Slovinsko autem

Navštívit Slovinsko autem je nejideálnější varianta cesty. Slovinsko je od České republiky vzdáleno vzdušnou čarou jen asi 400 km. Vyjet na dovolenou do Slovinska autem je proto vhodná varianta a autem se sem pohodlně dostanete za několik hodin. Pro přístup do Slovinska autem je možné zvolit několik variant cesty podle začátku a trasy. Jejich základní přehled uvádíme níže.

Slovinsko autem – příjezd

Z Prahy a z Čech

Do Slovinska z Prahy a z Čech obecně je nejlepší vydat se jižní cestou po silnici I/3 na České Budějovice a Linec, téměř za hranicemi již začíná rakouská dálniční síť, kterou budete pokračovat po dálnici A1 na Salzburg a odsud po dálnici A10 na Villach. Rakouská dálniční známka na 10 dní stojí 9,90 € a na dálnici A10 je nutné zaplatit ještě mýto ve výši 13,50 € za průjezd tunelem Katschberg. Online dálniční známku a zaplatit předem i mýto můžete i na webu rakouské správy dálnic.

Hranici mezi Rakouskem a Slovinskem tvoří pás pohoří Karavanky. Slovinsko a Rakousko tak spojuje stejnojmenný tunel. Za průjezd tunelem zaplatíte 7,80 € a mýto se dá rovněž koupit online. Hned za tunelem začíná slovinská dálnice, která je od samého počátku zpoplatněna! Nově se dá známka koupit online na internetu, doporučujeme ji tak pořídit ještě před vjezdem do Slovinska. Sedmidenní známka stojí 16 €, pro vozidla (dodávky) s výškou nad 1,30 m pak 32 €, jejich konkrétní seznam je dostupný zde.

Variantou trasy, bez využití slovinské dálnice a tunelu Karavanky, je pokračovat od Villachu po dálnici A2 směrem na Itálii a následně dálnici opustit na sjezdu 353 a pokračovat dle ukazatelů přes Korensko sedlo (Wurzenpass) do Slovinska. Zde se pak přes Kranjskou Goru a Jesenice dá dostat např. na Bled. Tato varianta je vhodná např. pokud cestujete do Julských Alp.

Možná varianta je rovněž cesta od Lince po rakouské dálnici A9 do Grazu. I zde se ale platí průjezd dvěma tunely. Za oba oba dohromady zaplatíte 17 € a mýto lze rovněž předem koupit na odkazu uvedeném výše. Do Slovinska pak vstoupíte po dálnici A1 (Štajerska avtocesta), která vede přes Maribor a Celje směrem do Lublaně.

Z Brna a z Moravy

Pro cestu z Moravy je Slovinsko autem nejdostupnější variantou přes Vídeň a dál po dálnici A2 (Südautobahn), zde se žádné tunely neplatí a pro koupi dálniční známky se dá použít výše uvedený odkaz. Po dálnici se dostanete do Grazu, odkud pokračujte po dálnici A9 k hraničnímu přechodu Šentilj a dál po dálnici A1 (Štajerska avtocesta), která vede přes Maribor a Celje směrem do Lublaně.

Variantou je rovněž pokračovat do oblasti Julských Alp dál po rakouské dálnici A2 na Klagenfurt a Villach a zde využít průjezd tunelem Karavanky, anebo rakouskou dálnici opustit již na sjezdu 305 (Klagenfurt Ost) a pokračovat přes sedlo Ljubelj (Loibl) do Slovinska a tunelu se tak úplně vyhnout.

Vstup do Slovinska

Slovinsko je stejně jako Česká republika zemí schengenského prostoru. Na hranicích Slovinska s Rakouskem proto neprobíhají (kromě mimořádných situací) žádné kontroly. Ke vstupu vám proto postačí mít u sebe občanský průkaz.

Ještě před vstupem do Slovinska si nezapomeňte koupit slovinskou dálniční známku. Nově se dá známka koupit i online na internetu. Mimo to fungují i klasická prodejní místa jako např. čerpací stanice. Známka je ale výhradně elektronická, vázaná na SPZ a nepřenosná. Slovinské dálnice jsou zpoplatněny hned od začátku dálnice a vyplatí se známku hned při vjezdu mít, nezřídka hned za hranicí čeká kontrola, a ta vám za jízdu bez platné známky může udělit pokutu od 300 do 800 €, přičemž řešení domluvou v tomto případě není možné.

Autem po Slovinsku

Slovinsko má poměrně dobrou dálniční síť, díky níž je většina míst ve Slovinsku v dostupnosti blízké dálnici. Silnice ve Slovinsku se rozdělují na dálnice, rychlostní silnice, hlavní silnice a regionální silnice a číslují se. V praxi se však s číslováním silnic ani dálnic (zejména na ukazatelích) nesetkáte. Např. dálnice Slovinci pojmenovávají podle toho, na jaký směr vede (Štýrská dálnice, Přímořská dálnice apod.). Obecně lze říci, že je kvalita slovinských silnic vyšší než v České republice.

Slovinští řidiči nejsou v zásadě nijak agresivnější nebo nebezpečnější než je tomu u nás. Nejsou ale ani nijak ukázněnější. O kultuře řízení ve Slovinsku se proto dá říci, že je obdobná té naší. K vypjatějším situacím může docházet zejména na Přímořské dálnici (Promorska avtocesta) vedoucí od Lublaně do Koperu. Protože dva pruhy dálnice zde dlouhodobě nestačí na objem provozu (tím více v letních měsících) dochází zde často k nepříjemným situacím vlivem spěchajících a agresivních řidičů.

Více informací o dopravě ve Slovinsku a dopravních předpisech se dozvíte přímo na naší stránce o dopravních předpisech.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.