Slovinská jezera

Smaragdová voda v srdci hor

Slovinsko láká k jezerům se smaragdově zářivou vodou. Nejkrásnější a také nejnavštěvovanější slovinská jezera najdete v Julských Alpách. Nejlákavějším jezerem je Bled s krásným ostrůvkem uprostřed. Neméně lákavé a pro někoho ještě romantičtější je nedaleké Bohinjské jezero obklopené strmými horami. Slovinsko má i řadu dalších jezer, která využívají k rekreaci především místní.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

1. Bled – nejkouzelnější slovinské jezero a nejluxusnější letovisko

Jezero Bled, Slovinsko
Jezero Bled je nejkrásnějším a nejoblíbenějším jezerem Slovinska

Nejnavštěvovanějším jezerem Slovinska je Bled. Voda v jezeře je velmi čistá a poměrně teplá. Oteplují ji totiž termální prameny, které do jezera pronikají. Díky tomu byl Bled už odedávna oblíbeným rekreačním cílem. Dnes kolem jezera stojí hned několik luxusních hotelů, které nabízejí i koupání v bazénech s termální vodou. U jezera najdete také kemp, u kterého leží pláž. Kolem jezera vede příjemná vycházková stezka. Po jezeře se svezte na loďce na ostrůvek a vydejte se za výhledy na Bledský hrad.

Pokud toto jezero na své cestě nechcete vynechat, přečtěte si více v našem článku o Bledu.

2. Bohinjské jezero – ledovcové jezero obklopené krásnými horami

Bohinjské jezero, Julské Alpy, Slovinsko
Na klidnější atmosféru láká Bohinjské jezero, Zdroj: Boštjan Odar, Bohinj

Kousek od Bledu leží v hlubokém ledovcovém údolí Bohinjské jezero. Pokud máte rádi přírodu a klid, bude se vám tu rozhodně líbit. Okolí jezera je oproti Bledu klidnější a podstatně méně zastavěné. Hotely stojí dále od jezera a jen u jeho východního konce. Voda se tu zdá být ještě průzračnější než v Bledu. Kolem Bohinjského jezera vede krásná přírodní pěšina. Na druhý konec se můžete svézt i výletní lodí. Nádherně čistá voda vás bude lákat ke koupání, tak si nezapomeňte plavky.

Bohinjské jezero je ideální základnou pro aktivní dovolenou v Julských Alpách. Přečtěte si o něm více v našem samostatném článku o Bohinjském jezeře.

3. Jasna – pohádkové jezero u Kranjské Gory

Jezero Jasna, Kranjska Gora, Slovinsko
U Kranjské Gory se nachází překrásné umělé jezero Jasna. Foto: Tomo Jeseničnik

Jezero Jasna leží u městečka Kranjska Gora, směrem na sedlo Vršič. Jedná se o dvě propojená umělá jezera na místních řekách. Nabízí se tu krásné scenérie s blankytnou vodou a kulisou hor. Vyfotografovat se můžete u sochy kamzíka. Voda v jezeře je poměrně studená, koupou se tu proto jen otužilci. Rozhodně se tu ale zastavte na piknik nebo aspoň svačinu.

4. Sedm Triglavských jezer – jedna z nejkrásnějších dolin Slovinska

Dolina Triglavských jezer, Julské Alpy, Slovinsko
Překrásná dolina Triglavských jezer, zdroj: Jure Oblak, Bohinj

Hned sedm jezer v jednom dni můžete vidět v Dolině Triglavských jezer v Julských Alpách. Jezera leží vysoko v horách, musíte se tedy vydat na poměrně dlouhý trek od Bohinjského jezera. Až překonáte převýšení od Bohinje, čeká vás už příjemný výlet údolím jezer s krásnými pohledy. Myslete na dobré vybavení – boty a bundy, počasí v horách se rychle mění. Koupat se v jezerech nesmí.

5. Krnské jezero – největší slovinské vysokohorské jezero

Největším slovinským vysokohorským jezerem je Krnské jezero, které leží 1390 m. n. m. Dostanete se k němu strmou, ale nenáročnou cestou od parkoviště v údolí Lepena. Poblíž jezera stojí horská chata Koča na Krnskem jezeru. Od Krnského jezera jsou východiska tras na vrcholy hor, nejvyšší je Krn (2244 m. n. m.). Koupání v jezeře je přísně zakázáno.

6. Kriška jezera – plesa vysoko v horách

Nad údolím Trenta u chaty Pogačnikov dom na Kriških podih (2050 m. n. m.) najdete Kriška jezera – tři vysokohorská plesa. Cesta z údolí je strmá a zdlouhavá, proto ji doporučujeme jen těm zdatnějším. Technicky je ale cesta poměrně nenáročná. Jezera jsou už opravdu vysokohorského charakteru, obklopena kosodřevinou a suťovišti, místy sněhem. Na túru se pořádně vybavte, počasí se tu rychle mění.

7. Planšarské jezero – romantický výletní cíl ve tvaru srdce

Planšarsko jezero, Jezersko, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Planšarské jezero je jedním z nejoblíbenějších míst na vycházky v Jezersku. Foto: Jošt Gantar

V Kamnicko-Savinjských Alpách, v obci Jezersko leží Planšarské jezero. Jezero je oblíbeným výletním cílem místních i turistů. Typické je svým tvarem srdce. Leží v krásném údolí pod hradbou vysokých hor, jeho okolí láká k procházkám. Cestou dále kolem jezera dojedete k výchozímu parkovišti na Českou chatu (Češka koča).

Planšarské jezero leží v nádherných Kamnicko-Savinjských Alpách. Pokud hledáte méně navštěvovaná místa, určitě vás tato lokalita nadchne. Přečtěte si více v našem článku o obci Jezersko.

8. Černé jezero – rašelinové jezero v horách nad Mariborem

Črno jezero, Pohorje, Slovinsko
Černé jezero v pohoří Pohorje je oblíbeným výletním cílem Mariborčanů

V pohoří Pohorje u Mariboru najdete v krajině močálů a rašelinišť Černé jezero (slovinsky Črno jezero). Dojdete k němu pohodlnou procházkou od parkoviště u Domu na Osankarici. Cesta trvá 20 minut. Vyplatí se prochodit i okolí, které je vyhlášené krásnými lesy a rašeliništi.

9. Ptujské jezero – přehrada lákající k vodním aktivitám

U města Ptuj leží Ptujské jezero, přehrada na řece Drávě. Na jezeře najdete jediné slovinské přístaviště mimo mořské pobřeží. Po jezeře se můžete projet turistickou lodí a užít si výhled na Ptuj. Jezero je vhodné na vodní aktivity – vodní lyžování, kajak, kanoe, plachtění, šlapadla apod. Kolem jezera vede cyklostezka.

Ptujské jezero neoddělitelně patří ke starobylému městečku Ptuj. Více o této lokalitě si přečtěte v našem samostatném článku o Ptuji.

10. Bukovnické jezero – výletní cíl v kraji termálních lázní

V kraji Prekmurje, poblíž Moravských Toplic, leží Bukovnické jezero (slovinsky Bukovniško jezero). Jezero je obklopené bukovými lesy, kolem něj vede nenáročná naučná stezka. Na pahorku u jezera stojí Kaple sv. Víta se studánkou. Bukovnické jezero je vhodným výletním cílem z lázní Moravske Toplice. Více o lázních se dozvíte v našem samostatném článku o Moravských Toplicích.

11. Cerknické jezero – přírodní úkaz, který pravidelně mizí a znovu se objevuje

Cerkniško jezero, Slovinsko
Cerknické jezero se každý rok ztrácí do podzemí a znovu naplňuje

Přírodní zajímavostí je krasové Cerknické jezero (slovinsky Cerkniško jezero). Jezero každý rok vysychá a další rok se znovu naplní. Voda mizí do krasového podzemí a na jaře se jezero znovu naplní a pokryje plochu 20 km2. Jezero s okolím je přírodní rezervací, kde žije velké množství nejrůznějších druhů ptáků, motýlů, obojživelníků a dalších živočichů.

Mapa – kde které jezero najdete

Prohlédněte si mapu a zorientujte se, kam se vydat za kterým jezerem.

Pobyt u slovinských jezer vám obohatí dovolenou

Slovinská jezera jsou jedinečná. Velmi bohaté na vodní plochy jsou Julské Alpy. Pokud tedy zamíříte tam, rozhodně je neminete. Doporučujeme nevynechat Bled a Bohinjské jezero. Pro ty z vás, kteří míří do Alp za treky, jsou vynikajícím cílem Triglavská jezera, Krnské jezero nebo Kriška jezera.

Vyplatí se navštívit i vodní plochy v dalších částech Slovinska. Pokud tedy budete někde poblíž, vytyčte si jako výletní cíl některé z těchto jezer.

Znáte už některá slovinská jezera a chcete se podělit o zážitky? Nebo vám tu některé chybí? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.