Slovinská vlajka

Slovinská vlajka

Slovinská vlajka má podobu obdélníku o stranách v poměru 1:2 a tvoří ji tři vodorovné barevné pruhy v pořadí bílá, modrá, červená. V levé části vlajky, mezi bílým a modrým pruhem je umístěn státní znak.

Slovinská vlajka

Slovinská vlajka je velmi podobná vlajce slovenské. Na rozdíl od slovenské vlaky, kde se státní znak rozprostírá přes všechny tři pruhy, je však u slovinské vlajky umístěn pouze v horní části.

Tři vodorovné pruhy jsou tradiční slovinskou trikolorou. Toto barevné spojení vychází z tradičních slovanských barev a vzniklo již v 19. století. Vlajka v současné podobě přidáním státního znaku vznikla až po osamostatnění Slovinska v roce 1991, kdy nahradila původní vlajku Socialistické republiky Slovinsko (v rámci Jugoslávie).

Slovinci chovají ke státní vlajce velkou úctu. Kromě všech státních budov a institucí, kde je vyvěšena stabilně, se dá často vidět i u mnoha domů. Protože bývá zvykem vyvěšovat na každém domě vlajku na den nezávislosti, 25. června, má svou vlajku doma prakticky každý.

Zajímavost: Ve Slovinsku jsou stále živé diskuze o změně vlajky. Odpůrce současné vlajky k nim vede zejména její podobnost s ruskou a slovenskou vlajkou, vycházejících ze stejné historické trikolóry.

Slovinský znak

Státní znak v současné podobě vznikl až po osamostatnění Slovinska. Vychází z původního znaku Socialistické republiky Slovinsko, která existovala v rámci jugoslávské federace.

Základní motiv, který byl převzat, je panorama Triglavu. Ten je rovněž tradičním slovinským symbolem. V jeho spodní části jsou zobrazeny dvě zvlněné linky symbolizující řeky a moře. Nad motivem Triglavu jsou zobrazeny tři zlaté hvězdy, které jsou znakem Celjských hrabat, mocného středověkého šlechtického rodu.

Slovinský znak
Slovinský státní znak na volební urně. Foto: Ziga Zivulovic jr. /BOBO, RTVSLO

Ubytování ve Slovinsku

83 autentických ubytování se zážitkem
Věnujeme čas vaší rezervaci
Neúčtujeme si nic navíc
Zobrazit ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.