Škofja Loka

Středověké městečko barevných fasád

Škofja Loka je jedním z nejpůsobivějších měst Slovinska. Kouzlo jedinečnosti a autenticity mu dodává nejen silné historické jádro a architektonické a kulturní dědictví, ale i jeho poloha mimo hlavní turistické trasy. Město je opředeno různými pověstmi a pohádkovými příběhy, které se tu tradují po generace. Ideální výlet z Lublaně nebo Bledu.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Škofja Loka, v překladu Biskupská louka, je jedno z nejstarších slovinských měst. Leží na soutoku dvou ramen řeky Sory – Poljanské a Selšské, asi 20 km západně od hlavního města Lublaně. Od svého založení v roce 973 si město prošlo několika ničivými událostmi – od požárů, zemětřesení až po války. Za současnou podobu Škofja Loka vděčí biskupu Filipovi, který ji na počátku 16. století nechal obnovit.

Původně se jednalo o osadu obehnanou hradbami s celkem pěti vstupními branami. Část těchto hradeb se i přes divokou historii a události ve městě podařilo dochovat až dodnes. Škofja Loka je dnes cílem turistů, kteří si chtějí vychutnat trochu klidu při svých cestovatelských toulkách napříč rušnými destinacemi. Město je ideálním výletním bodem z 20 km vzdálené Lublaně nebo 37 km vzdáleného Bledu.

1. Městský hrad – dominanta města a významné muzeum

Škofjeloški grad, Škofja Loka, Slovinsko. Foto: Sašo Kočevar
Dominantou Škofje Loky je zámek Škofjeloški grad tyčící se nad městem. Foto: Sašo Kočevar

Městský hrad neboli Loški Grad se tyčí na kopci nad městem. Původní hrad postavený v roce 1202 byl téměř celý zničen zemětřesením v 16. století. Biskup Filip II. poté nařídil jeho znovuvybudování.

V současnosti se uvnitř hradu nachází významné muzeum s archeologickými, kulturními a přírodními sbírkami a především s jednou z nejvýznamnějších etnografických sbírek ve Slovinsku. Expozice se věnují také výrobě perníku nebo místním řemeslům jako např. kloboučnictví.

V zahradních prostorách si návštěvníci mohou prohlédnout statek a skanzen Škoparjeva hiša z 16. století, které představuje život místních drobných farmářů od 16. do 19. století.

2. Mestni trg – náměstí s barevnými domy

Mestni trg, Škofja Loka, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Náměstí Mestni trg je nejmalebnějším místem Škofje Loky. Foto: Jošt Gantar

Mestni trg tvoří spolu s náměstím Spodnji trg historické centrum středověkého města. Náměstí Mestni trg je poseto renesančními a barokními měšťanskými domy s barevnými fasádami, díky čemuž se mu přezdívá Malovaná louka.

Na náměstí najdete Centrum lidových a uměleckých řemesel, kde si můžete prohlédnout lokální produkty nebo se zúčastnit některé z akcí, které centrum pořádá – jarmarky či tvůrčí dílny pro děti.

Dominantou náměstí je morový sloup postavený v barokním stylu a kašna s erbem. Stojí tu i budova bývalé radnice s fasádou s barokními freskami. Zastavit se můžete ve známé kavárně Lipa nebo se občerstvit v jednom z nejstarších domů Gostišče Homan nedaleko informačního centra.

Náměstí Spodnji trg je o poznání rušnějším, protože tudy prochází frekventovaná silnice. Najdete tu několik obchodů a restaurací a oblíbenou vinotéku Lontrg. Zajímavostí je biskupská sýpka, kde sídlí umělecká galerie se surrealistickými malbami od France Miheliče.

3. Kamenný most – jedna z nejstarších památek Škofje Loky

Škofja Loka, Slovinsko. Foto: Jaka Arbutina
Kamniti most v Škofje Loce je nejstarším dochovaným mostem ve Slovinsku. Foto: Jaka Arbutina

Kamniti most, kterému se říká také Kapucínský most, spojuje břehy říčky Selška Sora a je jedním z nejstarších svého druhu v Evropě a nejstarší dochovaný most ve Slovinsku.

Ve 14. století nechal most postavit biskup Leopold. Ten se později na mostě dočkal i smrti, když se rozhněval kvůli požadavku, aby zaplatil mýto za přejezd přes most a spolu se splašeným koněm se zřítil do řeky. Uprostřed mostu stojí na podstavci s erbem města socha Jana z Nepomuku. Ke konci 19. století prošel most renovací a byl doplněn železným zábradlím.

4. Kapucínský klášter – knihovna se středověkými rukopisy

Barokní klášter stojící na Kapucínském náměstí (Kapucinski trg) hned vedle Kostela sv. Anny byl postaven v roce 1709. V současnosti je významný především svojí proslulou klášterní knihovnou, která ukrývá skutečné klenoty.

Nejznámějším dílem je dramatický text pašijových her – Škofjeloški pasijon –od kapucínského mnicha Romualda Marušiče – jediný dochovaný barokní scénář těchto her v Evropě. Hry byly v roce 1999 znovu obnoveny a od té doby je pravidelně můžete zhlédnout v ulicích města o velikonočních svátcích.

5. Cankarjev trg – náměstí s kostelem sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba, Škofja Loka, Slovinsko. Foto: Jaka Arbutina
Pozdně gotický kostel sv. Jakuba ve městečku Škofja Loka. Foto: Jaka Arbutina

Náměstí Cankarjev trg vévodí kostel sv. Jakuba z 13. století. Ten možná na první pohled nevypadá nijak unikátně, ale vnitřní prostory, které jsou dílem architekta Jože Plečnika, jednoznačně stojí za návštěvu.

Pozornost upoutává oltář z černého mramoru, velký lustr i neobvyklé lampy. Jože Plečnik je zajímavý pro nás Čechy také tím, že nese významný podíl i na současné podobě Pražského hradu.

6. Škofja Loka Puštal – procházka po kouzelném předměstí

Na pravém břehu řeky Poljanska Sora se rozprostírá část Škofje Loky Puštal – jedna z architektonicky nejstarších lokalit v celém Slovinsku. Přes řeku vede dřevěný most – Hudičeva brv spojující Puštal s městem. Do části Puštal vede tematická stezka.

Kromě roztomilých domů a kapliček se tu za řekou nachází i 500 let starý selský barokní dům Nacetova domačija. Dům byl naposledy renovován v roce 1755 a jedná se tak o nejlépe dochovanou venkovskou stavbu ve městě. Po předchozí rezervaci je možné si dům a jeho vybavení prohlédnout. Rezervujte na adrese: natalija.polenec@gmail.com.

Další zajímavostí je Puštalski grad z roku 1220, který byl postaven v renesančním stylu. V současnosti zde sídlí hudební škola. Křížovou cestou dorazíte na kopec Hribec ke kostelu svatého Kříže, odkud se můžete kochat krásným výhledem na celé město a jeho malebné okolí.

Škofjeloški pasijon – působivé velikonoční drama s 900 herci

Škofjeloški pasijon, Škofja Loka, Slovinsko. Foto: Jure Nastran
Na Velikonoce se v Škofje Loce odehrávají působivé velikonoční hry Škofjeloški pasijon. Foto: Jure Nastran

Škofjeloški pasijon je soubor tradičních dramatických představení v ulicích města. Jedná se o dramatické ztvárnění biblických příběhů a probíhá zpravidla v postním a velikonočním čase. Jednou za několik let se ve Škofje Loce koná velké představení v podobě procesí a pohyblivých jevišť, na koních a vozech. Účinkuje více než 900 herců. Každoročně se pak odehrává pasijon v menším měřítku s různými představeními v ulicích města. Vše v historických kostýmech v původním škofjelošském nářečí.

Mapa Škofje Loky – co byste neměli vynechat

Podívejte se na mapu, kde najdete nejvýznamnější památky Škofje Loky.

Tipy na výlety – nejzajímavější místa v okolí Škofje Loky

Blegoš, Škofjeloško hribovje, Slovinsko. Foto: Sašo Kočevar
Nedaleko Škofje Loky leží podhůří Alp Škofjeloško hribovje. Pohled z hory Blegoš. Foto: Sašo Kočevar
  • Škofjelošská vrchovina – Škofjeloško hribovje, nejbližší pohoří nacházející se v podhůří Alp s nejvyššími horami Ratitovec (1 672 m. n. m.) a Blegoš (1 562 m. n. m.) nabízí skvělé treky s ještě lepšími výhledy
  • Kostel Crngrob – pozdně goticko-barokní poutní kostel s unikátním pozlaceným oltářem se nachází 4 km severně od města
  • Jeskyně Lubnik – jeskyně s archeologickými nálezy i výskytem zajímavé zvěře se nachází západně od Škofje Loky v obci Gabrovo
  • Kranj – staré město s dochovaným opevněním a zároveň čtvrté největší město ve Slovinsku, ideální základna pro horské i pěší túry
  • Železniki – malé město severozápadně od Škofje Loky, které je známé díky zpracování železné rudy, čemuž se věnuje i místní muzeum
  • Sveti Tomaž – malá vesnička s malebným farním kostelem na kopci, který byl postaven v 18. století, jedno z nejfotografovanějších míst Slovinska
  • Križna Gora – kopec s kostelem sv. Kříže leží blízko města a jedná se o oblíbený cíl mezi cyklisty i pěšími turisty díky krásným výhledům na vrcholky Alp i přírodní rezervaci Sorško polje. Ve vesnici se nachází i vyhlášená restaurace Gostilna pri Boštjanu.

Byli jste již v tomto kouzelném středověkém městečku a rádi byste s námi sdíleli svou vlastní zkušenost a dojmy z tohoto místa? Nebo se do této destinace teprve chystáte a nenašli jste tu všechny odpovědi na to, co vás zajímá? Podělte se s námi do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.