Slovinsko

Slovinsko

Slovinsko – země na dosah, která byla donedávna pouze tranzitem do Chorvatska. Dnes už tomu tak není a lidé postupně objevují její krásy. Slovinsko je stále vyhledávanější destinací, kterou do svých žebříčků řadí cestovatelské časopisy celého světa.

Kde leží Slovinsko?

Slovinsko (ve slovinštině Slovenija) je malá země na pomezí střední a jižní Evropy. Do roku 1991 bylo součástí federace Jugoslávie jako její nejzápadnější a nejbohatší stát. Sousedí s Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem. Země je geograficky velmi rozmanitá, ve Slovinsku najdete vysoké hory, nižší pahorkatiny, viniční oblasti a krasové jevy i mořské pobřeží. Slovinské pobřeží měří jen 43 kilometrů, ale ukrývá několik krásných městeček i přírodní rezervace.

Co byste měli vědět o Slovinsku?

Hlavní městoLublaň (slovinsky Ljubljana)
Rozloha20 271 km²
Počet obyvatel
2 110 547 (1.1.2023)
MěnaEuro (€)
Jazykslovinština
MPZSI
PrezidentNataša Pirc Musar

Slovinsko bylo do roku 1918 součástí Rakouska-Uherska, patřili jsme tedy do jednoho státu. Mluvíme podobným jazykem a při troše snahy slovinštině porozumíte. Slovinské hlavní město je Lublaň, které nás spojuje zejména architekturou. Za řadou místních staveb stojí čeští architekti a naopak slovinský architekt Jože Plečnik, který ovlivnil podobu Lublaně nejvíce, proměnil také náš Pražský hrad a vystavěl kostel na náměstí Jířího z Poděbrad v Praze.

Kam se jezdí nejvíce?

Bled, Julské Alpy, Slovinsko

Slovinská nejnavštěvovanější místa jsou jezero Bled, jeskyně Postojna a hlavní město Lublaň. Slovinsko oplývá nádhernými horami, nejoblíbenější jsou Julské Alpy na západě země, kde se rozkládá Triglavský národní park s nejvyšší horou Slovinska Triglav (2864 m). V Kamnicko-Savinjských Alpách zase stojí Česká chata, kterou tu kdysi vystavěl Svaz českých turistů.

Tipy pro gurmány

Slovinsko není jen zemí vysokých hor, ale najdete tu vynikající vinařské oblasti a unikátní gastronomii, která je rozmanitá napříč celým Slovinskem. Unikátem jsou lokální produkty jako sýry, pršut, sušené klobásy apod., které koupíte na turistických farmách.

Příroda a ekologie

Slovinci si váží svého přírodního bohatství, a to poznáte na první pohled. Každý kousek země je opečováván, místní lidé jsou velmi hákliví na odpadky a snaží se žít co nejekologičtěji. V posledních letech se tato snaha odráží i v turistickém ruchu a čím dál více ubytování a turistických služeb má udržitelný a ekologický základ. Ve Slovinsku najdete ekologická ubytování, zero waste ubytování, lokální potraviny z ekologického zemědělství a od malovýrobců.

Medvěd, Slovinsko

Slovinsko je čtvrtou nejlesnatější zemí Evropy a hostí velkou populaci medvěda hnědého. Žijí zde také kamzíci, rysi či vlci. Slovinsko ukrývá také velké podzemní bohatství, rozsáhlou oblast jménem Kras s nespočtem jeskyní i krasovým Cerknickým jezerem. Podloží ukrývá i termální prameny a Slovinsko je proto i zemí termálních lázní.

Zajímají vás další základní informace o Slovinsku? Začtěte se do podrobných přehledů o Slovinsku, jeho obyvatelích, hospodářství a kultuře.

Všechny základní informace

Proč jet do Slovinska?

Vzdálenost mezi českými a slovinskými hranicemi je jen něco přes 330 kilometrů. Slovinsko je blízká destinace, kam se pohodlně dostanete autem. Ve Slovinsku můžete strávit nejrůznější druhy dovolené od vysokohorské turistiky přes poznávací lehce turistickou dovolenou nebo gurmánskou dovolenou na vinicích až po relaxační pobyty u moře nebo v termálních lázních.

Štanjel, Kras, Slovinsko. Foto: Marijan Močivnik

Slovinsko nabízí přírodu jako ve Skandinávii, víno jako ve Francii a gastronomii, za kterou cestují gurmáni z celého světa. To vše na poměrně malém území, kde si můžete nakombinovat unikátní koktejl zážitků. Ve Slovinsku zažijete pohostinnost místních obyvatel a budete se tu cítit díky podobnému jazyku jako u sousedů.

Slovinsko je ideální destinací pro rodiny s dětmi. Dovolenou bez problému sestavíte z míst, z nichž budou nadšeni rodiče i děti. Dobrodruzi si užijí vysokohorskou turistiku, divokou vodu, paragliding nebo přejezdy horských pasů na motorce. Gurmáni mohou objíždět vinařství a ti méně zdatní nebo ti, kteří si potřebují odpočinout, ocení místní termální lázně.

Která místa musíte ve Slovinsku vidět?

Ve Slovinsku se vám bude líbit, kdekoli zastavíte. Přeci jen je ale několik míst, která jsou naprostými unikáty. Jezero Bled, jeskyně Postojna, ale i méně známá místa, která dokáží vyrazit dech. Ve videu uvidíte 10 lokalit, které turisty fascinují nejvíce.

TOP 10 míst ve Slovinsku

Užitečné informace před návštěvou Slovinska

Před návštěvou Slovinska si prohlédněte mapu a zjistěte informace o podnebí. Podívejte se, jaké máte čekat ceny a kdy budou zavřené obchody. Až budete ve Slovinsku, bude se vám hodit předpověď počasí a webkamery. Kdyby se něco dělo, u nás najdete důležitá telefonní čísla i kontakt na velvyslanectví České republiky v Lublani.

Všechny užitečné informace

Doprava do Slovinska a po Slovinsku

Pojedete do Slovinska autem, na motorce, karavanem nebo zvolíte některou z hromadné dopravy? Zjistěte informace o dálnicích, dopravní předpisy, hraniční přechody a informace o čerpacích stanicích a cenách paliva.

Všechny informace o dopravě

Kde se ubytovat?

Zbývá už jen najít ubytování. V našem výběru mají přednost ubytování, která podtrhnou váš zážitek z dovolené. Ubytování komfortní a přitom taková, kde prožijete autenticitu slovinského prostředí, lokální gastronomii na vysoké úrovni i přívětivost personálu. Nejraději máme ubytování ekologická a podporující udržitelný turismus.

Vyberte si z naší nabídky ubytování a my se vám postaráme o celý proces rezervace. Poskytujeme podporu v češtině a v případě zájmu nabídneme tipy, jaká místa v okolí navštívit.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování