Prezident Slovinska

Nataša Pirc Musar

Prezidentkou Slovinska je od roku 2022 Nataša Pirc Musar. Prezident je nejvyšší ústavní funkce v zemi. Jeho pravomoci i způsob volby jsou obdobné českému modelu.

Nataša Pirc Musar je slovinská advokátka, novinářka a spisovatelka. Je také bývalá slovinská komisařka pro přístup k veřejným informacím (2004–2014) a bývalá předsedkyně slovinského Červeného kříže (2015–2016). Je první ženou ve funkci slovinského prezidenta.

Sídlem slovinského prezidenta je Prezidentský palác (Predsedniška palača) v centru Lublaně, nedaleko od Kongresového náměstí (Kongresni trg).

Prezident Slovinska – volba

Ve Slovinsku je volba prezidenta totožná s českou. Je vybírán přímo občany podle poměrného systému. Pokud některý z kandidátů neobdrží většinu hlasů již v prvním kole, koná se kolo druhé. Navrhovat kandidáty mohou jak občané, tak i Státní shromáždění.

Prezidentem Slovinska může být každý slovinský občan starší osmnácti let. Jeho mandát trvá 5 let a může být zvolen maximálně ve dvou po sobě jdoucích obdobích. Následující volby prezidenta se ve Slovinsku budou konat v roce 2022.

Slovinský prezident – pravomoci

Pravomoci prezidenta Slovinska jsou omezenější než jak jsou nastaveny v České republice. Slovinský prezident je hlavou státu a vrchní velitel ozbrojených sil. Současně zastupuje Slovinsko ve styku s cizími státy.

Na rozdíl od českého prezidenta prezident Slovinska nemůže vetovat zákony, ale pouze je vyhlašuje. Dále jmenuje některé státní úředníky a velvyslance. Naopak nemá vliv na jmenování premiéra ani vlády, premiéra i vládu ve Slovinsku volí a schvaluje Státní shromáždění. Prezident pouze může Státnímu shromáždění navrhnou kandidáta na předsedu vlády.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

170 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.