Střední Slovinsko

Do města nebo za medvědy?

Lublaň, Slovinsko

Strategicky uprostřed země, ve středním Slovinsku, leží hlavní město Lublaň. Město nevelké, zato velmi příjemné na dovolenou. Celé střední Slovinsko je oblastí městeček a malebné kopcovité krajiny.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Naláká vás zejména na architektonické a kulturní památky. Odpočívat se tu dá v termálních lázních a na víno si můžete zajet do Bele Krajiny. Ani příroda tu nechybí – v oblasti Kočevski Rog žijí dokonce medvědi, vlci a rysové.

Střední Slovinsko nese historický název Kraňsko (slovinsky Kranjska). V minulosti, ještě za habsburské monarchie, to byla jediná oblast, kde měli Slovinci většinu. Všude jinde převládali Němci nebo Italové. Kdo jede do Slovinska za kulturou a historií, pro toho by Kraňsko mělo být hlavním cílem.

Do středního Slovinska patří i oblast, kterou Slovinci nazývají Dolenjska (Doleňsko). Doleňskem se vine řeka Krka (možná znáte léčiva stejnojmenné značky, která se tu vyrábějí), u které leží hlavní město kraje Novo Mesto. Podél řeky najdete i několik hradů. Přírodu a vinice najdete v oblasti Bela Krajina. Pokud vás láká divočina, nesmíte vynechat domov medvědů, Kočevje.

Města a hrady středního Slovinska

Slovinci se pečlivě starají o svá města. Ve Slovinsku tedy platí, že stojí za to navštívit téměř každé městečko, které potkáte. Přesto je tu pár těch nejhezčích. Tím prvním je hlavní město Lublaň. Její nevelké centrum je velmi příjemné k procházkám. Obdivovat tu můžete hlavně architekturu, na charakter města měl významný vliv architekt Jože Plečnik. Lublaň je zeleným městem, kde se budete cítit příjemně. Na sever od Lublaně navštivte městečka Kranj a Škofja Loka. Obě města mají moc pěkné centrum se starou architekturou. V Kranji můžete navštívit podzemní chodby postavené za 2. světové války.

Kranj, Slovinsko
Panorama Kranje s Kamnicko-Savinjskými Alpami v pozadí

Hlavní město Doleňska je Novo Mesto. Městem protéká řeka Krka, najdete tu moc pěkné náměstí a staré ulice. Dále po proudu řeky Krky najdete město Kostanjevica na Krki. Historické centrum města leží na umělém říčním ostrově. Ve městě navštivte Galerii Božidar Jakac (místní slavný malíř), která sídlí v bývalém klášteře. Téměř u hranic s Chorvatskem leží oblast Bela Krajina. Dvě nejvýznamnější města tohoto kraje jsou Črnomelj a Metlika. Protože se v Bele Krajině daří vinařství, můžete v obou městech navštívit vinné sklepy s místními víny. V metlickém hradu najdete také muzeum Bele Krajiny.

Metlika, Slovinsko
Metlika leží u řeky Kolpa v kraji Bela Krajina

V povodí řeky Krky stojí několik středověkých hradů. Největším je rozlehlý hrad Žužemberk ze 13. století. Kousek za Novým Mestem leží na říčním ostrůvku hrad Otočec. Dnes je v něm luxusní hotel, takže není běžně přístupný. Ale vyplatí se aspoň na procházku kolem. Jen pár set metrů od Otočce leží hrad Struga. Trochu zchátralý, ale působivý menší hrad ze 13. století, kde se konají nezapomenutelné prohlídku ve formě interaktivního divadla – „živé muzeum“. (K dispozici bohužel jen pro větší skupiny po domluvě.)

Hrad Žužemberk, Slovinsko
Žužemberk je největším hradem v povodí řeky Krky

Příroda středního Slovinska

Na pěší turistiku je skvělé Škofjeloško hribovje (u města Škofja Loka), pohoří vysoké jako naše Krkonoše. Jsou tu terény všech obtížností a na výletech si užijete krásné výhledy. Jedná se o podhůří Alp.

V oblasti Kočevje, téměř u hranic s Chorvatskem, narazíte na pravou divočinu. V místních hlubokých lesích žijí medvědi, vlci a rysové. Jejich domovem je zejména neosídlená náhorní plošina Kočevski Rog. Kočevje má i zajímavou historii – za druhé světové války se tu ukrývali partyzáni. Jejich sídlo v lesích se jmenuje Baza 20 a je veřejnosti přístupné.

Kočevje, Slovinsko
Městečko Kočevje je srdcem divokého kraje, kde žijí medvědi

Bela Krajina nabízí výlety podél řek Kolpa (hraniční řeka s Chorvatskem) a Lahinja. Na obou řekách se provozují vodní sporty. Kolpa je velmi čistou a také nejteplejší slovinskou řekou. Pokud máte rádi krajinu vinic, v Bele Krajině jsou i turistické stezky mezi vinohrady.

Tipy na výlet ve středním Slovinsku

Příroda

 • Kočevski Rog – divoká krajina osídlená medvědy, vlky a rysy
 • Krajinski park Kolpa – přírodní rezervace u nejteplejší slovinské řeky Kolpy
 • Škofjeloško hribovje – pohoří přiléhající k městu Škofja Loka, podhůří Alp
 • Šmarna Gora – velmi oblíbený cíl Lublaňanů, pod kopec dojedete městským autobusem

Kultura a historie

 • Lublaň – architektonické a kulturní památky starého města a hrad nad městem
 • Kostel sv. Michaela na Barju – Plečnikem navržený kostel na jižním předměstí Lublaně
 • Hrad Žužemberk – rozlehlý hrad u řeky Krky ze 13. století
 • Dežela kozolcev Šentrupert – skanzen tradičních slovinských seníků, tzv. kozolců
 • Hrad Otočec a Struga – dva těsně vedle sebe ležící hrady u řeky Krky, oba ze 13. století
 • Kartuzija Pleterje – monumentální klášter, bohužel osídlen řádem a nepřístupný
 • Skanzen Pleterje – muzeum v přírodě s tradiční lidovou architekturou 19. století
 • Kostanjevický klášter a Galerie Božidar JakacKostanjevica na Krki, galerie slavného expresionistického malíře v bývalém cisterciáckém klášteře
 • Baza 20, Kočevski Rog – v lesích ukryté pratyzánské sídlo z 2. světové války

Wellness

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.