Savinjská dolina a Rogla – dva méně známé kouty slovinských hor

Golte, Savinjská dolina, Slovinsko

Slovinský hornatý sever není jenom Triglavský národní park. Na konci října jsme se o tom jeli přesvědčit a vydali jsme se prozkoumat méně známé kouty slovinských hor. Poklidné středisko Golte i zbrusu novou stezku v korunách stromů na Rogle.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Na sever Slovinska jsme vyrazili v době podzimních prázdnin. České prázdniny se lehce překrývají se slovinskými „bramborovými prázdninami“, takže jsme očekávali trochu více turistů. Ale ukázalo se, že stejně jako v hlavní sezóně jsou někde davy a jinde ani noha.

Opět jsme jeli s našimi dvěma malými dětmi, takže na velké túry to nebylo. Vyzkoušeli jsme ale výlety, které se dají absolvovat i s nimi a lze je samozřejmě upgradovat pro vytrvalejší 😉.

Horní Savinjská dolina – rozlehlé údolí pod Kamnicko-Savinjskými Alpami

Horní Savinjská dolina, Slovinsko
Pohled od kempu Menina na Kamnicko-Savinjské Alpy na konci široké Savinjské doliny.

Horní Savinjská dolina je trochu neznámý kout východně od Kamnicko-Savinjských Alp. Je to široké údolí mezi Alpami a pohořím Pohorje, poklidný kraj malých vesniček a městeček. Protéká tudy řeka Savinja, která je oblíbeným místem pro rafting, kajak, kanoe a další vodní sporty 🚣.

Centrem je malé městečko Mozirje, kde si můžete posedět v restauraci nebo kavárně a najdete tu několik větších obchodů s potravinami. Největším lákadlem městečka je botanická zahrada Mozirski gaj, kde jsou k vidění nejen horské rostliny, ale také ukázky místní lidové architektury. Na podzim je bohužel Mozirski gaj uzavřený, takže jsme ho neměli možnost navštívit.

Na úplném konci Savinjské doliny najdete úplně nejkrásnější místo oblasti, kterým je Solčavsko a Logarská dolina. Toto pohádkové údolí leží sevřené mezi vysokými horami Kamnicko-Savinjských Alp. Tentokrát jsme oblast vynechali, protože už jsme ji navštívili posledně. Ale rozhodně doporučuji k návštěvě.

Kemp Menina – ráj pro rodiny i milovníky adrenalinu

 

Kemp Menina, Savinjská dolina, Slovinsko
Kemp Menina je perfektní zejména pro rodiny s dětmi. Najdete tu obrovské dětské hřiště a lanové centrum.

Už dlouho jsem slýchala o vyhlášeném kempu Menina, který leží mimo trasu většiny českých turistů. Moderní kemp ve vesnici Varpolje v Horní Savinjské dolině je oblíbený hlavně mezi rodinami s dětmi a lidmi, kteří vyhledávají vodní sporty.

Ubytovali jsme se v chatičce a v kempu jsme ani koncem října nebyli sami. Hlavně rodiny s dětmi se sem vydaly na podzimní prázdniny. Ubytovat se tu dá v různých vytápěných chatičkách a bungalovech a v létě samozřejmě ve stanu nebo karavanu.

Kemp Menina, Savinjská dolina, Slovinsko
Kemp Menina je oblíbeným cílem také díky jezeru, ve kterém se dá v létě koupat.

V čem je kemp Menina tak skvělý? My jsme byli nadšení z perfektního dětského hřiště a lanového centra. Na léto je přímo v kempu i jezero vhodné ke koupání. A hlavní atrakcí jsou aktivity na řece Savinji, které si můžete v kempu domluvit a vyrážet odtud na ně.

Golte – v létě výlety, v zimě lyže

Golte, Savinjská dolina, Slovinsko
Skiareál Golte leží vysoko nad Savinjskou dolinou. Do střediska vede nejdelší lanovka ve Slovinsku.

Středisko Golte bylo naším hlavním cílem. V létě turistické východisko, v zimě lyžařské středisko. Na Golte vede vůbec nejdelší lanovka ve Slovinsku. Během chvilky se dostanete do nadmořské výšky 1300 metrů, odkud pak v zimě navazují sedačkové lanovky.

Golte jsou i mimo zimní sezónu krásným místem na výlet. Najdete tu několik různě dlouhých značených okružních tras, které jsou označeny jmény zvířat. My jsme si vybrali „zajíčkovu cestu“ dlouhou 4 km 🐇.

Nejkrásnějším místem trasy je akumulační jezero (viz úvodní fotka článku ☝️), které v zimě slouží pro tvorbu umělého sněhu. U jezera je příjemné posezení s výhledem na nejvyšší horu Kamnicko-Savinjských Alp Grintovec (2558 m n. m.).

Golte, Savinjská dolina, Slovinsko
Areálem Golte vede několik různě dlouhých okružních tras. Značené jsou podle zvířat.

Pokračovali jsme na oběd na horskou chatu Mozirska koča, složený z tradičních slovinských hustých polévek s klobásou a žganci (vynikající pohanková drobenka podávaná k polévkám). Cestou zpět k lanovce jsme míjeli ještě malou alpskou botanickou zahradu. Na podzim tu nic moc k vidění nebylo, ale na jaře musí být krásná.

Golte doporučuji na klidný výlet. Je tu poměrně málo turistů a výhledy jsou tu krásné. V zimě tu bude moc příjemné lyžování. Sjezdovky jsou docela prudké, ale najde se i něco mírnějšího pro děti.

Nazarje – zámek, klášter i dřevařské muzeum

Nazarje, Savinjská dolina, Slovinsko
Malé městečko Nazarje ukrývá zámek s vyhlídkovou terasou a starý klášter, obývaný řádem klarisek.

Městečko Nazarje je jakýmsi kulturním centrem Horní Savinjské doliny. Je to spíše vesnice než město, ale najdete tu zámek, klášter i muzeum. Nazarje může být dobrým cílem, když si chcete na chvíli vydechnout po túrách nebo když třeba nepřeje počasí.

Zámek sice není veřejně přístupný, sídlí v něm místní úřad a různé podniky. Vystoupat ale můžete na vyhlídkovou terasu a porozhlédnout se po okolí.

Lesnické muzeum Nazarje, Savinjská dolina, Slovinsko
Muzeum lesnictví a dřevařství v Nazarje je malé, ale velmi povedené interaktivní muzeum. Seznamuje s nejtradičnějším řemeslem oblasti.

Především s dětmi doporučuji navštívit místní muzeum lesnictví a dřevařství u vstupu do zámku. Jedná se o velmi povedenou interaktivní expozici, kde se dozvíte o druzích a vlastnostech dřeva a postupech těžby a zpracování dřeva. Dřevařský průmysl je totiž hlavním odvětvím Horní Savinjské doliny a má tu dlouhou tradici.

Na kopci nad městečkem stojí františkánský klášter ze 17. století. Dnes v něm sídlí ženský řád klarisek. Po předchozí domluvě je možné si klášter prohlédnout.

Rogla – přípravna pro olympioniky i stezka v korunách stromů

Rogla, Slovinsko

Středisko Rogla je charakterem podobné našim Krkonoším. Krásné klima jehličnatých lesů a spoustu možností na výlety.Poslední den jsme zamířili dále na východ do pohoří Pohorje. Cílem bylo vyhlášené středisko Rogla. Pro zahraniční turisty místo trochu neznámé, to ale neplatí pro Slovince. Překvapilo nás, kolik tu bylo lidí. Kombinace neděle, začátku podzimních prázdnin a 20 °C na konci října sem přilákala opravdu davy.

Rogla je turistickým střediskem obklopeným nádhernými smrkovými lesy. Vyhlášená je svou vybaveností a čistým ovzduším. Dozvěděla jsem se, že sem jezdí trénovat nejrůznější sportovní reprezentace a olympionici. Středisko se zaměřuje i na rodiny s dětmi, pro které tu je bohatá nabídka od dřevěné vesničky, celoroční sáňkařské dráhy až po zimní lyžařskou školičku. A ke středisku patří dokonce termály Zreče dole v údolí.

Stezka v korunách stromů, Rogla, Slovinsko
Na podzim 2019 byla na Rogle otevřena stezka v korunách stromů, odkud se nabízejí výhledy na celé Slovinsko až k Jaderskému moři.

To, co sem ale momentálně láká nejvíce lidí, je nová stezka v korunách stromů. Otevřeli ji na začátku října 2019 a procházka po ní je opravdu úžasný zážitek. Je asi jen málo míst, odkud byste viděli celé Slovinsko jako na dlani. My jsme tu byli až v podvečer a hra světel zážitek ještě umocňovala. Uvidíte odtud Triglav i moře.

Stezka v korunách stromů, Rogla, Slovinsko

Pohled ze stezky v korunách stromů na Alpy v dálce.Výlet, který jsme si museli nechat na příště, protože bychom jej s dětmi nezvládli, byla Lovrenška jezera. Krásná rašelinová jezírka ukrytá v kosodřevině jsou nejoblíbenějším výletním cílem na Rogle.

Závěr: malebná krajina, klid a pohoda

Vydat se do Slovinska na podzim, a navíc mimo hlavní turistické cíle má něco do sebe. My jsme měli ohromné štěstí na počasí. Teploty téměř letní a sluníčko. Pro mě byla největším zážitkem ta pohoda.

Velmi mě překvapily Golte, kde jsme se jen s několika dalšími turisty procházeli po horských planinách. Ale i ta Rogla, kde byly davy, byla moc pěkná. Krajina připomínající milované Krkonoše a nádherný výhled ze stezky v korunách stromů tu mírnou tlačenici vynahradil. Třeba až nebude stezka úplnou novinkou, návštěvnost zase opadne.

Pokud už jedete do Slovinska poněkolikáté, objevujte nové kouty. Všude zažijete něco nového a příroda je nádherná po celém Slovinsku.

Byli jste také v Savinjské dolině nebo na Rogle a chcete se podělit o zážitek? Dejte nám vědět do komentářů.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Petra f.

  díky za skvělé tipy..hned přidávám do itineráře..pořád jen o Slovinsku mluvíme , tak letos snad opravdu vyjedeme..ještě dotaz, nevíte zda je začátkem července problém s místy v kempu pro stan? a nějaká neprofláknutá soutězska? děkuji zdravím

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, díky za zpětnou vazbu :). Co se týče míst v kempu, vždy je lepší si rezervovat. Záleží, o která místa se vám jedná, ale turisticky exponovanější místa bývají někdy plná a může být problém najít místo. Soutěska třeba Korita Mostnice u Bohinjského jezera nebo Pokljucká soutěska.

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

   1. Petra f.

    díky.. teď se dívám, že píšu "soutězska" .... :-) asi se vrátím do školy :-)

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.