Slovinsko 2020 – kdy a kam za nezapomenutelnými zážitky

Odprta kuhna, Lublaň. Foto: Jošt Gantar

Slovinsko 2020 bude opět plné jedinečných zážitků. Slovinsko je sice malou, ale zato rozmanitou a na zážitky bohatou zemí. Každé roční období nabízí pestrou paletu  různých aktivit a zajímavých událostí, od závodů ve skocích na lyžích přes otevřené sklepy až po unikátní gastronomické festivaly.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

  • Zima – na lyže, sportovní poháry a do termálů
  • Jaro – rozkvetlé hory a jedinečný gastrofestival v Lublani
  • Léto – adrenalin, túry v horách i pohoda u moře
  • Podzim – na vinici nebo do termálů
  • Události na Bledu – co zažít u nejznámějšího jezera
  • Gastronomie – kam vyrazit za dobrým jídlem

Zima – na lyže, sportovní poháry a do termálů

Zima ve Slovinsku je ve znamení zimních radovánek. Lyžování, běžkování, skialpinismus nebo sněžnice, to vše zimní Slovinsko nabízí. Většinu jeho území pokrývají hory a panují zde tak skvělé podmínky pro lyžování a další zimní aktivity. Země je také dějištěm významných závodů v zimních sportech. Slovinsko v roce 2020 opět hostí několik lyžařských soutěží.

V lednu ve dnech 18. 1.–19. 1. 2020 proběhne v Planici The World Snow Day – den plný sportu a zábavných animací, kde si mohou děti vypůjčit zdarma veškeré zimní vybavení a pod vedením zkušených lektorů si vyzkoušet několik sportovních disciplín.

Planica, Slovinsko. Foto: Iztok Medja
Planica je horské údolí proslavené především obřími skokanskými můstky. Foto: Iztok Medja

Planica je ale především známá svými obřími skokanskými můstky. Leží jen 6 km od oblíbeného lyžařského střediska Kranjska Gora. Kontinentální závody ve skocích na lyžích se tu budou konat 1. 2.–2. 2. 2020. Světový pohár ve skocích na lyžích pak bude Planica hostit mezi 19. 3.–22. 3. 2020. Kranjska Gora je také dějištěm Světového poháru ve sjezdovém lyžování Vintranc cup, který je naplánován na 14. 3.–15. 3. 2020.

Lyžařskou soutěž můžete navštívit také v největším skiareálu ve Slovinsku s nejdelší osvětlenou sjezdovkou v Evropě Mariborsko Pohorje, které leží na okraji druhého největšího města Slovinska Mariboru. Jedná se o Světový pohár v ženském sjezdovém lyžování, který nese název Zlata lisica neboli Zlatá liška. Letos se bude konat v termínu 15. 2.–16. 2. 2020.

Skiareál Mariborsko Pohorje, Slovinsko. Foto: Uroš Leva, www.visitmaribor.si
Skiareál Mariborsko Pohorje má nejdelší osvětlenou sjezdovku v Evropě, z níž se otevírá pohled na nedaleký Maribor. Foto: Uroš Leva, www.visitmaribor.si

Zimní období je kromě lyžování jako stvořené pro relax v termálních lázních, na které je Slovinsko vskutku bohaté. Několik lázní také leží v blízkosti skiareálů, jako například Termály Zreče, ke kterým jezdí skibus přímo z lyžařského střediska Rogla.

Jaro – rozkvetlé hory a jedinečný gastrofestival v Lublani

Po zimním odpočinku se probouzí příroda a ožívají také ulice a náměstí slovinských měst. První dotyky jara a hřejivých paprsků slunce si můžete vychutnat třeba na pobřeží Slovinska. Navštívíte zde nejvyšší útes na Jadranu, luxusní letovisko Portorož nebo historické městečko Piran.

Od jara začíná ve Slovinsku také oblíbená tradiční akce pro všechny milovníky vína – Otevřené sklepy. Každá vinařská oblast má své události otevřených sklepů, v Přímoří se nazývají „Osmice“. Akce probíhají v různých termínech od jara do podzimu. Bližší informace v místních infocentrech i ve vinařských oblastech.

Golica, Karavanky.
Na jaře zaplaví louky v okolí hory Golica rozkvetlé narcisy.

Na jaře můžete také podniknout turistický výšlap za krásnými výhledy a především rozkvetlými narcisy, které zaplaví louky hory Golica v Karavankách. Působivé je na jaře také arboretum Volčji potok. Právě na jaře je procházka arboretem, které najdete na cestě mezi Lublaní a Velikou Planinou, nejkrásnější. K vidění jsou zde na jaře také květinové show a populární výstava tulipánů.

V Lublani začíná na konci března oblíbený festival jídla, který se jmenuje Odprta kuhna neboli Otevřená kuchyně a trvá až do konce října. Ochutnáte zde tradiční slovinské speciality, ale i jídlo z celého světa, a to každý pátek na náměstí Pogačarjev trg (u Lublaňské tržnice).

Léto – adrenalin, túry v horách i pohoda u moře

Léto přiláká do Slovinska každý rok nespočet turistů. V tomto období najdete ve Slovinsku snad vše, co pro svou letní dovolenou hledáte – hory, řeky i moře. Velkými lákadly v létě jsou právě slovinské horyJulské a Kamnicko-Savinjské Alpy, které nabízejí zážitky v podobě vysokohorských túr s nádhernými výhledy. Pro adrenalinovou dovolenou jsou ideální aktivity, které nabízejí slovinské řeky – Soča, Sava Bohinjka a Savinja. Můžete je zdolat na raftu nebo kajaku.

V neposlední řadě se Slovinsko může pochlubit sice krátkým, ale malebným pobřežním pásem, který umožňuje strávit ve Slovinsku dovolenou u moře. Oblíbenými přímořskými městečky jsou Piran, Izola, Portorož či přístavní město Koper.

Piran, Slovinsko
Piran je pobřežní slovinské město, které leží na ostrém poloostrově. Přezdívá se mu slovinské Benátky.

Malá vesnička kousek od přímořského městečka PiranNova Vas pořádá v červenci v termínu 11. 7.–12. 7. 2020 kulinářskou akci Slavnosti vína a česneku. Jedinečná událost, kdy obyvatelé vesničky otevřou své domky a pohostí vás tradičními domácími specialitami včetně skvělého místního vína.

Nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu je návštěva jeskyní. Nejznámější jeskyní ve Slovinsku je Postojna nebo Škocjanské jeskyně zapsané na seznamu UNESCO. Kromě klasické prohlídky nabízí některé jeskyně adrenalinovější zážitky, jako je například projížďka na kajaku v jeskyni Križná nebo 5 km dlouhá cyklotrasa podzemními chodbami v Podzemí Pece.

Podzim – na vinici nebo do termálů

Podzim je ve Slovinsku kouzelný. Zlátnoucí vinice a zrající víno jsou ve vinařských regionech impulzem pro pořádání nejrůznějších slavností, které se točí kolem vína. Jednou z nich je Festival staré révy (Festival Stare trte) v Mariboru, který se koná 17. 9.–20. 9. 2020. Festival Stare trte je oslavou a současně sklizní nejstaršího keře vinné révy na světě.

Festival Stare trte, Maribor, Slovinsko. Foto: Marko Petrej
V Mariboru se každoročně koná Festival Stare trte – nejstaršího keře vinné révy na světě. Foto: Marko Petrej

Chladnější podzimní dny jsou ideální pro návštěvu termálních lázní. Některé z nich leží přímo ve vinařských oblastech. Vinicemi obklopené jsou třeba Terme Lendava na východě Slovinska, které nabízí koupel v parafínové vodě či moderně vybavené Terme Radenci, jejichž okolí je navíc protkáno turistickými i cyklistickými stezkami.

Pro milovníky pohybu a turistiky je tu Festival turistiky v údolí Soči, který je oslavou pohybu a opojné krásy slovinské krajiny. V rámci festivalu se konají výlety s průvodcem zdarma. Na své si přijdou jak rodiny s dětmi, tak nadšenci náročných vysokohorských výšlapů.

Události na Bledu – co zažít u nejznámějšího jezera

Bled je nejnavštěvovanější místo ve Slovinsku a v sezóně se to tu doslova hemží turisty. Doporučujeme tedy vyrazit k nejznámějšímu jezeru ve Slovinsku mimo hlavní, tedy letní sezónu.

Mezi dvěmi nejznámějšími jezery – Bledem a Bohinjským jezerem leží klidná planina Pokljuka, která se v zimě promění v ráj biatlonistů. Koná se zde každoroční biatlonová soutěž, a to Světový pohár v bialtonu, který letos proběhne v termínu od  22. 1. 2020–26. 1. 2020. Cena jednodenní vstupenky začíná na 20 eurech.

Bledský hrad, Bled, Slovinsko
Bledský hrad je typický svou středověkou atmosférou.

Bledský hrad tyčící se nad jezerem pořádá ve dnech 6. 6.–7. 6. 2020 událost s názvem Středověké dny na Bledském hradu, které jsou připomínkou více než tisícileté historie této monumentální stavby střežící Bledské jezero. Těšit se můžete na herce v dobovém oblečení, středověkou hudbu, jídlo i ukázku renesančních tanců.

Promenáda u jezera ožije návštěvníky, kteří si přišli prohlédnout to nejlepší od místních umělců a řemeslníků, poslechnout si koncert a ochutnat tradiční lokální kuchyni, ve dnech 17. 7.–19. 7. 2020, kdy se tu konají Bledské dny.

Gastronomie – kam vyrazit za dobrým jídlem

Slovinská kuchyně je výrazně ovlivněna okolními státy, a přesto zůstává osobitá. Různé regiony mají různé speciality, které jsou pro ně více či méně charakteristické. Oblíbenou gastronomickou akcí je festival Odprta kuhna, který se koná v centru Lublaně. Každý pátek tu můžete chutnat to nejlepší ze slovinské i mezinárodní kuchyně.

Matjaževa domačija, Slovinsko. Foto: Miran Kambic
Tradiční slovinskou kuchyni můžete ochutnat také v turistických farmách tzv. kmetija. Foto: Miran Kambic

Milovníci nejen dobrého jídla, ale i vína, by si neměli nechat ujít akce, které se v Přímoří nazývají Osmice. Probíhají v různýh termínech od jara až do podzimu, bližší informace v jednotlivých infocentrech ve vinařských oblastech. Pokrmy tradiční selské kuchyně máte možnost ochutnat na turistických farmách (slovinsky „kmetija“), a to po celý rok.

Rok 2020 bude zkrátka ve Slovinsku stát za to, a vy byste si to neměli nechat ujít.

 

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.