Slovinská dálniční známka

Slovinská dálniční známka se vydává zatím pouze v papírové podobě. Od roku 2022 má být nicméně spuštěn projekt elektronických dálničních známek i ve Slovinsku a odpadnou tak starosti se sháněním, vylepováním i odstraňováním.

Všechny slovinské dálnice jsou od samotných hranic zpoplatněny. Jedinou výjimkou je kratičký úsek mezi Izolou a Koperem u moře, neboť mezi těmito městy není jiné vhodné spojení. Je proto potřeba dálniční známku koupit nejpozději na vjezdu do Slovinska. Dálničních hraničních přechodech jsou zřízena prodejní místa známek.

Na přechodu Šentilj je toto místo v prostorách bývalé celnice, při průjezdu tunelem Karavanky lze známku koupit ještě na rakouské straně, těsně před tunelem nebo případně u první čerpací stanice ve Slovinsku (úsek od ústí tunelu k první čerpací stanici je sice oficiálně zpoplatněn, nicméně právě zde kontrola nebývá z důvodu chybějícího odstavného místa).

Za jízdu po slovinské dálnici bez platné známky hrozí pokuta od 300 do 800 € a kontroly bývají časté a za hraničními přechody i pravidelné.

Slovinská dálniční známka – cena

Slovinské dálnice jsou zpoplatněny v několika cenových kategoriích. Do první cenové kategorie (1) spadají motorky a jednostopá vozidla obecně. Druhá kategorie 2A jsou všechna osobní vozidla a obytná vozidla (karavany) včetně vleků a poslední kategorie 2B jsou vozidla s výškou nad 1,3 m (obecně většina tzv. dodávek). Všechny vozidla, kterých se právě poslední kategorie týká, jsou uvedena v seznamu na webu slovinského ředitelství dálnic.

Známky jsou vydávány jako sedmidenní, měsíční a roční. S výjimkou motocyklů, pro které jsou vydávány sedmidenní, půlroční a roční dálniční známky. Pro větší přehlednost uvádíme ceny slovinských dálničních známek níže:

 • Kategorie 1: motocykly a jednostopá vozidla
  • 7 denní: 7,50 €
  • půlroční: 30 €
  • roční: 55 €
 • Kategorie 2A: osobní vozidla, karavany a obytné vozy včetně vleku
  • 7 denní: 15 €
  • měsíční: 30 €
  • roční: 110 €
 • Kategorie 2B:  dodávky s výškou nad 1,30 m
  • 7 denní: 30 €
  • měsíční: 60 €
  • roční: 220 €

Kde koupit slovinskou dálniční známku

Když vyrážíte na dovolenou není bezpodmínečně nutné již známku mít. Je ale dobré nenechávat zakoupit ji nejpozději na hranicích, pokud vstupujete do Slovinska po dálnici.

V Česku a po cestě

V České republice se dá slovinská dálniční známka koupit na pobočkách ÚAMK v Praze, Brně a v Hradci Králové. Týdenní známka pro auto vás zde vyjde na 450 Kč, měsíční na 900 Kč. Ceny jsou tak vyšší než kdybyste ji koupili až na cestě nebo ve Slovinsku. Aktuální ceny a otevírací dobu jednotlivých poboček ÚAMK zjistíte přímo na oficiální webové stránce ÚAMK.

Dálniční známku lze pořídit také po cestě. V České republice jsou standardními prodejními místy například čerpací stanice MOL v Mikulově či ONO v Dolním Dvořišti. Dálniční známka se dá koupit také v Rakousku, platí že čím blíže Slovinským hranicím, tím je jistější, že ji pořídíte a za nižší cenu.

Ve Slovinsku

Dálniční známku můžete koupit také přímo při vstupu do Slovinska. Prodejní místo se nachází na hraničním přechodu Šentilj v prostorách bývalé celnice a známka se dá koupit přímo z auta. Při příjezdu do Slovinska tunelem Karavanky se dá známka koupit ještě na rakouské straně před tunelem anebo můžete zastavit na první čerpací stanici ve Slovinsku a koupit známku tam. V principu je již úsek těsně za tunelem zpoplatněn, nicméně vzhledem k absenci místa, kde známku koupit i prostoru, kde její zakoupení kontrolovat je projetí úseku k první čerpací stanici bez známky tolerováno.

Jinde ve Slovinsku se dálniční známky prodávají na téměř všech čerpacích stanicích, poštách a také ve většině trafik.

Platnost dálniční známky Slovinsko

Základní slovinská dálniční známka má sedmidenní platnost. To znamená že platí přesně sedm sní včetně dne, který je na známce označen (kdy byla zakoupena).

Příklad: Pokud přijíždíte do Slovinska např. 1. července a zakoupíte dálniční známku, skončí její platnost 7. července ve 23:59. Ideální proto je využít i první den po zakoupení známky.

Měsíční známka má platnost ode dne nákupu do dne v měsíci následujícím, který má stejné číselné označení. V případě, že takový číselně označený den v následujícím měsíci není, platí známka do poslední dne v tomto měsíci. Stejný princip platí i u půlroční známka, která je určena pro motorky.

Příklad: Pokud přijíždíte so Slovinska 3. července a kupujete měsíční známku, bude platit do 3. srpna 23.59 hodin. Když měsíční známku koupíte např. 31. srpna, skončí její platnost 30. září.

Kam nalepit slovinskou dálniční známku

Na rozdíl od české dálniční známky, která se vylepovala na pravou spodní stranu čelního skla (u spolujezdce), se slovinská známka vylepuje přesně na opačnou stranu čelního skla .

Podle návodu, který je uveden na zadní straně dálniční známky, existují dvě místa, kam lze známku umístit. První možnost je vylepit známku přímo do levého horního rohu (z pohledu řidiče). Druhou možností je vylepit známku doprostřed, pod čelní zrcátko. Tuto variantu volí i většina Slovinců.

Ubytování ve Slovinsku

86 autentických ubytování se zážitkem
Věnujeme čas vaší rezervaci
Neúčtujeme si nic navíc
Zobrazit ubytování

Komentáře

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.