Prodloužený víkend v Lublani – plán výletu do Slovinska

Lublaň, Slovinsko

Naplánujte si zájezd do Slovinska na vlastní pěst. Připravili jsme pro vás plán dovolené ve slovinské Lublani. Prodloužený víkend tu můžete prožít v ulicích města i při výletech za největšími zajímavostmi Slovinska.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Obsah

Délka pobytu: 4 dny
Vzdálenost z ČR: 700 km z Prahy, 510 km z Brna

Objevte hlavní město Slovinska Lublaň. Dny můžete strávit v jejích ulicích, u říčky Lublanice a na Lublaňském hradu. Užijete si vynikající slovinskou gastronomii na tržnici slavného architekta Jože Plečnika i noční život v lublaňských ulicích.

Hlavní město Slovinska je velikostí srovnatelné s naším Brnem. Nebudete tu tedy bloudit rozhlehlým městem a téměř všude dojdete pěšky. Centrum Lublaně je unikátní svou upraveností a architektonickou zajímavostí. Téměř celé centrum je uzavřené pro auta a najdete tu spoustu zeleně. Zkrátka ideální prostředí pro dokonalou relaxaci.

Až se Lublaně nabažíte, vyrazte na výlet za největšími zajímavostmi Slovinska. Prohlédnout si můžete malebné jezero Bled, nejúchvatnější jeskyni Postojnu a tajemný hrad Predjama vestavěný ve skále. Pokud zatoužíte po mořském vánku, vydejte se do nejkrásnějšího města slovinského pobřeží Piranu.

První den – seznámení s Lublaní

Nábřeží Lublanice, Lublaň, Slovinsko
Nábřeží řeky Lublanice jsou ideálním místem pro procházky a posezení v kavárnách.

Po příjezdu do Lublaně si dopřejte jen lehčí seznámení s městem a hlavně si odpočiňte. Nejprve zamiřte do infocentra, vezměte si mapku a prozkoumejte, co vám Lublaň nabídne. V tomto infocentru si také můžete vyzvednout turistickou kartu Lublaně, s níž máte volný vstup do všech hlavních pamětihodností města. S pořízením našeho Premium průvodce můžete využít slevu 15 % na tuto turistickou kartu, kterou si pořídíte v e-shopu.

Zastavte se na hlavním lublaňském náměstí – Prešernov trg. Prohlédněte si pomník nejslavnějšího slovinského básníka France Prešerna, zajímavé secesní domy, most Tromostovje a nakoukněte do kostela zvěstování Panny Marie.

Projděte se po nábřežích říčky Lublanice. Využít můžete i možnost projížďky na lodi. Na nábřežích potkáte řadu příjemných kaváren, které vás budou za příznivého počasí lákat k posezení na zahrádkách.

Zamiřte k Plečnikově tržnici, každý pátek se tu koná velký gastrofestival Odprta kuhna. Budete tu mít možnost ochutnat to nejlepší ze slovinské i mezinárodní kuchyně od kuchařů vyhlášených slovinských restaurací. Pokud se netrefíte zrovna do pátku, najdete tu alespoň zeleninový a ovocný trh s vynikajícími slovinskými plodinami.

Druhý den – důkladná prohlídka Lublaně

Lublaň, Slovinsko
Tento pohled se vám odkryje z hradeb Lublaňského hradu.

Druhý den si Lublaň prohlédněte důkladně. Nejprve zamiřte na (1) Lublaňský hrad. Můžete se buď nechat vyvézt lanovkou, nebo na kopec vyjít pěšky. Po návratu dolů do města se projděte (2) starým městem na (3) Prešernovo náměstí a odtud přes hlavní lublaňské třídy na (5) Kongresové náměstí. Pokračujte kolem (6) Plečnikovy národní knihovny až do staré čtvrti (7) Krakovo a k (8) Plečnikovu domu. Po nábřeží se vraťte zpět do centra.

Nebotičnik, Lublaň, Slovinsko
Unikátní výhled na Lublaň si užijte z kavárny na střeše Nebotičniku, výškové budovy z počátku 20. století.

Cestou doporučujeme zastávku na kávu na střeše starobylé výškové budovy (4) Nebotičnik. Z terasy kavárny si užijete nádherný výhled na město i jeho okolí.

Pokud vás zajímá architektura, mějte při prohlídce města oči dokořán. Celé město je protkané dílem architekta Jože Plečnika. Uvidíte tu jeho mosty, veřejné osvětlení, nejrůznější detaily i velmi významné budovy jako Národní a univerzitní knihovnu, Lublaňskou tržnici, koncertní prostor Križanke nebo jeho dům ve čtvrti Trnovo, kde je dnes jeho muzeum.

Noční život si vyrazte užít do barů a kaváren na nábřežích řeky Lublanice. A pokud máte rádi alternativní kulturu, zamiřte do prostoru Metelkova mesto, kde se večer schází lidé nejrůznějších stylů i generací v kulisách alternativního umění.

👉 Vše potřebné o slovinském hlavním městě se dozvíte na naší stránce o Lublani.

Třetí den – výlet na Bled, do Postojny nebo Piranu

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Jezero Bled, nejkrásnější slovinské jezero, je z Lublaně vzdálené jen 54 km.

Až se nabažíte Lublaně, vydejte se do přírody. Výlety doporučujeme plánovat na neděle a svátky. V Lublani je totiž o nedělích trochu mrtvo a obchody zavřené.

1. varianta: jezero Bled

Z Lublaně je to jen 54 km k nejkrásnějšímu slovinskému jezeru Bled. Na Bledu se projeďte na loďce na ostrov s kostelíkem, vystoupejte na hrad na skále nebo se projděte kolem jezera. Nezapomeňte se zastavit v některé z kaváren a ochutnat místní dezert „kremna rezina.

2. varianta: jeskyně Postojna a hrad Predjama

Pokud vás lákají podzemní světy, vydejte se do jeskyně Postojnska jama. Z Lublaně je vzdálená 53 km. Jedná se o vůbec nejnavštěvovanější jeskyni v Evropě. Do jejího nitra vás doveze turistický vláček. Uvidíte úchvatnou krápníkovou výzdobu i rozlehlé podzemní sály.

Z Postojny je to kousek k tajemnému hradu Predjama. Hrad je vestavěný ve skále, která ukrývá labyrint chodeb. Místo jako z rytířských pohádek.

3. varianta: vůně moře v Piranu

Teplé paprsky slunce si vyrazte užít do nejkrásnějšího města slovinského pobřeží Piranu. Z Lublaně je to sem 121 km. Projděte se uzoučkými kamennými uličkami, poseďte si v kavárně na pobřeží a vydejte se promenádou do nejluxusnějšího letoviska slovinského pobřeží Portorože.

Čtvrtý den – zastávka před odjezdem do Čech

Ptuj, Slovinsko
Cestou zpět do ČR budete míjet Ptuj, nejstarší město ve Slovinsku. Zastavte se na krátkou procházku jeho historickým centrem.

Chcete-li využít ještě poslední hodinky před cestou domů, zastavte se na lehkou procházku v Arboretu Volčji potok. Jedná se o botanickou zahradu, kde budete mít možnost obdivovat krásné květinové záhony i přírodní park. Pokud cestujete s dětmi, vyřádí se tu na skvělém hřišti.

Pokud chcete stihnout ještě něco málo ze slovinského kulturního dědictví, zastavte se v nejstarším slovinském městě Ptuj. Centrum je malé, ale rozhodně stojí za návštěvu. Projděte si jeho historické uličky a hrad na kopci nad městem.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.