Slovinsko pod korunami stromů – čtvrtá nejlesnatější země Evropy

Les na planině Pokljuka, Slovinsko

Když do Slovinska přilétáte letadlem, nelze si nevšimnout množství lesů. Zdá se, jako by ani nebylo kam přistát. Krásné lesy tu najdete nejen v horách, jsou jimi obklopeny vesnice i města.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Lesy jsou pravým slovinským bohatstvím. Pokrývají téměř 60 % rozlohy Slovinska. Slovinsko je tak dokonce čtvrtým nejlesnatějším státem v Evropě. Více lesů má jen Finsko, Estonsko a Lotyšsko. Kromě toho více než třetina území Slovinska spadá do evropské soustavy chráněných území Natura 2000.

Zpět ke kořenům – rozšiřování lesa a jeho využití

Hrad Turjak, Slovinsko
Hrad Turjak jižně o Lublaně v obklopení lesy. Foto: Jošt Gantar

V dávných dobách bylo pokryté lesem celé území dnešního Slovinska. Vlivem využívání půdy k zemědělství a dalším lidským činnostem postupně lesy ubývaly. Zajímavé je, že v roce 1875 pokrýval les jen 36 % území. Slovinsko poté prožilo století masivního návratu k lesům a do dnešní doby stoupla zalesněná plocha na 60 % území.

Dřevo se ve Slovinsku pochopitelně také těží. Třeba v Savinjské dolině, do které spadá i Logarská dolina a Solčavsko, je lesnictví podstatným zdrojem obživy místních obyvatel. V městečku Nazarje můžete navštívit také malé muzeum lesnictví a dřevařství.

Medvěd hnědý – čestný obyvatel slovinských lesů

Medvěd, Slovinsko
Chráněným obyvatelem slovinských lesů je medvěd hnědý. Foto: Christine Sonvilla

Možná jste netušili, že ve slovinských lesích můžete potkat medvěda hnědého. Slovinsko se těší poměrně velké populaci medvědů, kteří žijí zejména ve smíšených lesích středního a jižního Slovinska a na Krasu. Medvěd hnědý je přísně chráněný a lidé zde ctí jeho přítomnost ve svých lesích.

Medvěd, Slovinsko
Medvědi jsou velmi plaší, spatřit je ale můžete při organizovaném pozorování medvědů. Foto: Marjan Artnak

Medvědi jsou velmi plachá zvířata a potkat je v přírodě je poměrně vzácné. Můžete se nicméně vydat na organizované pozorování medvědů se zkušenými vůdci ze skrytých pozorovatelen. Pozorování jsou organizována zejména v oblasti Kočevski rog. Ve slovinských lesích žíjí také chránění vlci a rysi, v horách také kamzíci.

Plody lesa – co potkáte v gastronomii

Slovinci mají podobně jako my Češi zálibu ve sběru lesních plodů. V místní gastronomii se tedy setkáte s borůvkami i houbami. Borůvky ochutnáte třeba v pokrmu štruklji – obdobě našich ovocných knedlíků. Houby se s oblibou přidávají do polévek a k masu. Stejně jako u nás jsou to nejčastěji hřiby a často také lišky. Zajímavé je, že v oblasti slovinské Istrie rostou také lanýže.

Les, Slovinsko
Lesy ukrývají další přírodní krásy. Ve Slovinsku všemu vévodí také voda. Foto: Iztok Medja

Lesy jsou to, co Slovinsku zajišťuje tak čisté životní prostředí. Nejen čistota vzduchu, ale celá atmosféra země je díky lesům neskutečně uklidňující. Až budete ve Slovinsku, ponořte se do hlubin lesů a nasávejte jejich energii.

Máte zážitky ze slovinských lesů? Podělte se s námi do komentářů.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.