Vipavské údolí na motorce – na vespě přes slovinské vinice

Vinice, Slovinsko. Foto: Karolína Hornová

Cesta do italského Terstu se dá naplánovat různě. Třeba přes zapomenutý hraniční přechod do Slovinska, pahorkatinou plnou vinic až do úrodné Vipavské doliny, a navíc na skútru Vespa, na kterém si vezete bagáž na týdenní „putovní“ dovolenou.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Ve svém předchozím motorkářském cestopise jsem vás provedla na vespě přes horské průsmyky. Tentokrát jsme to do Terstu vzali trochu jinudy, přes slovinské vinice.

Slovinskými vinicemi do italského Terstu

Do Slovinska se vydáváme cestou na tradiční sraz skútrů Vespa v italském Trieste. Vyrážíme dřív, takže jsme cestou už stihli projet několik rakouských a italských horských pasů – mimo jiné Passo Monte Croce Carnico, který je opravdu výživnou zkouškou řidičského umu. Určitě ho ale můžu doporučit, pokud jedete do Slovinska na motorce a chcete zkusit trošku jinou trasu. Stejně jako my pak můžete přespat v podhůří Karnských Alp u jezera Lago di Cavazzo – pozapomenuté místo v přírodní rezervaci s příjemným kempem u vody.

Lago di Cavazzo, Karnské Alpy, Itálie. Foto: Karolína Hornová
Lago di Cavazzo je italské jezero nedaleko města Tolmezzo v Itálii. Jezero je ideální k rekreaci, ke koupání a můžete přespat i v přilehlém kempu. Foto: Karolína Hornová

Goriška Brda – malebné kopečky na pomezí Itálie a Slovinska

Ke Slovinským hranicím jsme zvolili cestu přes městečko Cividale del Friuli, abychom se vyhnuli rušnému Udine a také dálnici – moje vespa má obsah pouhých 125 ccm, což znamená, že mi pro legální jízdu po italské dálnici chybí ještě „čtvrt deci“ obsahu. Z Cividale jsme pokračovali podle navigace po silničce, která vypadala, že nás odvede do lesa a tam zmizí. Hranice překračujeme ve vesnici Breg pri Golem Brdu, kde to vypadá, že co nevidět někomu vjedeme do stodoly. Cesta ale pokračuje dál a hlavně – výš.

Cesta z vesnice Golo Brdo na Vrhovlje pri Kožbani nabízí i pár ostrých zatáček a vyveze vás na kopec s kostelíkem Sv. Andreje, několika vinařskými staveními a výhledem na Goriška Brda, vinařskou oblast severně od Nové Gorice. Je vedro na padnutí, ale na chvíli stavíme a procházíme si okolí. Vede tudy spousta turistických cest, na které ale nemáme čas. Postupujeme dál jižně, klikatými cestičkami mezi vinicemi, které se vinou kolem slovinsko-italské hranice.

Vrhovlje při Kožbani, Brda, Slovinsko. Foto: Karolína Hornová
Vinice ve vesničce Vrhovlje pri Kožbani při cestě z Golo Brdo. Foto: Karolína Hornová

Po této cestě stojí za zmínku i návštěvu Villa Vipolže, ležící mezi vinicemi ve stejnojmenné obci. Původně šlo o lovecký letohrádek Gorických šlechticů, přestavěný v 17. století Benátčany na renesanční vilu. Zrekonstruovaný zámeček s krásným parkem je dnes častým dějištěm svateb, vinařských festivalů a posedět zde můžete u sklenky a něčeho dobrého v příjemném baru, nebo jít na prohlídku vily.

Villa Vipolže, Slovinsko. Foto: Karolína Hornová
V renesanční vile Vipolže se díky její romantické atmosféře koná řada kulturních akcí, svateb s dalších oslav. Nachází se ve stejnojmenné obci. Foto: Karolína Hornová

Vipavské údolí a kemp Saksida – spaní mezi vinohrady

Odtud se pak vydáváme na směr Nova Gorica a uhýbáme východně, do další vinařské oblasti, Vipavské doliny. Úrodné údolí je kromě vína oblastí meruněk, broskví a třešní, a díky středozemnímu klimatu i fíků. Najdete tu bezpočet malých vinařství a „kmetijí“ (což jsou slovinské farmy), kde se můžete ubytovat a ochutnat místní dobroty. My jsme zvolili kemp Saksida v obci Dornberk. Přiznám se, že příjezd mě trošku zarazil – je to opravdu ospalá vesnička se spoustou domů, které by zasloužily rekonstrukci. Kemp je ale na kopečku a mezi vinicemi a je to úplně jiný svět.

Dornberk, Slovinsko. Foto: Karolína Hornová
Kemp Saksida leží uprostřed kouzelných vinic ve vesničce Dornberk. Foto: Karolína Hornová

Kemp Saksida jsme našli náhodně na Google Maps a vybrali podle dobrého hodnocení. Je maličký, komorní, ale dá se tu bydlet jak ve stanu, tak ve vlastním karavanu nebo v moderních dřevěných chatičkách. My jsme zvolili stan. Na místě je pěkný bazén, dokonale čisté a praktické umývárny a hlavní budova, kde si lze zaplatit zážitkovou večeři s ochutnávkou vína ve stylových kamenných prostorách. Samozřejmostí bylo i pečivo a dobré cappuccino ke snídani, ale také krytá venkovní kuchyně s posezením, kde bylo možné uložit si do lednice jídlo a víno, popovídat s ostatními a v našem případě i schovat se před deštěm, protože nás zde během dne třikrát překvapila bouřka. Za slunečných a horkých letních dní ale bohužel kemp poskytuje jen velmi málo stínu.

Saksida, Slovinsko. Foto: Karolína Hornová
Kemp Saksida nabízí možnost zakoupení zážitkové večeře. Foto: Karolína Hornová

Kam ve Vipavském údolí na motorce – klikaté terény i trasy mezi vinicemi

Pokud jste ve Vipavské dolině (tím spíše na motorce), určitě se vydejte i do nedalekých hor. Trnovski gozd je krasová náhorní plošina, která je součástí Dinárského pohoří. Najdete tu i horskou silnici se spoustou zatáček a krásnými výhledy, která vede z Lokavce (respektive z Ajdovščiny) do Predmeji. Neměla jsem k dispozici kameru, ale na YouTube najdete pěkný záznam celé cesty od jiného motorkáře. Spoustu pěkných terénů pro motorky je i v údolí mezi vinicemi. V infocentru v Ajdovščině si vyzvedněte mapu tras pro motorkáře.

Když už v oblasti budete, zajeďte se podívat také na pramen říčky Hubelj nad městem Ajdovščina. Jde o krasový vodní tok, který po deštích a na jaře nabírá na intenzitě – pokud se sem vypravíte v pravý čas, čeká vás pěkný vodopád. Nás ale čekala ještě cesta do Terstu, takže jsme v kempu nakoupili místní víno a domácí fíkovou marmeládu a vyrazili jižním směrem.

Z Vipavské doliny už to není daleko k jeskyni Postojna, takže se dá cesta skvěle propojit s návštěvou jeskyní nebo hradu Predjama. Parádní to tu musí být také na podzim, kdy si tu vychutnáte čerstvé víno z místních vinic i místní kuchyni. A i klima tu bude příjemnější než v horkém létě :).

Více o lokalitě zjistíte v průvodci po Vipavském údolí.

Pokud vás to táhne spíš do hor, přečtěte si můj předchozí report z naší cesty na motorce přes slovinské horské pasy.

Máte také nějaké tipy na trasy pro motorkáře? Nebo vás zajímá něco víc? Dejte nám vědět do komentářů.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Karolína Hornová

Karolína Hornová

Novinářka na volné noze, milovnice cestování a vášnivá motoristka, která nejraději objevuje známá i zapomenutá zákoutí Evropy na své vespě. Svou práci i koníčky spojuje v článcích pro magazíny jako Auto Dnes, Ona Dnes nebo Glanc a o své příhody z cest se dělí i na svém blogu. Kromě cestování píše také o architektuře, designu a sportu.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.