Počet obyvatel Slovinska

Počet obyvatel Slovinska

Slovinsko má počet obyvatel podle nejnovějších údajů (červenec 2020) 2 100 126. Počet obyvatel Slovinska setrvale mírně roste, zejména díky migraci. Hustota zalidnění ve Slovinsku je 103 obyvatel/km², což je o 30 obyvatel/km² méně než v České republice.

Míra urbanizace, tedy podíl obyvatel žijících ve městech, dosahuje 55 %, nižší má v EU toto číslo jen Slovensko. Mezi největší sídla ve Slovinsku podle dat z roku 2019 patří Lublaň (286 745), Maribor (96 211), Kranj (37 941), Celje (37 872) a Koper (25 753). Celkově nejhustěji obydlenými pak jsou nížiny řek Sávy (Lublaň, Kranj) a Drávy (Maribor, Ptuj).

Složení obyvatel Slovinska

Slovinsko a jeho počet obyvatel se dělí na několik národností. Asi 83 % obyvatel Slovinska se hlásí ke slovinské národnosti. Statut původní národnostní menšiny mají jen Italové v Přímoří (0,1 % celkové populace) a Maďaři v Zámuří (0,3 % celkové populace). K  největším menšinám ve Slovinsku ale patří národy bývalé Jugoslávie, které dohromady tvoří 5,5 % obyvatel Slovinska. Současně také Slovinci tvoří původní národnostní menšinu v některých sousedních státech, zejména v Itálii, Rakousku a Maďarsku.

Zajímavost: Ve Slovinsku se téměř 4 % obyvatelstva hlásí k pravoslavné církvi. Stejný podíl, tedy asi 4 % se hlásí i k islámu. Důvodem jsou dvě nejpočetnější menšiny přistěhovalců ve Slovinsku: Srbové a Bosňáci.

Ubytování ve Slovinsku

83 autentických ubytování se zážitkem
Věnujeme čas vaší rezervaci
Neúčtujeme si nic navíc
Zobrazit ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.