Stará usedlost v lůně přírody – Šenkova domačija v Jezersku

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko

Při našich toulkách slovinskými horami jsme objevili překrásný kout jménem Jezersko a unikátní usedlost Šenkova domačija, která tu stojí už přes 500 let. Úžasné spojení historie a krásné přírody.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Do Jezerska jsme se vydali koncem června. Jinde už je sezóna v plném proudu, tady byl krásný klid a turistů minimum. Jezersko nás přivítalo v mracích a teplota nestoupala o moc výš než 10 °C. A tak jsme trochu v obavách čekali, co přinese další den. Mezitím jsme si prohlédli Šenkovu domačiju, chod farmy a zažili úsměvy místních, kteří si počasím náladu rozhodně zkazit nenechají.

Druhý den ráno nás z postele vytáhlo sluníčko. A tak jsme věděli, že nás čeká náš hlavní cíl v Jezersku – Česká chata. Dědictví, které tu zanechali naši krajané.

Zgornje Jezersko – stopy historie v ledovcovém údolí

Jezersko, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Údolí, v němž leží Jezersko, spojuje krásu přírody a dědictví dávné historie. Foto: Jošt Gantar

Jezersko leží v Kamnicko-Savinjských Alpách těsně u hranic s Rakouskem. Obec vznikla v ledovcovém údolí. Z ptačí perspektivy je dodnes patrné, kudy ledovec a později jezero procházelo.

Jezersko je unikátní tím, kolik historických odkazů se zde dochovalo. Najdete tu stavení stará přes 500 let. Starý kostel sv. Osvalda (slovinsky sv. Ožbolta) ukrývá fresky ze 14. století. V minulosti tudy totiž procházela důležitá obchodní stezka, která dala vzniknout prosperitě místního kraje.

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
Celá usedlost Šenkova domačija v překrásném údolí v Kamnicko-Savinjských Alpách.

To, že se toho v Jezersku tolik dochovalo, je zásluha místních. Místní obyvatelstvo je s trochou nadsázky jedna velká rodina, která si váží svých kořenů. S láskou pečují o svá rodinná dědictví a na Jezersko nedají dopustit. Řada rodin tu žije po generace, udržuje stará stavení a dokonce i v chovu zvířat dají na tradici – chová se tu oficiálně uznávané autochtonní plemeno jezersko-solčavské ovce.

Kdo hospodaří na Šenkově domačiji

RŠenkova domačija, Jezersko, Slovinsko. Foto: Šenkova domačija
Šenkovu domačiju provozuje rodina Karničarova, která má v Jezersku hluboké kořeny. Foto: Šenkova domačija

Šenkova domačija je už po dlouhé generace v rukou jedné rodiny. Dnes patří Poloně a Drejcovi Karničarovým, kteří ji roku 2009 otevřeli turistům. Polona na farmě vyrostla a Drejc pochází z původní jezerské rodiny. Společně se rozhodli pečovat o dědictví jak rodinné, tak celého Jezerska.

Obnovili hospodářská stavení a přizpůsobili je potřebám hostů. Na farmě chovají řadu zvířat včetně původního plemene jezerské ovce. Spolu se svými dětmi a Poloninými rodiči se tak starají o rozsáhlé dědictví, které tu převzali po předcích.

Polona i Drejc jsou také pevně spjati s horami. Oba jsou nadšení skialpinisté. Drejc na lyžích sjel dokonce svahy Annapurny nebo Matterhornu a společně zdolali Mont Blanc. Znají každý kout hor kolem Jezerska a rádi poradí, kam se vydat a na co si dát pozor. České hosty mají v oblibě pro jejich nadšení pro horskou turistiku. Vždyť nám vděčí i za nejstarší a nejkrásnější horskou chatu ve Slovinsku – Češkou koču :).

Ubytování na Šenkově domačiji – penzion, apartmány a skvělá kuchyně

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
Nejstarší budovu farmy majitelé velmi šetrně rekonstruovali a vybudovali v jejím podkroví překrásné ubytování.

Šenkova domačija nabízí velmi příjemné ubytování. My jsme se ubytovali v penzionu, který je umístěný v nově postavené kopii staré napůl roubené budovy. Pokoje jsou útulné a poskytují veškerý komfort. Ve společných prostorách je možnost využít kuchyni a jídelnu. Je tedy možné si vařit samostatně. Penzion je vybaven i finskou a infračervenou saunou. V zimě se můžete ochladit přímo ve sněhu. V roce 2019 byly zbrusu nové pokoje vybudovány i v podkroví nejstaršího stavení farmy.

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
V podkroví staré budovy byly vybudovány krásné nové pokoje.

Na Šenkově domačiji už pár let provozují i kuchyni. Pokud si chcete na dovolené odpočinout od vaření, svěřte se do rukou Polony a jejích kulinářských dovedností. Máte tak jedinečnou příležitost ochutnat místní tradiční kuchyni a recepty tradované po generace. Pro nás byl největší pochoutkou tzv. masunjek – pomazánka z pohankové mouky a smetany. Vynikající jsou také polévky podávané s tradičními žganci, což jsou takové slané pohankové škubánky.

Výstup na Českou chatu – povinnost pro české turisty

Češka koča, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Česká chata nad Jezerskem je povinností každého návštěvníka Jezerska, pro Čechy to platí dvojnásob.

Pro nás, stejně jako většinu turistů, kteří zavítají do Jezerska, byla hlavním cílem Češka koča na Spodnjih Ravneh, neboli Česká chata. Nejdřív jsme váhali, jestli výstup zvládneme. Cestovali jsme totiž z dvouletou dcerou, kterou jsme museli nést v nosítku. Polona nás ale přesvědčila, že cestu zvládneme levou zadní. Spolu s Drejcem ostatně několik let na České chatě správcovali.

Výstup na Českou chatu je technicky nenáročný. Trvá asi 1,5 hodiny. První polovina trasy vede strmým terénem, dále pokračuje po vrstevnici s nádhernými výhledy. Asi na dvou místech je třeba vyšší opatrnosti – žebřík a skála zajištěná lanem. Pád do propasti ale rozhodně nehrozí :). (Kdo by chtěl více adrenalinu, k České chatě vede také ferrata.)

K chatě jsme sice zpocení, ale bez jakýchkoli komplikací dorazili. Počasí nám přálo, a tak jsme u České chaty strávili asi dvě hodiny lelkováním na sluníčku. O tom, že tu s dětmi počítají, svědčí i to, že je u chaty houpačka, kterou jsme s vděkem využili, aby se dcera vyblbla před sestupem zpět do údolí.

Česká chata, Jezersko, Slovinsko
Na České chatě doporučujeme ochutnat vynikající polévky. Užijete si je s krásným výhledem na okolní hory.

Mě osobně zaujala architektonická podoba chaty. Na první pohled rozpoznáte prvky českého lidového stavitelství. Vyplatí se prohlédnout si i interiér. Celá chata je postavena ze dřeva okolních stromů. Zásobování je zajištěno nákladní lanovkou z údolí. Na chatě je možné i přespat a pokračovat odtud dále na vrcholky Kamnicko-Savinjských Alp.

Co dalšího vidět v Jezersku a okolí zjistíte v našem průvodci po Jezersku.

Z vlastní zkušenosti doporučujeme Jezersko a Šenkovu domačiju těm, kteří vyhledávají klidnější horské kouty. Stranou hlavního turistického ruchu tu máte možnost objevovat neporušenou přírodu i staré dědictví generací místních obyvatel. Můj dojem z Šenkovy domačije je, že je to ubytování s duší. Charakter farmy udávají její majitelé, kteří o ni pečují s neuvěřitelnou láskou a úctou k tradici. Kromě krásné přírody tu máte možnost poznat život místních, jejich pohostinnost i historii.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.