Rafting ve Slovinsku

Adrenalinový zážitek na smaragdových řekách

Zažijte jedinečnou zábavu našlapanou adrenalinem a v nádherné přírodě a odneste si tak ze své dovolené nezapomenutelné vzpomínky. Rafting ve Slovinsku nabízí splouvání jedněch z nejkrásnějších a nejčistších řek v Evropě. Neváhejte a pronikněte do nejoblíbenějších míst slovinského vodáckého ráje.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

  • Soča – jeden z nejkrásnějších sjezdů vhodný pro všechny generace
  • Sáva Bohinjka a Dolinka – raftem po nejhezčích řekách Julských Alp
  • Savinja – pohodová řeka s divočejšími úseky
  • Mapa – kde najdete řeky pro rafting ve Slovinsku

Rafting na slovinských řekách, z nichž nejznámější jsou Soča, Sáva Bohinjka, Sáva Dolinka a Savinja, patří mezi oblíbené outdoorové aktivity ve slovinských horách a zájem o ni právem stále roste. Nádherné přírodní scenérie, šplouchání vody, ale i divoké peřeje, zdolávání balvanitých toků a zábava na raftu s partou vytvářejí nezapomenutelnou kombinaci.

Nemáte-li s raftem zkušenost, nevadí. Svěříte se do rukou zkušených instruktorů a průvodců. Základnami pro rafting jsou města Bovec, Kobarid, Ribčev Laz u Bohinje nebo obec Luče na Solčavsku. Všechny řeky jsou samozřejmě vhodné jak pro rafty, tak pro kajaky.

Soča – jeden z nejkrásnějších sjezdů vhodný pro všechny generace

Soča, Slovinsko. Foto: Boris Pretnar
Řeka Soča protéká úchvatnou krajinou Triglavského národního parku. Místní scenérie se objevily i ve filmu Letopisy Narnie. Foto: Boris Pretnar

Nejoblíbenější a také nejvhodnější řeka na rafting ve Slovinsku je Soča. Sjíždění řeky Soča je jedinečným zážitkem nejen pro party mladých nadšených dobrodruhů, ale i rodiny s dětmi. Řeka má nádhernou smaragdovou barvu a protéká malebným údolím s úchvatnými scenériemi, kde se točily Letopisy Narnie.

Nejoblíbenějším sjezdem je 10 km dlouhá trasa se začátkem u mostu nedaleko Log Čezsoški, v případě nízkého stavu vody se začíná u vodopádu Boka a cíl je Trnovo ob Soči. Na vodě strávíte asi 1,5 hodiny. Čeká vás sjezd po hlubokých smaragdově modrých vodách, zdoláte divoké peřeje i velké balvany a navštívíte hluboké laguny.

Soča, Slovinsko
Řeka Soča je rájem pro rafty i kajaky. Místy je voda velmi divoká a nabízí nezapomenutelné adrenalinové zážitky. Najdou se ale i klidné úseky.

Technicky náročnějšími úseky vás provede zkušený tým veslařů. Při dobrém stavu vody si můžete vychutnat sjezd celého sjízdného úseku řeky Soča, a to od Golobaru po Trnovo ob Soči. Hlavními základnami pro rafting na této řece jsou městečka Bovec a Kobarid, kde najdete řadu outdoorových agentur. Zapůjčí vám raft a vybavení a na vodu se vydáte se zkušenými průvodci.

Sáva Bohinjka a Dolinka – raftem po nejhezčích řekách Julských Alp

Sava Bohinjka, Slovinsko
Řeka Sava Bohinjka vytéká z Bohinjského jezera. Je splavná za příznivého stavu vody na menších raftech.

Rafting na řekách Sáva Bohinjka a Sáva Dolinka, které se u městečka Radovljica stékají do jedné řeky Sávy, patří k snadným až středně obtížným trasám. Sáva Bohinjka je divočejší řekou i přesto, že má oproti Sávě Dolince menší povodí.

Za příznivých podmínek, zejména v dubnu a květnu, se můžete vypravit po horním toku Sávy Bohinjky od Bohinjského jezera po 7 km dlouhém úseku do Bohinjské Bistrice. Cestou se budete kochat dokonalými pohledy na vápencové stěny Julských Alp kontrastující s modrozelenou vodou.

Dolní tok Sávy Bohinjky je sjízdný i v letních měsících. Trasa vede na půli cesty mezi Bohinjem a Bledem přes soutěsku a končí u Bohinjské Bele. Jezdí se na menších raftech pro dvě až tři osoby, které nemají tak hluboký ponor.

Sava Dolinka, Slovinsko. Foto: Miran Kambič
Sava Dolinka je snazší řekou, která je splavná přibližně od Bledu po město Radovljica. Foto: Miran Kambič

Sáva Dolinka se řadí k méně náročným řekám. Sjezd je vhodný také pro rodiny s dětmi. Tato horská říčka se nachází nedaleko známého města a jezera Bled, kde si lze rafting objednat v některé z outdoorových agentur. Trasa vede z kempu Šobec do obce Globoko.

Savinja – pohodová řeka s divočejšími úseky

Savinja, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Řeka Savinja teče z Kamnicko-Savinjských Alp. Její smaragdové vody jsou splavné od obce Luče. Foto: Jošt Gantar

Savinja je levým přítokem řeky Sávy a pramení v Kamnicko-Savinjských Alpách na severovýchodě Slovinska. Během sjezdu této řeky, který je dlouhý 10 km, zdoláte divoké peřeje a můžete si i zaplavat. Trasu je ale možné si upravit podle vlastních možností a preferencí.

V horní části až po Ljubno ob Savinji, kde řeka teče rychleji, je sjezd náročnější. Odtud dále a v nižších polohách je trasa vhodná pro začátečníky. Na své si přijdou i ti, co si chtějí vychutnat krásu okolní přírody a letmé šplouchání pádla o vodní hladinu.

Horní tok Savinje je splavný od obce Luče. Délka trasy je 10 km a trvá 1,5 až 2,5 hodiny. Středisky pro rafting na Savinji je obec Luče nebo kemp Menina.

Savinja, Solčava, Slovinsko. Foto: Tomo Jeseničnik
Řeka Savinja u obce Solčava. Dále po toku je splavná pro rafty a kajaky. Foto: Tomo Jeseničnik

Mapa – kde najdete řeky pro rafting ve Slovinsku

Řeky Soča, Sáva Bohinjka a Sáva Dolinka protékají Julskými Alpami a středisky jsou Bovec, Bohinjské jezero a Bled. Řeka Savinja protéká klidnějšími Kamnicko-Savinjskými Alpami. Střediskem je obec Luče.

Rafting je jednou z nejoblíbenějších outdoorových aktivit, kterou Slovinsko nabízí. Ať už se vydáte na kteroukoli z řek, užijete si nádhernou vodu, adrenalinové zážitky i úchvatné scenérie okolních hor.

Máte zkušenosti s raftingem ve Slovinsku? A jaká z řek vám učarovala? Nebo se teprve na tuto nezapomenutelnou aktivitu chystáte a zajímá vás něco, co jste v článku nenašli? Napište nám do komentářů.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.