Putování po krásách vinic Goriškých Brd a Vipavské doliny

Šmartno, Goriška Brda, Slovinsko

Při našem jarním putování Slovinskem jsme krátce navštívili malebná městečka ve vyhlášené vinařské oblasti Goriška Brda a Vipavská dolina. Co všechno jsme stihli vidět a jak se nám tu líbilo? Pojďte se společně s námi přenést do atmosféry idylických slovinských oblastí, kde se skvěle daří vínu i pomalejšímu životnímu tempu.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Goriška Brda – návštěva městeček slovinského Toskánska

Goriška Brda, Slovinsko
Vinařská oblast Goriška Brda slibuje nádherné výhledy

První vinařskou oblastí, kterou jsme navštívili, byla Goriška Brda. Vyrazili jsme brzy ráno od Gorice u italských hranic. Po cestě jsme si v městečku Solkan z auta prohlédli známý železniční most, který je památným místem bojů sočské fronty.

Za chvíli už se před námi zvedala kopcovitá krajina vinařské oblasti Goriška Brda, která je po právu často připodobňována k nedaleké Itálii. Může za to zvlněná krajina protkaná vinicemi, ovocnými sady a cypřiši s kouzelnými středověkými vesničkami usazenými na kopcích.

Kojsko, Goriška Brda, Slovinsko
Kostel sv. Kříže je dominantou vesničky Kojsko

Naší první zastávkou byla malá nenápadná vesnička Kojsko, která byla v minulosti významným poutním místem. Vyšlápli jsme si ke kostelu sv. Kříže s významným gotickým oltářem, který tu stojí od 16. století a nerušeně si odtud užívali nádherné výhledy až na Jadran. Poloha vinařské oblasti mezi Alpami a Jadranem má zkrátka své výhody.

Kojsko, Goriška Brda, Slovinsko
Po celé vinařské oblasti jsou rozmístěná tato příjemná posezení.

Po krátké zastávce a okouzleni fantastickými výhledy, které se nám díky parádní viditelnosti nabízely, jsme pokračovali dál – do městečka Šmartno neboli Svatý Martin. Tohle malé městečko zasvěcené patronovi vína – svatému Martinovi, nás zaujalo nejvíce.

Šmartno, Goriška Brda
Kouzelná zákoutí v městečku Šmartno

Nejen díky tomu, že jsme tu zrovna potkali milé stánkaře, kteří právě připravovali velikonoční jarmark, ale především díky zvláštnímu kouzlu, které tu na vás dýchne. Svůj podíl na tom zřejmě má celkem pět dochovaných obranných zdí, úzké kamenné uličky, tajemná zákoutí a punc Itálie odrážející se na místní architektuře.

Šmartno, Goriška Brda
Kostel sv. Martina v městečku Šmartno je největší z celé oblasti

Na terásce místní kavárny jsme si dopřáli ranní kávu a užívali si poklidnou atmosféru idylického městečka. Nevynechali jsme ani místní dominantu, kterou je v barokním stylu postavený kostel sv. Martina – největší v celé oblasti Goriška Brda s unikátními freskami.

Dobrovo, Goriška Brda, Slovinsko
Na konci Dobrova leží stejnojmenný renesanční hrad, v pozadí je vidět městečko Šmartno.

Ze Šmartna jsme se vydali níže a navštívili Dobrovo, které je centrem vinařské oblasti. Stejně jako většinu návštěvníků i nás nejvíce zaujal renesanční hrad z počátku 17. století. Najdete tu známou restauraci i vinotéku, kde si můžete koupit výborná místní vína.

Dobrovo, Slovinsko
Renesanční hrad Dobrovo s restaurací a vyhlášenou vinotékou

V průchodu na nádvoří hradu jsme si přečetli informační tabule, kde jsme se dozvěděli nejen o historii hradu, ale také o zdejších tradičních řemeslech i každodenním životě obyvatel této sluncem zalité vinařské oblasti. Následovala procházka mezi vinicemi a po rozkvétající okolní krajině. Opět nechyběly nádherné výhledy.

Poslední malebnou vesničkou, kde jsme se zastavili, byla Biljana s farním kostelem sv. Michaela. Zde jsme se už jen krátce prošli vinicemi a vychutnávali si výhledy na zasněžené horské vrcholky v kombinaci s prvními letošními hřejivými slunečními paprsky.

Biljana, Goriška Brda
Malinká vesnička Biljana s kostelíkem sv. Michaela a horami v pozadí.

Mezi vinicemi a ovocnými sady vedou dobře značené turistické stezky, ale také cyklostezky. Ty doporučujeme spíše pro trénované jedince, které nevyděsí zdejší kopcovitá krajina. Ne náhodou se oblasti mezi místními říká jen Brda, což znamená kopce.

Výlet jsme se rozhodli zakončit v restauraci Briška Hiša, kterou jsme míjeli kousek před Kojskem. Chtěli jsme ochutnat místní specialitu, kterou je lehká omeleta plná sezónních bylinek Frtalja, ale už ji neměli. Dali jsme si proto těstoviny a k tomu konečně skvělé bílé víno Rebula, které je v této oblasti nejznámější a vyrábí se z místní odrůdy.

Vipavska Dolina – historická městečka Ajdovščina a Vipava

Vipava, Slovinsko
Městečko Vipava má krásné historické jádro i hrad z 12. století.

Druhý den jsme se na cestě do Lublaně, kde jsme dovolenou ve Slovinsku zakončili, vydali do Vipavské doliny. Jak název napovídá, jedná se o oblast v údolí kolem řeky Vipavy a vyznačuje se tak odlišným charakterem krajiny i městeček než kopcovitá Goriška Brda. Městečka ležící v údolí tu obklopují vysoké zelené kopce a pohoří. Nížinný charakter oblasti mezi Krasem a Trnovskou vysočinou je tak vhodný pro cyklovýlety, ale také pěší turistiku.

Vipava, Slovinsko
Útulné uličky a zákoutí městečka Vipava učarovaly nejen nám, ale i známému italskému dramatikovi

Nám už na delší výlet bohužel nezbývalo dost času, takže jsme si jen prošli dvě historická městečka – Vipavu a Ajdovščinu. Ve Vipavě nás zaujalo zachovalé historické jádro s půvabnými zákoutími i starým hradem, který pochází z 12. století. Přímo u historického centra vyvěrá řeka Vipava, přes níž tu vedou různé mosty a lávky, což městečku dodává půvabný charakter. Dozvěděli jsme se také, že tu chvíli žil i slavný italský dramatik Carlo Goldoni. 

Ajdovščina, Vipavská dolina
Zachovalé římské opevnění kolem centra městečka Ajdovščina

Úplně poslední naše kroky zamířily do vinařského centra Vipavské doliny – městečka Ajdovščina, které se může pochlubit dochovanými římskými hradbami a bohatou historií. Stejně jako v ostatních vinařských městečkách tu na nás okamžitě dýchlo klidné tempo a pohodová atmosféra. Na náměstí jsme si proto dali kávu s nejslavnějším slovinským dezertem kremna rezina a pozorovali majestátní pohoří, které se nad Ajdovščinou zvedá.

Ajdovščina, Vipavská dolina
Ajdovščina je centrem vinařské oblasti Vipavské údolí ležící na úpatí pohoří Trnovský les.

Mapa našeho putování po vinicích

Vinařské oblasti jsou ideální na jednodenní výlety, které se dají spojit s dovolenou u moře i návštěvou hlavního města Lublaně, odkud je to do Vipavské doliny jen hodinu jízdy autem. Vyžití tu najdete ale i na vícedenní dovolenou. Kromě návštěvy městeček a degustace skvělých vín se tu dají podniknout také cyklo a pěší výlety – po stezkách mezi vinicemi, ale třeba i na planinu Nanos z údolí Vipavy.

Goriška Brda i Vipavska dolina jsou především rájem pro milovníky klidu, zelených scenérií a kvalitního vína. Můžete tu stejně jako my na chvíli zpomalit a nechat se unášet zdejší poklidnou atmosférou, kochat se překrásnými výhledy a ochutnávat vynikající místní vína.

Podrobné trasy výletů ve Slovinsku s mapami i podrobnostmi o parkování, otevíracích vstupech i cenách získáte v našem Premium průvodci. Využívat můžete také řady slev na vstupy a atrakce ve Slovinsku. 

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.