Slovinsko 2019 – vyražte na hory, k moři i za jedinečnými událostmi

Co je ve Slovinsku na programu v roce 2019? Nepřeberné množství možností, kam během celého roku vyrazit. Vybírat můžete od kulturních událostí až po sportovní akce. Pojďte se podívat, co se v roce 2019 ve Slovinsku chystá a ve kterém ročním období mají oblíbená místa ve Slovinsku největší kouzlo.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

1. Události, které by vám neměly uniknout

Masopust v Ptuji (slovinsky „kurentovanje“)

23. 2. – 5. 3. 2019

Slovinský masopustní průvod ve městě Ptuj, kterému se říká kurentovanje, je díky své originalitě zapsaný na seznamu UNESCO. Veselému reji masek vévodí hlavní postavy, tzv. kurenti, kteří jsou snadno rozpoznatelní – jsou oblečeni do ovčí vlny, pod barevným zobákem se skrývají velké zuby a hlavně dělají obrovský rámus. Nejde jenom o průvod, festival je 11denní a zahrnuje i různá představení a ukázku lildových tradic a umění.

Hlavní průvod s tisícovkami masek se potom koná na Masopustní neděli 3. března a je završením celého masopustního veselí v Ptuji. Nejstarší slovinské město má ale co nabídnout po celý rok, více zjistíte na naší stránce o Ptuji.

Planica, finále světového poháru ve skocích na lyžích

21. – 24. 3. 2019

Planica je proslavená svým 185 m vysokým mamutím můstkem, který byl postaven v roce 1969 a na němž se překonávají světové rekordy. Fanoušci zimních sportů by si neměli nechat ujít významnou světovou událost – světové finále ve skocích na lyžích. Zda tu bude překonán světový rekord i v roce 2019, to se nechme překvapit.

Lublaň, festival Ana Desetnica – pouliční divadelní festival

3. – 6. 7. 2019

Hlavní město Lublaň se bude začátkem července hemžit pouličními umělci od artistů, klaunů, žonglérů, cirkusových umělců po hudebníky, tanečníky a herce. Konat se tu totiž bude největší mezinárodní pouliční divadelní festival Slovinska, který propojí umělce z celého světa a jehož centrem bude lublaňské Prešernovo náměstí.

Martinovanje – napříč vinařskými regiony Slovinska

11. 11. 2019

První víno z poslední sklizně si zaslouží řádné oslavy. Pro Slovince je vše, co se týká vína, srdcovou záležitostí a tomu taky odpovídá rozsah svatomartinských oslav. Vinařské festivaly a slavnosti se konají napříč všemi vinařskými regiony Slovinska – východní Slovinsko, Kras a Přímoří. Ovšem největší oslavy jsou v Mariboru – slovinské mekce vína, ve kterém roste nejstarší keř vinné révy na světě. Svatomartinské veselí a bujaré oslavy jsou v Mariboru doprovázeny koncerty i průvodem.

2. Kdy kam vyrazit

V květnu za narcisy

V první polovině května propukají v divoké květy obrovská množství krásných narcisů, které tak zaplavují celé louky na stráních hory Golica nad alpským městem Jesenice. Nabízí se dechberoucí podívaná, kterou můžete potěšit své zrakové smysly až do začátku června.

Od června do září k moři

Slovinsko bylo dříve vnímáno jako tranzitní země na cestě do Chorvatska. Ale k moři můžete vyrazit i sem. Letní sezóna začíná už na počátku června, kdy můžete nachytat první sluneční paprsky a užít si kouzelnou atmosféru léta v jeho rozpuku. Pláže, moře a letní vzdoušek si můžete užívat až do začátku září. Na přelomu srpna a září většinou dosahuje teplota mořské vody nejvyšších hodnot, je proto škoda toho nevyužít. Přehled měst, kde si můžete vychutnávat blízkost moře, najdete na naší stránce o slovinském moři.

Na hory od druhé poloviny června do půlky září

Těžko říct, kdy mají Alpy větší kouzlo, zda v zimě či v létě. Jisté ovšem je, že v období od června do září tu panuje pro aktivní dovolenou nejvhodnější počasí. Nemusíte se obávat sněhových přeháněk a mrazivých nocí. Impozantní alpskou krajinu si tak můžete v tomto období vychutnat se vším všudy. Tipy, kam se vydat na hory, hledejte na naší stránce o slovinských horách.

Na prohlídku měst, lázní a vinic mimo sezónu

Ideálním obdobím pro poznávání měst, jeho tajných zákoutí a malebných uliček jsou jarní a podzimní měsíce. Vyhnete se tak davům turistů, ale i vysokým či naopak příliš nízkým teplotám. Bude-li vám přece jen chladněji, můžete se ohřát v termálních lázních ve východní části Slovinska. Za návštěvu stojí termální park Moravské Toplice s největším rekreačním komplexem na Slovinsku. Více na naší stránce o Moravských Toplicích.

Město, které byste rozhodně neměli vynechat, je zelení obklopené hlavní město Lublaň. Má co nabídnout ať už z oblasti architektury, tak z kulturního a historického hlediska. Více zjistíte na naší stránce o Lublani.

Další město, které by nemělo ujít vaší pozornosti, je Maribor. Obzvláště patříte-li do klubu milovníků dobrého vína. Roste tu nejstarší vinná réva na světě.

Slovinské vinice jsou nejkrásnější od jara do podzimu. S přicházejícím jarem si můžete vychutnávat, jak se po zimě probouzí vinná réva a na sv. Martina naopak okusíte tyto plody ve své nejcennější tekuté podobě a budete u zrodu vína nového. Takové zážitky na vás čekají v krajině vinohradů – v oblasti zvané Jeruzalém. Více o této oblasti si můžete přečíst na naší stránce o Jeruzalemu Ormož.

3. Svátky a prázdniny

Při plánování výletů a dovolených není k zahození zohlednit i tamní státní svátky a prázdniny, jelikož v případě, že se trefíte do takového termínu, musíte pak počítat i s větším náporem místních návštěvníků.

Svátky

Státní svátky jsou ve Slovinsku úzce spojeny s křesťanstvím. Zatímco u nás jsou všechny státní svátky současně i dnem pracovního klidu, ve Slovinsku tomu tak není a v některé sváteční dny se běžně pracuje. Nabízíme vám chronologický přehled dnů státních svátků v roce 2019, které jsou zároveň i dny pracovního klidu.

 • Úterý 1. – středa 2. 1. Nový rok
 • Pátek 8. 2. – Prešernův den (svátek kultury)
 • Neděle 21. 4. – Velikonoční neděle
 • Pondělí 22. 4. – Velikonoční pondělí
 • Sobota 27. 4. – Den odporu proti okupaci
 • Středa 1. 5. – čtvrtek 2. 5. – Svátek práce
 • Neděle 9. 6. – Letnice
 • Úterý 25. 6. – Den státnosti
 • Čtvrtek 15. 8. – Nanebevzetí Panny Marie
 • Čtvrtek 31. 10. – Den reformace
 • Pátek 1. 11. – Památka zesnulých
 • Středa 25. 12. – Vánoce
 • Čtvrtek 26. 12. – Den samostatnosti a jednoty

POZOR: Slovinci drží neděle a svátky, v tyto dny je většina obchodů i velkých supermarketů zavřená a je tedy potřeba si nakoupit dopředu.

Pokud neholdujete davům, na svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. května byste se raději měli vyhnout poutním místům a Veliké Planině, kde jsou v ten den houfy křesťanských poutníků.

Prázdniny

Dny, v které byste měli počítat s vyšším počtem slovinských turistů na oblíbených místech.

 • 18. 2. – 1. 3. – jarní prázdniny
 • 27. 4. – 3. 5. – prvomájové prázdniny
 • 26. 6. – 31. 8. – letní prázdniny

Po celý rok bude zkrátka ve Slovinsku co vidět a co navštívit. Nabídka je pestrá a každý si tam zajisté najde to svoje. Tato země je totiž bohatá jak na přírodní krásy, které se dají obdivovat během celého roku, tak na události sportovního či kulturního charakteru.

Máte nějaké další tipy na události, které se budou v roce 2019 ve Slovinsku konat? Nebo jste některou z námi popasných událostí zažili a chcete se podělit o zážitek? Dejte nám vědět do komentářů.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.