Slovinské hory

Vysoké Alpy s ikonickou krajinou i ráje klidu v nižších horách

Slovinsko má hory na většině svého území. Na severozápadě země se zvedají Alpy, které lákají nejvíce turistů. Celé Slovinsko je ale bohaté na hory i nižší pahorkatiny a pěší turistiku si tak můžete dopřát téměř kdekoli.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

V Alpách si přijdou na své ti, kteří rádi zdolávají dlouhé a náročné treky. Užít si tu můžete i ferraty a adrenalinové zážitky na divoké vodě. Téměř v každém regionu najdete i nižší pohoří (některá vysoká jako naše Krkonoše), kde potkáte spíše místní a objevíte místa, která jsou turistům neznámá, a přesto stojí za to.

1. Julské Alpy – dlouhé treky, ferraty a divoká voda

Triglavský národní park, Julské Alpy, Slovinsko
Údolí v Triglavském národním parku, Julské Alpy

Na severozápadě Slovinska, u hranic s Rakouskem a Itálií, se táhne pás nejvyšších hor. Turisticky nejlákavější a nejnavštěvovanější jsou Julské Alpy, které pokrývá Triglavský národní park. Treky v Julských Alpách jsou krásné, ale dlouhé a poměrně náročné. Proto se na ně dobře připravte a vybavte. Pro náročnější jsou tu i ferraty. Místní řeky nabízí adrenalinové zážitky na divoké vodě. Užít si můžete rafting, kajak, kanoe, hydrospeed nebo třeba canyoning v okolí řeky.

Nejnavštěvovanějšími místy v Julských Alpách jsou jezera Bled a Bohinj a údolí řeky Soči. Bled je nejznámější slovinskou lokalitou, která nabízí luxusní dovolenou v řadě hotelů. Romantické jezero láká k procházkám a projížďkám na loďkách. O něco více horský charakter má Bohinjské jezero. Leží v hluboké ledovcové dolině, která je skvělým východiskem treků. Údolí Soči zase láká zejména milovníky vodních sportů. Řeka Soča nabízí ideální podmínky. Zároveň je v údolí mnoho východisek treků do vysokých hor.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si náš článek o Julských Alpách.

2. Kamnicko-Savinjské Alpy – menší nápor turistů, přitom stejně krásné hory

Kokrško sedlo pod Grintovcem, Kamnicko-Savinjské Alpy
Kokrško sedlo pod Grintovcem, Kamnicko-Savinjské Alpy

Méně navštěvované, ale stejně zajímavé jako Julské Alpy, jsou Kamnicko-Savinjské Alpy ležící severně od Lublaně. I v Kamnicko-Savinjských Alpách jsou treky velmi náročné a do nejvyšších poloh se doporučuje jít jen velmi zkušeným, a nebo si najmout horského vůdce. Na řadě míst potřebujete lezecké vybavení. Pro méně zdatné je ale řada příležitostí v dolinách a na trecích k horským chatám.

Nejlákavějším výletním místem je Velika Planina – vysokohorské pastviny se salašemi. V údolí Kamniške Bistrice, na Solčavsku a v Logarské dolině nebo v Jezersku najdete mnoho východisek horských túr. Pro nás Čechy je zajímavá „Češka koča“ – horská chata postavená roku 1900 českým odborem Slovinského planinského družstva.

Přemýšlíte, že se do těchto hor vydáte? Přečtěte si náš článek o Kamnicko-Savinjských Alpách.

3. Pohorje – pohoří přiléhající k Mariboru, dole víno, nahoře lesy a jezera

Pohorje je pohoří, které těsně přiléhá k druhému největšímu městu Slovinska Mariboru. Těsně nad Mariborem se zvedají vinohrady, s postupně stoupajícím terénem se pak krajina mění v les, prales a rašeliniště plná jezer. Nejvyšší hora Črni vrh měří 1543 m. Nejnavštěvovanějšími místy jsou letní i zimní středisko Rogla a lázně Zreče. Zajímavým cílem je Černé jezero a vodopády Velký a Malý Šumik.

Pohorje je protkáno značenými turistickými stezkami i cyklostezkami. V zimě se mění v jeden z největších lyžařských areálů (sjezdových i běžkařských) ve Slovinsku. Pohorje je velmi oblíbeným cílem obyvatel Mariboru. Z města se sem dostanete i městským autobusem.

4. Škofjelošská vrchovina – podhůří Alp vyhlášené krásnými výhledy

Blegoš, Škofjeloško hribovje, Slovinsko, Foto: Sašo Kočevar
Hora Blegoš (1 562 m. n. m.) je druhým nejvyšším vrcholem Škofjelošské vrchoviny. Užijete si z něj nádherné výhledy na okolní krajinu i Alpy. Foto: Sašo Kočevar

Škofjelošskou vrchovinu (slovinsky Škofjeloško hribovje) najdete za humny turisticky vyhlášeného městečka Škofja Loka. Západně od města se rozkládají hory vysoké asi jako naše Krkonoše, které jsou vyhlášené krásnými výhledy. Některé vršky pohoří jsou nezalesněné a poskytují rozhledy daleko do kraje i na Alpy. Nejvyšší vrcholy jsou Ratitovec (1 672 m. n. m.) a Blegoš (1 562 m. n. m.). Najdete tu i několik horských chat. Pohoří nabízí i delší treky. Pokud se rozhodnete zastavit ve městě Škofja Loka, měla by být Škofjelošská vrchovina vaším dalším cílem.

5. Cerkljanská vrchovina – treky, lyžování i památka z 2. světové války

Když se vydáte od Bohinjského jezera v Julských Alpách na jih, dorazíte na Cerkljanskou vrchovinu (slovinsky Cerkljansko hribovje). Střediskem je městečko Cerkno, které se v zimě mění v oblíbený lyžařský areál. Nejvyšším vrcholem je Porezen (1630 m. n. m.) – nezalesněný vrchol, na který vede mnoho značených tras. Kousek pod vrcholem stojí horská chata. Cerkljanská vrchovina nabízí i bohatou síť cyklotras.

TIP: Velmi zajímavým výletním cílem na Cerkljanské vrchovině je partyzánská nemocnice Franja – v hlubokém údolí ukrytá nemocnice slovinského odboje během druhé světové války. Dostanete se k ní od parkoviště asi desetiminutovou chůzí soutěskou potoka. Uvidíte tu malé domečky, které sloužily jako operační sály, pokoje raněných a zázemí lékařů. Otevřeno je denně od 9:00 do 18:00, vstupné 5 €. Přesná lokace: Dolenji Novaki pri Cerknem, 5282 Cerkno.

6. Geopark Idrija – přírodní rezervace nad UNESCO městem Idrija

Pahorkatina Geopark Idrija, leží u města Idrija, zapsaného na seznam UNESCO díky jeho historii těžby rtuti a výroby unikátní krajky. Součástí geoparku je přírodní rezervace Horní Idrijca (slovinsky Zgornja Idrijca). Nejzajímavějším výletním cílem je Divje jezero – krasové jezero, do kterého z hlubin vyvěrá smaragdově čistá voda. Užít si tu můžete turistické i cyklistické stezky. Najdete tu i dva lezecké terény s různě náročnými cestami. Páteří přírodní rezervace je řeka Idrijca, která láká k výletům i rybaření.

7. Nanos – přelom přímořského a vnitrozemského Slovinska

Pohoří Nanos je mohutný pás vrchů, který odděluje přímořskou a vnitrozemskou část Slovinska. Na každé straně hor je jiné klima. Na jihu se rozkládají vinice, na severu se zvedají hory dále k Alpám.

Po cestě po dálnici z Lublaně k moři uvidíte strmý výčnělek – horu Pleša, na které stojí veliký vysílač. Pleša je také nejoblíbenějším výletním cílem, odkud jsou jedinečné výhledy. Na východ od Nanosu se rozkládá vyhlášená viniční oblast Vipavská dolina. Pohoří Nanos tak nabízí značené turistické trasy, kterými můžete spojit vinařská úbočí a vrcholy s krásnými výhledy.

8. Kočevski rog – hluboké lesy, kde žijí medvědi, vlci i rysové

Pahorkatina Kočevski rog leží na jihovýchodě Slovinska. Její převážná část je pokrytá hlubokými lesy, kde žijí medvědi, vlci a rysové. Jedná se o jednu z nejméně porušených přírodních oblastí ve Slovinsku i v celé Evropě. Vrcholky sahají maximálně k 1200 m. n. m. Terén je tu členitý a budete tu potkávat typické krasové prolákliny. Kočevski rog ohraničují hluboké doliny řek Krky a Kolpy. Nejbližším městem je Kočevje.

TIP: Kočevje má velmi zajímavou historii z období druhé světové války. V lesích se tu ukrývalo rozsáhlé sídlo slovinského partyzánského odboje Baza 20. Dnes je areál dostupný jako muzeum.

Lyžování ve slovinských horách

V severním pásu Slovinska jsou hory a oblasti s dostatečně chladnými podmínkami pro skvělé lyžování. Nejvýše položená lyžařská střediska najdete v Julských Alpách, kde nejkrásnější výhledy nabízí Kanin a Vogel. Skvělé lyžování zažijete také ve skiareálu Krvavec v Kamnicko-Savinjských Alpách. A největší lyžařský areál ve Slovinsku je dokonce těsně za městem Maribor, jmenuje se Mariborsko pohorje a chlubí se mimo jiné nejdelší osvětlenou sjezdovkou v Evropě.

Více o zimních horách si přečtěte na stránce o lyžování ve Slovinsku.

Mapa – kde které pohoří najdete

Podívejte se na mapu, díky které se zorientujete, kde které pohoří leží.

Hory jsou ve Slovinsku opravdu pro každého

Závěrem se dá říct, že Slovinsko ve svých horách uspokojí téměř každého turistu. Vysoké Alpy nabízejí dostatek možností na dlouhé náročnější treky, včetně výstupu na nejvyšší horu Triglav. Alpy si ale rozhodně užijete, i když nejste tolik zdatní nebo cestujete s dětmi. V dolinách je mnoho překrásných stezek, čas se dá trávit u jezer, řek a vodopádů. Na několika místech se dostanete do vyšších poloh lanovkou (Vogel, Kanin, Velika Planina).

Pokud už máte slovinské Alpy prozkoumané, nebo vás lákají trochu méně objevená místa, vydejte se do nižších vrchovin. Krásné treky najdete i na Pohorju, Škofjelošské a Cerkljanské vrchovině nebo na Nanosu. Geopark Idrija a Kočevski rog oplývají nepoškozenými lesy, jaké najdete málokde v Evropě.

Byli jste ve slovinských horách a máte nějaké zajímavé zkušenosti? Rádi byste něco upřesnili nebo se naopak na něco zeptali? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.