Slovinsko 2021 – zajímavé události a zážitky po celý rok

Maribor, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar

Slovinsko 2021 může být nabité jedinečnými zážitky. Doufejme, že koronavirus se dá postupně na ústup a otevřou se nám nové možnosti poznání. Každé roční období má ve Slovinsku jedinečné kouzlo, nabízí sezónní aktivity i zajímavé události. Od závodů ve skocích na lyžích přes otevřené sklepy až po unikátní gastronomické festivaly. Podívejte se, co vše ve Slovinsku v roce 2021 můžete zažít.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Zima – na biatlonové závody, skialpinismus i za relaxací do termálů

Pokljuka, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Aleš Fevžer
V zimní sezóně se v Pokljuce konají biatlonové závody. Foto: Aleš Fevžer

Obvykle se v zimě do Slovinska vyráží na lyže, běžky, sněžnice či za skialpinismem. Letošní zima bohužel nevypadá nadějně a z důvodu koronaviru je možnost vycestování velmi nejistá. Každou zimu se však ve Slovinsku konají různé poháry v zimních sportech, které můžete sledovat alespoň v televizi. Na leden je naplánován v termínu 16.–17. 1. světový pohár v ženském sjezdovém lyžování Zlata lisica (Zlatá liška) v Mariboru.

Na začátku února v termínu 9.–21. 2. se koná již tradičně v Pokljuce Mistrovství světa v biatlonu. Kranjska Gora hostí Světový pohár ve sjezdovém lyžování Vintranc cup, který je naplánován na 13.–14. 3. a o vítězi Světového poháru ve skocích na lyžích se bude rozhodovat 25.–28. 3. v Planici.

Terme Zreče, Slovinsko. Foto: Terme Zreče
Termální lázně Zreče najdete ve východoslovinském pohoří Pohorje, nedaleko lyžařského areálu Rogla. Foto: Terme Zreče

Zimní období je ve Slovinsku kromě zimních sportů vhodné také pro relax v termálních lázních, na které je Slovinsko bohaté. Některé lázně jsou umístěné blízko lyžařských areálů, například Termály Zreče, kam se dostanete skibusem z lyžařského střediska Rogla. Uvidíme, zda alespoň ke konci zimy bude příležitost užít si kombinaci lyžařské dovolené s koupáním v termálech.

Jaro – otevřené vinné sklepy a první doteky slunce na pobřeží

Golica, Karavanky.
Na jaře zaplaví louky v okolí hory Golica rozkvetlé narcisy.

Doufejme, že virus v zimě trochu vymrzne a jaro bude již nadějnější. První hřejivé paprsky si po vleklé zimě můžete užít na slovinském pobřeží – v malebném Piranu nebo oblíbeném letovisku Portorož. V jarním období je oblíbená také návštěva arboreta Volčji potok, které tehdy nádherně rozkvétá a konají se tu zajímavé květinové show. Za rozkvetlými narcisy se vydejte do pohoří Karavanky, konkrétně na louky hory Golica. 

Lublaň, Slovinsko, Foto: VisitLjubljana
Festival Odprta kuhna v Lublani patří mezi nejznámější gastronomické festivaly ve Slovinsku. Foto: VisitLjubljana

Vydat se můžete také za vínem, ve všech vinařských regionech se koná oblíbená akce Otevřené sklepy, která probíhá v různých termínech od jara do podzimu. Další velmi oblíbenou událostí, která potěší vaše chuťové buňky, je festival Odprta kuhna, v překladu Otevřená kuchyně, která se koná v Lublani. Festival, kde máte možnost ochutnat nejen tradiční slovinská jídla, ale i pokrmy mezinárodní kuchyně, probíhá každý pátek od jara až do konce října.

Léto – sjezd divoké řeky i pohoda na pláži

Rybářské slavnosti, Izola, Slovinsko
Rybářské slavnosti jsou největší událostí v Izole. Koncem srpna tu každoročně celé město provoní ryby, rozezní hudba a rozptýlí doprovodný program. Foto: TIC Izola

Letní sezóna nabízí bezpochyby nejvíce aktivit, jelikož tato země nabízí hory, moře, jeskyně i adrenalin na řekách. Do Slovinska se můžete vydat na poklidnou dovolenou u moře v některém z přímořským městeček – historickém Piranu, přístavu Koperu, luxusní Portoroži nebo kouzelné Izole.

Zchladit se můžete kromě moře také návštěvou některé ze slovinských jeskyní. Nejznámější jeskyní ve Slovinsku je Postojna nebo Škocjanské jeskyně zapsané na seznamu UNESCO. Slovinské hory lákají na nezapomenutelné horské túry s nádhernými výhledy. Slovinské řeky – Soča, Sava Bohinjka a Savinja zase nabízí jedinečné adrenalinové zážitky. Můžete je zdolat na raftu nebo kajaku.

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Hrad nad jezerem Bled se zahalí do středověké atmosféry v rámci události Středověké dny na Bledu.

Populární jezero Bled je nejnavštěvovanější místo ve Slovinsku a v sezóně to platí dvojnásob. Jezero střeží majestátní Bledský hrad, jehož více než tisíciletou historii připomínají Středověké dny na Bledském hradu, které se konají 5.–6. 6.

V polovině července zaplaví promenádu u jezera stánky, kde místní umělci a řemeslníci nabízí a předvádí své produkty a umění, a to v rámci Bledských dnů, které se konají v termínu 16.–18. 7. V tomto období si tu můžete poslechnout koncert a ochutnat tradiční lokální kuchyni.

Podzim – slavnosti vína v Mariboru a turistika v barevné přírodě

Sklizeň vína, Slovinsko. Foto: Iztok Medja
Na podzim dozrává víno a nastává tak ve všech slovinských vinařských regionech čas sklizně. Foto: Iztok Medja

Slovinsko zahalené do podzimních barev nabízí tradičně oslavu nejstarší vinné révy na světě, kterou se může pochlubit městečko Maribor. Ve dnech 16.–19. 9. se tu koná Festival Staré révy, který je zároveň i sklizní plodu tohoto vzácného keře.

Chladnější dny jsou jako stvořené pro relaxaci v termálních lázních, přičemž některé se nachází přímo u vinic – Terme Lendava a Terme Radenci. Podzimní dovolenou tak můžete zkombinovat jak s odpočinkem v lázních, ochutnávkou vína, tak cyklistikou a turistikou, ke které lákají početné turistické i cyklistické stezky v okolí lázní Radenci.

Události ve Slovinsku v roce 2021

Sledujte v televizi:

 • 16.–17. 1. Světový pohár v ženském sjezdovém lyžování Zlata lisica v Mariboru
 • 9.–21. 2. Mistrovství světa v biatlonu na Pokljuce u Bledu
 • 13.–14. 3. Světový pohár ve sjezdovém lyžování Vintranc cup v Kranjské Goře
 • 25.–28. 3. Světový pohár ve skocích na lyžích v Planici

Gastronomie:

 • Jaro–podzim: Otevřené sklepy v jednotlivých vinařstvích
 • Duben–říjen každý pátek: gastrofestival Odprta kuhna na tržnici v Lublani
 • 16.–19. 9. Festival Staré révy v Mariboru

Kultura:

 • 5.–6. 6. Středověké dny na Bledském hradu
 • 16.–18. 7. Bledské dny

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.