Reportáž: Prodloužený podzimní víkend ve Slovinsku – za krásnými ubytováními a výborným jídlem

Bohinjské jezero, Slovinsko. Foto: Veronika Skalická

Začátkem října jsme se vydali na prodloužený víkend do Slovinska. Navštívili jsme tři oblasti a vyzkoušeli tři ubytování, která jsou opravdovými perlami. Ve své reportáži se s vámi podělím o to, čím jsou výjimečná i co jsme cestou stihli vidět.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Rozhodli jsme se za tři dny stihnout Bohinjské jezero, Vipavskou dolinu a kousek Krasu. Kromě slovinské přírody jsme totiž tentokrát jeli i za skvělou gastronomií a úžasnými ubytováními. Cílem byl Boutique Hotel Majerca u Bohinjského jezera, Glamping Theodosius ve Vipavské dolině a hotýlek Hiša Krasna s michelinskou restaurací na Krasu.

Cestou do soutěsky Vintgar a k Bledu

Sotěska Vintgar, Slovinsko. Foto: Veronika Skalická
Soutěska Vintgar nás po dešti odměnila vydatným proudem vody.

Počasí v den příjezdu bylo úžasné, a tak jsme se rozhodli ještě před ubytováním udělat zastávku v soutěsce Vintgar. Díky tomu, že už bylo po sezóně a navíc všední den, jsme si soutěsku užili téměř bez turistů. Na konci soutěsky se nachází vodopád šum vysoký téměř 16 metrů. Týden před naším příjezdem vydatně pršelo, a tak byl vodopád opravdu mohutný.

Blejska kremšnita, Bled, Slovinsko
Vyhlášená Bledská kremšnita v kavárně Park

Když už jsme byli jen kousíček od jezera Bled, rozhodli jsme se zastavit i u něj. Krátce jsme se prošli podél jezera a nemohli jsme si nechat ujít návštěvu kavárny hotelu Park s výhledem na jezero. Co jiného si tu dát než výbornou bledskou specialitu kremšnitu :). Tento druh krémového zákusku byl vynalezen právě na Bledu v roce 1953. Od té doby v cukrárně hotelu Park vyrobili více než 15 miliónů krémových řezů a zdejší cukráři jsou garancí tradičního postupu i chuti, která se za celá ta léta nezměnila!

Boutique Hotel Majerca – krásný design a výborné jídlo u Bohinjského jezera

Boutique Hotel Majerca, Bohinj, Slovinsko
Boutique hotel Majerca je malým příjemným hotýlkem na dohled od břehů Bohinjského jezera.

Naše první ubytování byl Boutique Hotel Majerca u Bohinjského jezera. Je to malý klidný hotel s pouze 12 pokoji a najdete ho v bezprostřední blízkosti jezera. V hotelu se nám moc líbil jedinečný a promyšlený design, který je výsledkem spolupráce slovinských architektů a designerů. Snaží se tu o propojení moderny s tradičními prvky gorenjského regionu a výsledek je moc příjemný.

Boutique Hotel Majerca, Bohinj, Slovinsko
Z pokoje jsme měli přístup na luxusní soukromou terasu s výhledem.

Ubytovali jsme se v pokoji s velkou terasou a nádherným výhledem na hory. Hotel má také svou restauraci, která připravuje pokrmy ze sezónních a lokálních produktů, a tak bylo okamžitě jasné, kde budeme večeřet. Večeři si můžete vybrat z jídelního lístku nebo vyzkoušet 3 až 5chodové degustační menu. Jídla jsou připravovaná podle místních receptů s moderním nádechem. Večeře byla výtečná a navíc i krásně vypadala.

Boutique Hotel Majerca, Bohinj, Slovinsko
Jídla v místní restauraci jsou vynikající a navíc i skvěle vypadají.

Druhý den ráno nás čekala podobně úžasná snídaně. Snídaně jsou à la carte. Na výběr jsou vajíčka na různé způsoby, sýry, lívance nebo třeba i domácí paštika a domácí džemy. Vybere si opravdu každý, i vegetariáni.

Po snídani jsme se vydali do Bohinjské sýrárny, která napomáhá pokračování tradice výroby Bohinjského sýra, jehož historie sahá až do 13. století. Sýrárna nakupuje mléko od pastevců výhradně z oblasti Bohinje. Bohinjský sýr je neznámějším produktem Bohinjské oblasti, vyznačuje se vysokou kvalitou a vynikající aromatickou chutí. Kromě sýru tu nakopíte i různé další mléčné výrobky.

Korita Mostnice, Bohinj, Slovinsko. Foto: Veronika Skalická
Do údolí Korita Mostnice dojdete z hotelu Majerca pěšky.

Poslední výlet, který jsme u jezera stihli, byla vycházka do údolí Mostnice. Toto údolí patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím na Bohinji. Můžete si projít tříkilometrový okruh podél Mostnice s krásnými pohledy na říčku nebo pokračovat dále k vodopádu a na planinu Voje. My jsme pro tentokrát zvolili kratší okruh, který nám zabral zhruba 1,5 hodiny.

Glamping Theodosius – božský relax v přírodě nad Vipavskou dolinou

Glamping Theodosius, Vipavská dolina, Slovinsko. Foto: Veronika Skalická
Glamping Theodosius je skrytý v lese nad Vipavskou dolinou.

Naší druhou zastávkou byl Glamping Theodosius. Lesní glampingovou vesničku najdete uprostřed borového lesa s výhledem na údolí řeky Vipavy a okolní vinice. Ubytování nás okamžitě nadchlo nejenom lokalitou, ale i naprostým klidem a komfortem a navíc velmi příjemným personálem. Glamping Theodosius nabízí ubytování v celkem 7 chatkách pro 2 osoby. Skvěle se tedy hodí pro romantickou dovolenou ve dvou. K dispozici tu máte také saunu a vířivku. Dvě chatky mají dokonce svou soukromou saunu i vířivku.

Glamping Theodosius, Vipavská dolina, Slovinsko. Foto: Veronika Skalická
Chatky nabízejí naprostý luxus pro dovolenou v páru.

My jsme se ubytovali v chatce s výklenkem na čtení. Ubytování působí velmi příjemně a naplňuje člověka úžasným klidem. Glamping Theodosius vybízí k opravdu poctivému odpočinku, a tak jsme neváhali a pojali zbytek dne relaxačně v sauně a vířivce.

Glamping Theodosius, Vipavská dolina, Slovinsko. Foto: Veronika Skalická
Naše chatka byla doplněná o čtecí koutek v okně. Některé chatky mají i soukromou saunu a vířivku.

Po důkladném odpočinku jsme se vydali posílit do restaurace Theodosius, kterou najdete hned vedle ubytování. Nabídka restaurace je složená především ze sezónních surovin a tradičních jídel. Vybrat si můžete z jídelního lístku nebo formou 4 až 6chodového degustačního menu. Restaurace má také vinný sklípek, a tak si k jídlu vychutnáte i špičková vína z Vipavské doliny.

Snídani pro vás připraví přímo v ubytování a za příplatek si ji můžete nechat ve vámi určeném čase přinést i přímo do chatky. Na výběr je z nabídky kontinentální nebo vegetariánské snídaně.

Po snídani jsme ještě navštívili městečko Vipava ke krátké procházce a k nákupu místních vín, která nám doporučili v ubytování.

Hiša Krasna – vymazlený rodinný hotýlek s michelinským šéfkuchařem

Hotel Hiša Krasna, Lokev, Slovinsko
Hiša Krasna je splněným snem majitelů, kteří koupili starou usedlost a proměnili ji v příjemný hotýlek.

Naší poslední zastávkou byl malý rodinný hotel Hiša Krasna. Najdete ho ve vesničce Lokev a nabízí ubytování pouze v 6 pokojích. Koupit starou usedlost, vdechnout jí nový život a proměnit ji v butikový rodinný hotel je splněným snem majitelů. V pokojích nenajdete televizi ani jiná elektronická zařízení, protože ubytování je navrženo tak, aby vám nabídlo úplné odpojení od každodenního shonu. My jsme byli ubytovaní v pokoji Luna, který je laděn do modré barvy.

Hotel Hiša Krasna, Lokev, Slovinsko
Pokoj Luna laděný do modrých tónů.
Hotel Hiša Krasna, Lokev, Slovinsko
Restaurace hotelu Hiša Krasna se může pochlubit vynikajícím šéfkuchařem. Získala třikrát po sobě michelinské ocenění.

Hotel je také od letošního roku nositelem ocenění Green Key za environmentální odpovědnost a udržitelnost v cestovním ruchu. Hlavní chloubou hotelu je však jeho špičková restaurace, která získala v letech 2020, 2021 i 2022 ocenění Michelin Plate Award. Šéfkuchař Aleš Širca připravuje své gurmánské výtvory tradiční kuchyně v moderním podání. Nabídka restaurace odráží sezónní suroviny, které jsou navíc vždy lokálního a ekologického původu, některé i přímo ze zahrady Hiše Krasna. Restaurace je otevřená pouze od čtvrtka do neděle a je nutná rezervace předem.

Hřebčín Lipica, Slovinsko, Foto: Veronika Skalická
Kousek od Hiše Krasna je světoznámý hřebčín Lipica, odkud pocházejí bílí koně Lipicáni.

V ubytování vám dají také spoustu tipů a doporučení na výlety do okolí i místní produkty. My jsme navštívili hřebčín Lipica, který je hned kousek od ubytování a ze kterého pocházejí a vzácní bílí koně Lipicáni. Na doporučení jsme navštívili také farmu Ravbar, kde jsme si koupili domácí pršut. A protože bylo opravdu krásné počasí, zajeli jsme se ještě vykoupat k moři do Strunjanu. Z Hiše Krasna to sem trvá jenom půlhodinku.

Podzim je opravdu skvělou volbou pro návštěvu Slovinska a pokud vám vyjde tak skvělé počasí jako nám, dovolenou si úžasně užijete.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Veronika Skalická

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.