Skialpinismus ve Slovinsku

Vysokohorské trasy pro zkušené i první noční jízda pro začátečníky

Skialpinimus má ve Slovinsku silně zapuštěné kořeny. Najdeme tu fantastické trasy pro rekreační skialpinisty i opravdové profíky, ale v horských střediscích také spoustu outdoorových agentur, které nám zapůjčí výbavu i služby zkušených průvodců. Pojďme se podívat na oblasti ve Slovinsku, které jsou skialpinismu všech úrovní zaslíbené.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Základní výbava pro skialpinismus: Lehké lyže s variabilním vázáním, stoupací „tulení“ pásy, pohodlné odlehčené přezkáče se širokým rozsahem pohybu, teleskopické hůlky, případně přilba na sjezdy.

Skialpinismus v poslední době přestává být výsadou pouze těch zdatnějších a adrenalinu chtivějších. Nebudete proto „out“, když s sebou hned nepřibalíte mačky a nepotáhnete lavinový batoh a vysílačku. Skialpinismus ve Slovinsku nabízí i méně náročné, bezpečné terény, kam se můžete vydat i jako začátečníci nebo s celou rodinou. Slovinsko nabízí možnosti pro každého, samozřejmě i pro ty náročné. Podívejte se na 3 tipy na nejlepší skialpinistické lokality ve Slovinsku.

1. Krvavec – základy s instruktorem a první noční skialp

Krvavec, Slovinsko. Foto: Iztok Medja, RTC Krvavec. d.d.
Oblíbený skiareál Krvavec a jeho okolí nabízí vhodné trasy i pro začátečníky. Foto: Iztok Medja, RTC Krvavec d.d.

Oblíbený a každoročně cenami ověnčený skiareál Krvavec leží nedaleko od měst Kranj a Lublaň. I proto bývá také jedním z nejvytíženějších – především v sobotu a neděli, kdy sem jezdí „víkenďáci“ z hlavního města. Středisko leží mezi vrcholy Zvoh (1971 m. n. m.), Krvavec (1853 m) a Kržišče (1655 m).

Sedla mezi vrcholy lákají milovníky sjezdového lyžování, ale i poměrně rozlehlé neupravované plochy v okolí sjezdovek také vyznavače freeridu nebo právě skialpinismu. Skiareál je vhodný pro úplné začátečníky, tedy ty, kteří na skialpech ještě nikdy nestáli a chtějí si základy tohoto sportu osvojit s instruktorem. Proč nezvolit právě oblast Kamnicko-Savinjských Alp, rodnou „hroudu“ (nebo spíše skálu) nejslavnějšího slovinského skialpinisty Dava Karničara?

Davo Karničar (1962–2019) byl jedním z nejslavnějších světových skialpinistů a naprostá ikona skialpinismu ve Slovinsku. Jak řekl v jednom z rozhovorů, už v kolébce měl na nohou elanky. Na proslulých slovinských lyžích sjel jako první na světe ze sedmi nejvyšších hor všech kontinentů světa. Jako prvnímu na světě se mu také podařilo sjet na lyžích Mount Everest v kuse, bez slaňování. Zemřel tragicky v září 2019 po pádu stromu při práci ve svém lese. Rodina Karničarů je mimo jiné dlouholetým správcem České chaty nad Jezerskem a bratr Drejc provozuje prastarou usedlost s ubytováním Šenkova domačija v Jezersku.

Značená trasa SPEEDUP

Krvavec, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Skiareál Krvavec nabízí i značenou trasu, kde nepotřebujete žádné speciální vybavení. Foto: Jošt Gantar

Ve skiareálu najdete značenou skialpovou trasu s názvem SPEEDUP. Nemusíte se tak bát, že sejdete z cesty a nikdo vás už nikdy nenajde. Nebudete potřebovat žádné speciální vybavení jako lavinový batoh nebo mačky. Nepotřebujete ani fyzičku šlachovitých „lyžníků“, kteří odsud spěchají na oblíbené a náročné trasy ze Zvohu sedlem na Vrh Korena a okružními cestami kolem Planiny Koren na Kržišče a zpět.

Tip: Po trase SPEEDUP si můžete chodit kdykoli v otevíracích hodinách střediska buď sami, nebo s průvodcem, nebo za cenu 15 eur v rámci pravidelných setkání skialpinistů. Ta se zde v sezóně konají každý pátek od pěti hodin, tedy za šera či za tmy. Začátečníci si mohou i na tato setkání předem zamluvit instruktora a přiučit se něco o specifikách lyžování za tmy. Dozví se třeba více o použití a výběru čelovky a dalšího vhodného vybavení, ale také si popovídají se zkušenějšími při přestávce s občerstvením u hotelu Krvavec.

2. Pokljuka – Na dohled od Triglavu pro mírně i více pokročilé

Pokljuka, Slovinsko. Foto: Aleš Zdešar
Pokljuka není pouze rájem biatlonistů, na své si přijdou i milovníci skialpinismu. Foto: Aleš Zdešar

Pokljuka je středisko, které našinec zná spíše jako místo konání biatlonových závodů. Dlouhé kilometry běžkařských tras zde čekají i na nadšence z řad rekreačních běžkařů, ale ani skialpinisté nepřijdou zkrátka. A to včetně začátečníků, kteří si třeba chtějí zpestřit běžkařskou dovolenou jiným sportem.

Trasa na Viševnik

Údolí přiléhá malý skiareál se dvěma vleky, na nějž navazuje masiv vyšších hor s dvoutisícovkami Viševnik, Mali a Veliki Draški Vrh a dalšími. Právě první ze jmenovaných je oblíbeným cílem skialpinistů. Na trasu se můžeme vydat přímo z parkoviště v Pokljuce směrem k lyžařským vlekům, kde nás možná trošku vyděsí cedule o zákazu pohybu po skiareálu na tuleních pásech.

Nemusíme se ale bát, na samotný vrchol se dá jít i mimo sjezdovky. Vybrat si můžeme buď klasickou „letní“ trasu, která ale bývá v zimě poněkud frekventovaná a tedy rozšlapaná – chodí tudy pěší turisté a horalé na sněžnicích.

Pokud bude ale sníh udusaný, je to dobrá volba pro začátečníky. Ti, kteří chtějí zažít opravdový skialp, mohou zvolit druhou cestu s ukazatelem na Vodnikov dom a Triglav. Netřeba se jich děsit, jde jen o směr cesty.

Zhruba po půldruhém kilometru na nás čeká křižovatka. Můžeme jít buď rovně, nebo doleva na salaš Konjščica (která ale bývá v zimě zavřená), nebo doprava. A právě tudy se dostaneme pěkně po hřebeni a traverzem pod vrch Hrustnik a odtud doleva, severovýchodním směrem přes sedlo na Viševnik.

Tady nastává nejhezčí část cesty – bezlesé pásmo s výhledy na Julské Alpy. Cestu zde skialpinisté opět sdílí s chodci, jde totiž o napojení na tradiční výstupovou cestu od horní stanice vleku. Příliš mnoho lidí zde už ale nepotkáte.

Pokljuka, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Skialpinismus v okolí Pokljuky nabízí nádherné výhledy na Julské Alpy. Foto: Jošt Gantar

Sjezd z Viševniku

Komu už výlet stačil a těší se jen na sjezd, může to po vydatném pokochání otočit přímo zde. Začátečníci zvolí sjezd stejnou trasou zpět do sedla Plesišče a podél „klasické“ trasy k horní stanici vleku a pak pěkně po sjezdovce k parkovišti.

Pokročilí si pak možná raději vyberou sjezd širokou roklí na severovýchodní straně výstupové cesty. Pokud je hodně sněhu, naskýtá se zde možnost se pořádně „vyřádit“ jízdou v prašanu mezi řídkým lesním porostem. Zbytek sjezdu pak opět absolvujeme po sjezdovce.

Tip: Zkušenější se z vrcholu Viševnjiku mohou vydat přes sedlo Srenjski preval na necelý kilometr vzdálený Mali Draški vrh. Odtud se otevírá krásný výhled na údolí Krma, o kterém budeme ještě mluvit. Zde si lze i „pochodit“ traverz na Veliki Draški vrh a naplánovat výlet jako celodenní.

3. Na Triglav přes Kredarici – slovinská klasika pro zkušenější

Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Matevž Lenarčič
Oblíbená skialpinistická túra na vrchol Triglav vede přes Kredarici. Foto: Matevž Lenarčič

Pokud chcete zažít „Julky“ bez lidí a pohlédnout do jejich divoké tváře, navštivte je právě v zimě. Ano, říká se, že každý správný Slovinec by měl aspoň jednou v životě vylézt na Triglav – bývá tu tedy poměrně plno. Ony letní hordy turistů zde ale v zimě nepotkáte.

Trasa z údolí Krma

V lyžařské sezóně se na nejvyšší horu Slovinska stoupá z údolí Krma. To bývá i v zimě dobře dostupné autem (až na parkoviště, vzdálené asi 2 km od chaty Kovinarska Koča). Pokud ale nemáte 4×4, určitě raději přihoďte do kufru sněhové řetězy.

Z údolí vystoupáte po široké trase na Mala Polje – odtud vede nejoblíbenější zimní cesta kolem Vrhu Snežne konte a na chatu Triglavski dom na Kredarici. Ta je otevřena celoročně a je častým cílem těch, jež nemají chuť, ambice nebo odvahu lézt dál. Dá se tu poobědvat i lacino přespat. Pokud už dál jít nechcete, určitě nezapomeňte alespoň vstát brzy na východ slunce a pak si užijte velkolepý sjezd údolím zpět k autu.

Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Skialpinistické sjezdy v Julských Alpách nabízí skvělý zážitek a působivé panoramatické výhledy. Foto: Jošt Gantar

Výstup na Triglav

Na samotný vrchol Triglavu to ve sněhu jen v pohorkách není ideální volba, proto na cestě potkáme většinou jen skialpinisty a chodce na sněžnicích s holemi.

I když někteří považují Triglav za „choďák“, může nás tato hora překvapit a v zimě to platí dvojnásob. Určitě se tedy připravte na to, že lyže budete často sundávat a upínat na batoh, abyste mohli jít bezpečně za pomoci holí.

Možností je i nechat lyže na chatě a něco přes kilometr dlouhou trasu zdolat jen s holemi a případně mačkami. Připravte se na minimálně půldruhé hodiny trvající výšlap a také na to, že notná část cesty je jištěna lanem. Budou se na ní tak hodit nejen skialpinistické či obecně vysokohorské zkušenosti, ale pro klid klidně i úvaz s karabinou.

Za pěkného počasí vám ale bude odměnou panoramatický výhled na zasněžené panenské svahy a také ojedinělý pocit, že si můžete vrchol Triglavu užít sami, bez davu lidí.

Tip: Z údolí Krma můžeme také vystoupat za zhruba 4 hodiny na Velo Polje a Vodnikovu chatu. Zde můžeme využít takzvaného winterraumu, tedy místnosti, kde se dá v zimě přenocovat. Ráno nebo (pokud jsme vyrazili hned nad ránem) ještě týž den pak pokračujeme přes údolí Velska dolina na vrchol Kanjavec (další zhruba 4 hodiny). Cesta zpět do údolí zabere něco kolem 6 hodin s tím, že lze opět přenocovat na Vodnikově chatě. Kanjavec lze zdolat i druhý den po výstupu na Kredarici a cestou traverzem přes chatu Planika.

Prošli jste se už po slovinských horách na skialpech a chcete se podělit o zkušenosti? Nebo se na skialpy chystáte a zajímá vás něco dalšího? Dejte nám vědět do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Karolína Hornová

Karolína Hornová

Novinářka na volné noze, milovnice cestování a vášnivá motoristka, která nejraději objevuje známá i zapomenutá zákoutí Evropy na své vespě. Svou práci i koníčky spojuje v článcích pro magazíny jako Auto Dnes, Ona Dnes nebo Glanc a o své příhody z cest se dělí i na svém blogu. Kromě cestování píše také o architektuře, designu a sportu.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.