Slovinské moře

Stará městečka i nejvyšší útes na Jadranu

Slovinsko má své moře vměstnané mezi Itálií a Chorvatskem. Na slovinském pobřeží dlouhém pouhých 43 kilometrů můžete navštívit řadu krásných mediteránských městeček. Perlou Slovinského moře je městečko Piran. Z přírody vás nadchne 80metrový útes nad Měsíčním zálivem.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

1. Piran – nejkrásnější město slovinského pobřeží

Piran, Slovinsko
Piran je nejkrásnějším městečkem na slovinském pobřeží. Nejlepší výhledy si užijete z hradeb nad městem.

Nejkrásnějším městem slovinského pobřeží je Piran – městečko na špičatém poloostrově ideální k procházkám po promenádě a uzoučkými kamennými uličkami. Kolem celého poloostrova vede promenáda, ze které můžete skočit rovnou do moře. Moře je od města odděleno kamenným násypem, za kterým si užijete krásně čistou vodu. Až vám bude horko, zamiřte do labyrintu uzoučkých uliček. Nevynechejte výhled na město a moře, který se vám otevře z terasy u kostela sv. Jiří nebo z hradeb nad městem.

2. Portorož – luxusní letovisko s velkou písečnou pláží

Portorož, Slovinsko
Portorož – nejluxusnější letovisko slovinského pobřeží

Portorož je nejluxusnějším letoviskem u slovinského moře. Najdete tu řadu velmi pěkných hotelů v blízkosti pláže i dalších možností ubytování ve svahu nad mořem. Přímo ve městě je upravená písečná pláž s dlouhými moly. Pronajmout si můžete lehátko a slunečník. Samotná Portorož je poměrně moderním letoviskem, pokud chcete zavítat do historičtějších částí pobřeží, vydejte se odtud příjemnou procházkou po pobřeží do sousedního Piranu. Spojíte tak příjemné koupání s návštěvou historického městečka.

3. Izola – klidné městečko a méně turistů

Izola, Slovinsko
Izola je klidnějším městečkem se starou středomořskou architekturou

Jedním z klidnějších městeček slovinského pobřeží je Izola. Název si nese podle toho, že byla dříve ostrovním městem. Dnes je ostrov propojen s pevninou. Historické centrum je poměrně stísněné, najdete tu ale hodně zeleně. Na městské pláži můžete ležet na trávníku pod stínem borovic nebo využít prosluněné dřevěné terasy u pláže. Novější ulice města jsou plné stromů a květin a lákají do restaurací a kaváren. Izola je dobrou volbou pro klidnější dovolenou.

4. Koper – hlavní město slovinského pobřeží a přístav

Koper, Slovinsko
Koper je hlavním městem slovinského pobřeží. Leží tu také velký přístav

Hlavním městem slovinského pobřeží je Koper. Nachází se tu i největší slovinský přístav, kudy proudí velká lodní doprava. Historické centrum Koperu sice není velké, ale najdete tu poměrně monumentálnější architekturu. Nejkrásnější stavbou města je Prétorský palác na hlavním náměstí. V Koperu je příjemná městská pláž. Na okraji města oceníte možnost nákupu ve větších supermarketech.

5. Ankaran – zelené letovisko pro milovníky přírodního koupání

Ankaran je zeleným letoviskem ideálním pro odpočinkovou dovolenou. Najdete tu dostatek stínu i nejdelší písečnou pláž ve Slovinsku.

Letovisko Ankaran je menší městečko poblíž Koperu, které je ideální pro ty, kteří mají rádi klidná a přírodní místa. Ankaran je velmi zeleným letoviskem, díky čemuž poskytuje dostatek stínu pod stromy. O příznivém klimatu Ankaranu svědčí i to, že se tu nachází několik sanatorií. Najdete tu i jeden z největších kempů ve Slovinsku s dostatkem míst pro stany i karavany. Pláže jsou zde převážně kamenité a protože se tu nachází i přírodní rezervace, můžete narazit i na vodní trávy a řasy, což každému při koupání nevyhovuje. V Ankaranu je však i řada upravených pláží se zázemím, které jsou v létě propojeny bezplatnou autobusovou linkou.

6. Terst – italské město na dohled od slovinských hranic

Miramare, Terst
Zámeček Miramare u Terstu je hezkým výletním cílem

Pokud vás láká větší město, zajeďte si do italského Terstu. Leží hned za hranicemi a ze slovinského pobřeží je to opravdu kousek. Podoba centra Terstu svědčí o jeho slavné historii zejména v 19. století, kdy byl nejvýznamnějším přístavem Rakouska-Uherska. Stavby jsou tu velmi monumentální, od pobřeží stoupají terasy, ze kterých jsou krásné výhledy. Nevynechejte slavný zámeček Miramare, který stojí na břehu moře kousek za městem.

Cyklostezka Parenzana – na kolech po bývalé železnici

Parenzana je cyklostezka, která vede po trase bývalé železnice spojující italský Terst s Chorvatskou Porečí. Celková délka z italské obce Muggia u Terstu do chorvatské Poreče je 130 km. Na území Slovinska trasa měří 35 km. Na trasu lze ale samozřejmě kdekoli najet a kdekoli ji ukončit, takže si vyberete délku a oblast, která vyhovuje vám.

Na slovinském území vás Parenzana provede těsně po pobřeží i vnitrozemím, kde se pokocháte členitou přímořskou krajinou i obydlenými místy. Na několika místech pojedete dokonce tunelem. Většina trasy vede po prašných cestách, část po asfaltu, doporučují se proto trekingová nebo horská kola. Podrobné informace o trase a podrobnou mapku získáte ve všech infocentrech na slovinském pobřeží.

Podívejte se na orientační mapu, kudy se na kole projedete.

Příroda u slovinského moře – ptačí rezervace i památky na těžbu soli

1. Škocjanski zatok – přírodní rezervace s pozorovatelnou ptáků

U města Koper leží přírodní rezervace Škocjanski zatokpoloslaný mokřad, kde žije mnoho druhů ptáků, motýlů, pase se tu skot a koně, rostou zde slanomilné rostliny. Parkem vede 2 kilometry dlouhá naučná stezka s 6 pozorovacími zastávkami. V areálu je i několikapatrová pozorovatelna. Vstup zdarma.

2. Přírodní rezervace Strunjan – nejvyšší útes na Jadranu

Mesečev zaliv, Slovinsko
Přírodní park Strunjan se může pochlubit nejvyšším útesem na Jadranu. Pod převisem leží Měsíční záliv s nejkrásnější slovinskou pláží, nad ním vede krásná stezka.

Mezi Izolou a Piranem najdete poloostrov, na kterém se rozkládá letovisko a přírodní rezervace Strunjan. Nejpůsobivější je 80metrový strunjanský klif, vůbec nejvyšší útes na Jadranském pobřeží. Útes se tyčí nad Měsíčním zálivem, který je bohatý na mořské trávy a kde je naleziště škeblí. Do rezervace se dostanete podél moře ze Simonova zálivu nebo z koupaliště ve Strunjanu. Cesta vede i nahoře po okraji útesu, odkud jsou krásné výhledy. Od velkého kříže pak můžete sejít dolů k moři. Ve Strunjanu najdete také saliny, kde se dodnes těží tradičním způsobem mořská sůl.

3. Sečoveljske soline – památka na těžbu soli s ptačí rezervací

Sečoveljske soline, Slovinsko
Sečoveljske soline, kde se dříve těžila sůl. Dnes je to rezervace přístupná pěšky i na kole

Místo, které je také silně svázáno se solí, je přírodní rezervace Sečoveljske soline. Mořská sůl se zde těží již více než 700 let. Dnes těžba funguje jen na části salin, zbylé území je přírodní rezervací. Uvidíte tu zejména nespočet druhů ptáků a slanomilných rostlin. Po celém parku je přes 100 opuštěných a polorozpadlých salinských domků, které připomínají staré časy slané slávy. Těžba soli se tu dnes provozuje spíše jako kulturní dědictví. Otevírací doba se řídí východem a západem slunce – přijít můžete hodinu po východu, hodinu před západem musíte park opustit. Rezervaci si můžete projít pěšky nebo na kole. K parku patří také muzeum těžby soli. Vstup do parku je zpoplatněn, cena je 7 €/dospělou osobu.

Tipy na výlet u slovinského moře

  • Sečoveljske soline – přírodní rezervace bývalých salin, stezky mezi ptáky, rostlinami a ruiny domků
  • Strunjanský klif, Měsíční záliv a kříž nad útesem – nejvyšší útes na jadranském pobřeží
  • Škocjanski zatok – přírodní ptačí a rostlinná rezervace, stezka s pozorovatelnou ptáků
  • Hrastovlje, kostel sv. Trojice – románský opevněný kostelík z 12. století s freskami „tance smrti“
  • Hrad Socerb a Svatá jeskyně – výhledy ze zříceniny hradu nad Koperem, jeskyně s podzemním kostelíkem
  • Hora Slavnik (1028 m. n. m.) – krásné výhledy až k Benátkám i na Julské Alpy
  • Údolí řeky Dragonje – na hranici s Chorvatskem, staré mlýny, kamenné domky, jezírka, vodopády
  • Cyklostezka Parenzana – Cesta zdraví a přátelství – 35 km dlouhá stezka podél celého pobřeží po bývalé úzkokolejce Parenzana, která spojovala Terst a Poreč, pro pěší i cyklisty

Mapa – zorientujte se v městečkách a tipech na výlet

Podívejte se na mapu a zjistěte, kde leží které městečko a kam se vydat na výlet.

Slovinské moře láká do historických městeček a přírodních parků

Ve Slovinsku se u moře rozhodně vyplatí navštívit historická městečka. Místem, které rozhodně nesmíte vynechat, je Piran. Sousední Portorož vám nabídne upravenou písečnou pláž. Mezi městečky se projdete po pobřežní promenádě. Z přírody u slovinského moře je nejzajímavější rezervace Sečoveljske soline, kde se projdete nebo projedete na kole stezkami mezi bazénky, kde se dříve těžila mořská sůl. Pokud rádi jezdíte na kole, skvělou volbou je cyklostezka Parezana.

Už jste strávili dovolenou u slovinského moře a chcete se podělit o své zážitky? Nebo vám tu něco chybí a chcete se zeptat? Napište nám do komentářů.

Přečtěte si také náš článek o slovinských plážích, ve kterém zjistíte, kam se vydat za pěkným koupáním.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

  1. Monika Novotna

    Skvěle udělaná webová stránka. Podle vás jsme projeli kus Slovinska. Ani průvodce kupovat není třeba 😉

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

    1. Eliška Bernardová autor článku

      Moc děkujeme za váš kompliment! Jsme moc rádi, že jsme mohli pomoci :)!

      Přidat komentář

      Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.