Štanjel

Prastaré městečko ve slovinském Krasu s unikátní atmosférou kamenných uliček a významné Ferrariho zahrady

Malé historické městečko Štanjel je jednou z nejstarších osad v oblasti slovinského Krasu. Místo bylo osídleno už v prehistorii a opevněná osada tu vznikla v antických dobách. Největší rozkvět městečko zažilo v 16. a 17. století, kdy vznikla většina místních staveb. Štanjel je terasovitě vystavěn na vršku, nejvýznamnějšími stavbami je opevnění z doby tureckých nájezdů, hrad, kostel sv. Daniela s nevšední věží a Ferrariho zahrada. Štanjel své jméno získal právě podle kostela, zkomolením jména svatý Daniel.

Nejvýrazněji do charakteru městečka zasáhl mezi dvěma světovými válkami Max Fabiani, jedna z nejvýznamnějších osobností slovinské architektury a současník Jože Plečnika. Jeho stopy jsou rozesety napříč celým městem, ale zcela nejvýznamnějším dílem je Ferrariho zahrada (Farrarijev vrt), kterou tu navrhl pro terstského lékaře Enrica Ferrariho. Nejzajímavějšími prvky zahrady jsou jezírko s ostrůvkem a mostkem, vyhlídkový altán a zejména důmyslný vodovodní systém, který sloužil nejen pro vodní prvky v zahradě, ale také jako šetrné zásobování dešťovou vodou v kraji chudém na vodní zdroje.

Štanjel, Kras, Slovinsko.
Z Ferrariho zahrady ve Štanjelu se otevírají překrásné výhledy na krajinu Krasu.

Ve Štanjelu si můžete prohlédnout galerii Lojze Spacala v budově hradu nad infocentrem. Zajímavá je také etnografické muzeum Kraška hiša, neboli Dům z Krasu, kde se dozvíte, jak se v kraji dříve žilo. Kolem města vede příjemná procházka borovicovým lesem, kterou lze prodloužit Fabianiho cestou do vesnice Kobdilj, rodiště tohoto architekta.

Okolí Štanjelu je protkáno vinicemi. Největší koncentrace je v nedalekém Dutovlje a Tomaji. K ochutnání doporučujeme místní odrůdu Kraški Teran.

 

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Kontakt

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.