Slovinsko butikové, zelené a udržitelné – země unikátních zážitků

Soča, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar

Už jste slyšeli o Slovinsku jako butikové destinaci? Možná nevíte, co si pod tím představit. Butikové Slovinsko vám nabídne zážitky, na které nezapomenete. Autentické, osobité, s důrazem na místní tradice, úctu k přírodě a udržitelný turismus. Jak si takovou dovolenou zařídit? Čtěte dále.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Butikový turismus je alternativou k turismu masovému, který je v oblasti cestovního ruchu hojně rozšířen a je s ním spojena řada negativních faktorů. Slovinsko se tímto konceptem naopak snaží o jinou cestu a klade důraz na ochranu a zachování neobyčejného přírodního bohatství. Je vyjádřením respektu k danému místu, jeho historii a tradicím.

Butikový koncept cestovního ruchu v sobě zahrnuje nejen zážitek v podobě unikátního ubytování, ale také gastronomii založenou na lokálních produktech a v neposlední řadě jedinečné zážitky prvotřídní kvality. Slovinsko tak chce návštěvníkům představit své bohatství – neposkvrněnou přírodu, pohostinnost lidí, tradici a tradiční gastronomii.

Zelený turismus – cestování v souladu s přírodou

Lublaň, Slovinsko. Foto: Andrej Tarfila
Lublaň je zelené město s kouzelnou poklidnou atmosférou. Foto: Andrej Tarfila

Slovinsko je zemí ležící na křižovatce Alp, Středozemního moře, krasu a Panonské nížiny. Rozmanitá a malebná krajina je pro Slovinsko charakteristická. Možnost kombinace více geografických oblastí je zde velkou výhodou. Úcta k přírodě a úsilí o ekologičtější přístup prostupuje jednotlivými dimenzemi zeleného cestovního ruchu a je na ně kladen velký důraz.

Zelené schéma cestovního ruchu je národním programem s certifikací, který usiluje o udržitelný rozvoj cestovního ruchu. Ve Slovinsku je celkem 53 destinací s touto certifikací, 46 ubytovacích zařízení, 4 přírodní parky2 turistické agentury.

Jednou z takových destinací je zelené hlavní město Lublaň s poklidnou až komorní atmosférou a rozmanitými zážitky včetně Lublaňského hradu, kde si můžete vychutnat příběh s živými postavami v dobových kostýmech, které vás vtáhnou do historie hradu, kde nechybí ani ochutnávka tradičních pokrmů v hradní restauraci a vína v hradním sklepení.

Jak zažít butikové Slovinsko na vlastní pěst

Vinice, Slovinsko. Foto: Jaka Ivančič
Butikové Slovinsko je o jedinenčných zážitcích a o poznávání daného místa se vším, co se s ním pojí. Foto: Jaka Ivančič

Chcete zažít Slovinsko s autentickými butikovými zážitky? Nabízíme vám pár tipů, jak si výjimečnou dovolenou naplánovat. Rezervujte si pobyt v některém z pestré nabídky autentických ubytování. Na výběr máte z turistických farem, glampingů, butikových hotelů či příjemných rodinných penzionů. V řadě z těchto ubytování se můžete těšit na vysoce kvalitní lokální gastronomii i na osobitý a přátelský přístup ubytovatelů, kteří vám doporučí zajímavé výlety v okolí.

Vyhledejte si kvalitní a autentické zážitky, které vás seznámí se slovinskou tradicí a kulturou. Navštivte třeba malé vinařství a ochutnejte skvělé víno, místní farmáře vyrábějící sýry, tradiční klobásy, pršuty a jiné speciality slovinské kuchyně a nakupte si od lokálních farmářů čerstvé produkty. Vyzkoušejte trasy s průvodcem, který vám prozradí spoustu zajímavostí, které jinde nezjistíte.

Neobyčejné 5hvězdičkové zážitky – historické, kulturní i gastronomické

Vinohrad, Slovinsko. Foto: Slovenska turistična agecija
Působivým zážitkem je putování za vínem, které mimo jiné zahrnuje návštěvu tradičních rodinných vinařství. Foto: Slovenska turistična agecija

Chcete zažít opravdu unikátní butikové zážitky? Můžete absolvovat zážitky s logem Slovenia Unique Experiences. Nabízí je Lublaň, údolí Soči, jeskyně Postojna, přímořské městečko Piran i Bled. Všechny se vyznačují vysokou kvalitou, hlubokým prožitkem a jsou v souladu s konceptem zeleného butikového cestovního ruchu.

Často spojují lokální, přírodní a kulturní dědictví. Můžete se tak stát průzkumníky skrytých tunelů jedné z nejkrásnějších krasových jeskyní v Evropě – Postojny nebo se vydat na putování za vínem se zkušeným someliérem, které vede přes nejkvalitnější rodinná vinařství i po stopách nejstarší vinné révy na světě.

Postojna, Slovinsko. Foto: Iztok Medja, Postojnska jama d.d. Postojna
Místo běžných návštěvníků se stanete průzkumníky v jeskyni Postojna. Foto: Iztok Medja, Postojnska jama d.d. Postojna

Zájemci o historii se mohou seznámit s autentickým příběhem vojáka ze sočské fronty spojující prvky kultury a gastronomie. Nabízí pochopení atmosféry místa skrze historii a jeho souvislost s tisíciletou tradicí pastýřské výroby sýrů. V okolí Koperu se můžete vydat také po stopách historických odrůd oliv pěstovaných na slovinském pobřeží, a to se samotnými zkušenými pěstiteli.

Ubytování a gastronomie – lokální produkty, unikátní prostředí

Restaurace Skok, Štorje, Slovinsko. Foto: Tomo Jeseničnik
Seznámení se s tradiční slovinskou kuchyní je nedílnou součástí butikového turismu. Foto: Tomo Jeseničnik

Butik jako koncept v sobě skrývá jedinečnost a autentičnost. Projevem této filosofie cestovního ruchu jsou ve Slovinsku zážitková butiková ubytování. Zaměřují se na osobní a individuální přístup, vysokou kvalitu a unikátnost ubytování z hlediska služeb i designu, a to vše s šetrným přístupem k životnímu prostředí.

Cílem butikových hotelů je navození domácí atmosféry, která je kombinována s prvky exkluzivity. Butikové hotely jsou většinou menší, útulné a často se s nimi pojí zajímavé příběhy. Unikátní ubytování butikového konceptu nabízejí také turistcké farmy a glampingy s příjemnou atmosférou a přátelskými hostiteli a personálem.

Piran, Slovinsko. Foto: Jan Godec
Kousek od krásného městečka Piran je možné si pochutnat na čerstvých rybách na ekologické farmě Fonda. Foto: Jan Godec

Nedílnou součástí butikového turismu je nabídka kvalitní lokální gastronomie, seznámení se s místními tradicemi přípravy pokrmů s ohledem na udržitelnost. Gastronomické zážitky jsou součástí butikových ubytovacích zařízení, ale je možné se za nimi vydat i dál. Unikátní kulinářský zážitek v nejhlubší slovinské restauraci nacházející se 160 metrů pod zemí vás čeká v podzemí Velenje. Skvělé čerstvé ryby můžete ochutnat na rybí farmě Fonda u městečka Piran, která je chová ekologickým způsobem.

Bohaté přírodní i kulturní dědictví, autentičnost a pověstná pohostinnost Slovinců je důvodem, proč se Slovinsko řadí k butikovým destinací a je také velkým lákadlem pro všechny, kterým je koncept zeleného, zážitkového a výběrového turismu blízký.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.