S dětmi po nejkrásnějších místech Slovinska

Bohinjské jezero, Julské Alpy, Foto: Tomo Jeseničnik

Slovinsko je rodinám s dětmi velmi nakloněno. Spousta míst je tu snadno přístupná a nabízí zážitek pro celou rodinu. S dětmi tu můžete vystoupat za nádhernými výhledy, navštívit vodopády a soutěsky nebo podniknout cyklovýlet. Kam doporučujeme s dětmi vyrazit za aktivní dovolenou v nádherné slovinské přírodě?

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Údolí Soči – po výtvorech smaragdové řeky i do vysokohorského střediska

Údolí Soči, Slovinsko
Údolí řeky Soči patří k nejkrásnějším oblastem ve Slovinsku s bohatou nabídkou nejrůznějších aktivit.

V překrásném údolí řeky Soči jsou dostupnější místa, která zvládnete navštívit i s malými dětmi. Cestujete-li s těmi nejmenšími, stačí občas vyměnit kočárek za šátek nebo nosítko a pak vám téměř nic nebrání v objevování zdejších krás. Oslňující místa, která vytvořila řeka Soča jsou téměř všechna dostupná i s dětmi.

Vodopád Kozjak, Kobarid, Slovinsko. Foto: Tomo Jeseničnik
Vodopád Kozjak se ukrývá mezi skalami, které v létě poskytují velmi příjemné klima. Foto: Tomo Jeseničnik

Můžete s nimi navštívit jeden z nejuhrančivějších úseků řeky – soutěsku Velika Korita, na jejímž konci je možné se vykoupat. Dobře dostupný je i vodopád ukrytý ve skalní dvoraněKozjak. Dostanete se k němu příjemnou lesní cestou, závěrečný úsek je sice náročnější, ale pro děti zvládnutelný. Vodopád Kozjak najdete kousek od městečka Kobarid.

V okolí Bovce doporučujeme vyrazit s dětmi na místo zvané Šunikov vodni gaj. Jedná se o vodní kaskády a smaragdové tůňky na potoce Šunik v hlubokých lesích údolí Lepena. Celý okruh je dlouhý asi 3 km.

Soča, Slovinsko
Řeka Soča je rájem pro rafty i kajaky. Místy je voda velmi divoká a nabízí nezapomenutelné adrenalinové zážitky. Najdou se ale i klidné úseky.

Pokud vyrážíte se staršími dětmi a máte rádi adrenalin a vodní sporty, je pro vás řeka Soča jasnou volbou. Smaragdovou krásku, jak se řece Soče přezdívá, můžete sjet třeba na raftu a prozkoumat z něj magické scenérie údolí, kde se natáčely Letopisy Narnie. Řeku Soču si můžete sjet s agenturou Alpi Center, s naším Premium členstvím získáte na rafting slevu.

S dětmi se můžete vydat dokonce do nejvýše položeného lyžařského střediska Kanin na slovinsko-italské hranici. Nahoru se dostanete kabinovou lanovkou a odtud pak procházkou do sedla, odkud můžete okem navštívit Itálii.

Podrobné trasy výletů včetně map najdete v našem Premium průvodci.

Pristava Lepena, Soča, Slovinsko
Pristava Lepena – areál uprostřed lesů v údolí Soči

V údolí Soči najdete spoustu ubytování, která jsou nakloněna rodinám s dětmi – hotely, apartmány, penziony i chatky obklopené čistou přírodou. Ubytovat se tak můžete v přírodě přímo u řeky v glampingových chatkách nebo srubech Koren, alpské vesničce uprostřed lesa Pristava Lepena, v hotelu a apartmánech Sanje ob Soči nebo v tříhvězdičkovém hotelu Mangart kousek od Bovce. Na letní prázdniny jsou ubytování hodně obsazená, je proto nutné vždy rezervovat s větším předstihem.

Jezersko – ledovcovým údolím až k České chatě

Jezersko, Slovinsko. Foto: Tomo Jeseničnik
Idylické údolí Ravenska kočna leží v obci Jezersko v Kamnicko-Savinjských Alpách a je východiskem na Českou chatu. Foto: Tomo Jeseničnik

Jezersko je řídce osídlené a panuje tu ta pravá horská idylka, téměř jako za starých časů. S dětmi se tu můžete vydat na tematickou procházku nenáročným terénem – naučnou stezkou v ledovcovém údolí Ravenska kočna, která je dlouhá 8 kilometrů a je dostupná i s kočárkem. Potkáte na ní informační tabule, stoly a lavičky.

Při návštěvě Jezerska s dětmi nezapomeňte navštívit Planšarské jezero, kolem kterého vede příjemná relaxační stezka s výhledy na horské vrcholky.

Česká chata, Jezersko, Slovinsko
Na České chatě doporučujeme ochutnat vynikající polévky. Užijete si je s krásným výhledem na okolní hory.

Oblíbená Češka koča, jak se slovinsky nazývá Česká chata, je z Jezerska snadno dostupná. Výšlap za českou stopou v Kamnicko-Savinjských Alpách je nenáročný a poměrně krátký, větší děti ho v pohodě zvládnou, menší můžete vynést v nosítku. Odměnou jim navíc bude houpačka.

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
Usedlost Šenkova domačija. Zdroj: Šenkova domačija

Pro rodiny s dětmi velmi doporučujeme ubytování v Šenkově domačiji, která patří k nejkrásnějím ubytováním ve Slovinsku a je navíc kulturní památkou. Díky tomu jsou kapacity vždy hodně obsazené, proto rezervujte hodně brzy. V horské vesnici najdete také apartmány Kocka či glamping a penzion Cvet Gora s rodinnými pokoji.

Velika Planina – procházka mezi kravičkami po kouzelné pastevecké plošině

Velika planina, Slovinsko
Panorama Velké Planiny | Foto: Depositphotos

Velikou Planinu si děti zamilují a vy s nimi. Je totiž unikátním místem, kde se procházíte mezi tradičními pastýřskými salašemi, volně se pasoucími krávami a užíváte si u toho krásných výhledů na hory. Planina je velmi snadno dostupná, můžete se nechat vyvézt kabinovou lanovkou a poté sedačkovou přímo nahoru.

Slovenia Eco Resort, Kamnik, Slovinsko
Slovenia Eco Resort pod Velikou Planinou

Ubytovat se můžete třeba ve Slovenia Eco Resortu – úžasném glampingu pod vrcholky Alp kousek od Veliké Planiny, kam je možné dojít z areálu i pěšky. V resortu je bazén i farma se zvířátky. Kousek od resortu je navíc údolí říčky Kamniška Bistrica – zde můžete i s dětmi navštívit její pramen, soutěsku Predaselj i vodopád Orglice.

Bled – za smaragdovou soutěskou i cyklovýlety

Stezka kolem jezera, Bled, Slovinsko
Podél celého jezera vede 6 km dlouhá stezka. Když se vzdálíte z hlavní promenády, čeká vás krásná příroda. | Foto: Deposit Photos

Aktivní dovolenou s dětmi můžete zažít také u populárního jezera Bled. Samotné jezero vybízí ke koupání, projížďce na tradiční lodi i procházkám kolem jeho břehů. Spoustu aktivit nabízí také jeho okolí.

Vintgar, Bled, Slovinsko
Soutěskou Vintgar vás pohodlně provedou dřevěné chodníčky a můstky.

Zážitkem pro vás i děti bude známá soutěska Vintgar nedaleko jezera Bled. Čeká vás tu pohádková procházka po dřevěných můstcích nad divokou řekou, kde můžete s dětmi pozorovat pstruhy. Stezku navíc zakončuje 13 metrový vodopád Šum. Také si nedaleko Bledu můžete sjet řeku – Sávu Dolinku, která patří k méně náročným a je tak vhodná i pro rodiny s dětmi. Díky našemu Premium členství můžete využít slevu na rafting s agenturou Adventure Rafting Bled.

Sava Dolinka, Slovinsko. Foto: Miran Kambič
Sava Dolinka je snazší řekou, která je splavná přibližně od Bledu po město Radovljica. Foto: Miran Kambič

Mezi jezerem Bled a Bohinj  leží poklidná a mezi biatlonovými fanoušky známá planina Pokljuka s dřevěnými salašemi, lesy a trasami pro pěší i cykloturistiku. Pokljuckými planinami se můžete s dětmi procházet celý den nebo se tu můžete projet na více než 80 km cyklistických tras.

Bohinj – na cyklovýlet i lanovkou na Vogel

Bohinj, Slovinsko. Foto: Mojca Odar, Turizem Bohinj
Cyklovýlety v okolí Bohinjského jezera. Foto: Mojca Odar, Turizem Bohinj

Bohinjské jezero obklopené uhrančivými horami je ideální základnou pro horskou turistiku, ale i pohodovější výlety vhodné pro rodiny s dětmi. Podívat se s dětmi můžete třeba k romantickému vodopádu Savica, ke kterému se dostanete pod schodech přímo z parkoviště nebo delší stezkou z kempu Zlatorog od Bohinjského jezera.

Vodopád Savica, Bohinjské jezero, Slovinsko
Vodopád Savica nad Bohinjským jezerem. Zdroj: Mojca Odar, Bohinj

S dětmi se můžete vydat také na osm kilometrů dlouhou procházku kolem severního břehu jezera a spojit ji s projížďkou lodí. Příjemná je také procházka kolem soutěsky, kterou vyhloubila říčka Mostnica – Korita Mostnice. Za nejkrásnějšími výhledy na jezero si vyjeďte lanovkou na Vogel, odkud se můžete nejen kochat, ale taky vyrazit na kratší procházku.

Kostel sv. Jana Křtitele, Bohinj, Slovinsko
Po Bohinjském jezeře se můžete také projet na lodi. | Foto: Deposit Photo

S dětmi tu můžete vyrazit také na kolo – krásná stezka vede podél řeky Sava Bohinjka z Bohinje směrem k Bohinjske Bistrici.

Kranjska Gora – cyklovýlety a mohutný vodopád

Kranjska Gora, Slovinsko. Foto: Matevž Lenarčič
Letetecký pohled na turistické městečko Kranjska Gora. Foto: Matevž Lenarčič

Pravou aktivní dovolenou si užijete v Kranjske Goře, která je pomyslnou bránou do Triglavského národního parku. V tomto nejznámějším horském středisku najdete bikepark, kde se rodiny s dětmi mohou vyřádit na bobové dráze nebo tubingu.  Skutečnou alpskou pohádkou je cyklovýlet z Kranjske Gory k jezerům Bela Peč.

Jezero Jasna, Kranjska Gora, Slovinsko
Jezero Jasna u Kranjské Gory. Foto: Tomo Jeseničnik | slovenia.info

Krátkým výletním cílem je jezero se sochou Zlatoroga – jezero Jasna. Z centra Kranjske Gory k němu dojdete za čtvrt hodiny. U jezera je od roku 2015 pláž i zázemí s občerstvením. Příjemnou nenáročnou procházku plnou krásných výhledů na okolní horské velikány a především schůdnou i pro sportovní kočárek nabízí údolí Tamar, které začíná u slavných skokanských můstků Planica.

Vodopád Peričnik, Slovinsko, Eliška Bernardová
Procházka pod proudem padající vody je zážitkem pro celou rodinu.

V údolí Vrata najdete unikátní vodopád, který můžete pod skalním převisem obejít – vodopád Peričnik. Cesty k vodopádu jsou dvě – snadnější je z parkoviště kousek pod vodopádem nebo deseti kilometrovým okruhem z obce Mojstrana přes údolí Vrata.

Kranjska Gora patří k nejoblíbenějším skiareálům a turistickým střediskům, a proto tu můžete vybírat z pestré nabídky ubytování v hotelích, apartmánech i penzionu.

Středisko Rogla – slovinské Krkonoše a stezka v korunách stromů

Stezka v korunách stromů, Rogla, Slovinsko
Na podzim 2019 byla na Rogle otevřena stezka v korunách stromů, odkud se nabízejí výhledy na celé Slovinsko až k Jaderskému moři.

Méně známý kout slovinských hor na severu ukrývá vyhlášené středisko Rogla poblíž Mariboru. V zimě skiareál, v létě oblíbené turistické středisko. Pro rodiny s dětmi jsou tu dřevěné vesničky nebo celoroční sáňkařská dráha. Nejvíce se sem ale vyráží kvůli stezce v korunách stromů, která byla otevřena v roce 2019 a nabízí Slovinsko jako na dlani. Pozorovat odtud můžete Triglav i Jaderské moře. Díky našemu Premium členství můžete využít slevu na vstupné na stezku v korunách stromů.

Spíše se staršími dětmi můžete příjemnou turistickou cestou dojít také k Lovrenským jezerům – soustavě 20 mladých jezírek a bažin, které jsou největším rašeliništěm ve Slovinsku s unikátní přírodou. Od parkoviště střediska Rogla je to asi 12 kilometrů.

Bungalovy Macesen, Rogla, Slovinsko
Dětské hřiště u bungalovů Macesen ve středisku Rogla

S dětmi si zkrátka můžete užít aktivní dovolenou a zároveň navštívit nejatraktivnější  kouty slovinské přírody.

Podrobné trasy výletů s mapami i podrobnostmi o parkování, otevíracích vstupech i cenách získáte v našem Premium průvodci. Využívat můžete také řady slev na vstupy a atrakce ve Slovinsku. 

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.