazén. Dále je tu wellness centrum se saunovým světem, kde si můžete vybrat z několika různých typů saun. Využít můžete mj. také masáže, akupunkturu, bylinkové koupele, laserové terapie či vířivku.

8. Terme Topolšica – hýčkání v srdci přírody

Terme Topolšica, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
Lázně Topolšica nabízí vysoký počet slunečných dnů a příjemné středohorské klima. Foto: Dean Dubokovič

Lázně Topolšica nabízejí vše, co člověk v dnešní hektické době potřebuje – čerstvý horský vzduch, příjemné klima, malebnou přírodu a termální prameny, a to celé na sluncem zalitém místě. Síla těchto termálních pramenů byla objevena již v 16. století, ale největší rozvoj lázeňství byl zaznamenán až v 80. letech 20. století. V termálech najdete jak vnitřní, tak venkovní vodní park. Pro děti je tu nový vodní park Zora se skluzavkami a sluneční terasou. Venkovní bazény jsou díky příznivým podmínkám otevřeny po celý rok.

Lázně jsou vhodné pro široké spektrum potíží, a to od léčby dýchacích cest, poúrazových a pooperačních stavů, srdečních a cévních onemocnění či pro úlevu od stresu. Relaxovat můžete také ve finské či infrasauně.

9. Rogaška Slatina – nejstarší lázně kousek od chorvatských hranic

Lázně Rogaška Slatina, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
Proslulé lázeňské město Rogaška Slatina s nádherným parkem, který vybízí ke zdravotním procházkám. Foto: Dean Dubokovič

Rogaška Slatina jsou vůbec nejstaršími lázněmi ve Slovinsku a patří mezi tradiční lázně. Daly by se označit za slovinské Karlovy Vary. Využíváním zdejších léčivých minerálních vod se zabývali již staří Římané a k původu zdejšího lázeňství se váže také legenda o bohu Apollónovi. Ten sem prý poslal koně, aby se zdejších pramenů napil a získal sílu. Samotný rozvoj a budování lázeňského střediska pak začal v 19. století, kdy jej poctila návštěvou řada známých osobností.

Zdejší blahodárné prameny jsou bohaté na hořčík. Vedle lázeňských a terapeutických procedur mohou hosté podnikat procházky po městě, kochat se zdejší lázeňskou architekturou a také relaxovat ve zdejších upravených a rozsáhlých parcích.

10. Terme Olimia – balzám pro tělo i duši kousek od chorvatských hranic

Terme Olimia, Slovinsko. Foto: Žiga Zupan
Moderní lázeňský komplex Olimia zahrnující saunový svět, termální bazény i zábavní park. Foto: Žiga Zupan

Ve vesničce Podčertek v severní části Celjské kotliny se pár kilometrů od chorvatských hranic v obležení lesů a vinic vyjímají lázně Olimia. Moderní lázeňský komplex nabízí vnitřní i venkovní bazény s teplotami od 26 do 37 °C, které jsou vhodné pro osoby s nemocemi pohybového aparátu, kožním onemocněním, revmatismem i s léčbou poúrazových stavů.

Pro návštěvníky je k dispozici i saunový svět, včetně masáží. Pro děti je jako stvořený moderní venkovní zábavní komplex Termální park Aqualuna. Lázeňství se tu rozvíjelo od pradávna. Říká se, že se tu mniši léčili v termálních pramenech ještě před Kelty a Římany.

11. Thermana Laško – harmonizace těla i mysli v známém pivovarském městečku

Termana Laško, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
Lázeňské městečko Laško je známé kromě termálních pramenů také pro oblíbené slovinské pivo. Foto: Dean Dubokovič

Lázeňské středisko Laško v Dolním Štýrsku leží uprostřed panenské přírody. Její mocnou sílu využívali již staří Římané, kteří tu čerpali energii z všeobklopující zeleně a čerstvého vzduchu. Největší rozmach však lázeňství zaznamenalo v druhé polovině 19. století, a to i díky Františku I., který si lázně zvolil jako své letní sídlo.

Pozitivní účinky má zdejší termální voda na léčbu revmatického, kloubního onemocnění a také na léčbu poranění. Nachází se tu několik vnitřních i venkovních bazénů a skluzavek, což ocení především děti. Milovníci piva jistě poctí návštěvou zdejší pivovar Laško, kde se již od roku 1825 vaří nejoblíbenější slovinské pivo.

12. Terme Čatež – největší bazénová plocha a více než 200letá historie

Terme Čatež, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
Relaxace i vodní zábava v termálních lázních Čatež, které patří mezi největší areály ve Slovinsku. Foto: Dean Dubokovič

Terme Čatež jsou zasazené do kouzelného prostředí Dolenjské nížiny na soutoku řek Sávy a Krky v blízkosti chorvatských hranic. Mohou se pochlubit bohatou historií, která se datuje až do roku 1797, kdy byly zdejší termální prameny objeveny poprvé. S pestrou nabídkou zahrnující nejen wellness a léčebné programy, ale také nejrůznější vodní atrakce patří mezi jedny z nejnavštěvovanějších termálů ve Slovinsku. Oblíbené a vhodné jsou tak nejen pro léčbu zdravotních problémů, ale také jako rekreace pro rodiny s dětmi.

Termály Čatež jsou rájem pro milovníky relaxu i vodních radovánek, jelikož se pyšní více než 10 000 m² vodní plochy, která zahrnuje venkovní i kryté bazény. Děti potěší skluzavky, prolézačky i pirátský ostrov. Dalším lákadlem je saunový svět s 8 různými saunovacími zónami. Pro pacienty se zdravotními problémy jsou tu termální prameny příznivě působící na revmatismus i neurologické potíže, problémy s pohybovým ústrojím a mají blahodárné účinky i na pooperační stavy.

13. Terme Dolenjske Toplice – moderní komplex s rakousko-uherskou tradicí

Terme Dolenjske Toplice, Slovinsko. Foto: Terme Krka
Termální lázně Dolenjské Toplice mají dlouhou historii a zároveň jsou moderním lázeňským komplexem. Foto: Terme Krka

Dolenjské Toplice jsou jedny z nejstarších lázní v Evropě. Leží v údolí řeky Krka a za Rakouska-Uherska patřily k těm nejváženějším. Lázně i dnes přitahují návštěvníky z celé Evropy nejen svou tradicí, ale i moderním areálem s kvalitními léčebnými i wellness službami a malebným okolím Dolenjského regionu.

Termální prameny tu byly objeveny a zkoumány již v roce 1777. Blahodárný vliv mají na revmatické onemocnění, problémy pohybového aparátu i léčbu pooperačních a poúrazových stavů.

14. Talaso Strunjan – všechny trumfy středomoří na jednom místě

Talaso Strunjan, Slovinsko. Foto: Dean Dubokovič
V termálních a klimatických lázních Strunjan jsou procedury založeny na komplexním thalasso přístupu. Foto: Dean Dubokovič

Termální přímořské a klimatické lázně Strunjan se nachází uprostřed piniových lesů přímo v přírodním parku, díky čemuž mají jedinečné kouzlo. S nabídkou více než 2300 slunečných hodin ročně, bezprostřední blízkosti moře a slaného vzduchu vytváří ideální podmínky pro dokonalý relax a léčbu pomocí holistického thalasso přístupu.

Jedná se o procedury založené na využívání mořských prvků – mořské vody, vzduchu, ale i bahna a soli. Léčí se zde respirační onemocnění, revmatismus či stavy po chirurgických zákrocích.

15. Terme a Wellness Life Class – klimatické lázně na pobřeží Jadranu

LifeClass Portorož, Slovinsko. Foto: LifeClass
V největším letovisku slovinského pobřeží Porotoroži si můžete vychutnat také bazény hotelů LifeClass. Foto: LifeClass

Dnešní oblíbené turistické letovisko Portorož bylo známo svými léčebnými účinky slané vody již ve 13. století, kdy si sem mniši z řádu Benediktínů jezdili léčit revmatismus nebo obezitu. V současnosti můžete využívat koupele v bazénech v hotelu LifeClass a kombinovat je s koupáním v moři. Využít můžete bazény s termální vodou nebo s vyhřívanou mořskou vodou. Lidé sem jezdí také za léčbou dýchacích potíží či kožních problémů, na které má přímořské podnebí a slaná voda blahodárný vliv.

Mapa – nejznámější termální lázně ve Slovinsku

Absolvovali jste již pobyt v některém z lázeňských komplexů ve Slovinsku a chtěli byste s ostatními sdílet svoji zkušenost? A nebo teprve návštěvu slovinských lázní zvažujete a chtěli byste se o nich dozvědět bližší informace? Neváhejte a napište nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Jana

  Termály u Bledu ,Kamniku , Strunjanu , Portoroži jsou jen pro ubytované hosty nebo i pro veřejnost ?

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, termály jsou i pro veřejnost.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Jiří CEPEK

  Dobrý den,
  mám dotaz zda jsou v Moravských Toplicich Terme 3000 již napuštěny bazény s vodou 38-39 stupňů?

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, bazény s černou nefiltrovanou vodou jsou z hygienických důvodů stále uzavřené.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 3. EVA CEPKOVÁ

  Mám dotaz zda v květnu budou napuštěný bazény s nefiltrovanou vodou 36-38 stupňů Terme 3000 Děkuji za odpověď.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, bohužel zatím není jasné, zda budou nefiltrované bazény v provozu. Vše záleží na tom, jaká budou v létě protiepidemická opatření.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.