Hlavní město Slovinska – Lublaň

Lublaňský hrad, Lublaň, Slovinsko

Hlavní město Slovinska je Lublaň (slovinsky Ljubljana). Současně je i největším městem Slovinska a jeho přirozeným kulturním, politickým, hospodářským i dopravním centrem a sídlem nejvýznamnějších institucí ležící přibližně v geografickém středu Slovinska.

Rozloha a počet obyvatel Lublaně

Samotná Lublaň má 284 293 obyvatel (k 1. 1. 2023), s přilehlými sídly pak tvoří obec (občinu) čítající 293 218 obyvatel. Rozloha samotné Lublaně je 164 km2, rozloha celé obce dokonce 275 km2. Přirozenou osu města tvoří řeka Ljubljanica (Lublaňka). Podél ní se nachází historické centrum Lublaně a v severní části předměstí se vlévá do řeky Sávy.

Historie hlavního města Lublaně

Na rozvoj Lublaně mělo v průběhu historie vliv mnoho kultur a jazyků, což se projevuje i na dnešním charakteru města připomínajícím částečně středoevropské metropole, částečně přímořská letoviska.

První sídlo v místě dnešní Lublaně postavili již Římané krátce po přelomu letopočtu. Římské město Emona čítalo až 6000 obyvatel. Archeologické nálezy z jižního předměstí Lublaně v okolí tamních mokřadů ale dokazují pravěké osídlení již z přelomu doby kamenné a bronzové. Mimo jiné z této oblasti pochází nejstarší nalezené kolo na světě staré přes 5000 let. Lublaň v dnešní podobě ale začala vznikat až od středověku jako podhradí tamního hradu (dnes Lublaňský hrad) podél řeky Lublaňky.

Již ve vrcholném středověku se Lublaň a Kraňsko dostalo do léna Habsburků. Z podhradní vsi se postupně stalo provinční město a hlavní město rakouského vojvodství Kraňsko. Provinčním městem zůstala Lublaň po celou dobu 20. století až do vyhlášení samostatnosti Slovinska roku 1991, kdy se konečně stala hlavním městem samostatného státu – Slovinska.

Hlavní město Slovinska dnes

V současné době Lublaň zaujme moderním ekologickým přístupem. Do celého centra hlavního města je např. zakázán vjezd autům. I díky tomu se Lublaň stala Evropským zeleným městem, a to jako prvním a zatím jediným ve střední a východní Evropě. Své návštěvníky ale zaujme i nepřeberným množstvím kaváren a kulturních akcí. Doslova na dohled od Lublaně se navíc nacházejí vrcholky Alp a necelou hodinu jízdy i břehy Jadranu. Významnou měrou se na dnešní podobě centra města podílel architekt Josip Plečnik, který působil i v Praze. Pro jedinečnost jeho práce byla Plečnikova početná díla v Lublani zapsána v roce 2021 na seznam světového dědictví UNESCO.

Více o tom, co si v Lublani prohlédnout, se dozvíte v našem průvodci po Lublani nebo v našich tipech na prodloužený víkend v Lublani.

Prešernovo náměstí, Lublaň, Slovinsko
Prešernovo náměstí, hlavní náměstí Lublaně

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.