Slovinská dálniční známka

Slovinská dálniční známka

Slovinská dálniční známka se vydává již pouze v elektronické podobě. Klasické nalepovací známky Slovinsko od roku 2022 zrušilo.

Oficiální web slovinského ředitelství dálnic: odkaz zde.

Všechny slovinské dálnice jsou od samotných hranic zpoplatněny. Jedinou výjimkou je kratičký úsek mezi Izolou a Koperem u moře, neboť mezi těmito městy není jiné vhodné spojení. Je proto potřeba dálniční známku koupit nejpozději na vjezdu do Slovinska. Dálničních hraničních přechodech jsou zřízena prodejní místa známek.

Na přechodu Šentilj je toto místo v prostorách bývalé celnice, při průjezdu tunelem Karavanky lze známku koupit ještě na rakouské straně, těsně před tunelem nebo případně u první čerpací stanice ve Slovinsku (úsek od ústí tunelu k první čerpací stanici je sice oficiálně zpoplatněn, nicméně právě zde kontrola nebývá z důvodu chybějícího odstavného místa).

Za jízdu po slovinské dálnici bez platné známky hrozí pokuta od 300 do 800 € a kontroly bývají časté a za hraničními přechody i pravidelné.

Slovinská dálniční známka – cena

Slovinské dálnice jsou zpoplatněny v několika cenových kategoriích. Do první cenové kategorie (1) spadají motorky a jednostopá vozidla obecně. Druhá kategorie 2A jsou všechna osobní vozidla a obytná vozidla (karavany) včetně vleků a poslední kategorie 2B jsou vozidla s výškou nad 1,3 m (obecně většina tzv. dodávek). Všechny vozidla, kterých se právě poslední kategorie týká, jsou uvedena v seznamu na webu slovinského ředitelství dálnic.

Známky jsou vydávány jako sedmidenní, měsíční a roční. S výjimkou motocyklů, pro které jsou vydávány sedmidenní, půlroční a roční dálniční známky. Pro větší přehlednost uvádíme ceny slovinských dálničních známek níže. Od 15. 6. 2023 dochází k navýšení cen:

 • Kategorie 1: motocykly a jednostopá vozidla
  • 7 denní: 8 €
  • půlroční: 32 €
  • roční: 58,70 €
 • Kategorie 2A: osobní vozidla, karavany a obytné vozy včetně vleku
  • 7 denní: 16 €
  • měsíční: 32 €
  • roční: 117,50 €
 • Kategorie 2B:  dodávky s výškou nad 1,30 m
  • 7 denní: 32 €
  • měsíční: 64,10 €
  • roční: 235 €

Kde koupit slovinskou dálniční známku

Slovinska dálniční známka se dá od února 2022 koupit pohodlně online na webu slovinského ředitelství dálnic. kromě toho zůstaly i možnosti koupit si známku na původních předprodejních místech, např. na čerpacích stanicích, v trafikách nebo na poštách.

Oficiální web je jediným místem na internetu, kde se dá známka koupit, a to za standardní cenu. je proto zbytečné využívat služeb dalších online překupníků a zprostředkovatelů koupě.

Současně je Slovinská známka vázána na registrační značku vozidla, je tedy nepřenosná.

Platnost dálniční známky Slovinsko

Základní slovinská dálniční známka má sedmidenní platnost. To znamená že platí přesně sedm sní včetně dne, který je na známce označen (kdy byla zakoupena).

Příklad: Pokud přijíždíte do Slovinska např. 1. července a zakoupíte dálniční známku, skončí její platnost 7. července ve 23:59. Ideální proto je využít i první den po zakoupení známky.

Měsíční známka má platnost ode dne nákupu do dne v měsíci následujícím, který má stejné číselné označení. V případě, že takový číselně označený den v následujícím měsíci není, platí známka do poslední dne v tomto měsíci. Stejný princip platí i u půlroční známka, která je určena pro motorky.

Příklad: Pokud přijíždíte so Slovinska 3. července a kupujete měsíční známku, bude platit do 3. srpna 23.59 hodin. Když měsíční známku koupíte např. 31. srpna, skončí její platnost 30. září.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.