Výlety se psem ve Slovinsku – kam se vydat v horách, u moře i v hlavním městě

Pokljuka, Julské Alpy, Slovinsko

Každý majitel čtyřnohého kamaráda ví, že na cestu se psem je potřeba se trochu připravit. Jak je na tom Slovinsko? V následujícím článku přinášíme tipy, kam se ve Slovinsku se psem vydat na výlety, a pár praktických rad.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Do Slovinska se se psem bát nemusíte. Lidé tu jsou přívětiví a pejsky mají rádi. V doprovodu čtyřnohého parťáka vás ubytuje celá řada hotelů, kempů i penzionů, psi mohou často do restaurací i dopravních prostředků. Nemusíte se bát ani toulavých psů, těch je ve Slovinsku naprosté minimum.

Se psem do hor – kam na treky bez žebříků

Julské Alpy, Slovinsko
Se zdatným pejskem se můžete bez problému vydat i vysoko do hor. Předem si však zjistěte, zda na trase nenatrefíte na žebříky.

Každý, kdo chodí se psem po horách, moc dobře ví, že každou túru je třeba poctivě naplánovat. V horách jsou často úseky cest s řetězy či žebříky a pokud nechcete brát psa do batohu či jiného nosítka, bohužel neprojdete. Jaké jsou trasy pro psy ve slovinských horách?

1. Bled a soutěska Vintgar

Vintgar, Bled, Slovinsko
Do úchvatné soutěsky Vintgar je vstup se psy povolen. V sezóně je potřeba počítat s větším množstvím turistů.

Cestou do Julských Alp byste neměli minout Bledské jezero a soutěsku Vintgar. Bled patří k tomu, co by ve Slovinsku měl každý turista vidět. Příjemná je procházka okolo jezera, i když v sezóně je u Bledu opravdu hodně lidí. Za výhledem na Bledské jezero z ptačí perspektivy se vyplatí vystoupat na vrch Velika Osojnica. Psi mají povolený vstup také do úchvatné soutěsky Vintgar. I tady je však v hlavní sezóně plno lidí a pohyb se psem se tak stává náročnějším.

2. Bohinjské jezero – se psem i do lanovky

Vogel, Julské Alpy, Slovinsko
Při výstupu na Vogel se vám odkryjí krásné výhledy včetně pohledu na nejvyšší horu Triglav. Foto: Soňa Hendrychová

V Julských Alpách byste neměli minout Bohinjské jezero. Ubytovat se můžete například v kempu Zlatorog, který je dokonce pro psy zdarma. Vypravte se k vodopádu Savica nebo lanovkou pod horu Vogel (1922 m n. m.). Psi do lanovky smějí jen s náhubkem a na vodítku. Jízdenka pro psy stojí 4 €. Od horní stanice lanovky už musíte po svých, výstup však stojí za to – za vašimi zády se otevírají výhledy na Julské Alpy s nejvyšší horou Triglav (2864 m n. m.). Ideálním místem pro výlety se psem je také planina Pokljuka mezi Bohinjským jezerem a Bledem.

3. Kranjska Gora – jezero i skokanské můstky

Údolí Tamar, Julské Alpy, Slovinsko
Překrásný výlet si můžete udělat do ledovcového údolí Tamar. Dostanete se k němu kolem skokanských můstků v Planici.

Za návštěvu stojí také letovisko Kranjska Gora a okolí. Vypravit se můžete k nádhernému jezeru Jasna, na průsmyk Vršič (1611 m n. m.), do ledovcového údolí k chatě Tamar, které začíná u skokanských můstků Planica. Krásné je také rakousko-slovinsko-italské trojmezí (hora Peč nad obcí Rateče).

4. Kamnicko-Savinjské Alpy – úchvatné hory bez davů turistů

Grintovec, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Se psem se můžete vydat i na nejvyšší vrchol Kamnicko-Savinjských Alp Grintovec (2 558 m n. m.). Foto: Soňa Hendrychová

V o poznání klidnějších Kamnicko-Savinjských Alpách můžete se psem zdolat i jejich nejvyšší horu Grintovec (2558 m n. m.). Výstup lze zahájit na parkovišti u „Domu v Kamniški Bistrici“, a pokud si autem troufnete po lesní cestě ještě dál, můžete ho odstavit někde při kraji cesty a ušetřit si tak několik výškových metrů.

Cesta až k Zoisově chatě je pro pejsky bezproblémová, nepříjemný je až poslední úsek, kde stezka vede ostrým suťovištěm a nikde není ani kousek stínu. Na túru se proto vypravte brzy, dokud není horko, a pejskovi v ideálním případě obujte botičky. Převýšení činí téměř 2000 m a výstup je poměrně náročný.

Pokud neholdujete vysokohorské turistice, vypravte se na Velikou Planinu. Nahoru vás vyveze lanovka, do které smějí psi s náhubkem a na vodítku. Za psa zaplatíte 4 €. Nahoře vás přivítají roztomilé dřevěné chaloupky, mezi nimiž se volně procházejí krávy. Krávy jsou sice na turisty zvyklé, přesto se nedoporučuje, abyste se se psem ke stádu příliš přibližovali.

Slovinské moře se psem – kempování a pláže pro psy

Mesečev zaliv, Slovinsko
Měsíční záliv, nejkrásnější přírodní koupání u slovinského moře. Na přírodních plážích najdete i místa, kde se vykoupe i váš pes.

Se psem se nemusíte bát ani k moři. Ať je váš pes plavec či neplavec, dovolenou na slovinském pobřeží si rozhodně užijete. Obecně platí zásada, že kde není koupání psů vysloveně zakázáno, tam je dovoleno. Psi se zpravidla nesmějí koupat na městských či veřejných plážích jednotlivých kempů. Slovinské pobřeží však nabízí celou řadu malých divokých pláží, kam se nemusíte bát zajít i se svým čtyřnohým parťákem.

1. Ankaran – přírodní pláže přístupné pro psy

Jedním z příjemných místeček ke koupání se psem je divoká pláž na špičce mysu Debeli rtič nedaleko letoviska Ankaran. Otevírá se tu výhled na Terstský záliv a z útesů můžete za hezkého počasí pozorovat i nejvyšší horu Slovinska Triglav.

2. Pláž pro psy Izola

Slovinské pobřeží nabízí i jednu vysloveně psí pláž nedaleko městečka Izola. Podle recenzí však pláž není ideální, není na ní sprcha ani kousek stínu a vstup do moře je příliš kamenitý.

3. Ubytování se psem u slovinského moře

Ankaran, Slovinsko
Vhodné místo, kde se s pejskem ubytovat, je letovisko Ankaran. Najdete tu rozlehlý kemp i pláže, kam se psy bez problému můžete.

Kde se s pejskem u moře ubytovat? Jedním z příjemných kempů přímo u moře je kemp Adria Ankaran. Je připraven také na psí návštěvníky. Za psa tu zaplatíte od 6 € na noc, jsou tu sprchy pro psy i pláž pro psy. Také v kempu Lucija Portorož se ubytujete se psem. Noc za psa stojí 3 € a i zde najdete sprchu pro psy. Na veřejnou pláž je vstup se psy zakázán, musíte popojít dál za kemp na divoké pláže. Se psem se můžete ubytovat také v autokempu Strunjan, který však leží dále od moře, nebo i v kempu Belvedere v Izole.

4. Kam se psem od moře na výlet

Hrastovlje, Slovinsko
Kostel sv. Trojice v Hrastovlje je úžasnou středověkou stavbou s nádhernými freskami tance smrti uvnitř.

A když už budete z povalování u moře unavení, můžete se vydat na průzkum okolní krajiny či památek. Kostel v Hrastovlje vás ohromí středověkými freskami s fenomenálním výjevem „tance smrti“. Na vrcholu kopce Slavnik se pak můžete pokochat krásnými výhledy nejen k moři, ale i k horám na severu. Občerstvit se můžete v restauraci na vrcholu, těsně pod vysílačem. Výstup si ale naplánujte spíš na ráno, dokud není příliš velké horko. Nezapomeňte se také vybavit dostatkem pitné vody, během výstupu na ni totiž nenarazíte.

Lublaň a okolí – městské lesoparky i kopečky v okolí

Lublaň, Slovinsko
V Lublani jsou na pejsky zvyklí. Potkáte je v ulicích i nazahrádkách kaváren a restaurací.

Chcete-li navštívit slovinskou metropoli Lublaň se psem, rozhodně neváhejte. V centru se běžně procházejí lidé v doprovodu svých domácích mazlíčků a psi polehávají i na zahrádkách restaurací a kaváren.

1. Parky Tivoli a Golovec

Park Tivoli, Lublaň, Slovinsko
Park Tivoli ve slovinském hlavním městě Lublani nabízí příjemné procházky v zeleni a zvolna přechází do přírodního lesa.

Nejužší centrum bohužel moc zelených ploch nenabízí. Vydat se ale můžete do nedalekého parku Tivoli a na zalesněný vrch Rožnik, kde stojí kostelík a také příjemná restaurace. Psi se v lesoparku smějí oficiálně pohybovat pouze na vodítku. Dalším příjemným lesoparkem na okraji Lublaně je Golovec – výrazný zalesněný hřeben nad čtvrtí Rakovnik. I tady se můžete hodiny toulat po větších či menších lesních cestách.

2. Plečnikův hřbitov Žale

Pokud máte rádi Plečnikovu architekturu, nesmíte minout lublaňský hřbitov Žale. Na samotný hřbitov psi samozřejmě nesmějí, ale hřbitovní zdi lemují rozsáhlé trávníky, kde svého psa venčí nejeden obyvatel slovinské metropole. Váš pes tu zcela jistě najde odreagování.

3. Na kopec Šmarna gora za krásnými výhledy

Šmarna gora, Lublaň, Slovinsko
Šmarna gora nedaleko Lublaně ukrývá po strmém stoupání středověký opevněný kostel, příjemné občerstvení a nádherné výhledy.

Bohaté vyžití pro vás i vašeho pejska nabízí také bezprostřední okolí slovinského hlavního města. Severozápadně od Lublaně leží nad levým břehem řeky Sávy výrazný kopec – Šmarna Gora. Převýšení je značné, ale výstup rozhodně stojí za to. Na vrcholku je příjemná restaurace, venkovní posezení, misky s vodou pro psy a přenádherné rozhledy. Z jedné strany na Lublaň, z druhé strany na alpské štíty.

4. Polhograjsko hribovje – příroda kousek od hlavního města

Pokud vám turistika není cizí a rádi se vydáte na celodenní výlet do přírody, pak je možné vyrazit na západ od Lublaně, do kopcovité krajiny zvané Polhograjsko hribovje. Hory Grmada a nejvyšší Tošč (1021 m n. m.) poskytují krásné výhledy na malebnou slovinskou krajinu na dohled od metropole.

5. Arboretum Volčji Potok – procházka mezi květinami

Volčji Potok, Slovinsko
Arboretum a botanická zahrada Volčji Potok je rozlehlý park severně od Lublaně, kde se můžete i se psem procházet klidně celý den.

Pokud naopak upřednostňujete pohodlné procházky bez přílišného vypětí sil, vydejte se do Arboreta Volčji Potok. Na obrovské ploše tu můžete obdivovat francouzskou zahradu, anglický park s mnoha vodními plochami i nádhernými loukami, děti si tu pohrají na hřišti, a nad tím vším na kopci stojí zřícenina středověkého hradu. A pokud budete mít štěstí, trefíte se i do nějaké květinové výstavy. Psi sem smějí pouze na vodítku, vstupné za psa vás vyjde na 1,5 €.

Slovinský Kras – jeskyně i krasové průrvy

Hrad Predjama, Slovinsko
Pohádkový hrad Predjama vestavěný ve skále připomíná časy rytířů. Vstup do hradu bohužel pouze bez psa.

Jednou z největších slovinských atrakcí jsou krápníkové jeskyně. Bohužel ani do Škocjanských jeskyní, ani do Postojny s vámi psi nesmějí. Postojna jama nabízí kotce, kde můžete psa nechat, zatímco se vydáte na prohlídku. Psi bohužel nesmějí ani do dalšího turistického taháku v této oblasti, hradu Predjama.

Avšak nezoufejte. Chcete-li si užít krasovou krajinu se svým domácím mazlíčkem, existuje ještě jedna možnost. Krápníkové jeskyně to sice nejsou, ale za návštěvu to stojí. Nedaleko dálnice vedoucí z Lublaně směrem k moři leží poblíž obcí Cerknica a Rakek krajinný park Rakov Škocjan.

Rakov Škocjan, Slovinsko
Do jeskyní na vlastní pěst se můžete se psem vydat v krajinném parku Rakov Škocjan nedaleko Škocjanských jeskyní. Podíváte se tam třeba do jeskyně Tkalca. Foto: Soňa Hendrychová

Říčka Rak tu na ploše dlouhé asi 2,5 kilometru ve vápencovém podloží vytvořila přírodní mosty, hluboké průrvy i jeskyně, kam s pejskem můžete bez větších problémů a zadarmo vlézt. Údolím vede okružní naučná stezka upozorňující na přírodní i historické zajímavosti. Pokud nejste příznivci masové turistiky, chcete se projít a využít společný čas se svým pejskem, je tato lokalita pro vás to pravé.

Praktické rady před cestou do Slovinska se psem

Pro vycestování s pejskem do Slovinska platí stejné podmínky jako kamkoliv jinam po Evropské unii. Převážet smíte maximálně pět zvířat napsaných na jednoho vlastníka, psi musejí mít platný pas, musí být označeni mikročipem a samozřejmostí je platné očkování proti vzteklině. Při cestování k moři se doporučuje navíc očkování proti srdečním červům.

1. Autem do Slovinska se psem

Pro převoz psa v autě platí tato zásada – pes se v žádném případě nesmí pohybovat po autě a ohrožovat řidiče ani ostatní pasažéry. Psa tak můžete převážet v kufru (prostor musí být oddělen mříží), v přepravce či připoutaného na zadní sedačce speciálním bezpečnostním pásem.

2. Veterinární péče ve Slovinsku

Síť veterinářů a zverimexů je stejná jako u nás. V případě nutného ošetření zvěrolékařem však počítejte s nesrovnatelně vyššími cenami, než na jaké jsme zvyklí v České republice. I za jednoduché vyšetření můžete zaplatit 50 € a víc. Doporučuje se pejska připojistit pro vycestování do zahraničí.

3. Slovinská MHD se psem

Co se týká cestování veřejnou dopravou, úroveň v jednotlivých městech je nevyrovnaná. V Lublani i v Kranji psi jezdí MHD zdarma, musejí být na vodítku a mít náhubek. Naopak v Mariboru a v pobřežních městech psi do MHD nesmí. Stále bohužel platí, že nejlepší je spoléhat se na vlastní auto.

Slovinsko je každopádně psům nakloněná země. Při dodržování obecných pravidel pravděpodobně nebudete mít se psem žádné větší potíže. Se svým čtyřnohým kamarádem si tu máte šanci užít skvělou dovolenou.

Strávili už jste s pejskem dovolenou ve Slovinsku a máte další tipy, kam se vydat? Nebo vás ještě něco zajímá? Dejte nám vědět do komentářů.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Soňa Dvořáčková

Soňa Dvořáčková

Archeoložka a nadšená cestovatelka po Slovinsku. Na své toulky po přírodních i kulturních památkách Slovinska nikdy nezapomene vzít svého australského ovčáka. Studuje slovinštinu. O svých výletech píše cestovatelský blog nejen ze Slovinska.

Komentáře

 1. Dominika

  Ahoj, moc děkuji za článek a měla bych dotaz, zda poradíš kempy v těchto oblastech, kam se může se psi a nejsou drahé. Moc děkuji.

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Soňa

  Ahoj, já bohužel moc zkušenosti s kempy nemám, většinou spíme v penzionech. U moře byly fajn kempy Adria Ankaran a kemp Lucija u Portorože. A slyšela jsem chválu na kemp Zlatorog u Bohinjského jezera. Zkus se ještě zeptat ve facebookové skupině Slovinsko – rady, tipy, inspirace. Určitě někdo poradí :)

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 3. Klára

  Děkuji za článek, jsem ráda, že mám základ pro naši cestu s malamuty :-)

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 4. Štěpánka

  Děkuji za informace a jak je to s ubytováním po penzionech, rádi bychom strávili ve Slovinsku týden, ale každou noc spali někde jinde. Mám šanci najít penziony, kam mohou i psy, v pohodě? Nebo bude problém? Diky

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová

   Dobrý den, penzionů, které akceptují psy, je ve Slovinsku docela dost, zpravidla za příplatek. Nicméně doporučuji rezervovat předem, pokud jedete v sezóně, shánět ubytování na místě je velmi riskantní.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 5. Zuzana Nováková

  Zdravíme ze Slovinska, jsme tu s pejskem (jorkšírek) na dovolené v Portoroži. Pobyt i výlety zcela bez problémů, vřele doporučujeme (hotel Metropol, Lucija, depandance Cassa del Moretto nebo Roža)

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.