Slovinsko butikové, zelené a udržitelné – země unikátních zážitků

Soča, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar

Už jste slyšeli o Slovinsku jako butikové destinaci? Možná nevíte, co si pod tím představit. Butikové Slovinsko vám nabídne zážitky, na které nezapomenete. Autentické, osobité, s důrazem na místní tradice, úctu k přírodě a udržitelný turismus. Jak si takovou dovolenou zařídit? Čtěte dále.

Ubytování ve Slovinsku

100 autentických ubytování se zážitkem
Věnujeme čas vaší rezervaci
Neúčtujeme si nic navíc
Zobrazit ubytování

Obsah

Butikový turismus je alternativou k turismu masovému, který je v oblasti cestovního ruchu hojně rozšířen a je s ním spojena řada negativních faktorů. Slovinsko se tímto konceptem naopak snaží o jinou cestu a klade důraz na ochranu a zachování neobyčejného přírodního bohatství. Je vyjádřením respektu k danému místu, jeho historii a tradicím.

Butikový koncept cestovního ruchu v sobě zahrnuje nejen zážitek v podobě unikátního ubytování, ale také gastronomii založenou na lokálních produktech a v neposlední řadě jedinečné zážitky prvotřídní kvality. Slovinsko tak chce návštěvníkům představit své bohatství – neposkvrněnou přírodu, pohostinnost lidí, tradici a tradiční gastronomii.

Zelený turismus – cestování v souladu s přírodou

Lublaň, Slovinsko. Foto: Andrej Tarfila
Lublaň je zelené město s kouzelnou poklidnou atmosférou. Foto: Andrej Tarfila

Slovinsko je zemí ležící na křižovatce Alp, Středozemního moře, krasu a Panonské nížiny. Rozmanitá a malebná krajina je pro Slovinsko charakteristická. Možnost kombinace více geografických oblastí je zde velkou výhodou. Úcta k přírodě a úsilí o ekologičtější přístup prostupuje jednotlivými dimenzemi zeleného cestovního ruchu a je na ně kladen velký důraz.

Zelené schéma cestovního ruchu je národním programem s certifikací, který usiluje o udržitelný rozvoj cestovního ruchu. Ve Slovinsku je celkem 53 destinací s touto certifikací, 46 ubytovacích zařízení, 4 přírodní parky2 turistické agentury.

Jednou z takových destinací je zelené hlavní město Lublaň s poklidnou až komorní atmosférou a rozmanitými zážitky včetně Lublaňského hradu, kde si můžete vychutnat příběh s živými postavami v dobových kostýmech, které vás vtáhnou do historie hradu, kde nechybí ani ochutnávka tradičních pokrmů v hradní restauraci a vína v hradním sklepení.

Jak zažít butikové Slovinsko na vlastní pěst

Vinice, Slovinsko. Foto: Jaka Ivančič
Butikové Slovinsko je o jedinenčných zážitcích a o poznávání daného místa se vším, co se s ním pojí. Foto: Jaka Ivančič

Chcete zažít Slovinsko s autentickými butikovými zážitky? Nabízíme vám pár tipů, jak si výjimečnou dovolenou naplánovat. Rezervujte si pobyt v některém z pestré nabídky autentických ubytování. Na výběr máte z turistických farem, glampingů, butikových hotelů či příjemných rodinných penzionů. V řadě z těchto ubytování se můžete těšit na vysoce kvalitní lokální gastronomii i na osobitý a přátelský přístup ubytovatelů, kteří vám doporučí zajímavé výlety v okolí.

Vyhledejte si kvalitní a autentické zážitky, které vás seznámí se slovinskou tradicí a kulturou. Navštivte třeba malé vinařství a ochutnejte skvělé víno, místní farmáře vyrábějící sýry, tradiční klobásy, pršuty a jiné speciality slovinské kuchyně a nakupte si od lokálních farmářů čerstvé produkty. Vyzkoušejte trasy s průvodcem, který vám prozradí spoustu zajímavostí, které jinde nezjistíte.

Neobyčejné 5hvězdičkové zážitky – historické, kulturní i gastronomické

Vinohrad, Slovinsko. Foto: Slovenska turistična agecija
Působivým zážitkem je putování za vínem, které mimo jiné zahrnuje návštěvu tradičních rodinných vinařství. Foto: Slovenska turistična agecija

Chcete zažít opravdu unikátní butikové zážitky? Můžete absolvovat zážitky s logem Slovenia Unique Experiences. Nabízí je Lublaň, údolí Soči, jeskyně Postojna, přímořské městečko Piran i Bled. Všechny se vyznačují vysokou kvalitou, hlubokým prožitkem a jsou v souladu s konceptem zeleného butikového cestovního ruchu.

Často spojují lokální, přírodní a kulturní dědictví. Můžete se tak stát průzkumníky skrytých tunelů jedné z nejkrásnějších krasových jeskyní v Evropě – Postojny nebo se vydat na putování za vínem se zkušeným someliérem, které vede přes nejkvalitnější rodinná vinařství i po stopách nejstarší vinné révy na světě.

Postojna, Slovinsko. Foto: Iztok Medja, Postojnska jama d.d. Postojna
Místo běžných návštěvníků se stanete průzkumníky v jeskyni Postojna. Foto: Iztok Medja, Postojnska jama d.d. Postojna

Zájemci o historii se mohou seznámit s autentickým příběhem vojáka ze sočské fronty spojující prvky kultury a gastronomie. Nabízí pochopení atmosféry místa skrze historii a jeho souvislost s tisíciletou tradicí pastýřské výroby sýrů. V okolí Koperu se můžete vydat také po stopách historických odrůd oliv pěstovaných na slovinském pobřeží, a to se samotnými zkušenými pěstiteli.

Ubytování a gastronomie – lokální produkty, unikátní prostředí

Restaurace Skok, Štorje, Slovinsko. Foto: Tomo Jeseničnik
Seznámení se s tradiční slovinskou kuchyní je nedílnou součástí butikového turismu. Foto: Tomo Jeseničnik

Butik jako koncept v sobě skrývá jedinečnost a autentičnost. Projevem této filosofie cestovního ruchu jsou ve Slovinsku zážitková butiková ubytování. Zaměřují se na osobní a individuální přístup, vysokou kvalitu a unikátnost ubytování z hlediska služeb i designu, a to vše s šetrným přístupem k životnímu prostředí.

Cílem butikových hotelů je navození domácí atmosféry, která je kombinována s prvky exkluzivity. Butikové hotely jsou většinou menší, útulné a často se s nimi pojí zajímavé příběhy. Unikátní ubytování butikového konceptu nabízejí také turistcké farmy a glampingy s příjemnou atmosférou a přátelskými hostiteli a personálem.

Piran, Slovinsko. Foto: Jan Godec
Kousek od krásného městečka Piran je možné si pochutnat na čerstvých rybách na ekologické farmě Fonda. Foto: Jan Godec

Nedílnou součástí butikového turismu je nabídka kvalitní lokální gastronomie, seznámení se s místními tradicemi přípravy pokrmů s ohledem na udržitelnost. Gastronomické zážitky jsou součástí butikových ubytovacích zařízení, ale je možné se za nimi vydat i dál. Unikátní kulinářský zážitek v nejhlubší slovinské restauraci nacházející se 160 metrů pod zemí vás čeká v podzemí Velenje. Skvělé čerstvé ryby můžete ochutnat na rybí farmě Fonda u městečka Piran, která je chová ekologickým způsobem.

Bohaté přírodní i kulturní dědictví, autentičnost a pověstná pohostinnost Slovinců je důvodem, proč se Slovinsko řadí k butikovým destinací a je také velkým lákadlem pro všechny, kterým je koncept zeleného, zážitkového a výběrového turismu blízký.

Ubytování ve Slovinsku

100 autentických ubytování se zážitkem
Věnujeme čas vaší rezervaci
Neúčtujeme si nic navíc
Zobrazit ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.