Ceny ve Slovinsku

Ceny ve Slovinsku

Ceny ve Slovinsku jsou obecně o něco vyšší než v České republice. Jejich výše ale není nijak závratná a za základní potraviny i za spotřební zboží jsou ceny ve Slovinsku srovnatelné nebo dokonce nižší než u nás. Dražší jsou tu naopak veškeré služby i restaurace. Drahá je zde i veřejná doprava.

Potraviny

Ceny potravin jsou ve Slovinsku stejné nebo v jednotkách korun vyšší než v ČR.

Specifikum slovinských obchodů s potravinami je vysoká kvalita výrobků. Zcela běžně, a to i v menších obchodech, se dají nalézt lokální a farmářské výrobky. Jejich ceny jsou navíc v poměru ke kvalitě více něž přívětivé.

Poměrně drahé je naopak ve Slovinsku pivo. V restauraci ze něj běžně zaplatíte okolo 3 €. V obchodě se dá plechovkové nebo lahvové pivo pořídit okolo 1 €. Podobné je to i s lihovinami. Naopak levné (zejména v obchodech) bývá víno. Za slušnou cenu se zde dají pořídit opravdu dobrá vína.

Kromě řetězců, které obchodují i v ČR (Lidl) nebo v Rakousku (Hofer, Spar), se ve Slovinsku nejčastěji vyskytuje řetězec Mercator, původně národní slovinský obchodní řetězec.

Pozor: Většina obchodů i velkých supermarketů je v neděli a ve svátek zavřená. Nakupte si předem.

Spotřební zboží

U spotřebního zboží, drogerie i oblečení jsou ceny ve Slovinsku srovnatelné nebo dokonce nižší. Vzhledem k velikosti Slovinska i slovinských měst se zde nicméně nenacházejí ve velkém počtu nákupní centra. Například na nákup oblečení se dá využít BTC centrum v Lublani, kde je soustředěno velké množství nejrůznějších obchodů na jednom místě. Od roku 2020 je v Lublani otevřen i obchodní dům známého řetězce IKEA.

O něco dražší bývají ve Slovinsku pohonné hmoty. Jejich strop je ovšem částečně regulován státem. Aktuální cenu jednotlivých ČS lze navíc zjistit na stránkách národní sítě čerpacích stanic Petrol.

Příklady cen:

 • oběd v průměrné restauraci: 10 euro
 • točené pivo: 2,50–4 eura
 • káva: 1,4 eura
 • lahvové pivo (v obchodě): 1,2 eura
 • lahvové víno (kvalitnější, v obchodě): od 3 euro
 • chléb: 2 eura
 • jogurt: 0,7 eura
 • benzín: 1,30 eura

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Termíny ve Slovinsku se plní

Nečekejte s rezervací na léto 2023!

154 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.