Jak si Slovinci užívají svatomartinské víno a husu

Svatomartinské slavnosti Maribor, Slovinsko

Slovinsko má několik oblastí, kde se skvěle daří vinné révě. Vynikající vína ochutnáte v okolí měst Maribor a Ptuj, ve slovinském Krasu a v Přímoří. Není se proto čemu divit, že mají Slovinci 11. listopad, svátek sv. Martina, ve velké oblibě. Co si můžete ve Slovinsku užít a kde se nejvíc slaví? To se dozvíte v následujícím článku.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Svatomartinská husa a první víno sezóny

Základ svatomartinských oslav ve Slovinsku je stejný jako všude v Evropě. Jí se svatomartinská husa a pije se svatomartinské víno – první víno z poslední sklizně. Zvyk pochází ze starých časů, kdy lidé oslavovali ukončení zemědělských prací a výsledky své celoroční práce na vinicích. Na sv. Martina se totiž mošt mění ve víno. A protože se první víno smí otevřít opravdu až na svátek sv. Martina, oslavy probíhají ještě týden nebo dva po něm.

Maribor – největší svatomartinské oslavy ve Slovinsku

Maribor je slovinsou mekkou vína. Roste tu nejstarší keř vinné révy na světě, jehož stáří je odhadováno na více než 400 let. Svatomartinské oslavy jsou tu proto velmi bujaré. Před sv. Martinem probíhá Festival Stare trte (staré révy), na který navazuje tzv. „martinovanje“. Kromě nespočtu stánků vinařů z okolních vinic, kde budete ochutnávat co vám síly stačí, si tu poslechnete spoustu koncertů, podíváte se na průvody městem a uvidíte i křest nového vína. Martinovanja v Mariboru se každoročně účastní až 20 tisíc lidí.

Lublaň – ani hlavní město nesmí být pozadu

Ačkoli v okolí Lublaně žádné vinice nenajdete, je to přeci jen hlavní město, a tak tu víno jako národní nápoj nesmí chybět. Na svátek sv. Martina se v ulicích Lublaně odehrává festival Ljubljanska vinska pot. Ochutnáte tu mladá vína ze všech vinařských krajů Slovinska. A k tomu tradiční gastronomii. Akci doprovází většinou folklorní koncerty.

Pokud vás zajímá, co v Lublani uvidíte kromě svatomartinských oslav, přečtěte si náš článek o Lublani.

Ve vinařských městečkách po celém Slovinsku teče víno proudem

11. listopadu se svatomartinské oslavy stávají středobodem dění ve všech vinařských městečkách Slovinska. Slaví se v Ptuji, Vipavské dolině, Nové Gorici i v přímořském Koperu. Svatomartinské víno si užijete také v malebném městečku Štanjel ve slovinském Krasu, kde oslavy probíhají v kulisách starobylého města.

Zatím jen málo českých turistů ví, jak je Slovinsko bohaté na vinice a vynikající vína. Kromě sv. Martina tu probíhají také tzv. „osmice“ – osm dní, kdy vinařství otevře své dveře a nabízí k ochutnání svá vína i kulinářské pochoutky. Už jste do Slovinska cestovali za vínem? Nebo jste alespoň některá ochutnali? Podělte se o své zážitky v komentářích.

Zajímá vás více informací o slovinském vinařství? Přečtěte si článek o vinařských regionech Slovinska.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.