Strunjan je malé pobřežní letovisko se stejnojmennou přírodní rezervací. Najdete tu unikátní vysoké útesy, středozemní vegetaci a solné pánve. Pohodová destinace mezi známými letovisky Piran a Izola vhodná pro klidnou dovolenou v srdci nedotčené přírody.
Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️
S výběrem vám pomůžeme!
Obsah
- 1. Přírodní park Strunjan – vysoké útesy a středomořská vegetace
- 2. Strunjanský kříž – symbolické místo s nádherným výhledem
- 3. Kostel Zjevení Matky Boží a klášter – významné poutní místo
- 4. Strunjanské soliny – 700letá tradice získávání soli
- 5. Talaso Strunjan – středomořské lázně v srdci přírodní rezervace
- 6. Měsíční záliv – nejkrásnější slovinská pláž
- Pláže ve Strunjanu – kam za koupáním
- Praznik kakijev – slavnosti oblíbeného ovoce
- Tipy na výlety – zajímavá místa v okolí
Malé přímořské městečko Strunjan leží na stejnojmenném poloostrově mezi městy Piran a Izola. Oproti známým okolním destinacím se jedná o klidnější letovisko.
Pohodovou atmosféru dodává městu nejen mírné klima a slaný vzduch, ale také v porovnání s ostatními přímořskými destinacemi ne tak rozsáhlá hotelová zástavba. Kromě lelkování na pláži a pozorování nedotčené přírody se tu najdou možnosti i pro aktivnější jedince. Strunjan a jeho okolí je vhodné pro cyklisty a také je možné si zde vyzkoušet populární paddleboarding.
Strunjan má dlouhou tradici v rybářství a solinářství. První osidlování poloostrova začalo podle dochovaných záznamů již v 11. století. Kolem ústí zdejší říčky Roje se nachází menší solné pánve s několik set let dlouhou tradicí výroby soli, které jsou dnes místem s bohatou koncentrací vzácných živočišných i rostlinných druhů.
Město zažilo svůj rozkvět ve 20. století s rozvojem letní turistiky a lázeňství. Ve Strunjanu najdete oblíbené lázně Talaso Strunjan. Středomořské klima a slaný vzduch svědčí dýchacímu ústrojí i pohybovému aparátu.
1. Přírodní park Strunjan – vysoké útesy a středomořská vegetace
Národní přírodní rezervace Strunjan se rozprostírá na vysokém útesu podél moře, což je příslibem pro ty nejkrásnější výhledy na krátkém slovinském pobřeží. Nachází se tu vůbec nejvyšší útes na Jadranu vysoký 80 metrů, pod kterým leží známá pláž s poetickým názvem Měsíční záliv, kterou uvidíte z vyhlídky zvané Mesečeva Višta. Dohlédnout odtud můžete až do italského Terstu, nebo dokonce na vrcholky Julských Alp.
Park charakteristický vysokými flyšovými útesy, solnými pánvemi a vzácnou středomořskou vegetací byl vyhlášen přírodní rezervací v roce 1990. Celá chráněná oblast je protkána naučnou stezkou v délce 3,5 km s informačními tabulemi o místní fauně a flóře.
2. Strunjanský kříž – symbolické místo s nádherným výhledem
Mohutný kříž zdobí útes Strunjanu již od roku 1600. Jeho účelem nebylo pouze upozornit poutníky, že se nedaleko nachází křesťanská svatyně, ale také dát vědět námořníkům, že se blíží k pevnině. Dnes nabízí toto místo vedle historické a kulturní hodnoty také působivé výhledy na celé pobřeží – za příznivého počasí můžete dohlédnout až na nejvyšší horu Slovinska Triglav.
3. Kostel Zjevení Matky Boží a klášter – významné poutní místo
Renesanční kostel se vyjímá ve městečku na žulovém kopci. Legenda praví, že se tu Matka Boží zjevila v roce 1512 dvěma strážcům vinohradu a požádala je o opravu zuboženého kostela. Farní kostel je po staletí významným poutním místem. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází i klášter, který byl postaven v roce 1907 řádem františkánů, v jejichž správě zůstal až do roku 2014.
4. Strunjanské soliny – 700letá tradice získávání soli
Solné pánve najdete při ústí říčky v laguně Stjuža, která je jedinou námořní lagunou ve Slovinsku. Jedná se o nejsevernější a také nejmenší solné pánve ve Středozemí. Sůl se zde nicméně tradiční metodou získává již více něž 700 let.
Tradici solinářství připomínají také domy, které sloužily ke skladování této suroviny a dnes je z jednoho z nich návštěvnické centrum, ve druhém stále žijí pracovníci solných pánví. Ve Strunjanském krajinném parku pořádá návštěvnické centrum výstavu s názvem Sea Park, jejíž součástí je také film o Přírodní rezervaci Strunjan. Výstava má za cíl vysvětlit význam spojení parku s mořem.
5. Talaso Strunjan – středomořské lázně v srdci přírodní rezervace
Výjimečná poloha lázní uprostřed přírodního parku ve sluncem zalité Strunjanské zátoce naplňuje nezbytné předpoklady pro léčebné postupy pomocí komplexního, tzv. thalasso přístupu. Je založen na využívání různých mořských prvků, kterými jsou pobřežní klima, bahno, slaná voda, mořská sůl a řasy.
6. Měsíční záliv – nejkrásnější slovinská pláž
Hluboko pod nejvyšším skalním útesem se ukrývá další „nej“, kterým se může letovisko Strunjan pochlubit. Tím je údajně nejkrásnější pláž ve Slovinsku s příznačným názvem Měsíční záliv (slovinsky Mesečev zaliv). Pláž je známá vedle průzračné vody a romantické atmosféry také hojným výskytem škeblí.
Pláže ve Strunjanu – kam za koupáním
Kromě slavné pláže Měsíční záliv, jejíž přístupnější místa bývají často přeplněná turisty, nabízí Strunjan další místa, kde se dá vykoupat.
Vyzkoušet můžete pláž resortu Salinera, která je umístěna mezi borovicemi a nabízí 12 energetických bodů s harmonickým vlivem na tělo i duši. V resortu Salinera je možné se ubytovat v Hotelu Salinera, apartmánech Vila Maia nebo apartmánech Salinera. Další možností je placená, ale krásná pláž v areálu lázní Talaso Strunjan.
Praznik kakijev – slavnosti oblíbeného ovoce
V posledních dekádách nejspíš neexistuje pro toto město charakterističtější plodina než kaki. Chutné ovoce s lesklou hladkou slupkou oranžové barvy přišlo do Strunjanu ze sousední Itálie. V současnosti pochází ze zdejších ovocných sadů téměř třetina veškeré slovinské produkce kaki.
Oblibu ovoce potvrzuje tradiční událost Praznik kakijev neboli Slavnosti kaki, konaná na začátku listopadu, jejíž součástí jsou také různá kulturní a umělecká vystoupení.
Tipy na výlety – zajímavá místa v okolí
- Cyklostezka Parenzana – 550 metrů dlouhý tunel mezi Strunjanem a Portoroží pro cyklisty i pěší turisty
- Portorož – luxusní letovisko s nejdelší písčitou pláží a pestrou nabídkou zábavy i odpočinku
- Piran – město se starobylým přístavem a bohatou historií, kterému se přezdívá slovinské Benátky
- Škocjanská zátoka – největší brakická mokřadní rezervace ve Slovinsku nedaleko městečka Koper
- Izola – oblíbená letní destinace s malebnými uličkami a historickým jádrem
- Sečoveljská solná pole – největší solná pole ve Slovinsku, kde se sůl získává již od středověku
Navštívili jste již Strunjan a rádi byste se podělili o vaše zážitky nebo tipy na další zajímavá místa, která se do článku nevešla? Nebo vás toto klidné přímořské městečko zaujalo a zvažujete jeho návštěvu? Neváhejte a podělte se s námi o své dotazy či zajímavé postřehy do komentářů.
Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.
Přidat komentář