Počet obyvatel Slovinska

Počet obyvatel Slovinska

Slovinsko má počet obyvatel podle nejnovějších údajů (k 1. 1. 2023) 2 110 547. Počet obyvatel Slovinska setrvale mírně roste, zejména díky migraci. Hustota zalidnění ve Slovinsku je 104 obyvatel/km², což je o 30 obyvatel/km² méně než v České republice.

Míra urbanizace, tedy podíl obyvatel žijících ve městech, dosahuje 55 %, nižší má v EU toto číslo jen Slovensko. Mezi největší sídla ve Slovinsku podle dat z roku 2019 patří Lublaň (284 293), Maribor (96 302), Kranj (37 605), Celje (37 122) a Koper (25 913). Celkově nejhustěji obydlenými pak jsou nížiny řek Sávy (Lublaň, Kranj) a Drávy (Maribor, Ptuj).

Složení obyvatel Slovinska

Slovinsko a jeho počet obyvatel se dělí na několik národností. Asi 83 % obyvatel Slovinska se hlásí ke slovinské národnosti. Statut původní národnostní menšiny mají jen Italové v Přímoří (0,1 % celkové populace) a Maďaři v Zámuří (0,3 % celkové populace). K  největším menšinám ve Slovinsku ale patří národy bývalé Jugoslávie, které dohromady oficiálně tvoří 5,5 % obyvatel Slovinska. Současně také Slovinci tvoří původní národnostní menšinu v některých sousedních státech, zejména v Itálii, Rakousku a Maďarsku.

Zajímavost: Ve Slovinsku se téměř 4 % obyvatelstva hlásí k pravoslavné církvi. Stejný podíl, tedy asi 4 % se hlásí i k islámu. Důvodem jsou dvě nejpočetnější menšiny přistěhovalců ve Slovinsku: Srbové a Bosňáci.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.