Slovinské jeskyně

Podzemní kaňony, jezera i kosti medvěda

Jihozápadní Slovinsko ukrývá kraj bohatý na jeskyně, který se jmenuje Kras. Najdete tu nejznámější slovinskou jeskyni Postojnu. A možná ještě větším zážitkem pro vás budou Škocjanské jeskyně s nejhlubším podzemním kaňonem v Evropě.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Zajímavé jeskyně najdete i mimo tuto oblast. Na severu Slovinska můžete navštívit ledovou jeskyni nebo si můžete na kole nebo kajaku projet bývalé rudné doly.

Slovinsko láká i na adrenalinové a dobrodružné zážitky v jeskyních. Postojna nabízí adrenalinové túry po méně přístupných částech jeskyně. Pro cyklisty je otevřené Podzemí Pece. Tamtéž se můžete svézt na kajaku. Na člunech se můžete vydat také na 4hodinovou prohlídku Križné jeskyně.

1. Postojna – nejslavnější slovinská jeskyně

Postojna jeskyně, Slovinsko, Foto: Postojnska jama
Do jeskyně Postojna vás doveze turistický vláček. Uvidíte rozlehlé podzemní sály a nádhernou krápníkovou výzdobu. Foto: Postojnska jama

První místo mezi slovinskými jeskyněmi zaujímá Postojna – nejnavštěvovanější krasová jeskyně v Evropě. Do nitra jeskyně vás zaveze přes 140 let stará turistická železnice. K vidění jsou prostorné sály a mohutné krápníky. Jeskyně je také bohatá na živočichy. Prohlédnout si můžete zejména „lidskou rybu“, jeskynního mloka, který se dožívá až 100 let a přežije 8 let bez jídla. Prohlídka jeskyně je dlouhá 5 kilometrů a trvá 1,5 hodiny. Cena vstupu v době letních prázdnin je 27,90 €/dospělou osobu.

Postojna jeskyně, Slovinsko, Foto: Postojnska jama
Jeskyně Postojna má okouzlující krápníkovou výzdobu. Foto: Postojnska jama

Pokud nebudete mít dost, můžete navštívit jeskyně Pivka jama a Črna jama – součásti jeskynního systému Postojna, které jsou ale přístupné zvlášť. Pivka jama láká na podzemní řeku Pivku, Črna jama vás zase ohromí černými krápníky, podle kterých dostala své jméno. Prohlídku jeskyní si musíte předem rezervovat na adrese: info@postojnska-jama.eu. Pište pokud možno anglicky, ať si porozumíte.

2. Škocjanské jeskyně – podzemní kaňony zapsané na seznamu UNESCO

Škocjanské jeskyně, Slovinsko. Foto: Borut Lozej, arhiv Park Škocjanske jame
Škocjanské jeskyně okouzlují zejména hlubokým kaňonem s podzemní řekou. Foto: Borut Lozej, arhiv Park Škocjanske jame

Snad ještě krásnější jsou Škocjanské jeskyně (slovinsky Škocjanske jame). Právem jsou zapsány na seznam UNESCO. Jeskyněmi protéká řeka, na které můžete vidět i několik vodopádů. Ve Škocjanských jeskyních uvidíte nejhlubší podzemní kaňon v Evropě, hluboký až 146 metrů, nad kterým vedou mostky.

Škocjanské jeskyně, Slovinsko. Foto: Borut Lozej, arhiv Park Škocjanske jame
Prostory Škocjanských jeskyní jsou velkolepé. Foto: Borut Lozej, arhiv Park Škocjanske jame

Prohlídka trvá 1,5 – 2 hodiny. Cena vstupu v době prázdnin je 20 €/dospělou osobu. Po prohlídce jeskyně se projděte přírodní rezervací s naučnými stezkami a cyklostezkami. Okolí je krásné.

3. Križná jeskyně – smaragdové podzemní řeky si projedete na kajaku

Križna jama, Slovinsko, Foto: Peter Gedei
Jeskyně Križna jama, prohlídka na člunu. Foto: Peter Gedei

Opravdové dobrodružství můžete zažít v Križné jeskyni (slovinsky Križna jama), ve které poplujete na člunech po smaragdových podzemních jezerech. Osvětlená je jen první část jeskyně, dále si musíte vystačit s baterkami. Pro návštěvníky jsou k dispozici dva okruhy. Kratší prohlídka trvá hodinu a zavede vás i k nalezišti kostí medvěda jeskynního. Cena vstupu v době hlavní sezóně je 12 €/dospělou osobu.

Križna jama, Slovinsko, Foto: Gašper Modic
Jeskyně Križna jama, část přístupná jen po předchozí rezervaci. Foto: Gašper Modic

Pro opravdové milovníky jeskyní je v nabídce 4hodinová prohlídka vzdálenějších částí jeskyně, kterou si musíte předem rezervovat. Z důvodu ochrany jeskyně může tuto prohlídku absolvovat pouze jedna skupina denně o 4 návštěvnících. Ceny v hlavní sezóně jsou od 50 €/dospělou osobu.

4. Vilenica – dějiště literárního festivalu

V oblasti Krasu můžete navštívit také menší jeskyni Vilenica. Jedná se o nejdéle přístupnou jeskyni v Evropě, pro návštěvníky je otevřená už od 17. století. Známá je ale především tím, že v jejím hlavním sále probíhá závěrečný večer mezinárodního literárního festivalu Vilenica. Prohlídky pro veřejnost jsou možné pouze o nedělích a svátcích.

5. Kostanjevická jeskyně – podzemní království na východě Slovinska

Stranou od hlavních slovinských jeskyní, u města Kostanjevica na Krki, leží Kostanjevická jeskyně (slovinsky Kostanjeviška jama). Pěkná jeskyně menších rozměrů. Prohlídka trvá 40 minut, v době letních prázdnin každý den. Cena vstupu je 8 €/dospělou osobu.

6. Ledová jeskyně na Raduše – bílé království v podzemí

V Kamnicko-Savinjských Alpách, poblíž obce Luče, se nachází ledová jeskyně Snežna jama na Raduhi. Během dvouhodinové prohlídky v ní uvidíte ledem pokryté sály a ledové krápníky. Stálá teplota v jeskyni je 0–4 °C, proto se teple oblečte. U vstupu do jeskyně se musíte spustit po 10metrovém žebříku, návštěva proto není vhodná pro malé děti nebo lidi s pohybovými problémy. Prohlídky probíhají o víkendech a svátcích. Cena vstupu je 12 €/dospělou osobu. Více o lokalitě, kde se jeskyně nachází, se dočtete v našem článku o Logarské dolině a Solčavsku.

7. Potočka zijalka – jeskyně v nitru Alp

Potočka zijalka, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Jeskyně Potočka Zijalka, ve které je archeologické naleziště

V Kamnicko-Savinjských Alpách najdete jeskyni jménem Potočka Zijalka, ve které je archeologické naleziště z doby ledové. K jeskyni se dostanete krátkým výletem v horské krajině. Pokud vás tato lokalita láká, přečtěte si náš článek o Logarské dolině a Solčavsku.

8. Podzemí Pece – bývalé doly na kole a v kajaku

Podzemlje Pece, Slovinsko. Foto: Podzemlje Pece
Labyrinty chodeb bývalých dolů Podzemí Pece si můžete projet na kole. Foto: Podzemlje Pece

Pod horou Peca v Mežici na severu Slovinska se skrývá Podzemí Pece (slovinsky Podzemlje Pece), bývalé rudné doly, které jsou dnes otevřeny pro veřejnost. Podzemní chodby si můžete buďto projít s průvodcem, nebo si je dokonce projet na kole či kajaku. Do nitra jeskyně vás doveze hornický vláček. Cena pěší prohlídky s průvodcem je 9 €/dospělou osobu.

Podzemlje Pece, Slovinsko. Foto: Podzemlje Pece
Níže položené doly Podzemí Pece jsou dnes zaplaveny vodou a turistům jsou přístupné na kajaku. Foto: Podzemlje Pece

Pro cyklisty tu vede 5 km dlouhá cyklotrasa podzemními chodbami. Kvůli nerovnému terénu je určena pro horská kola. Cena cyklistické prohlídky je 30 €/dospělou osobu. Hlubší chodby a síně jsou dnes zatopeny vodou a vznikla v nich nádherná jezera a podzemní řeky, které si můžete projet na kajaku. Cena prohlídky na kajaku je 42 €/dospělou osobu. V ceně je svačina.

Mapa – kde které jeskyně najdete

Slovinský Kras dal jméno krasovým oblastem celého světa, objevte ho

Zajímavostí je, že oblast bohatá na jeskyně, která se ve Slovinsku oficiálně nazývá Kras, dala jméno krasovým oblastem celého světa. A tak se i náš Český kras jmenuje podle toho slovinského.

Jeskynní bohatství Slovinska je opravdu jedinečné. Tak monumentální jeskyně a takové množství najdete v Evropě málokde. Zajímavá je i krajina v okolí jeskyní, která je typická svou členitostí a závrty. Proto se slovinský Kras a jeho jeskyně rozhodně vyplatí navštívit. A proto vás také budou všude ve Slovinsku lákat do Postojny. Nebraňte se a vydejte se tam.

Už jste navštívili některé slovinské jeskyně a chcete se podělit o zkušenost? Chcete něco dodat nebo se naopak na něco zeptat? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Jiří Šimek

  Opravdu zajímavá země .

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 2. Jana

  Dobrý den, mám dotaz na
  Škocjanské jeskyně-je nutné si v létě předem rezervovat termín návštěvy ? Pokud je to třeba, lze to online a na jaké internetové adrese ?

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, vstupenky do Škocjanských jeskyní se kupují pouze na pokladně, online prodej nemají ani v této situaci. Na webu uvádějí jen to, že se kvůli opatřením (rozestupům mezi skupinami) může prodloužit čas prohlídky.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

 3. Erik Novotný

  Dobrý den. Do jeskyně Postojna - pochopíme prohlídku i když umíme jen Česky? Díky za odpověď

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, dostanete audioprůvodce v češtině :)

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.