Ptuj

Nejstarší město Slovinska, domov vína i lidových zvyků

Na Ptuj je Slovinsko náležitě pyšné – je to nejstarší slovinské město. Založeno bylo už Kelty a nese stopy římské historie. Dnes je to příjemné menší městečko ve východním Slovinsku, kterým protéká řeka Dráva.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Najdete tu krásné staré uličky, hrad nad městem a uměleckou atmosféru. Ptuj může být ideální zastávkou na vaší cestě do Chorvatska. Leží kousek od dálnice, takže si vůbec nezajedete. Pokud nemáte rádi dlouhé přejezdy, můžete si před cestou dál odpočinout v bazénech místních lázní.

Ptuj je velmi příjemné a krásně upravené městečko. Malé je tak akorát na poklidný jednodenní výlet. Prohlédnete si místní zajímavé památky, zastavíte se ve vinných sklepích a na oběd nebo kávu v některé z místních restaurací a kaváren. Prostě pohoda. Když si budete chtít zasportovat, vydejte se na výlet pěšky nebo na kole kolem Ptujského jezera.

1. Orfeův památník a Městská věž – historie už od Římanů

Mestni stolp, Ptuj, Slovinsko
Městská věž, u její paty stojí římský Orfeův památník

Nejstarší památkou Ptuje, která leží v nejužším centru města, je Orfeův památník – 5 metrů vysoký náhrobek z 2. století n. l., který tu vztyčili na počest tehdejšího starosty. Památník stojí dodnes na stejném místě, kde ho vztyčili Římané. Najdete na něm vyobrazení z mýtu o Orfeovi. Ve středověku byl využíván jako pranýř.

Když zvednete hlavu výš, uvidíte městskou věž, která dominuje náměstí. Zajímavá je tím, že má hodiny jen ze tří stran. Prý proto, že hradní páni nechtěli na hodiny přispět. Měšťané proto ve směru hradu hodiny neudělali.

Historie Ptuje: Oblast Ptuje byla osídlena už ve 3. tisíciletí př. n. l., kdy se tu nacházela významná obchodní křižovatka. Území později osídlili Kelti a po nich Římani, kteří město pojmenovali Poetovio a založili zde jedno z nejdůležitějších sídel své armády.
Další rozkvět města nastal v 11. a ve 13. století, kdy vznikla většina nejvýznamnějších historických staveb. V 16. století bylo město barokně přestavováno. Od 19. století Ptuj lákal turisty, tehdy ještě na koupání v čisté řece Drávě. Ve 20. století byl Ptuj především městem kaváren a koncertů.

2. Ptujský hrad – nejkrásnější výhled na Ptuj

Ptujský hrad, Slovinsko
Nádvoří Ptujského hradu, kde si můžete příjemně posedět v kavárně

Dominantou Ptuje je Ptujský hrad. Z hradeb je nádherný výhled na střechy města, řeku Drávu i Ptujské jezero. Ještě před vstupem do samotného hradu se po pravé straně nachází budova pokladny. Doporučujeme navštívit místní expozici masopustních masek, které se tu dodnes používají při masopustních průvodech.

Ptujský masopust: Masopustní průvody mají v okolí Ptuje mnohasetletou tradici. Mezi všemi maskami v Ptuji nejvíce vystupuje „kurent“, maska démona, který podle lidové tradice vyhání zimu a láká do kraje jaro. Podle této masky se celé masopustní slavnosti říká Kurentovanje. Tradiční ptujský masopustní průvod je zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kurentovanje trvá 11 dní. Každý den se v ulicích odehrávají průvody a představení, dětský karneval a lidové obyčeje. Vrcholem je průvod masek na masopustní neděli, který každý rok navštíví několik desítek tisíc návštěvníků.

Ptuj, Slovinsko
Výhled na Ptuj z terasy hradu. V dálce je vidět Ptujské jezero

V samotném hradu najdete expozici nábytku a vybavení, obrazů a tapiserií, ale i zbraní a hudebních nástrojů. Na nádvoří pak můžete posedět v kavárně.

3. Dominikánský klášter – chodby s gotickými freskami

Dominikánský klášter, Ptuj, Slovinsko. Foto: Katja Gönc, Turizem Ptuj
Dominikánský klášter ukrývá gotické chodby a fresky, vnější podoba je barokní. Foto: Katja Gönc, Turizem Ptuj

Těsně pod Ptujským hradem stojí starobylý Dominikánský klášter. Klášterní komplex pochází z roku 1230. Zachovaly se zde nádherné gotické chodby se zbytky fresek. Klášterní kostel je barokně přestavěn a dnes se v něm pořádají koncerty a kulturní akce. Doporučujeme si prohlédnout klášterní chodby, dýchne tu na vás atmosféra překrásné gotiky. Cena vstupného je 4 €/osobu.

Pokud máte rádi architekturu, zastavte se i v blízké knihovně Ivana Potrče. Je to jedna z nejhezčích veřejných knihoven ve Slovinsku i v Evropě.

4. Ptujské vinné sklepy (Ptujska klet) – nejstarší lahev vína z roku 1917

Pokud vás zajímá víno, určitě nevynechejte návštěvu ptujských vinných sklepů, které jsou nejstaršími ve Slovinsku. Tradice pěstování vína v okolí Ptuje sahá až do prvního století př. n. l., ještě dříve, než Ptuj spadla pod římskou správu. Samotné ptujské sklepy pokračují tradici ze 13. století, kdy tu sklepení vybudovali minorité z místního kláštera. Dnes sklepení patří vinařství Pullus, které zde chrání velmi kvalitní a oceňovaná vína

Při prohlídce uvidíte obrovské vyřezávané dubové sudy, novější dubové sudy, které jsou dnes naplněny vodou a čekají na nová vína, i zvláštní betonové tanky vykládané sklem z 20. let. Očím návštěvníků jsou skryté nejmodernější tanky, v nichž se dnes skladuje nová produkce vína.

Vinska klet Ptuj, Slovinsko
Archiv vín s ročníky od 1917 do současnosti, Vinska klet Ptuj, zdroj: Mankica Kranjec, Turizem Ptuj

Velkou chloubou místních sklepů je archiv, který chrání vína už od roku 1917. Kromě ročníku 1917 jsou všechna vína na prodej. Cena nejstarších lahví šplhá až k 45 tisícům eur!

Prohlídka sklepů je zakončena filmem, ochutnávkou tradičních sýrových štruklů a degustací čtyř vzorků vín. Základní prohlídka s degustací trvá 1,5 hodiny a rezervovat si ji můžete v ptujském infocentru. Více se dozvíte na stránkách vinařství.

5. Kostel sv. Jiří – nejvýznamnější chrám v Ptuji

Nedaleko Městské věže a Orfeova památníku stojí zajímavý kostel sv. Jiří. Pochází z 12. století, byl ale tolikrát přestavován, že je dnes směsí různých stylů. Dominuje mu nicméně gotika a baroko.

6. Radnice – tam, kde město žije

Radnici města Ptuj najdete na náměstí Mestni trg. Postavena byla na začátku 20. století vídeňským architektem Maxem Ferstlem. Dnes je to oblíbené místo pro svatby, které můžete pozorovat z protější kavárny Teta Frida.

7. Minoritský klášter – příbytek vzácné knihovny

Nedaleko řeky Drávy stojí Minoritský klášter. Pochází ze 13. století a chrání knihovnu s 5000 svazky knih. Krásné je místní arkádové nádvoří. Interiér kláštera bohužel není přístupný.

8. Terme Ptuj – lázně a aquapark s termální vodou a spoustou zábavy

Město Ptuj leží ve východním Slovinsku, které je bohaté na termální vodu. Prameny vyvěrají i pod Ptují. Proto tu vybudovali termální lázně a aquapark s termální vodou, kde si mohou dospělí odpočinout a děti se vyřádit.

Terme Ptuj leží na opačném břehu řeky než centrum. Z centra sem můžete dojít příjemnou procházkou podél Drávy. Termály Ptuj nabízejí i ubytování v hotelu, bungalovech nebo v kempu. Mohou být tedy fajn místem, kde se usídlit, koupat se a odkud chodit prozkoumávat město.

Terme Ptuj, Slovinsko, zdroj: Sava Hotels & Resorts
Termální lázně a aquapark Terme Ptuj, zdroj: Sava Hotels & Resorts

Termální lázně Ptuj nabízejí především aquapark s bazény s normální i termální vodou. Ocení ho hlavně rodiny s dětmi, pro které je tu k dispozici velké množství zábavného vyžití. Hlavním lákadlem je soustava tobogánů různých úrovní, od mírných až po tobogány s volným pádem. Ve vnitřních prostorách najdete plavecký bazén, vířivky a brouzdaliště pro nejmenší děti. Venku je pak kromě tobogánů bazén s vlnobitím nebo pomalá řeka. Využít můžete také sauny.

Pokud vás zajímá i nabídka wellness, tady vás určitě nezklamou. Najdete tu wellness v římském stylu s několika saunami různého typu, masáže, termální koupele nebo zkrášlující procedury.

Doporučená trasa – kudy jít a nic neminout

Trasu procházky Ptují můžete začít u (1) Infocentra na náměstí Slovenski trg. Dostanete tam mapku města a můžete prozkoumat prospekty nebo si koupit nějaký suvenýr. V samostatné místnosti si prohlédněte unikátní masopustní masku, jaké se tu dodnes při tradičním masopustním průvodu používají.

Okruh městem vás provede kolem (2) Městské věže, (3) radnice, (4) Minoritského kláštera, pak budete pokračovat chvíli podél řeky a uličkami ke (5) knihovně Ivana Potrča, zastavíte se v (6) Dominikánském klášteře. Vystoupáte na (7) Ptujský hrad, kde si užijete krásný výhled a můžete se podívat do hradních sbírek, zastavíte se v (8) expozici masopustních masek a sestoupáte zpět k (1) Infocentru. Od Infocentra se vydáte dále ke (9) kostelu sv. Jiří a nakonec ochutnáte víno v (10) Ptujských sklepích. Děti se můžou vyblbnout na (11) dětském hřišti.

Ptuj s dětmi – co dělat, aby je to bavilo

Ptuj není žádné velkoměsto, proto se sem nemusíte bát vyrazit s dětmi. Ulice jsou klidné, některé s pěšími zónami. Pokud se budou děti potřebovat vyblbnout, hned u centra najdete v městském parku dětské hřiště (číslo 11 na mapě výše).

Co se týče památek, starší děti by mohla bavit expozice masopustních masek a hudebních nástrojů na Ptujském hradě. Kluci ocení i výstavu historických zbraní.

Ve městě je mnoho restaurací a kaváren se zahrádkami, kde s dětmi nebudete rušit. Ve většině z nich jsou vybaveni dětskými židličkami. Z kaváren je pro děti vhodná Teta Frida, kde najdete i dětský koutek.

Po výletě městem můžete vyrazit do aquaparku Terme Ptuj, kde se děti skvěle vyblbnou na tobogánech (dokonce i s volným pádem). Spolu s dětmi si užijete bazén s vlnobitím nebo proud pomalé řeky. Pro nejmenší děti tu mají ve vnitřních prostorách brouzdaliště.

Restaurace a kavárny – kam zajít na oběd nebo dobrou kávu

Luxusní oběd v restauraci Grabar, který překvapivě není až tak drahý

V Ptuji najdete mnoho restaurací a kaváren, řada z nich má venkovní posezení. Doporučujeme vyhlášenou restauraci Grabar, která je trochu stranou centra, ale autem se k ní dostanete během 5 minut. Prostředí restaurace zaujme krásnou zahradou. Rodiny s dětmi ocení dětské hřiště s klouzačkou a houpačkami.

Jídla jsou podávána na stylových talířích, nádherně upravená a vynikající chuti. Restaurace Grabar je v Ptuji unikátní tím, že vaří z tradičních surovin, ale moderním způsobem.

Pokud se vám nechce vzdalovat z centra Ptuje, dobrou pověst tu má restaurace Amadeus, kterou potkáte cestou k hradu. U řeky Drávy je restaurace Ribič, kde vaří rybí speciality.

Na odpolední siestu doporučujeme stylovou zahrádku kavárny Bodi. Jako Češi budete nadšení z místního výběru skvělých piv. Vyhlášená je také kavárna Muzikafe v příjemném dvorku. V centru dění naproti radnice je kavárna a cukrárna Teta Frida. Tam najdete i dětský koutek.

Parkování v Ptuji

Na mapce najdete 4 nejlepší možnosti parkování. Tři parkoviště jsou zpoplatněná. Parkovat ale můžete i zdarma u obchodního centra Qlandia. Jen je odtud trochu méně příjemná cesta do centra po hlavní silnici.

Chcete-li si naplánovat dovolenou opravdu do detailu, podrobné informace najdete v našem Premium průvodci. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

 1. Rok Golob

  Dobry den, krasne ste popsala Ptuj. Jelikož jsem se v Ptuji narodil a žiju tady už dlouho tak mužu svami celkem souhlasit o tom co
  jste napsala. Dekuji. Mejte se hezky. MgA Rok Golob

  Přidat komentář

  Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

  1. Eliška Bernardová autor článku

   Dobrý den, moc si vážíme vaší pochvaly! Ptuj je opravdu velmi krásné a příjemné město, jinak by popsat ani nešlo :). Pokud byste měl jakožto znalec Ptuje nějaká doporučení a tipy pro turisty, budeme rádi. Mějte se hezky, Eliška

   Přidat komentář

   Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Přidat komentář

Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.